bilimkurgu kulubu

Dizi alien tv dizi

Tarih: 27 Ocak 2021 | Yazar: Almıla İkra Akgül

0

Alien Dizisi Hakkında Bildiklerimiz

Disney, neredeyse tamamen duyurusuz geçen ve izleyicilerini merak içinde bırakan koca bir yılın ardından, Aralık 2020’deki Yatırımcı Günü etkinliğinde şaşırtıcı şekilde birçok yeni film ve dizi projesini açıkladı. Açıklanan bu yeni projelere umulmayacak sayıda Star Wars ve Marvel içeriği de dahildi. Dikkat çeken bir başka önemli proje de, 40 yıl önce temeli senarist Dan O’Bannon ve yönetmen Ridley Scott tarafından atılmış olan yeni Alien dizisiydi.

Peki bu tv dizisi tam olarak ne vaat ediyor ve bizim diziden beklentilerimiz ne olmalı?

Elimizdeki bilgiler şunlar: Legion ve Fargo’nun yaratıcısı Noah Hawley‘in projeye öncülük ettiğini ve sonunda Fx ve Hulu‘da yayımlanacağını biliyoruz. Peki hikaye zaman çizelgesinin hangi noktasında konumlanacak? Xenomorfları görecek miyiz? Ellen Ripley ile ya da belki onun soyundan gelen biriyle karşılaşacak mıyız? Bunlar, açıklamayı duyduğumuz günden beri aklımızda oluşan sorular.

Yeni TV Dizisi, Filmlerin Öncesini mi Konu Alacak?

Alien dizisi Aralık 2020’de ilk duyurulduğunda, Disney’in Twiter hesabından Dünya’da geçeceği ve çok uzak bir geleceği konu almayacağı belirtildi. Bu duyuru elbette çok bilgi vermiyor, ancak konu edineceği zaman ve geçmişe dönüş olup olmayacağı hususunda önümüze sayısız olasılık sunuyor.

Alien evreninin zaman çizgisinde öykü, 2089’da talihsiz gemi ve mürettabatını evrenin uzak köşelerine götüren bir yıldız haritasının keşfedilmesiyle başlıyor (Prometheus/2012). Yeni dizi pekala da bu haritanın keşfinden ve Weyland Corporation tarafından düzenlenen uzay yolculuğu projesinden öncesini konu alıyor olabilir. Ve durum buysa, dizinin odağında 2012’de (Alien evreni zaman çizelgesine göre) kurulan şirket bulunacak olabilir.

Xenomorph’ları Görecek miyiz?

Xenomorph

Elbette, Xenomorph‘lar tüm Alien filmlerinin (hatta Prometheus’un) oldukça hayati bir parçası. Peki yeni dizide olaylara dahil olacaklar mı?

Disney tweet’inde belirtilen “çok uzak olmayan bir gelecek” ifadesinden yola çıkarsak, yeni dizide olayların Prometheus ekibinin LV-223’te yaşam olduğunu keşfetmesinden ve Nostromo ekibinin LV-426’da ölümle karşılaşmasından on yıllar önce gerçekleşeceği anlamına gelebilir. Belki Xenomorphlar yerine mühendislerle bile karşılaşabiliriz.

Dizi de Korku mu, Aksiyon mu Ön Planda Olacak?

Xenomorph

Alien evreninde klasik korku filmi de izledik (1979), sağlam aksiyon da (1986). Bununla birlikte, yeni FX dizisinin Ridley Scott’ın klasik yaratık filmi çizgisine mi, yoksa James Cameron’ın hareketli tarzına mı daha yakın olacağı merak konusu.

Disney’in tweetinde geçen, “korkunç heyecan yolculuğu” ifadesi düşünüldüğünde, her ikisi de mümkün. Yani yeni dizi iki türün bir kombinasyonu da olabilir.

Alien vs. Predator Filmlerinden Farkı Ne Olacak?

Dizi hakkındaki ‘çok uzak olmayan bir gelecekte ve Dünya’da geçeceği‘ söylemi, Alien vs Predator filmlerini anımsatıyor. Peki yeni diziyi bu aksiyon filmlerinden farklı kılan ne olacak?

Onların tam aksine, klasik filmlerin üslubuna daha yakın, aksiyon dozunun düşük olduğu, gerilim ağırlıklı bir yapımla mı karşılaşacağız yoksa? Aslında net şekilde bildiğimiz bir büyük farklılık var ki, o da yeni dizide Predatorlar’ın bulunmayacağı. En azından tahminler o yönde.

İlk Sezon Kaç Bölümden Oluşacak?

Alien’in ilk sezonunda (ya da eğer limitli bir hikaye olarak planlandıysa diğer sezonlarında) kaç bölüm olacağı sorusu da önemli. Buna cevap vermek için Noah Hawley’nin Legion ve Fargo dizilerinin bölüm sayılarına bakılabilir.

Fargo’nun ilk üç sezonu onar bölümden oluşuyorken, dördüncü sezonu 11 bölümdü. Legion ise sekiz bölümlük ilk sezonu takiben, on bir bölümlük ikinci sezon ve yine sekiz bölümlük üçüncü sezon ile karşımıza çıktı. Bu sayıları hesaba katarsak Alien dizisinin sezonlarının sekiz ila on bölüm arasında olacağı tahmin edilebilir. Bu bölüm sayısı, gerçekten de iyi işlenmiş ve tempolu bir hikaye için uygun görünüyor.

Ridley Scott’ı Projede Görecek miyiz?

Alien dizisi ilk duyurulduğunda, Ridley Scott’ın Noah Hawley ile birlikte yapımcı (executive producer) koltuğunda olacağı bilgisi verilmişti. Peki Scott’ın bir veya birkaç bölümü doğrudan yöneteceğini umabilir miyiz?

Scott’ın HBO Max orijinal bilimkurgu draması Raised by Wolves’un ilk iki bölümünü yönettiği gerçeği düşünüldüğünde bu çıkarım mantıklı görünüyor.

Alien ile Raised By Wolves Bir Şekilde Kesişebilir mi?

Aaron Guzikowski yapımı HBO Max dizisi Raised by Wolves‘ta Ridley Scott’ın yönetmenlik yaptığını biliyoruz. Peki Alien dizisi Raised by Wolves ile bir şekilde kesişebilir mi?

Kulağa oldukça uzak bir ihtimal gibi geliyor olabilir. Yine de bu fikir üzerinde biraz ilerleyelim. Guzikowski bir röportajında, dizisinin Alien’ın “yakın kuzeni” olduğunu ancak mitolojilerin birbiriyle bağlantısı bulunmadığını açıkladı. Bu açıklamanın hayran teorilerine kapıyı kapattığı düşünülebilir. Ancak Alien evreni genellikle değişikliklere açık bir mecra. Yani her an her şey olabilir.

Filmlerdeki Karakterleri Görecek miyiz?

Peki ya filmlerdeki karakterler? İçlerinden biri dizide ön plana çıkacak mı? Ya da en azından kısa süreliğine de olsa akranda görünecek mi?

Hikayenin geçeceği zamana bağlı olarak, Peter Weyland‘dan Ellen Ripley‘e uzanan çizgide herhangi biriyle karşılaşmak mümkün. Fakat bu Disney’in açıklamasındaki “çok uzak olmayan bir gelecek” ifadesini biraz genişletmeyi gerektiriyor. Elbette ideal olan yeni karakterlerle tanışmak ve onların hikayesine odaklanmak olacaktır. Yine de tanıdık yüzler görmenin seyircinin sadakatine hitap ettiği bilinen bir gerçek.

 Dizinin Nihai İsmi “Alien” mı?

Ve son olarak, dizinin ismi ne olacak? Basitçe sadece ‘Alien‘ olarak mı yayına girecek, yoksa Noah Hawley ve Ridley Scott bizim için yaşanacakların habercisi olacak bir isim mi sunacaklar?

Farklı bir isim, hakkında konuşurken film ve dizi ayrımı yapmayı kolaylaştırırdı. Fakat burada isimleri ve hikaye anlatıcılığı bakımından karmaşaya kucak açmış bir evrenden bahsediyoruz.

Kaynak

Etiketler: , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Ay heyecanlandım, bilemedim şimdi!