Stargate’in Ardındaki Bilim: True Science

Gelmiş geçmiş en iyi bilimkurgu serilerinden biri olan Stargate SG-1, yarattığı kendine özgü mitolojisiyle türü seven herkesi cezbetmeyi sürdürüyor. Peki ama dizide gördüklerimiz sadece birer bilimkurgu fantezisinden mi ibaret? Samantha Carter’ımızın sunduğu bu belgesel, bir yandan Stargate’in ardında yatan teknolojiye ışık tutarken, diğer yandan da Stargate’de anlatılanların bir fanteziden ibaret olmadığını ve yapımın ardında çok ciddi bir bilimsel birikim yattığını gösteriyor.

GOA’ULD

Goa’uld’ların ardındaki bilimsel gerçeklere bir yolculuk yapmaya ne dersiniz? Goa’uld nedir, böyle bir tür gerçekten de var olabilir mi? Goa’uld tarzı bir canlı türünün evrimde yeri var mıdır, bir canlı, bedenine girdiği bir başka canlıyı kontrol edebilir mi?

IŞIN SİLAHLARI

Stargate evreninde kullanılan “staff weapon” ve “zat gun” silahları nedir, tam olarak hangi prensiple çalışırlar, böylesi silahların gerçek hayatta üretilme ihtimali ne kadardır, nesneyi atomlarına bölebilen bir silah yapılabilir mi? Tüm bunların saçma bir bilimkurgu fantezisi olduğunu düşünebilirsiniz; ama hepsinin de gerçeklik temelleri olduğunu sakın unutmayın.

YILDIZ GEÇİDİ

Stargate nedir, nasıl çalışır, bir solucan deliği yaratmak ve içinden geçerek uzayda seyahat etmek mümkün müdür, Stargate cihazı için bilim ne diyor?

REPLICATOR

Bildiğiniz gibi Stargate evreninde canlı kanlı yabancı türlerin yanı sıra robotik varlıklar da mevcuttur. Hiç kuşkusuz bu robotik varlıklardan en fazla akılda kalanı, “Çoğalıcılar” olmuştur. Çoğalıcılar, galaktik boyutta bir düşman olarak karşımıza çıkmaktadır. Birbirleriyle sürekli iletişim halinde olan ve tek bir organizma gibi davranan bu tür, bilimkurgu dünyasının en sıra dışı yaratımlarından biridir. Peki ama Çoğalıcılar gibi robotik bir türün bilimsel anlamda ortaya çıkma olasılığı nedir?

Robotların, insan hayatına her geçen gün biraz daha fazla girmeye başladığı günümüzde, bu teknoloji dalına dair yanıtını merak ettiğimiz sorular da bir o kadar fazlalaşıyor. Günün birinde en büyük düşmanımız robotlar olabilir mi, yapay zekanın insanlığa başkaldırma ihtimali var mı, robotların geleceğimizdeki yeri nedir?

DÜNYA DIŞI YAŞAM

Stargate; yaratıcı senaryosu, ilgi çekici mekanları, ilham veren kurgusal teknolojileri ve doyumsuz karakterleriyle bilimkurgu türünün en sevilen yapıtlarından biri olmayı başardı. Ancak Stargate’i bu kadar çok sevmemizin en önemli nedenlerinden birisi de mitolojisindeki uzaylı ırkların ve karakterlerin çeşitliliğiydi.

Dizi boyunca hemen hemen her bölümde ilginç bir yaşam formuyla karşılaştık ve onlara dair sıra dışı bilgiler edindik. Peki ama Stargate’in dünya dışı yaşama yaklaşım tarzı için bilim ne diyor? Söz gelimi Asgard benzeri bir ırk gerçekten de var olabilir mi?

ZAMANDA YOLCULUK

Bildiğiniz gibi Yıldız Geçitlerinin tek özelliği solucan delikleri yaratarak uzak mesafeleri aşılır kılmaktan ibaret değil; onlar ayrıca birer zaman makinesi de. Stargate serilerinin pek çok bölümünde zaman yolculuğu kurgusuyla karşılaştık. Peki ama zamanda yolculuk yapmak mümkün mü, eğer mümkünse bu nasıl yapılabilir? Zaman paradoksu ne anlama geliyor?

Tüm sorularınızın cevabı Amanda Tapping‘in eşsiz sunumuyla bu belgeselde. Keyifli seyirler.

Yazar: İsmail Yamanol

Amatör bir düş gezgini, saplantılı bir bilimkurgu hayranı. Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstelendiği Bilimkurgu Kulübü'nde at koşturmayı sürdürüyor.

İlginizi Çekebilir

stargate universe

Stargate Universe’ten Cevapsız Kalmış 10 Soru

Stargate külliyatının üçüncü TV dizisi Stargate Universe, seleflerinden farklı olarak bir hayli karanlıktı. Kendilerini Dünya’dan …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et