Bulutların Üzerindeki Şehir: Cloud City

Star Wars evreninin unutulmaz simgelerinden biridir. Han Solo hariç herkesin Cloud City hakkında güzel anıları olmuştur. Bulutların üzerinde bir şehirde dolaşıp da büyülenmemek elde değil tabi ki.

n4EjZx4

Cloud City, Bespin adlı kurgusal bir gaz devinde bulunan ve galakside Tibbannopolis şehri ile birlikte Tibanna gazının çıkarıldığı en önemli maden şehridir. Gaz devinin (Bespin) çapı yaklaşık 118,000 km, bir günü yaklaşık 12 dünya saati ve bir yılı da 14 dünya yılına denk gelmektedir. Birçok gaz devi gibi çekirdeği ağır metallerden oluşmuş katı formdadır ve Rethin adlı kurgusal metali barındırmaktadır. Gaz devinin çoğu gaz tabakaları insanlar için toksik ve yüksek basınçlıdır. Fakat uzaydan yaklaşık 180 – 150 km alçakta Bespin Life Zone adında oksijen bulunduran, insan türü için tolere edilebilir ve yaşanabilir bölgesi mevcuttur. Ayrıca bu gezegenin şehirlerinde İnsanlar, Ugnaughtlar ve Lutrillianlar dahil olmak üzere birçok canlı türü yaşam sürdürmektedir. Nüfus sayısı 5,427,080 olarak hesaplamışlar; fakat droidleri katmadıklarını öğrenince tekrarlanmış. Şehrin nüfusu 6 milyon olduğu biliniyor.

bespin_approach__by_grahamtg-d5z8qkc

Şehir ise gezegenin çekirdeğinin yaklaşık 60,000 km yükseğinde bulunuyor. Şehrin çapı 16.2 km, yüksekliği ise 17.3 km’dır. Hoteller, gazinolar, lüks köşkler gibi mekanlar da bulunuyor. Cennetlik şehrimiz, çatı katı (Plaza Katı) ve zemin katı dışında 392 kat bulunduyor.

ITW_Cloud_City

1-50: Şehri meşhur kılan kat bu kattır. Hoteller ve gazinoların bulunduğu seviyedir. Lakabı Turist Bölgesidir.
51-100: Lüks özel mülkler.
101-120: Yönetici ofisleri.
121-160: Özel endüstriyel oluşumların bulunduğu bölgedir. Port Kasabası olarak da bilinir. Genelde kaçakçılar, haydutlar ve hırsızların konakladığı seviyedir.
161-220: Fabrika çalışanlarının konakladığı kat.
221-280: Fabrikalar.
281-370: Gaz madeni rafinerileri.
371-392: Şehrin havada stabilizasyonunu sağlayan kattır. 36,000 repulsorlift motorları ve tractor beam jeneratörleri sayesinde ters kütle çekimi (anti-gravity) yaratırlar. Ayrıca şehrin üst katlarında 6 kütle çekim kontrol jeneratörleri bulunur.

lando_s_big_city_bespin_nights_by_sabra74-d2nd101

Yazar: Pedram Türkoğlu

Anatomi anabilim dalında araştırma görevlisi doktor. Aynı zamanda yaban hayatı fotoğrafçısı ve bilim yazarı.

İlginizi Çekebilir

Attack_of_the_clones_kapak

Star Wars: Attack of the Clones

George Lucas, yönetmenlik kariyerine başladığı 60’lı yıllardan itibaren önemli projelere imza attı. Ancak yönetmen olarak …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin