bilimkurgu kulubu

Dizi

Tarih: 29 Ocak 2020 | Yazar: Cem Can

0

Altered Carbon’un 2. Sezonuna Bir Ön Bakış

Altered Carbon, İthaki Yayınları tarafından 2018 yılında “Değiştirilmiş Karbon” adıyla Türkiye’de basıldıktan çok kısa bir süre sonra Netflix’te de dizisi yayımlanmaya başlamış ve hem kitabı okuyanlardan hem de diziyi izleyenlerden olumlu tepkiler almıştı. İthaki Yayınları Takeshi Kovacs serisinin devamını da dilimize kazandırarak siberpunk tutkunlarını yarı yolda bırakmadı. Ancak dizinin yapımcılarının yeni sezonları çekmek gibi bir niyetleri yoktu. Sürpriz bir şekilde, Netflix dizinin sözleşmesini yeniledi ve yapımcılardan ikinci bir sezon istedi.

İlk kitap bir dizi sezonu için oldukça uyarlanabilir olmasına rağmen, serinin ikinci kitabı oldukça büyük bir evrene, farklı karakterlere (Takeshi Kovacs hariç) ve olaylara sahip. Öyle ki, konu birden fazla sezonda anlatılabilir durumda. Dizinin ilk sezon yapımcısı Laeta Kalogridis bile, tasarlanması gereken pek çok gezegen nedeniyle yeni sezona pek sıcak bakmamış. Netflix, 2. sezonu istedikten sonra ilginç bir gelişme daha yaşandı ve Lost, Fringe, Charmed, The Flash, Alias ve Almost Human’dan hatırlayabileceğiniz Alison Schapker de diziye yapımcı olarak dahil oldu. Diğer yönetici yapımcılar ise James Middleton, Mary Ross, David Ellison ve Dana Goldberg.

Yenileme onaylanmadan önce Kalogridis bir dergiyle yaptığı röportajda, eğer Altered Carbon 2. sezon için onay alırsa her şeyin değişebileceğini söylemişti.

“İkinci sezonda farklı insanlarla farklı yerlerde sürpriz bir şeyler yapmak istiyoruz. Bence bu serinin evreni size bu imkânı sunuyor. Richard (K. Morgan) ve benim bir planımız var. İnsanların bu konuda nasıl hissedeceğini bilmiyorum ama kesinlikle bir planımız var.”

Oyuncu kadrosuna bakacak olursak, Will Yun Lee (ilk sezonda Takeshi Kovacs’ın orijinal vücudunu canlandıran aktör) aynı rol için kadroda yer alıyor. Kitaplarda “kılıf” adı verilen farklı bedenlere insanların hafızaları yerleştirilerek hayatlarına devam etmeleri sağlanıyordu. Bu durumda orijinal Takeshi Kovacs olarak gösterilen vücudun geri dönmesi gayet mantıklı. Ayrıca 2. sezonda karakterin yeni kılıfını da Anthony Mackie’nin canlandırdığı bir süredir biliniyordu. Lee’nin dönüşüyle ilgili detaylar henüz ortaya çıkmasa da bu noktada etrafta dolaşan “aynı rolü tekrarlıyor” lafları herkes için anahtar konumunda. Bu durumda aktörü yine “flashback”lerde göreceğiz gibi. Bilindiği üzere Lee, halihazırda Hawaii Five-O, Falling Water, Strike Back, True Blood, Bionic Woman ve Witchblade dizilerinde ana rollerde oynuyor.

Sezonun açıklanan konusu ise şu şekilde;

“Bir grup elit yıldızlararası savaşçının hayatta kalan son üyesi olan Takeshi Kovacs (Anthony Mackie), yüzyıllar öncesinde başladığı kayıp aşkı Quellcrist Falconer (Renee Elise Goldsberry)’i bulma arayışına devam eder. Galakside umut vadeden gezegenleri gezdikten sonra kendisine ana gezegeni olan Harlan’ın Dünyası’nda bir iş bulur. Lanetli geçmişi peşini bırakmayan Kovacs, seri cinayet araştırması sırasında karşısına çıkanların onu Quell’i bulmaya yakınlaştırdığını fark eder. Sadık yapay zekâ Poe (Chris Conner)’nun yardımıyla yeni müttefikler bulur. Düşmanlarla dolu bir ortamda gerçeğin peşine düşer: Quellcrist Falconer gerçekte kim?”

İlk sezondan tanıdıkların yanı sıra kadroda birçok yeni aktörü de görüyoruz. Netflix’in Luke Cage dizisinden tanıdığımız Simone Missick ekipte yer alıyor. Ayrıca 1990 yılında çevrilen Teenage Mutant Ninja Turtles filminde muhteşem bir şekilde Shredder’ı canlandırmış olan James Saito da ekibe katılanlar arasında. Yine kısa bir süre önce Lela Loren’in (Power) Altered Carbon’un 2. sezonunda yer alacağı açıklandı. Loren, Harlan’ın Dünyası’nın büyüleyici ve hırslı valisi Danica Harlan rolünü oynayacak. Son olarak Reileen (Dichen Lachman)’in kadroya geri dönüşüyle ilgili dedikodular ortalıkta dolaşıyor. Eh, Richard K. Morgan’ın yarattığı bu evrende geri dönüşlere pek de şaşırmamak lazım.

Altered Carbon’un 2. sezon çıkış tarihi 27 Şubat 2020 olarak açıklandı. İlk sezonun üzerinden neredeyse tam 2 sene sonra gelen bu bilgi, türü ve diziyi sevenleri heyecanlandırmayı başardı ve Netflix şu ana kadar sadece bir tane gizemli fragman yayımladı. Yeni sezon da ilki kadar başarılı olursa yıllarca sürebilecek siberpunk bir diziye bile kavuşabiliriz.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Üniversite tezini robotlar üzerine vermiş bir bilgisayar mühendisi. Kılıcın yolunda ilerleyen, an itibariyle 2. Dan bir kendocu. Müzik tutkunu ve bilim kurgu hayranı. Kurduğu hayalleri yazıya dökmeye çalışan bir hayalperest."Ben bu dünyayı değiştiremeyeceğimi biliyordum; o yüzden başka dünyalara gittim." - PKD