Voices of a Distant Star

Voices of a Distant Star

Mars‘ın Tharsis bölgesinde ortaya çıkan bir uzaylı medeniyeti ile insanlık arasında gerçekleşen ilk temas, iki türün de hayatta kalan taraf olmak için sonuna dek çabaladıkları bir savaşa dönüşür. Hızla büyüyen insan kayıplarını engellemek ve Tharsian’larla savaşabilmek için Tracer adlı insanlı savaş Mecha‘ları geliştirilmesi üzerine, potansiyel vaat eden lise öğrencileri hızlandırılmış askere alma programıyla cepheye sürülmeye başlanır. Liseli genç kız Mikako Nagamine bu program dahilinde gezegenler arası bir savaşa katılır ve bir çatışmadan diğerine sürüklenmeye başlar.

Öte yandan Tharsian’ların geldiği yer aslında Mars da değildir ve savaş hızla büyüyerek galaksiler arası bir savaş halini alır. Mikako’nun erkek arkadaşı Noboru Terao ise, aralarındaki ilişkiyi cep telefonu mesajlarıyla sürdürerek ona hala varlığını hissettirip ilişkilerini canlı tutmak ister. Başta neredeyse anında mesajlaşabilirler, fakat gezegenler arası savaş ile birlikte bu mesajlar zamanla birbirlerine 8 yıl ve giderek daha uzun bir süre gecikmeyle ulaşmaya başlar.

Voices of a Distant Star

Bağımsız Anime yönetmenlerinin en ünlüleri içinde yer alan Makoto Shinkai‘nin hazırladığı bu 25 dakikalık bilimkurgu anime, aynı zamanda kendisinin diğer işlerinin genelinde olduğu üzere tek bir ev bilgisayarı (LightWave, Adobe Photoshop 5.0, Adobe Aftereffects 4.1 ve Commotion 3.1 DV kurulu bir Power Mac G4) üzerinden ve müzikler haricinde tümüyle kişisel bir proje olarak hazırlanmıştır. Yer yer el kamerasıyla çekilmiş görüntüsü veren tarama sahnelere birçok kez başvurulmuştur. Her ne kadar kendisi daha önce Other Worlds ve She and Her Cat gibi bazı kısa filmlerle dikat çekmiş olsa da, bu yapım onun gerçek anlamda bağımsız yönetmen kimliğiyle önce çıkacağı ilk önemli işidir.

Makoto Shinkai filmdeki Noboru karakterini, onun gerçek hayattaki kız arkadaşı (sonradan evlendiler) Mika Shinohara ise başroldeki Mikako’yu seslendirdi. Fakat kendileri profesyonel bir seslendirmeci olmadığından filmin ev sineması için piyasaya sürülme kararı alındığında bu dublajlar profesyonel seslendirmecilerle değiştirildi. Benzer şekilde Avustralya’lı ünlü şarkıcı Donna Burke uzay gemisindeki operatörü seslendirdi.

voices-of-a-distant-star-3

Filmin gördüğü ilgi üzerine yurtdışında da çevirisi/baskısı yapılmış bir bir Manga’ya, bir Audio Drama CD’ye ve olayların genişletilmiş bir versiyonu niteliğinde olan bir bilimkurgu romana da uyarlandı. Film 25 dakikalık kısa süresine rağmen güçlü kurgusu ile DVD Verdict sitesinin “Tüm Zamanların En İyi 100 Animesi” seçkisinde yer almıştır. Benzer şekilde 2002’de Kobe Animasyon Ödülleri’nde ve ertesi yıl Nebula Ödülleri’nin Japonya’daki karşılığı sayılabilecek Seiun Ödülleri’nde de dereceler almıştır.

Yapımda bilimkurgudan ziyade romantizm ve karakter draması üzerinde yoğunlaşan Makoto Shinkai, bu yapım sonrasında The Place Promised in Our Early Days ile bir kez daha bilimkurgu denemesi yapmış, öte yandan bilhassa 5 cm Per Second ve Garden of Words gibi melodramlarla ün kazanmıştır. Bu yıl vizyona giren Your Name, yılın en yüksek hasılatlı Japon Anime filmi olmuştur. Makoto Shinkai aynı zamanda Taisei Şirketi’nce İstanbul Boğazı’nın altına döşenen tüp geçitin tanıtımı için hazırlanan TV spotunu da kısa metrajlı bir anime olarak hazırlamıştır.

Hazırlayan: Hamit Gökalp

Yazar: Konuk Yazar

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayımlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...

İlginizi Çekebilir

col ve yagmur

Su Her Zaman Hayat Vermez, Bazen Ölüm de Getirir!

Su… Her zaman yaşam ile suyu iç içe düşünürüz. “Yaşamın koşulu” diye tanımladığımız kriterleri belirlerken …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et