Space Pirate Captain Harlock

Bölüm Sayısı : 42
Yönetmen: Leiji Matsumoto

Space Pirate Captain Harlock, Uchuu Senkan Yamato efsanesinin yaratıcısı Leiji Matsumoto tarafından ilkin bir Yamato spinoff’u olarak düşünülen, ardından birçok eklemeden sonra düzene karşı isyan arkaplanında cesaret, onur ve umut temaları üzerinde işleyen bir epik bilimkurgu-fantezi sentezi halini alarak kendi evrenini oluşturmuş ve birçok farklı spinoff’a yayılarak Leiji-verse’ın en önemli parçalarından biri haline gelmiştir. Serinin uyarlandığı orijinal Manga 1977-1979 arasında 5 cilt olarak yayımlanmıştır.

Bilimsel gelişmelerin konformist bir yapı oluşturduğu 2977 yılında Dünya üzerindeki okyanuslar kurumuştur. Popülasyonun 5 milyona kadar düştüğü ve kaynakların tükenmek üzere olduğu Dünya, başka gezegenlerin kaynaklarını araştırması için uzaya yollanan robotlardan medet ummaktadır.

space_pirate_captain_harlock_wallpaper_8-other

Her ihtiyaçları hükümet tarafından karşılanmakta olan vatandaşların çalışmasına gerek kalmamıştır. Olası bir isyandan korkan hükümet, izledikleriyle yetinsinler diye insanlara içinde sübliminal mesajlar bulunan programlar izlettirir. Dolayısıyla günün birinde gezegene inen, üstüne tuhaf yazılar işlenmiş uzay gemisi, bir korsan olan Harlock dışında kimsede şüphe uyandırmaz. Dahası, dünyadaki birçok rasathane sahibi faili meçhul cinayetlere kurban gitmektedir. Harlock bu olayların, bir istilanın ilk dalgaları olduğunu sezer ve hem onu tarihin en tehlikeli suçlusu/teröristi ilan eden Dünya Federasyonu‘na hem de meçhul işgalcilere karşı yalnızca gemisi Arcadia ile savaşacağı, sonu görünmeyen bir savaşlar silsilesine girer.

Bu savaşa girmeden, insanlığın bilincini özgürleştirmek ve onlara ne pahasına olursa olsun, umudu taşımak için ant içmiş, üzerine konan idam cezası bile onu yolundan bir adım geri döndürmemiştir. Zira o “birisinin yapması gerekeni yapan” kişi olmayı seçmiştir. Hedefine ulaşana dek ne olursa olsun ayakta kalmaya ve pes etmemeye kararlıdır. Öte yandan, bu savaş sadece insanlık için değil “içinde bir kalp taşıyan herkes” içindir ve bu kadar büyük bir savaşta o ellerini kirletmeyi en baştan göze almıştır. En önemlisi, böyle biri, o gün gelip de amaç gerçekleştiğinde kendisine verilen cezayı en baştan kabullenebilmelidir.

544d479f8765c4dd6a45ab21dc

 • Space Pirate Captain Harlock’un 2013 yapımı stand-alone yapıdaki filmi “Uluslararası En İyi Animasyon Filmi ödülü” sahibidir ve tanıtım elçiliği James Cameron tarafından üstlenilmiştir. 30 milyon $ bütçeli bu filmin yönetmenliği Appleseed ve Starship Troopers: Invasion‘dan hatırlanabilecek olan Shinji Aramaki‘ye aittir.
 • Space Pirate Captain Harlock’un ilk sezonu 1978’de yayınlanmaya başladı ve 42 bölüm sürdü. Bu seriyi müteveffa Anime büyükustalarından Rintaro yönetmişti. Ardından 1978’de TV serisinin devamı niteliğinde Mystery of Arcadia filmi, 1982’de ise serinin alternatif bir kurgusu olan Arcadia of My Youth filmi, ardından bu filmin devamı niteliğinde 22 bölümlük Endless Orbit SSX serisi yapılmıştır. 1999’da 6 OVA’dan oluşan Harlock Saga, 2002’de 13 OVA’dan oluşan Endless Oddyssey serileri gelmiştir. Şimdilik son Harlock hikayesi ise Shinji Aramaki‘nin yönettiği ve yeni neslin ilgisini Harlock külliyatına çekebilmek için orijinal seriyle bir sequel bağı olmadan hazırlanan dev bütçeli bir CGI filmdir. Bunların haricinde birçok Leijiverse hikayesinde de Kaptan Harlock gözükmektedir. Bunların önemli bir kısmı TV serisinin bir tür yeniden anlatımı iken bazıları yan karakterlerlerin kendi hikayelerine odaklıdır. Ayrıca Queen Emeraldas ve Cosmo Warrior Zero gibi, Harlock’la yolu kesişmiş kahramanların da kendi OVA’ları yapılmıştır.

Space-Pirate-Captain-Harlock-2013-5

 • Harlock karakteri aslen 1974 yapımı Uchuu Senkan Yamato’nun storyboard’larında, ana karakterlerden Susumu Kodai’nin ağabeyi Mamoru Kodai’nin Gamilas’a karşı ilk temas sırasında öldüğü sanıldıktan çok sonra kardeşini korumak için Death Shadow gemisinin kaptanı bir uzay korsanı olarak ortaya çıkacaktı; fakat bu plot TV serisinde asla kullanılmadı ve Yamato’nun ticari başarısı üzerine yapılan Space Pirate Captain Harlock serisinde kendisinin geçmişi yoruma açık bırakıldı. Serinin uzun metrajlı film uyarlaması Arcadia of Youth’da Harlock’un gerçek geçmişi açıklanmış, öte yandan Harlock Saga’da alternatif bir orijin hikayesi de sağlanmıştır.
 • Serinin müzikleri için Tokyo Filarmoni Orkestrası ile çalışılmıştır.
 • Seri Japonya dışında ilkin Kanada’nın Fransızca konuşulan Queebec eyaletinde Albator adıyla gösterilmiş ve çok büyük bir hayran kitlesine sahip olmuştur. Öyle ki 80’lerin başlarında bu seriyi izlemiş olanlar kendilerini “Albator Jenerasyonu” olarak tanımlarlar. Serinin Kanada, Fransa, İtalya ve İspanya ile Latin Amerika ülkelerindeki popülariteleri halen sürmekte, seri ve OVA’lar bu ülkede halen alıcı bulmaktadır.
 • 1985’de, RoboTech‘in yapımcısı Carl Macek, Captain Harlock’un yayın haklarını bir süreliğine satın almış ve ortaya amalgam bir kurguya sahip 65 bölümlük Captain Harlock and the Queen of a Thousand Years serisi ortaya çıkmıştır. Karakter isimlerinin ve olay kurgusunun değiştirildiği bu seri Leiji Matsumoto yapımlarının herhangi birini kapsayacak bir geçerliliğe dahil değildir.

123175

 • Harlock’un elbise ölçüleri 42’dir ki bu “shi ni”den hareketle “ölüm” kelimesine göndermedir.
 • Sailormoon’daki Tuxedo Kamen’den Last Exile’deki Alex Row’a, Black Jack’deki Dr Black Jack’den Gundam AGE’deki Asem Asuno’ya dek birçok karakter Harlock’dan ilham alınarak tasarlanmıştır. Warhammer 40 000’deki efsanevi uzay korsanı Solomon Haarlock da bu seriye bir saygı duruşudur.
 • Leiji Matsumoto’nun reji olarak yeralmadığı Endless Oddyssey serisinde Lovecraft göndermeleri önemli yer tutmaktdır. (Leiji Matsumoto, serinin teolojik temellere dayalı görseller kullanmasını istemediği için bu serinin 2. sezonunun prodüksiyonunu durdurmuştur.)
 • Amerikan rock grubu The Misfits üyelerinden Glenn Danzig, üzerinde Harlock resimleri olan T Shirt’lerle konserlere çıkmaktadır.
 • Elektronik müzik DJ’i James Spinney bu seriye olan hayranlığı yüzünden, partilerde DJ Harlock nick’ini kullanarak çalar.
 • Captain Harlock, otaku jenerasyonunun ilk önemli referans ödüllerinden Anime Grand Prix’in ilk “seçkisinde yılın serisi” olarak seçilmiştir. Ayrıca devletçe pulları basılan nadir Anime serileri içerisindedir.

Hazırlayan: Hamit Gökalp

Yazar: Konuk Yazar

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayımlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...

İlginizi Çekebilir

Dünden Bugüne Uchuu Senkan Yamato

Uchuu Senkan Yamato, 70’lerde Anime’ye ilk kez yoğun drama anlayışının katılması yönünden Gundam‘la ortak paydası …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et