bilimkurgu kulubu

Dizi alf

Tarih: 30 Haziran 2018 | Yazar: Emre Karadeniz

0

ALF ile İlgili 25 Eğlenceli Bilgi

Hemen hepiniz Melmac gezegeninden dünyamıza gelip kedi yemeye bayılan komik uzaylı ALF‘i tanıyorsunuzdur. Muzırlığı, hazır cevaplılığı, esprileri ve kurnazlığı ile hafızalarımıza kazınan bu tüy yumağı, bir dönem çoğumuzu televizyonun karşısına geçirmeyi başarmıştı. 1986-1990 yılları arasında NBC kanalında yayımlanan dizi, rutin yaşamına devam eden Tanner ailesinin davetsiz misafir ALF ile olan komik maceralarını anlatıyordu.

Evin çocuklarının ALF adını verdiği bu yaratık, Tanner ailesiyle birlikte yaşamaya başlar. ALF sıra dışı hareketleri, ukalalığı ve sempatikliğiyle tahmin edebileceğiniz türden bir uzaylı değildir. Çocuklar ALF’i çok sevse de, anneleri Kate herkesten gizlenmesi gereken bu tüylü yaratığı evde pek istemez, ama ALF’in de gitmeye hiç niyeti yoktur. TV Guide’ın “En Büyük 25 Bilimkurgu Efsanesi” listesinde 8. sırada yer verdiği ALF hakkında 25 eğlenceli bilgiyi derlediğimiz bu yazı, aynı zamanda hafızalarınızı da tazeleyecek.

Alf

1- ALF’i seslendiren sanatçı Paul Fusco, aynı zamanda ALF kuklasını da oynatan kişiydi. Tüm vücudunun göründüğü sahnelerde ALF kostümünü aktör Mihaly Meszaros giydi (TRT’de yayımlandığı dönemde ALF karakterini seslendiren kişi Müşfik Kenter’di).

2- Dizinin son bölümü, yeni sezonların çekilmesi umudu ile bilerek arkası yarın olarak bırakıldı. Fakat dizi resmi olarak sonlanmadan iptal edildi. Sürüncemede kalan çoğu durum 6 sene sonra TV filmi Project: ALF ile açıklığa kavuştu.

3- ALF dizisinin hayranları Project: ALF filmine soğuk yaklaşarak gerçek dizi devamlılığına dahil olmadığını belirttiler. Sebebi ise orjinal dizi kadrosundan kimsenin filmde yer almamış olmasıydı.

4- Dizi Almanya’da oldukça popüler oldu. Almanya’daki ALF şehrinin tabelası dizinin popülerliğinden dolayı o kadar fazla çalındı ki belediye sürekli elinde tabela stoku bulundurmak zorunda kaldı.

5- ALF’in zaman zaman farklı gözüktüğünü siz de farkettiniz mi? Bunun sebebi hem boydan hem de belden yukarı olmak üzere dizide iki farklı kuklanın kullanılmasıydı.

6- Bebek Eric’in diziye dahil olmasının sebebi oyuncu Anne Schedeen’in (Mrs Tanner) gerçek hayatta hamile kalmasıydı.

7- ALF kariyerinde sürekli değişiklikler yaptı. Hedeflerinden bir tanesi “Dünyanın Umutlu Bekleyişi” adlı bir opera yazmaktı.

8- ALF’in öz ve üvey olmak üzere iki kız kardeşi vardı. Öz kardeşi Auige sonradan yayımlanan çizgi filmde rol aldı. Üvey kardeşi Dianne ise ALF kartlarına basıldı.

ALF, evin kedisi Şanslı’yı yemeye çalışırken…

9- ALF için kart setleri basıldı. Kartlardan bazıları ALF’in sevdiği spor olan Boulliabaseball ile ilgiliydi.

10- ALF, Dolby Surround Sound teknolojisi ile yayımlanan ilk TV yapımıydı.

11- ALF’in 8 midesi vardı. Doymak bilmeyen bir obur olmasının sebeplerinden biri de buydu.

12- ALF’in doğum günü 28 Ekim 1756’ydı.

13- ALF’in gezegeni Melmac’da gökyüzü yeşil ve çimler maviydi. Güneş ise mordu.

14- Dizinin çekim seti yerden 120 santim yükseklikte inşa edilmişti. Böylelikle Fusco sahnenin her yerinde ALF’i canlandırabiliyordu.

15- ALF setinde stres ve kavga eksik olmuyordu. Teknik ihtiyacı bu kadar fazla olan bir yapım, çalışanlara da oldukça fazla iş yükü getiriyordu.

16- Deneme çekimlerinde prova amaçlı yedek kuklalar da kullanılıyordu. Bu kuklalara “RALF” (Rehearsal Life Form) adı verilmişti.

Tanner ailesi ve davetsiz misafir ALF…

17- ALF’in çocuklar tarafından çok sevilmesi dizinin gidişatını değiştirdi. İlk bölümde bira içen ALF, bundan sonra alkol kullanmadı.

18- ALF: The Animated Series, TV dizisinin öncesinde gerçekleşen olayları ele aldı. ALF’in Dünya’ya gelmeden önce Melmac gezegenindeki maceralarını işledi.

19- Seksenli yılların sonlarına doğru Marvel Comics 50 sayılık bir ALF çizgi romanı hazırladı.

20- Söylentiye göre Paul Fusco bir CGI film projesi üzerinde çalışıyor. Filmin hakları Sony Pictures Animation firmasında.

21- ALF karakteri Matlock, Blossom ve Hollywood Squares gibi birçok popüler TV serisinde gözüktü.

22. 1988 yılında Burger King, promosyonla şarkı söyleyen ALF kuklaları dağıttı.

23- ALF dizisinin bölüm isimleri ya bir şarkı ismiydi ya da şarkılarla doğrudan alakalıydı.

24- Dizi toplamda 99 bölümdür; ancak üç bölümü bir saatlik uzunlukta çekilmiştir. Bu bölümler iki parça olarak gösterildiği için, dizi aslında yarım saatlik 102 bölümden oluşur.

25- Melmac, Hydra-Centaurus Supecluster’dan 6 parsek uzaklıktadır. En azından nükleer bomba tarafından yok olmadan önce öyleydi.

Kaynak

Etiketler: , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Uzay Mühendisi. Bilgisayar oyunu meraklısı. Üniversitede giriştiği bilimkurgu kulübü kurma ve fanzin çıkarma girişimini kısa süre sürdürebilmiş emekli bir mentat. Hem İngilizcesini geliştirsin hem de bilimkurgudan kopmasın diye çeviriler yapmakta...