2024 bilimkurgu dizileri

2024 Yılının En Çok Merak Edilen Bilimkurgu Dizileri

2024, pek çok iddialı bilimkurgu dizisinin seyirciyle buluştuğu bir yıl olacak. Popüler roman uyarlamaları giderek genişleyen evren portreleri sunarken, Star Trek gibi köklü yapımlar yeni bir söz söylemek için adımlar atacak.

Bu yazımızda yılın öne çıkan dizilerini listelemeye ve haklarında kısa bilgiler vermeye çalışacağız.

3 Body Problem

Yayın tarihi ve platform: 24 Mart – Netflix

3 Body Problem (Üç Cisim Problemi), Çinli yazar Liu Cixin tarafından yazılan “Remembrance of Earth’s Past” (Dünyanın Geçmişi) üçlemesinin ilk kitabı. İlk kez 2008 yılında yayımlanan eser epey ilgi uyandırmış, birçok tartışmayı beraberinde getirmişti.

Üç Cisim Problemi, bir matematik sorunsalını ifade ediyor ve başlangıç koşulları bilindiğinde, üç cismin birbirlerine olan kütle çekim etkileşimlerinin gelecekteki hareketini tahmin etmenin zorluğuna vurgu yapıyor. Bu yaklaşım, eserdeki olayların da temelini oluşturuyor. 1960’larda Çin’de alınan önemli bir karar, uzayı ve zamanı aşarak günümüzdeki bir grup bilim insanını insanlığın en büyük tehdidiyle yüzleşmek zorunda bırakıyor.

Fallout

Yayın tarihi ve platform: 12 Nisan – Prime Video

Popüler video oyun serisi Fallout, apokaliptik bir ortamda geçiyor ve nükleer savaş sonrası dünyayı konu alıyor. İlk oyun 1997’de yayımlanmıştı ve aradan geçen süre zarfında yakaladığı başarıyla birçok devam oyunu ve yan hikâyeler içeren kocaman bir seriye dönüşmüştü.

Kıyametten 200 yıl sonra lüks nükleer sığınakların edepli sakinleri, yüzeyde kendilerini bekleyen inanılmaz karmaşık, oldukça tuhaf ve çok vahşi bir dünyaya adım atmak zorunda kalıyor. Diziyi uyarlayan ekipte Nolan Kardeşlerden Jonathan’ın da bulunduğunu belirtmekte fayda var.

Skeleton Crew

Yayın tarihi ve platform: Ocak – Disney+

Başrolünde Jude Law’ın olduğu ve Return of the Jedi‘da yaşanan olayların sonrasındaki bir zaman diliminde geçen dizi, galakside kaybolan 10 yaşlarındaki dört çocuğun küçük gezegenlerine geri dönme mücadelesini konu alıyor.

Evrene neler katacağı merak uyandıran dizinin yapımcılığını ise Jon Watts ve Chris Ford üstleniyor.

The Acolyte

Yayın tarihi ve platform: Nisan (kesin değil) – Disney+

Yüksek Cumhuriyet Devri’nin son günlerinde karanlık tarafın yeniden ortaya çıkışına odaklanan dizi, çöküşün ayak izlerini sürüyor.

Dizinin yapımcı ve yazar koltuğunda The Russian Doll’un eş yaratıcısı Leslye Headland oturuyor. Headland diziyi, Kurosawa ile Kill Bill’in buluşması olarak tanımlanıyor.

The Walking Dead: The Ones Who Live

Yayın tarihi ve platform: 25 Şubat – AMC/AMC+

Serinin başkarakteri Rick Grimes’ın hikâyesine odaklanan yapım, diğer dizilerle birlikte evreni daha da genişletmesi planlanan altıncı spin-off olarak karşımıza çıkıyor.

Rick ve Michonne farklı dünyalara savrulmuş, ölülere karşı savaş açmıştır. Bu savaş kaçınılmaz olarak onları yaşayanlarla da karşı karşıya getirir. Birbirleri olmadan gerçekten yaşıyorlar mıdır? Yoksa onlar da birer ‘Yaşayan Ölü‘ müdür?

Dizinin yapımcılığını Scott M. Gimple ve Danai Gurira üstleniyor.

Star Trek: Starfleet Academy

Yayın tarihi ve platform: 24 Mayıs – CBS

Star Trek evreni genişlemeyi sürdürüyor. Uzun yıllardır pek çok yapımla izleyici karşısına çıkan seri, bu kez farklı bir hikâyeyle geliyor.

Star Trek: Starfleet Academy, bize umut ve iyimserlik duygusuyla bir araya gelen bir grup Yıldız Filosu öğrencisini tanıtacak. Eğitmenlerinin dikkatli ve talepkar gözleri altında, Starfleet subayı olmanın ne anlama geldiğini keşfederlerken gelişen dostlukları, patlayan rekabetleri, ilk aşkları ve Akademi ile Federasyon’u tehdit eden yeni bir düşmanı deneyimleyecekler.

Goodbye Earth

Yayın tarihi ve platform: Belirsiz – Netflix

Kore yapımı dizi, kıyamet arifesinde dünyada yaşananları konu ediniyor. Dünya’ya hızla yaklaşmakta olan bir asteroidi durduracak hiçbir şey yoktur.

Azimli bir öğretmen ise eski öğrencilerini ne pahasına olursa olsun korumak için mücadeleye atılır.

Dune: The Prophecy

Yayın tarihi ve platform: Belirsiz – HBO Max

The Prophecy, bu yıl ikincisi de gelecek olan Dune filmlerinin spin-off’u olarak karşımıza çıkıyor. Dizi, sıra dışı yeteneklere sahip Bene Gesserit kadınlarının hikâyesini konu ediyor.

Zihin ve vücutlarını tamamen kontrol etmek amacıyla eğitim alan bu kişiler, güçleri sayesinde insanlığı kendi planlarına göre yönlendirebilecek hâle gelirler. Yetenekleri sayesinde imparatorluğun politikalarına karşı koymayı başaran bu zeki birlik, nihayetinde kendilerini içinde yaşayanların Dune adını verdiği Arrakis’te bulur.

The Signal

Yayın tarihi ve platform: 7 Mart – Netflix

Kayıp bir astronotun ailesi delice bir arayışa girişiyor. Ancak gerçekler ortaya çıktıkça hem onlar hem de dünya daha büyük bir tehditle karşı karşıya kalıyor.

Netflix’in Almanya yapımı orijinal dizisi The Signal, 7 Mart’ta seyirciyle buluşuyor. Dört bölümden oluşan mini dizinin başrollerinde ise Peri Baumeister, Florian David Fitz ve Yuna Bennett yer alıyor

Constellation

Yayın tarihi ve platform: 21 Şubat – Apple TV+

Gerilim ve halüsinasyonlarla dolu bir yapım olacağa benzeyen Constellation, birkaç yılını Dünya’dan uzakta geçirmiş astronot Jo’ya odaklanıyor. Uzayda çeşitli görevlere atanan Jo, yaşanan bir felaketin ardından Dünya’ya, ailesinin eski evine geri dönüyor. Ancak geri döndüğünde hayatının önemli parçalarının kayıp olduğunu fark ediyor ve uzay yolculuğunun gizli sırları hakkındaki gerçeği ortaya çıkararak kaybettiklerini geri almak için yola koyuluyor.

Constellation’ın yazar koltuğunda Doctor Who, Wallander ve 2019 yapımı mini dizi The War of the Worlds‘teki çalışmalarıyla tanınan Peter Harness bulunuyor.

The Penguin

Yayın tarihi ve platform: Belirsiz – HBO Max

Batman’in devamı planlanırken evreni genişletecek yeni yapımlar da duyuruldu. Bu yapımlardan biri olan The Penguin, Colin Farrell’ın oyunculuğuyla yılın iddialı işlerinden biri olacağa benziyor.

Dizi, Batman’in düşmanı Penguen’in yükselişini ve Gotham’da güç elde ediş sürecini konu ediyor.

Sugar

Yayın tarihi ve platform: 5 Nisan – Apple TV+

Başrolünde Totall Recall, Minority Report gibi yapımlardan anımsayabileceğiniz Colin Farrell’ın yer aldığı dizi, göründüğü gibi olmayan bir özel dedektifi konu alıyor. Los Angeles’ta geçecek yapımın bilimkurgu ögeleri kadar drama unsurları da içereceği söyleniyor.

Dizinin yönetmenliğini ise Two Popes ile dikkat çeken Fernando Meirelles üstleniyor.

Yazar: Emre Bozkuş

ben bir şarkıyım/atlas denizlerinden geldim/önümde dalgalar vardı/arkamda dalgalar/dalgalar bitince/ben de biterim

İlginizi Çekebilir

ludizm ve bilimkurgu

Bilimkurgu ve Ludizm

1811-1816 yılları arasında, kendilerine “Ludistler” adını veren gizli bir topluluk İngiltere’deki fabrikalarda tekstil makinelerini parçalamıştı. …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin