2017’de Yeni Bir Star Trek Dizisi Geliyor

CBS, Ocak 2017’de tümüyle yeni bir Star Trek dizisi yayınlayacağını duyurdu. Yeni dizi, özel bir fragmanla beraber CBS Televizyon Ağı’nda yayın hayatına merhaba diyecek. Dizinin ilk bölümleri, CBS’in dijital üyelik gerektiren izle-öde sistemi üzerinden yayınlanacak olsa da, sonraki bölümler, Uluslararası CBS Stüdyoları tarafından dünyanın dört bir yanındaki televizyon kanallarına eşzamanlı olarak dağıtılacak. Yeni yapım, CBS Tüm Erişim’in ABD’li izleyicilere özel olarak geliştirilen ilk orijinal serisi olacak. CBS Tüm Erişim, izleyicilere CBS’in güncel ve geçmiş dizilerinden binlerce bölümü istek üzerine izletmeyi hedefleyen çok platformlu bir yayın servisidir ve halihazırda bütün geçmiş Star Trek bölümlerini bünyesinde barındırmaktadır.

Bu yeni dizi, 1966’daki başlangıcından beri serinin alametifarikası olan çağdaş dramatik temaları incelerken, bir yandan da hayatlarımıza, hayali yeni gezegenler, yeni medeniyetler ve yeni karakterler kazandıracak. Dizinin baş yapımcılığını Alex Kurtzman üstleniyor. Hatıranacağı gibi Kurtzman, Star Trek (2009) ile Star Trek: Into Darkness (2013) filmlerinin de yapımcılığını üstlenmişti. Ayrıca Kurtzman, başarılı CBS serilerinden ScorpionLimitless ve Hawaii Five-0’nun da baş yapımcılarından biri olarak dikkat çekiyor.

Star+Trek+TOS+Cast

2016’da 50. yılını kutlayacak olan Star Trek, hiç kuşkusuz gelmiş geçmiş en başarılı bilimkurgu yapımları arasında yer alıyor. Orijinal Star Trek (TOS), birçok filme ve beş başarılı diziye önayak olmuş, 190’dan fazla ülkede yayınlanmış bir şaheser ve bugün bile hala konuşulmaya devam ediyor. Gene Rodenberry tarafından yaratılan Star Trek dizisi, ilk yayınını 8 Eylül 1966’da gerçekleştirdi ve toplam üç sezon sürdü. Ancak bu kısa yayın hayatı, dizinin dünya genelinde yankı uyandırmasını engelleyemedi. Dizi ayrıca, uygarlık ilişkileri, küresel politikauzayın keşfi ve çevre alanında yenilikçi görüşlerde bulunarak, hikaye anlatıcılığı ve kültürel farklılıklar konusunda bir ilki başarmıştır.

Yeni Star Trek dizisiyle ilgili olarak, CBS Televizyon Stüdyosu’nun başkanı David Stapf de bir açıklama yaptı: “Star Trek hayranlarını yeni bir diziyle buluşturmak için orijinal serinin 50. yıldönümü kutlamasından daha uygun bir zaman olamazdı.” diyen Stapf, açıklamasına şöyle devam etti: “Bu mitolojiye herkes büyük saygı duyuyor. Star Trek’i, televizyon dünyasını ve hedef kitlesini çok iyi bilen Alex Kurtzman’ın yaratıcı zekası ve yetenekli ellerinde devam ettireceğimiz için çok heyecanlıyız.”

cbs-logo.0

CBS Dijital Medya’nın başkan yardımcısı ve genel menejeri Marc DeBevoise de konu hakkında şunları söyledi: “Yeni dizi, ilk gösterimini CBS hedef kitlesine gerçekleştirecek ve sonra tarihte bir ilk olarak CBS Tüm Erişim ile milyonlarca hayrana ulaşacak. CBS Tüm Erişim, çok kısa bir sürede cihazlar ve şirketler arasındaki servisini genişleterek inanılmaz bir büyüme kaydetti. Bu büyümeyi, ikonik Star Trek dizisi ve tutkulu hayran kitlesiyle hızlandırabilmek adına müthiş bir fırsat yakaladık.”

CBS Küresel Dağıtım Grubu’nun Başkanı ve CEO’su Armando Nunez: “Her gün, Star Trek dizisinin bir bölümü dünyanın yaklaşık her ülkesinde seyrediliyor. Star Trek’in televizyondaki yeni yüzünü devasa hayran kitlesine sunmak için sabırsızlanıyoruz.” diye konuştu. Bu yeni televizyon dizisinin, 2016 yazında dağıtılması planlanan Star Trek Beyond ile bir ilgisi olmadığı da yapılan açıklamalar arasında.

Kaynak: StarTrek.com

Yazar: Alp Kütükçü

Çocukluğundan beri Küçük Yeşil Adam'ın peşinde. "Wake up, Neo..."

İlginizi Çekebilir

Bilimkurgunun Kadın Neferi: Claudia Black

Oyuncular, meslekleri ve profesyonel tercihleri dolayısıyla her tür filme, yönetmene ve canlandırılacak karaktere eşit mesafede …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et