amazon prime turkiye bilimkurgu dizileri

Amazon Prime Türkiye’de İzleyebileceğiniz 12 Bilimkurgu Dizisi

Bildiğiniz üzere Amazon Prime, oldukça cüzi bir aylık ücret karşılığında ülkemize de giriş yapmış ve dijital yayın sektöründe hareketliliğe yol açmıştı. Bu sayede başından kalkamadığımız, ama doğru düzgün film bulmakta da zorlanmaya başladığımız Netflix’e hem rakip olmuş, hem de bize güzel bir alternatif sunmuştu. Uygun abonelik modeli ve iç yapımlarına sunduğu kapsamlı sözleşmeleri ile adından söz ettirmeyi başaran platform, bilimkurguseverlerin gönlünü çalmaya yetecek birçok film ve diziye de ev sahipliği yapıyor.

Bu yazımızda, uzun soluklu izleme maratonlarından hoşlanan bilimkurgucular için Amazon Prime Türkiye’de izlenebilecek 12 diziyi listelemeye ve haklarında bilgiler vermeye çalışacağız. Şimdiden herkese iyi seyirler…

The Boys

the-boys

Marvel ve DC ‘den görmeye alıştığımız kahramanlar sizce ne kadar gerçekçi? İnsanlık için kendini feda bile etmeye hazır olan bu süper güçlüler, gerçek hayattan bakıldığında birçoğunuza absürt geliyor olabilir. Oysa güçlerini kötüye kullanan bir grup kahramanın maceralarını anlatan The Boys, gerçeğe daha yakın bir süper kahraman portresi çizerek seyirciyi tavlamayı başarıyor.

Bu evrende kahramanlarımız ünlüler kadar popüler ve politikacılar kadar nüfuzlular. Üstelik güçlerini kendi çıkarları için kullanmaktan da hiç mi hiç gocunmuyorlar. Şahsına münhasır kahramanlarımız, alışılagelmişliği yerle bir ederek madalyonun öbür yüzünü gösterme konusunda bir hayli hünerli.

The Man in the High Castle

The Man on the High Castle, “Almanya ve Japonya 2. Dünya Savaşı’nı kazansaydı neler olurdu?” sorusu üzerine kurulu bir alternatif tarih hikâyesi. Dizi, Amerika’nın söz konusu iki devlet arasında paylaşıldığı karanlık bir manzara resmediyor. Nihayetinde bu diktatörlüğe karşı bir direniş oluşuyor ve kendisine ait film makaraları ile hareketin fitilini de kimsenin tanımadığı ‘Yüksek Şatodaki Adam’ ateşliyor.

Ünlü bilimkurgu yazarı Philip K. Dick’in aynı adlı kült romanından uyarlanan dizi, tahmin edilebileceği gibi bize etkileyici bir distopya hikayesi anlatıyor. Eğer yavaş ilerlemesini umursamazsanız, dört sezonluk bir seyir maratonu Amazon Prime’da sizleri bekliyor.

The X-Files

The X-Files

“Gerçek orada bir yerde olduğu sürece pes edemem.” – Fox Mulder

The X-Files, yayın hayatına başladığı 1993 yılından bu yana milyonlarca hayranını peşinden sürüklemeyi başaran kült bir televizyon dizisi. Şehir efsanelerinden fantastik canavarlara, uzaylılardan mutantlara, komplo teorilerinden doğaüstü olaylara kadar aradığınız her şeyi bu dizide bulmanız mümkün.

Fantastikle bilimkurguyu, korkuyla gizemi ustalıkla harmanlamayı başaran yapım, televizyon dizileri arasındaki nadide yerini korumaya devam ediyor. Günümüzde bile onun yarattığı bu kulvarda koşmaya çalışan pek çok yapım var. Dolayısıyla sonradan çekilen benzer projeler için bir başucu eseri, hatta bir başvuru kaynağı olmayı sürdürüyor.

Battlestar Galactica

“So say we all…”

Eski serinin 2004 tarihli çağdaş bir uyarlaması olan yeni nesil Battlestar Galactica, yalnızca felsefi okumalarıyla değil yarattığı karakterleriyle de destansı bir anlatı ortaya koyuyor. Cylonlar’ın sinsi saldırısı sonucu tüm uygarlık  çökmüş, 12 Koloni büyük bir yok oluşun eşiğine gelmiştir. Koloninin tüm savunma sistemini felç eden Cylon’lar, son insanı da öldürene kadar durmamaya niyetlidir.

Önderliğini yaşlı Battlestar Galactica gemisinin üstlendiği yaklaşık 50 bin yurtsuz insanın uzayda sürüp giden destansı hayatta kalma savaşı da böylelikle başlamış olur.

Star Trek Picard

The Next Generation serisinin demir başı ve ‘engage’ repliğiyle meşhur efsane kaptanımız Jean-Luc Picard (Sir Patrick Stewart) artık emekli olmuş ve memleketi Fransa’da üzüm bağlarında şarapçılık işleri ileri uğraşmaktadır. Picard yine eski Picard’dır; güçlü, inatçı ve başı dik… Ancak hayatı sıkıcı ve rutin bir seyre girmiştir. Köpeği ‘Bir Numara’ ile yürüyüşlere çıkar, 3B replikatör ile o meşhur “early grey” çayını içer, akşam serinliğinde ise bir kadeh kırmızı şarap gömer şifa niyetine.

Derken bu huzurlu bağ ortamı bir belgesel ekibi tarafından bozulur. Picard’a geçmiş hakkında ne hissetttiği sorulur, özellikle Romulan sivillerini, süpernovadan korumaya çalışırken harcadığı kaynaklar detaylı bir şekilde sorgulanır. Belgeselin kopardığı patırtı devam ederken Dahj adlı gizemli bir genç kadının Picard’dan yardım istemesi olayların seyrini tümden değiştirir. Artık koca kurt için tıpkı o eski günlerdeki gibi mücadele etme zamanı gelmiştir…

Tadından yenmeyen çocukluk dizimiz The Next Generation’ın devamı niteliğindeki yapım, bizi Star Trek evreninde yepyeni maceralara çıkarıyor.

The Expanse

James S. A. Corey imzalı roman serisinden uyarlanan sert bilimkurgu dizisi The Expanse, yıldızlararası siyasete meraklı ve farklı geniş toplulukları tanımaya istekli seyirciler için biçilmiş kaftan. Gezegenden gezegene değişen yer çekimi kuvvetinin insan vücudunu nasıl etkilediğine dair yaptığı vurgu ve bizlere uzaya karşı benzersiz bir yeni bakış açısı kazandırması dizinin artılarından.

Yapımcılığını Mark Fergus ve Hawk Ostby’nin üstlendiği dizi, tüm sezonlarıyla Amazon Prime’da sizleri bekliyor.

Upload

Öldükten sonra da yaşamak ister misiniz? Upload, insanlara bilinçlerini sanal dünyaya yükleyerek kendi öbür dünyasını seçme şansı veren bir evrende geçiyor. Yalnız bu iş için varlıklı olmanız ya da varlıklı bir kız arkadaşınızın bulunması gerekiyor. Dizideki kahramanımız Nathan, ölümünü kabullenemeyen zengin kız arkadaşı tarafından en pahalı sanal gerçekliğe, yani ‘Lake View’e aktarılır. Nathan, sanal gerçekliğin artılarını ve eksilerini fark etmekle zamanını geçirirken, aslında ölümünün bir kaza olmadığı gerçeği ile karşı karşıya kalır.

Greg Daniels’in yarattığı Amerikan bilimkurgu ve komedi dizisinin ilk sezonu 1 Mayıs 2020’de prime videoda yayımlanmış ve 2. sezon çekimleri için onay almayı da başarmıştır.

The Tick

Süper kahramanların cirit attığı bir dünyaya hoş geldiniz. Henüz küçük bir çocukken babasının baş kötümüz Terör tarafından öldürülüşüne şahit olan Arthur Everest, o gün bugündür normale dönememiş ve saplantılı bir kişilik halini almıştır. Tüm dünyanın aksine Terör’ün hala hayatta olduğuna inanmakta ve bunu kanıtlamaya çalışmaktadır. Derken günün birinde mavi kostümlü süper kahramanımız Kene ile yolları kesişir. Kene’nin süper güçleri ile Arthur’un zekası birleşince ortaya birbirinden absürt maceraların çıkması gecikmez.

Aynı isimli çizgi romandan uyarlanan ve daha önce bir çizgi filmi de çekilen The Tick, sıkılmadan izlenebilen bir süper kahraman komedisi.

Electric Dreams

Electric Dreams, ünlü bilimkurgu yazarı Philip K. Dick’in birbirinden bağımsız kısa hikâyelerini modernize ederek ekrana yansıtan bir antoloji dizisi. Yapım, yazarın 1950’li yılların ortasında kaleme aldığı öykülerinden esinlenen ve her biri farklı bir senarist ve yönetmen tarafından yaratılan 10 ayrı bölümden oluşuyor.

Gerçeklik, kimlik ve bunların kırılganlığını işleyen temalarıyla Philip K. Dick’in karanlık zihninde bir yolcuğa çıkmak isteyenler için Electric Dreams doğru bir tercih olacaktır. Özellikle bilimkurguda Black Mirror tarzından hoşlanıyorsanız kaçırmamanızı öneririz.

Defiance

Defiance, bir kıyamet savaşından sonra insanlar ve uzaylılar arasındaki huzursuz barışı konu alıyor. Uzaylıların Ark filosu Dünya üzerinde yok edilmiş, uzaylı ve insan türleri arasında garip mutasyonlara ve melezlere yol açmıştır.

Bu çok sayıda türün, acımasız geçmişlerini bir kenara bırakıp tekrar barışçıl bir medeniyet kurmanın yolunu bulmaları gerekmektedir ve her şey Defiance isimli yerleşkede başlayacaktır.

The Purge

Yönetmenliğini ve senaristliğini James DeMonaco’nun üstlendiği The Purge, ünlü film serisi Arınma Gecesi’nin televizyon uyarlaması. Dizide, filmlerden de aşina olduğumuz gibi yılda bir kez düzenlenen ve 12 saatlik süre boyunca insan öldürmenin serbest olduğu Arınma Gecesi konu ediliyor.

Kız kardeşinin gizemli mektubu sonrası kasabaya geri dönen Migel ile bir arınma tarikatına bağlı olan ve kendisini tarikat liderine adayan Penelope’nin maceraları sizi ekran başına kilitleyecek düzeyde. Yapımın başrollerinde Gabriel Chavarria ve Jessica Garza yer alıyor.

Tales from the Loop

Tales From The Loop

Tales from the Loop, evrenin sırrını keşfetmek ve saklı kalmış gerçekleri ortaya çıkarmak için geliştirilen bir makinenin üzerine kurulmuş kasabanın ve bu kasabada yaşayan insanların hikayesini konu ediyor.

İsveçli sanatçı ve tasarımcı Simon Stålenhag’ın aynı adlı romanından uyarlanan dizinin yönetmen koltuğunda Never Let Me Go’nun da yönetmeni olan Mark Romanek oturuyor. Legion’ın senaristi Nathaniel Halpern’ün yaratıcısı olduğu dizinin yürütücü yapımcı kadrosunda ise Matt Reeves, Adam Kassan, Rafi Crohn, Mattias Montero, Johan Lindström ve Samantha Taylor Pickett gibi isimler bulunuyor

Yazar: Pınar Duman

Çocukken pazar akşamları Star Wars seyretmek için evden kaçan bir tip. Bence anladın sen onu.

İlginizi Çekebilir

the rover

Dikkatlerden Kaçan Sıkı Bir Post-Apokaliptik: The Rover

2012 yılında Breaking Down Part 2 filmiyle Twilight serisi sona erdiğinde, insanlar Robert Pattison‘ın kariyerinin …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et