Anime anime zaman yolculugu

Tarih: 27 Aralık 2021 | Yazar: Serpil Şahin

0

Zaman Yolculuğu Temalı 10 Bilimkurgu Animesi

2022’ye girerken, nostalji bağımızın daha da güçlendiği bu günlerde geçmişe giderek basitlikle bağ kurmak isteyenimiz çoktur ya da geçmiş öğretileri yanına alıp geleceğin heyecanlı ve karmaşık düzenine uzanmak isteyenler de.

Listedeki animeler bu yolculuğa çıkmanıza olanak tanıyor; sevdiğiniz insanları kurtarmak, geleceği şekillendirmek, felaketleri önlemek ya da farkında olmadan her şeyi daha da beter hale getirmek için…

Sonuç ne olursa olsun yolculuğun keyfini çıkarın.

Arata naru Sekai: World’s/Start/Load/End

Dünya’nın yok olmayla karşı karşıya kaldığı ve yine güçlülerin başrolü kaptığı bir okulda yeni bir proje yönetilmektedir: Zaman yolculuğu projesi. Bu dersi sadece seçilmiş öğrenciler alabilir ve bu öğrenciler de dört liseli kızdır. Yaşayacakları geleceği öğrenmek ve olası tehlikelerden korunmak için günümüzden 6000 yıl sonrasına doğru yolculuğa çıkarlar; tuhaf ve birbirine benzeyen günlere doğru.

Yanlarına da sadece oyuncağa benzer bir cep telefonu almalarına izin vardır ve sinyal de yoktur. Garip kuşlar, rengi solmuş nehirler ve terk edilmiş evlerle dolu geleceği kurtarmak için geçmişi kurcalamak yeterli olacak mıdır?

Natsu-iro no Sunadokei

Makimura Koutarou kararını vermişti, erişemediği Serizawa Kaho’ya yaz tatilinde aşkını itiraf edecekti.

Koutarou önceki gece yabancı bir kızla karşılaşır; onu geleceğe iten bir karşılaşmadır bu. Koutarou, gelecekte Kaho’nun kız arkadaşı olduğunu ama aynı zamanda trajik bir kazayla öldüğünü de öğrenir. Kendi zamanına dönen Koutarou, geleceği değiştirerek aşkını kurtarmaya çalışacaktır.

Seikimatsu Occult Gakuin

Waldstein Akademisi doğa üstü eğitim yöntemleri üzerine çalışmalar gerçekleştirmek amacıyla kurulmuş bir kurumdur. Bu sebeple Esrarlı Akademi olarak da tanınır. Maya Kumashiro, eski okul müdürü ve babası Junichiro Kumashiro’nun cenazesiyle ilgilenmek üzere döner. Maya şehre geldiğinde Fumiaki Uchida ile tanışır.

Fumiaki Uchida, Nostradamus Kehanetleri’ni gerçekleşmeden önlemek üzere gelecekten 1999’a gönderilmiş bir zaman ajanıdır. Kehanete göre, okul gelecek olan felaketin başlangıç noktasıdır ve neticesinde tüm dünya yok olacaktır. Buna neyin sebep olacağını bulmak için ikili güçlerini birleştirir ve harcayacak bir dakikaları bile yoktur.

Buddy Complex

Sıradan bir lise öğrencisi olan Aoba Watase, Valiancer olarak bilinen dev robot tarafından ani bir saldırıya uğrar ve gizemli sınıf arkadaşı Hina Yumihara tarafından kurtarılır. Hina, kendisinin ve robotik düşmanlarının gelecekten geldiğini deşifre ettikten sonra ölümünü engellemek için Aoba’yı 70 yıl sonrasına yollar.

Aoba kendini Free Pact Alliance (FPA) ve Zogilia Republic askeri güçleri arasındaki bir çatışmanın ortasında ‘Luxon’ adlı bir Valiancer kokpitinde bulur. Kendisini beklenmedik bir savaşın ortasında bulan Aoba, bu savaştan sağ çıksa da FPA gemisi Cygnus tarafından sorgulanmak için gözaltına alınır. Aoba’nın asıl endişesi eve dönüp dönemeyeceği iken, dünyayı korumak için bir savaşa girmek üzere olduğunun farkında değildir.

Zipang

Mirai, gelişmiş Kongou sınıfı Aegis güdümlü füzelerine sahip Japonya Savunma Kuvvetleri’nin (JSK) en yeni ve en ileri teknoloji gemisidir. Kaptan Umezu Saburo ve ikinci kaptan Kadomatsu Yosuke mürettebata önderlik etmektedir. Mirai, bir gün planlı bir eğitim programının ortasında navigasyon sistemlerinin geçici olarak devre dışı kaldığı bir fırtınaya yakalanır. Sistemler yeniden yüklendikten birkaç dakika sonra mürettebat zamanda geriye gittiklerini ve II. Dünya Savaşı sırasında 4 Haziran 1942-Midway Deniz Muharebelerinin içinde olduklarını fark edince şok geçirirler.

Savaşın gidişatını ve tarihi değiştirmemek adına mümkün olduğunca çatışmadan uzak durup tarafsız kalmaya çalışırlar. Ancak ikinci kaptan Kadomatsu, hayat kurtarma içgüdüsüyle hareket ederek ölmek üzere olan Binbaşı Kusaka Takumi’nin hayatını kurtarır ve tarihi umduklarından fazla değiştirirler.

Noein: Mou Hitori no Kimi e

İlkokul öğrencisi Haruka, bir gün kilise kulesinin üzerinde, üzerine mavi kar yağan bir adam görür. Gördüğü adam Karasu adında bir Ejder Şövalyesi’dir. Ejder Şövalyeleri, Lacrima adlı bir boyutta dünyalarının yok olmaması için mücadele veren savaşçılardır.

Shangri-la adlı başka bir boyut bütün boyutları birleştirip yok ederken Lacrima’nın tek umudu Ejder Meşalesi’dir. Bu nesnenin peşine düşen Karasu, şans eseri kendi geçmişine çok benzeyen şimdiki zamana gelir. Burada kendisinin 15 yaş küçük hali olan Yuu ve Ejder Meşhalesi olan Haruko’yu bulur.

Toki wo Kakeru Shoujo

Makoto Konno, Chiaki Mamiya ve Kousuke Tsuda… Aynı sınıfta okuyan üç yakın arkadaş. Sürekli beraber takılan ve zamanlarını çoğunlukla beyzbol oynayarak geçiren bu üç arkadaştan Makoto, kimya laboratuvarında üstüne düştüğü garip bir nesne sayesinde hayal bile edemeyeceği bir güce sahip olur; zamanda sıçrama!

Yeni keşfettiği gücü sayesinde canı ne isterse yapmaya başlayan Makoto, gücünü kullanıp geçmişini değiştirerek geleceğine yön vermeye çalışır ancak zamanla oynamanın sandığından daha tehlikeli olduğunu ve zamanın kimse için beklemediğini fark eder.

Suzumiya Haruhi no Yuuutsu

Kyon, hayal gücüne dayanan olayları ardında bırakmış ve mantık sınırlarında yaşamaya başlamış bir lise öğrencisidir artık. Kader bu ya, inanmadığın ot burnunda bitermiş! Okulun ilk günü sadece uzaylılar, zaman yolcuları ve esperlerle ilgilendiğini söyleyen ve hemen ardında oturan Haruhi ile tanışır ve ona kendi kulübünü kurması için ilham verir.

SOS takımı olarak isimlendirilen bu kulüpte Kyon hariç Haruhi’nin istediği uzaylı, zaman yolcusu ve esper de kulüp de belirmiştir. Gerisi mi? Macera ve bilinmezliklerle dolu gizemler…

Boku dake ga Inai Machi

Bir trajedi başlamak üzereyken Satoru Fujinuma, kaza meydana gelmeden birkaç dakika öncesinde bulur kendini. 29 yaşındaki bağımsız manga sanatçısı, birçok hayatı kurtarmak için ‘canlanma’ olarak adlandırdığı bu güçlü ama gizemli fenomeni kullanır. Ancak haksız yere kendisine yakın birini öldürmekle suçlanınca bir kez daha geçmişe, 18 yıl öncesine; 1988’e gider. Cinayetin sınıf arkadaşlarından birinin kaçırılması ve öldürülmesiyle bağlantılı olabileceğini anlar. İşleri düzeltmek için bu son şansıdır.

Boku dake ga Inai Machi, Satoru’nun 18 yıl önce gerçekte ne olduğunu ortaya çıkarmasını ve sınıf arkadaşının ölümünü önlerken şimdiki zamanda değer verdiği kişileri de korumasını anlatıyor.

Steins;Gate

Steins Gate

Chūnibyō sendromlu (ortaokul döneminde ergenlikte görülebilen, kendini olduğundan farklı ya da daha iyi göstermeye çalışma) Okabe Rintarou, Akihabara’daki eski püskü bir daireyi laboratuvara çevirir. Burada arkadaşları Itaru Hashida ve Mayuri Shiina ile zaman geçirmekte ve çığır açan icatların peşinde koşarken bir yandan da en büyük hobisi olarak SERN ile mücadele etmektedir.

Bir gün mikro dalga içindeki muzun yeşil bir jel yığınına dönüşmesiyle birlikte kendi zaman makinelerini (Phone Microwave) keşfeden ve bu sayede kendi geçmişlerine mesaj göndermeye başlayan kahramanlarımıza “kızıl saçlarından sen sorumlusun” dediğimiz ve hepimizin birer sapyoseksüele dönüşmesine neden olan Kurisu Makise de katılır ve olaylar hiç durmamacasına gelişir. Arkadaşlarının başlarına gelen şeyleri zamanı kullanarak çözmeye çalışan Okabe, zamanla ne kadar oynarsa oynasın pes etmek istemeyecek biri gibi görünmekte ama yine de geçmiş ve bugünü birbirinden ayıran ince ipliklere ağır yükleri ile tutunmaktadır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

"Eşek kadar kadın çizgi film mi izlermiş" isyanına cevap olarak doğdum. Radyo ve TV ile başlayan iş hayatı, dergi ile devam etti ve 2006'dan bu yana dijital reklam sektöründe çalışıyorum. Hikaye kitapları (Aşk Yemeği Acılı Sever ve Yakıngörmez) yazdıktan sonra, şimdilerde bir roman üzerine çalışıyorum.