Dizi Apple tv+ bilimkurgu dizi

Tarih: 10 Temmuz 2023 | Yazar: Ceren Çalıcı

0

Apple TV+ Çıkışlı 14 Bilimkurgu Dizisi

Işın kılıçlarından uzay gemilerine, plazma toplarından zaman makinelerine kadar, bilimkurgu türü on yıllardır izleyicilere eğlence sunuyor. Bizleri uzak dünyalardaki epik maceralara sürükleyen bilimkurgu, herkesin imkânsızı hayal etmesini sağlamasıyla da ünlü. Her eser, sonsuz sayıda varoluşsal soruya ve olasılığa kapı aralıyor.

Eğer şu sıralar izleyecek yeni ve heyecan verici bir bilimkurgu dizisi arıyorsanız, Apple TV+ birbirinden ilginç orijinal yapımlarıyla karşınızda. Muhtemelen içlerinden en az birkaç tanesi sizi de cezbetmeyi başaracaktır. Öyleyse ne duruyoruz? Gelin Apple TV+ çıkışlı 14 bilimkurgu dizisine hep beraber bir göz atalım…

Foundation

Foundation, genel hatlarıyla Isaac Asimov’un yazdığı Vakıf serisine dayanıyor. Hikâye, çökmekte olan bir galaktik imparatorluğun ve yok olma eşiğindeki bir medeniyetin izini sürüyor. Sürgünde yaşayan bir grup insan, çabalarını birleştirerek kültürlerini ve toplumlarını korumaya, gelecekte yeniden inşa etme umuduyla güvence altına almaya çalışıyor.

Asimov’un eserinden gitgide uzaklaşmasına rağmen, etkileyici grafikleriyle belki sizi de içine çekebilir.

For All Mankind

Sovyetler Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki ünlü Uzay Yarışı döneminde geçen For All Mankind, olayların gelişimine dair alternatif bir versiyon sunuyor. Ay’a ilk inişi gerçekleştirmek için yarışan taraflar arasında sonunda zaferi Amerika Birleşik Devletleri elde etmişti. Dizimiz ise 20. yüzyılın bu en ikonik olaylarından birine farklı bir alternatif getiriyor.

Emmy ödüllü Ronald D. Moore’un imzasıyla ekrana taşınan dizinin başlıca rollerini Joel Kinnaman, Michael Dorman, Sarah Jones, Wrenn Schmidt, Shantel VanSanten ve Jodi Balfour gibi isimler paylaşıyor.

Invasion

Simon Kinberg (Dark Phoenix) ve David Weil (Hunters) tarafından yaratılan dizi, Dünya’ya yönelen bir uzaylı saldırısını ve beş farklı insanın hayatta kalma mücadelesini takip ediyor. Çevrelerindeki gerçekliği anlamakta zorlanan karakterlerimiz, hızla adapte olmalı ve hayatta kalmak için ellerinden geleni yapmalıdır. İster küçük bir kasaba şerifi, ister bir Deniz Piyade Süvarisi, ister sadece ailesini korumaya kararlı bir anne olsun…

Invasion, alışagelmişin dışındaki bir uzaylı istilasını dünyanın farklı bölgelerinden ve farklı bakış açılarından izlemek isteyenler için doğru tercih.

Severance

Severance, kişisel anılarını iş anılarından ayıran bir grup ofis çalışanına odaklanıyor. Kahramanlarımız, iş yerinde tuhaf ve şüpheli olaylar gerçekleşmeye başlayınca şirketi çevreleyen korkunç bir gerçeği ortaya çıkarmaya girişiyor.

Konsept de yeterince ilgi çekiciyken dizinin sürükleyici gerilimi sizi ekrana kilitleyecek.

See

Görme duyusunu kaybetmiş bir topluluğun yaşadığı distopik bir dünyada geçen See, insanların diğer duyularını kullanarak nasıl yaşadığını ve hayatta kalmayı öğrendiğini gösteriyor. Bu şekilde birçok nesildir yaşayan insanlar için görme kavramı bir efsane hâline gelmiş durumda ve ondan bahsetmek bile küfür olarak algılanıyor. Ancak görme yeteneğiyle doğan ikizler, onları ele geçirmeye çalışan acımasız ve korkulan bir Kraliçe’den korunmak zorunda.

Dizi, olumlu eleştiriler alan 3. sezonuyla 2022’de sona erdi.

Calls

Calls, apokaliptik bir olaydan önce çeşitli insanların hayatlarını betimleyen bir dizi kısa hikâyeden oluşuyor. Her biri açıklayamadığı rahatsız edici ve gizemli bir telefon görüşmesi yaşıyor.

Görsel sahnelerin olmadığı (yerine sesli görselleştirmelerin kullanıldığı) bu etkileyici sesli drama, psikolojik gerilim ve bilimkurgu arasındaki sınırlarda geziniyor.

Amazing Stories

Amazing Stories, izleyiciyi maceradan maceraya götürmek için tasarlanmış yaratıcı öykülerin bir koleksiyonu. Beş bölümden oluşan dizi, zaman yolculuğu temalı bir romantizmden doğaüstü bir gizeme kadar pek çok öyküye el atıyor ve herkesin ilgisini çekebilecek karakterler içeriyor.

Spielberg’ün 80’lerdeki orijinaline dayanan bu Apple antolojisi, başlarda büyük heyecan uyandırsa da uzun soluklu olmayı başaramadı.

Dr. Brain

Şüpheli bir kazada ailesini kaybeden bir beyin bilimci, olayı araştırmak için ilginç bir yönteme başvuruyor. Bilgisayara sızan bir dahi gibi, beynini ölülerle senkronize ederek onların anılarına erişiyor ve yardımcı olabilecek önemli ipuçlarını keşfetmeye çalışıyor.

Hiç ilişmemesi gereken gizemi çözmeye yaklaştıkça çabaları daha da tehlikeli hâle geliyor. Sürükleyici hikâyesiyle Dr. Brain, kaçırmak istemeyeceğiniz bir dizi.

Snoopy in Space

70 yılı aşkın süredir sevilen bir karakter olan Snoopy, Peanuts çizgi romanları ve filmlerinden tanınan neşeli bir Beagle. Snoopy in Space, herkesin favori çetesi olarak uzay yolculuğuna çıkan ve uzayın uzak köşelerini keşfetmek için astronot olma yolunda maceralara atılan Snoppy’nin hikâyesini anlatan eğlenceli ve neşeli bir gösteri.

Apple TV+, 2023 yılında daha fazla Snoopy programı yayımlamaya hazırlandığını da duyurdu.

Shining Girls

Lauren Beukes’un çok satan romanı The Shining Girls’e dayanan 8 bölümlük bir gerilim dizisi olan Shining Girls, güçlü oyuncu kadrosuyla dikkat çekiyor. Elisabeth Moss, bir saldırıdan kurtulan ve saldırganını ararken hayatının değiştiğini anlayan Kirby adlı bir Chicago muhabirini canlandırıyor.

Kahramanımızın araştırmaları ilerledikçe, bu olayla yıllar önce meydana gelen diğer olaylar arasında çarpıcı benzerlikler ortaya çıkıyor. Çok geçmeden de zamanda yolculuk yapan bir seri katili takip ettiğinin farkına varıyor. Ancak Kirby, gerçeği ararken farklı gerçeklikler içinde tuzağa düşüyor. Gitgide gerçekliğin doğasını anlamakta zorlanan ve zamana karşı mücadeleye tutuşan Kirby, katil kendisine ulaşmadan önce onu yakalamak zorunda.

Hello Tomorrow!

Hello Tomorrow!, Fallout, Death of a Salesman ve Mad Men’in kesişimi gibi hissettiren bir dizi. Retro-fütüristik bir dünyada geçen yapım, Billy Crudup’ın canlandırdığı Jack Billings’in hikâyesine odaklanıyor. Jack, Ay’da devre mülk satışı yapan son derece karizmatik bir satıcı. Tabii ki her şey göründüğü gibi değil. Kahramanımız, ayrı yaşadığı oğlu Joey ile tekrar bağlantı kurmanın bir yolunu bulduğunda inşa ettiği her şeyi de riske atıyor.

Crudup, rolü için güçlü yanlarını açığa çıkarmayı başarmış ve çevresindeki oyuncu kadrosuyla da iyi bir uyum sağlamış. Buna nostaljik bir prodüksiyon tasarımı, ailevi dram ve bir de gizem ekleyin.

Silo

silo kapak

Yıkık ve toksik bir gelecekteyiz. Binlerce kişi yer altındaki dev bir silo içinde yaşıyor. Bir dizi garip olayın ve en önemlisi de erkek arkadaşının gizemli bir şekilde ölmesinin ardından mühendis Juliette (Rebecca Ferguson), şok edici sırları ortaya çıkarmaya ve Silo hakkındaki gerçeği öğrenmeye girişiyor.

Beklediğimiz distopik ortama sahip olmasına rağmen, hikâyesini çok noir, hatta Hitchcockvari bir şekilde anlatmasıyla öne çıkan bir dizi Silo. Juliette’i takip ederken Silo hakkındaki şaşırtıcı gerçeklere ulaşıyor ve sezon boyunca dizinin peşine takılmaktan kendimizi alamıyoruz. Ne de olsa merak her şey.

Extrapolations

Extrapolations, günümüzden türetilmiş gelecek hikâyeleri sunan, iklim değişikliğinin ekosistemi nasıl etkileyebileceğine ve bildiğimiz dünyayı nasıl değiştirebileceğine odaklanan bir antoloji dizisi. Önemli sosyal mesajlarıyla insanlık anlarını da sergilemeyi başaran hırslı bir bilimkurgu çalışması.

Kısacası, aldığı olumlu eleştirileri ve ünlü oyuncu kadrosuyla söyleyecek bir şeyi olan önemli yapımlardan.

The Big Door Prize

Küçük bir kasabadaki yaşam, her bir sakininin gerçek yaşam potansiyelini ortaya çıkarmayı vaat eden gizemli bir makinenin ortaya çıkmasıyla sonsuza dek değişiyor. Peki bu ne anlama geliyor? Basitçe söylemek gerekirse, makine onlara gerçekte kim olmaları ve hangi hayatı yaşamaları gerektiğini söylüyor, ardından da bu bilgilerle ne yapacaklarını tamamen kendilerine bırakıyor.

The Big Door Prize, makineyi kullanan insanların bireysel hikâyelerine odaklanarak bu bilginin hayatlarını ve çevrelerindekileri nasıl etkilediğini gösteriyor. Birinci sezonu karışık eleştiriler alsa da dizi bir arkası yarın ile sonlanıyor ve ikinci sezonunda pek çok soruya yanıt vermesi bekleniyor.

Kaynak

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Türkçe öğretmeni. Okur, yazar, çevirir. Edebiyatı, sinemayı sever, animeye bayılır. Bilimkurgusal ve fantastik evrenlerde gezinmekten keyif alır.