Dizi amazon-studios-mass-effect-dizi

Tarih: 8 Aralık 2021 | Yazar: Münevver Uzun

0

Amazon’dan Mass Effect Dizi Uyarlaması Gelebilir

Uzay operası atmosferinde oluşu ve Star Trek gibi klasik bilimkurgu yapımlarından açıkça etkilendiği düşünülürse, Mass Effect oyunlarının televizyona uyarlanmak için mükemmel olduğu çok açık. Gelen yeni haberlere göre bunun gerçekleşmesi nihayet mümkün olabilir. Şu günlerde Amazon‘un, Prime Video yayın akışını Mass Effect serisinin bir uyarlamasıyla desteklemek istediği konuşuluyor.

Alınan duyumlar, Amazon’un bu çok satan video oyununa dayalı bir televizyon dizisi geliştirmek için Electronic Arts‘la anlaşmak üzere olduğu yönünde. Amazon’daki başarılı televizyon uyarlamalarının bu anlaşmanın arkasındaki itici güç olduğu söyleniyor. Amazon, The Boys ile güçlü bir izleyici kitlesi topladı, The Wheel of Time roman serisi uyarlaması için sağlam bir giriş yaptı ve şu anda dört gözle beklenen Lord of the Rings öncel serisi üzerinde çalışıyor. Amazon Stüdyoları’nın başındaki isim olan Jennifer Salke, gelecekteki planları sorulduğunda şu cevabı verdi:

“Spekülatif kurgunun her tarzda örneğine yatırım yapmaya devam ettiğimizi göreceksiniz. Yaratıcı ortaklarımızla beraber bu liste üzerinde sürekli çalışan tür odaklı bir ekibimiz var ve daha fazlasını sabırsızlıkla bekleyebilirsiniz.”

mass effect

Televizyon potansiyeli konusunda Mass Effect’le yarışabilecek oyun serisi yok gibi. Bu dört oyunluk bilgi ve dünya kurma üzerinden giden galaksi çapındaki efsane, temelinde Komutan Shepard ve onun mücadelesine odaklanıyor. Shepard, galaksideki tüm organik yaşamı yok etmeyi aklına koymuş eski bir makine türünün yeniden ortaya çıkmasıyla galaksiyi korumak için savaş veriyor.

İnanılmaz sayıda karakter, mekân ve teknolojiyle birlikte, oyunculara hâlihazırda sürükleyici alt senaryolar, ters köşeler ve karakter motivasyonları sağlayan çok yönlü hikâyesi, Mass Effect’i Star Trek benzeri birden fazla diziyi ortaya çıkarmaya rahatlıkla yetecek zenginliğe taşıyor.  Bu uzay çağı evrenini hakkıyla inşa etmenin esaslı bir bütçe gerektireceği kesin. Ancak Mast Effect, zaten ilgisi kazanılmış hazır bir izleyici kitlesini kolayca ekran başına toplayabilir ve Star Wars, Star Trek gibi yapımlarla yetişen bir neslin de ilgisini çekebilir. Amazon ayrıca oyun uyarlaması türüne, bu konuda oturmuş bir izleyici altyapısıyla girmiş olacak.

Netflix, Castlevania dizisiyle belli ölçüde başarı elde etti ve HBO’nun The Last of Us oyunlarının yüksek bütçeli uyarlamasından da beklenti büyük. Mass Effect, yalnızca kaynak malzemesi ile dizi hâline getirilmeye hazır olmakla kalmayıp, aynı zamanda seriyi her şeyden önce hikâye anlatımı için seven geniş ve özel bir hayran kitlesine de sahip. Peki dizi hangi Komutan Shepard‘a odaklanacak? Oyuncular, yıldızlararası kahramanı kendi tasvirlerine göre istedikleri cinsiyete dönüştürebilir ve karakterini iyi ya da kötü tarafta konumlandırabilir.

Dizi için belli bir komutan imajı seçmek, karakterin bir versiyonunu ön plana çıkarıp yüceltecektir. Bu yüzden belki de dizinin, oyun serisinin kahramanlarından ziyade Mass Effect’in dünya kurma kısmına odaklanması daha doğru olacaktır. Dizi sektöründe bunlar yaşanırken bir haber de oyun dünyasından geldi ve Mass Effect’in geliştiricisi Bioware, serinin bir sonraki oyunu için çalışmaların ilerlediğini belirtti.

Kaynak


Yazar Hakkında

Onu siz delirttiniz!