Tarih: 6 Ocak 2023 | Yazar: İsmail Yamanol

Yabancı Dünyalara Bir Yolculuk: The Sights of Space

Galakside herhangi bir yeri ziyaret etme şansınız olsaydı nereye giderdiniz? Samanyolu’nun büyüklüğü düşünülünce, insanın bu soruya kolayca yanıt vermesi de zorlaşıyor değil mi? Çünkü gidip görülecek bir sürü yer, çözülecek o kadar çok gizem var ki! Kızgın buz diyarları, bulutları metalden oluşan dünyalar, yıldızlardan bile sıcak gezegenler… Neyse ki The Sights of Space adlı bu muhteşem kısa belgesel tüm kafa karışıklığımızı gideriyor ve bizleri bugüne dek keşfedilmiş en sıra dışı ötegezegenlere doğru heyecanlı bir yolculuğa çıkarıyor.

1995’te yıldızına aşırı yakın yörüngede dolanan bir gaz devinin keşfinden sonra gökyüzü garip ve egzotik ötegezegenlerle dolmuş durumda. Samanyolu Gökadası’nda şimdiye dek 5000 civarı ötegezegen keşfedildi ve üstelik bu sadece bir başlangıç. Çünkü gerçek sayının trilyonu geçtiği düşünülüyor.

Yapımcı, besteci ve görsel efekt sanatçısı John D. Bosweell tarafından kurulan YouTube kanalı Melodysheep’in hazırladığı The Sights of Space, çağdaş bilimsel veriler ışığında bizleri yabancı dünyaların hem cezbedici hem de korkutucu ortamlarına davet ediyor.

İyi seyirler…

Not: Video ayarlarından gerekli işaretlemeleri yaparak Türkçe altyazıyla izleyebilirsiniz.

Etiketler: , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Amatör bir düş gezgini ve saplantılı bir bilimkurgu hayranı. Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstelendiği Bilimkurgu Kulübü'nde at koşturmayı sürdürüyor. Daha mutlu, daha yaşanası ve daha özgür bir gelecek için…