bilimkurgu kulubu

Dizi Jennifer Keller

Tarih: 8 Aralık 2018 | Yazar: Can Kaçan

0

Atlantis’in Sağduyulu Doktoru: Jennifer Keller

Jennifer Keller, Dr. Carson Beckett’in ölümünden sonra, Pegasus Galaksisinde bulunan Atlantis üssünde baş sağlık sorumlusu olarak çalışmaya başladı. Carson Beckett‘in ardından Dr. Elizabeth Weir, kendisini Dünya’dan uygun yeni bir sorumlu gelene kadar geçici sağlık görevlisi olarak atadı. Keller, kısa süre içinde bu göreve layık olduğunu ispatlayarak kalıcı hâle geldi. İlk hastası, şehre yapılan bir Asuran saldırısı sırasında ölümcül yaralanan Weir’in kendisiydi. Weir’i dengede tutmak için radikal bir tedavi yürütmek zorunda kaldı. Rodney McKay‘ın yardımıyla, sonunda çoğalıcı nanit teknolojisini kullanarak hayatını kurtardı.

Jennifer, Chippewa Falls / Wisconsin’da küçük bir kasaba kızı olarak büyüdü. Ailesinden yaşayan tek kişi babasıdır. Vertigo hastalığı ile mücadele eden annesi, Jennifer Atlantis görevine katılmadan birkaç yıl önce öldü. Jennifer, son derece yetenekli biri olmasına rağmen kendisinden ve yeteneklerinden sürekli şüphe duyan biri oldu. Okul yıllarında, sınıfının üç yıl ilerisinde gidiyordu; 15 yaşında liseyi bitirmiş ve 18 yaşına gelmeden bir lisans diplomasına sahip olmuştu. Atlantis’teki yeni konumu ve dünya dışı seyahat etme imkanı, sınırlarını zorlamak ve neler yapabileceğini öğrenmek için ona sürekli yeni fırsatlar sundu.

Albay John Sheppard, insanların kabuslar görmesine neden olan kristal bir yaşam formuna dokunduktan sonra, Atlantis’te kabuslardan etkilenen insanlardan biri de Keller olmuştu. Kabuslarında Teyla Emmagan‘ın şiddetli karın ağrısı çektiğini ve uzaylı bir böceğin karnını patlatarak onu öldürdüğünü görüyordu. Teyla ile birlikte, genel bir sağlık kontrolü uygulamak için Yeni Athos’a gitti. Athoslular’ın kaybolduğunu fark ettikten sonra, gece boyunca Teyla’ya yardımcı oldu ve hatta daha sonra Michael için çalıştığı ortaya çıkan Nabel’ı etkisiz hâle getirdi. Göreve başladığı ilk yıllarındaki korku ve dezavantajlarının bir kısmının üstesinden zamanla gelmeye başladı.

Deneyim ve güven kazanmaya devam ederken, aynı zamanda Wraith Michael tarafından yaratılan Carson klonu için bir çare bulmakla da ilgileniyordu. Keller’in sağladığı tedavi, klonun içinde bulunduğu durumdan kurtulmasına ve normal bir hayata devam etmesine olanak sağladı. Ayrıca Beckett’in öncülük ettiği Wraith genetiği üzerindeki çalışmalarını sürdürdü; Michael’ın araştırmalarından elde edilen verileri kullanarak, Wraith’in başkalarının yaşam gücü ile beslemelerinin önüne geçen ve bu yeteneklerini ortadan kaldıran bir gen terapisi tasarladı. Ancak tedavi uygulandığında sonuçları iyi olmadı. Tedavi geniş kitleler üzerinde denenmeye uygun değildi ve üzerinde daha fazla çalışmanın yapılması gerekiyordu.

Jennifer ayrıca Atlantis’in lider araştırma bilimcisi Rodney McKay ile romantik bir ilişki de yaşadı. Aynı zamanda Ronon’la da karşılıklı bir romantik ilgi içindeydiler. Bu durum özellikle, Atlantis’in otomatik kilitleme prosedürlerindeki bir arıza sonucu revirde mahsur kaldıklarında iyice doruğa ulaştı. Bu sayede ikili, durumun iyice farkına vardılar. Buna rağmen Keller, ilerleyen süreçte tercihini McKay’den yana kullandı.

Jennifer Keller rolü, Firefly dizisindeki Kaylee Frye karakteriyle de tanıdığımız Kanadalı oyuncu Jewel Staite tarafından canlandırıldı. İlk olarak dizinin First Strike bölümünde karşımıza çıktı ve sonrasında ana karakter olarak kadrodaki yerini korudu.

Etiketler: , , , , ,


Yazar Hakkında

Asimov ve Stargate hayranı...