bilimkurgu kulubu

Tarih: 4 Haziran 2021 | Yazar: İsmail Yamanol

Ay’ın Gizli Tarihi: The Secret History of the Moon

Dünya ve üzerinde filizlenen canlılar ona çok şey borçlu. İnsanlar binlerce yıl boyunca onun varlığıyla huzur buldu. Geceleri yolcular için bir fener, çiftçiler için bir takvim, denizciler içinse bir pusulaydı. Uygarlık tarihimizdeki yeri öylesine muazzam ki, çoğu kültür ona kutsallık atfedip tapındı. Evet, uydumuz Ay’dan bahsediyoruz. Peki ama gecelerimizin bu zarif gök cismi nasıl var oldu, kadim tarihinde hangi sırlar saklı? En güncel teorilerin sunduğu yanıtlar bir hayli inanılmaz ve Dünya sakinlerinin hayal edemeyeceği kadar da sarsıcı nitelikte.

Yapımcı, besteci ve görsel efekt sanatçısı John D. Bosweell tarafından kurulan YouTube kanalı Melodysheep’in hazırladığı bu muhteşem kısa belgesel, bizleri 4.5 milyar yıl geriye götürüyor ve Ay’ın dramatik geçmişine dair heyecanlı bir yolculuğa çıkarıyor.

İyi seyirler…

Not: Video ayarlarından gerekli işaretlemeleri yaparak Türkçe altyazıyla izleyebilirsiniz.

Etiketler: , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Amatör bir düş gezgini ve saplantılı bir bilimkurgu hayranı. Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstelendiği Bilimkurgu Kulübü'nde at koşturmayı sürdürüyor. Daha mutlu, daha yaşanası ve daha özgür bir gelecek için…