bilimkurgu kulubu

Anime post apokaliptik bilimkurgu anime

Tarih: 21 Mayıs 2020 | Yazar: Serpil Şahin

0

Post-Apokaliptik Bilimkurgu Animeleri #4

Post-apokaliptik için bilimkurgunun altın çocuğu demek kesinlikle hatalı bir tanım olmaz. Bugünkü hâliyle bildiğimiz yaşamın son bulmasıyla başlayacak yeni yaşam heyecan, korku, umutsuzluk ve umut verir. Bildiğimiz tüm duyguları dengeleyerek servis eden post-apokaliptik belki de bu nedenle altın çocuk olmayı hak etmiştir.

Hazırsanız az bilinen kıyamet sonrası anime yapımlardan oluşan son listemize bir göz atalım.

Gunnm

Gunnm (Battle Angel Alita) mangasının ilk iki cildinden uyarlanan 2 bölümlük OVA, cehenneme dönmüş bir dünyada geçer. Doktor Ido çok başarılı bir siborg doktorudur. Gökyüzü (Tiphares) Şehri’nden gelen siborg parçalarının toplandığı bir çöplükte yedek parça ararken, çok az da olsa yaşam belirtisi gösteren bir siborg başı bulur. Büyük bir beceri ve çaba sonucunda muhteşem bir vücut oluşturmayı başarır.

Dr. Ido, Galyy ismini verdiği siborg’a kendi kızı gibi davranır. Dr. Ido, Galyy’den sakladığı gizli işini yapmak için gecenin bir vakti dışarı çıktığında Galyy de bu işin bir parçası hâline gelir; artık o da bir ödül avcısıdır.

Blue Gender

Yuji Kaido, B-Cells olarak bilinen bir hastalığa yakalanır ve kriyojeni ile dondurulur. 20 yıl sonra uyandığında Dünya hatırladığı gibi görünmüyordur; Blue adı verilen böcekler gezegen fethetme yarışına girmiş ve seçkin insanlardan oluşan guruplar bir gün dünyayı geri alabilmek ümidiyle kendilerini İkinci Dünya Uzay İstasyonu’na kapamışlardır.

Kaido da hayatta kalan diğer savaşçılarla birlikte insanlığını kaybetmeden dünyayı geri kazanmak için savaşmaya başlayacaktır.

Innocent Venus

2010 yılında tüm dünyada aynı anda meydana gelen Hiper Kasırgalar sonucun insanlık büyük bir darbe almış, 5 milyarlık nüfus 3 milyara düşmüştür. İnsan uygarlığı büyük bir kaosa sürüklenir, Japonya haricindeki birçok ülke askeri ve ekonomik gücünü yitirmiştir. Japonya’da da Logos adı verilen elit bir kesim şehirde yaşamaktayken, Revenus olarak anılan halk ise sefalet ve yoksulluk içinde açlığa terk edilmiştir.

Jo Katsuragi ve Jin Tsurasawa, Phantom adlı özel bir birlikten Sana ismindeki küçük bir kızı da alarak kaçarlar. Gerek Phantom ve Logos askerleri, gerekse korsanlar Sana’yı ele geçirmek için harekete geçer. Fakat bu, Jo ve kullandığı mecha sayesinde sandıkları kadar kolay olmayacaktır.

Coppelion

2016 yılında, nükleer santralin infilak etmesi Tokyo’da büyük bir felakete yol açar. Radyasyon nedeniyle hayalet şehre dönen Tokyo’da 20 yıl sonra bir tehlike sinyali alınır ve Savunma Kuvvetleri, bu sinyalin peşinden koşmak için Coppelio adı verilen özel bir ekipten 3 kızı gönderir.

Bu kızlar radyasyon alanına herhangi bir koruyucu giymeden nasıl girmektedirler?

Kaze no Na wa Amnesia

Masmavi gökyüzü, bembeyaz bulutlar, esen bir rüzgar…

İnsanlar, yirminci yüzyılın sonuna yaklaşılan günlerde mutlu mesut yaşarken Amnesia adı verilen garip bir rüzgar insanların tüm anılarını ve bildiklerini beraberinde götürür. Konuşmayı bile unutan insanlar, yeni doğmuş bebekler gibidir. Binlerce yıllık bilgi saniyeler içinde yok olmuştur.

Deneysel bellek geliştirme tedavisi gören ve bu yüzden kim olduğunu anımsayabilen Johhny ile Wataru karşılaştığında, Johhny kendisinden 3 yaş büyük Wataru’ya konuşmasını ve bazı şeyleri öğretir. Ancak Johnny ölünce, Wataru bir jipe atlar ve yola koyulur; kendisi gibi konuşabilen insanları mı merak etmektedir? San Francisco’ya vardığında “Gardiyan” adı verilen aslında 1990 yılında insanlara hizmet etmesi amacıyla üretilmiş bir robotun insanları öldürdüğünü görür. Robot, Wataru’yu fark eder ve peşine düşer. Kovalamacanın ardından Wataru robotu yener ve gümüş saçlı gizemli bir kadınla, Sophia’yla tanışır.

Appleseed Saga Ex Machina

Genç bir kadın savaşçı olan Deunan ve kıdemli siborg-askeri Briareos hem ortak hem de sevgilidirler. Olympus’a hizmet veren seçkin özel kuvvetler E.S.W.A.T.’nin üyeleri olarak, sorun ortaya çıktığında göreve koşarlar.

İki savaşçı, ortaklıklarına yeni bir üyenin (Tereus adlı deneysel bir Bioroid) gelmesiyle ortaklıklarının test edildiğini fark ederler.

Silent Möbius: The Motion Picture

TV serilerinden bağımsız 2 bölümden oluşan film serisinde tarih 2023’ü göstermektedir. Lucifer Hawks olarak bilinen ve başka bir boyutta olan yabancı varlıklar yeryüzüne saldırır. Attacked Mystification Police Department adıyla paranormal yeteneklere sahip polislerden oluşan ekibin şefi Rally Cheyenne’dir. Rally ve ekip arkadaşları bir gün yine bu canavarlarla savaşırlarken Fuyuka’daki hasta annesini ziyaret eden Katsumi Liqueur ile karşılaşırlar. Rally kendisiyle ilk kez tanışsa da ekibinde yer almasını ister ve zorlu hikâye bu noktadan sonra büyük bir mücadeleye döner.

Toplamda 27 animeden ve 4 bölümden oluşan post-apokaliptik bilimkurgu animelerden dileriz hoşunuza giden ve izlemeye karar verdiğiniz yapımlar olmuştur. Şimdiden hepinize keyifli seyirler…

Etiketler: , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

"Eşek kadar kadın çizgi film mi izlermiş" isyanına cevap olarak doğdum. Radyo ve TV ile başlayan iş hayatı, dergi ile devam etti ve 2006'dan bu yana dijital reklam sektöründe çalışıyorum. Hikaye kitapları (Aşk Yemeği Acılı Sever ve Yakıngörmez) yazdıktan sonra, şimdilerde bir roman üzerine çalışıyorum.