post apokaliptik bilimkurgu anime

Post-Apokaliptik Bilimkurgu Animeleri #3

Her şey sona erince ne başlar? İnsanlık, küllerinden doğduğunda yeni bir kaos mu arar?

Bu soruların yanıtlarını arayan kıyamet sonrası bilimkurgu en sevilen alt kültürlerden biri. “Post-Apokaliptik Bilimkurgu Animeleri” yazı dizimizin üçüncü bölümünde yeni maceraları, yaşamın var olmak için çırpınışlarını, insanların keşiflerini ve umutlarını barındıran birbirinden güzel hikâyeler karşınızda.

Dr. Stone

Lise öğrencisi Taiju Ooki beş yılın sonunda nihayet sevgisini Yuzuriha Ogawa’ya itiraf etmeye hazırdır. Bunu yapacağı gün ise yeşil bir ışık parlaması ile donakalır. Bu yeşil ışık sadece Taiju’yu değil, tüm insanlığı taşlaştırmıştır.

Birkaç bin yıl sonra liseli Taiju uyanır ve kendisini yemyeşil doğanın sardığı heykellerin dünyasında bulur. Uyananın tek kendisi olduğunu düşünürken bilime aşık arkadaşı Senku’nun da uyandığını ve birkaç aydır çalıştığını öğrenir. Senku, bilimin gücüyle medeniyeti yeniden inşa etmek için fikirler geliştirmiştir ama uyananlar tarafından ideolojileri sorgulanınca, Senku insanların neden taşa dönüştüğünü çözebilecek ve medeniyeti geri getirebilecek midir?

Sunabouzu

Gelecekte Japonya, Büyük Kanto Çölü, harabeler ve kumdan ibarettir. Büyük Kanto Çölü’nde kızgın kumların üzerinde insanlar sefil bir hayat yaşamaktadır. Onların arasında efsanevi bir üne sahip maskeli tamirci “Sunabouzu / Desert Punk” vardır.

Sunabouzu hayatta kalabilmek için kelle avcılığı yapmaktadır. Lakin onun en büyük zaafı da kadınlardır. Kumdaki diğer şeytanlar gibi asla yenilmeyen Sunabouzu’nun bu zaafından Çülün Vixen’i Junko Asagiri faydalanacaktır.

Rakuen Tsuihou

Büyük bir felaketin Dünya’yı harap ettiği gelecekte, insanlığın çoğu fiziksel bedenlerini terk eder ve DEVA isimli bir uzay istasyonunda var olmaya başlar. Ölüm ve açlık gibi kısıtların var olmadığı bu sanal evrenin bireyleri, nispeten barış içerisinde yaşamaktadır. Ta ki yetenekli bir hacker olan Frontier Setter bu sisteme sızıp yıkıcı mesajlarını yayana kadar.

Sistemin sakinlerinden Angela Balzac, DEVA’nın kolluk kuvvetlerindedir ve siber suçlunun kim olduğunu öğrenmek üzere görevlendirilir. Siber suçlunun dünyalı olduğu öğrenildikten sonra, Angela’nın bilinci fiziksel bir bedene aktarılır ve mechası ile birlikte Dünya’ya transfer edilir. Dünya’daki görevinde kendisine Dingo adında bir ajan eşlik edecektir. Bedenine alışmaya çalışan ve varlığında ilk kez yabancı bir yerde olan Angela, bu gizemli siber suçlunun kimliğini ve amacını keşfedebilecek midir?

Darling in the FranXX

Uzak gelecekte, insanlık Klaxosaurs olarak bilinen dev canavarlar tarafından neredeyse yok edilir. Hayatta kalan insanlar Plantasyon adı verilen büyük hareketli kale şehri kurmuştur. Burada yetiştirilen çocuklar Klaxosaurs’a karşı etkili olduğu bilinen tek silah Franxx’lerin pilotu olarak yetiştirilirler. Bu çocuklar kuş kafesi denilen Mistillteinn’da yaşamaktadırlar; özgürlüğe ya da dış dünyaya dair herhangi bir bilgileri yoktur. Bu nedenle hayatlarının anlamı Franxx’lerdir.

Code:016 isimli Hiro, yetenek testini geçemeyip motivasyonunu yitirdiği gün Zero Two isimli boynuzları bulunan gizemli bir kızla karşılaşır. Bu karşılaşma esnasında Plantasyon’da ani bir Klaxosaurs saldırısı gerçekleşir. Partnerini kaybeden Zero Two ile motivasyonunu kaybeden Hiro, birlikteyken bir şey kazanabilecek midir?

Chrome Shelled Regios

Uzak bir gelecekte çevre kirliliğinden etkilenerek mutasyona uğrayan Limbeekoon veya Filth Monsters adlı yaratıklar Dünya’yı istila eder ve insanlık Regios adlı büyük mobil şehirlerde yaşamaya zorlanır. Regios sakinleri Dite adı verilen özel silahları kullanmayı öğrenmekle mükelleftir.

Zuellni, akademi şehri olarak anılan başka bir Regios şehridir ve Layfon Alseif isimli bir genç yeni bir hayata başlama umuduyla bu akademi şehrine transfer olur. Layfon; Öğrenci Konseyi Başkanı Karian Loss ve Askeri Sanatlar öğrencisi, 17. Askeri Sanatlar Takımı’nın kaptanı Nina Antalk’ın dikkatini çeker ve her ikisi de Layfon’un kendi safında yer almasını ister. Ancak Layfon’un gizli geçmişi bu isteklerin önüne geçecektir.

God Eater

2071 Japonya’sında geçen hikâyede, Aragami olarak bilinen gizemli canavarlar tarafından Dünya neredeyse yok edilmiştir. Fenrir isimli bir örgüt Aragami’leri yok etmek için, onların hücrelerinden üretilmiş “God Arcs” isimli silahları kullanmaktadır. Aragami’leri öldürmekte uzmanlaşmış olanlara verilen isimse God Eaters’tır.

Önceleri God Eater’lar sadece tek tip bıçak ya da silah modu bulunan God Arcs kullanabiliyorlardı. Ancak yeni keşfedilen bir tür ile bu iki silah tipi arasında geçiş yapılabilir hâle gelindi. O günden beri yeni tür ve eski tür diye God Eater’lar ikiye ayrılıyor.

Blame Movie

Uzun zaman önce insanlara hizmet eden makineler, insanlardaki bir gen değişimi sonucu onlara itaat etmez olur ve kendi başlarına şehirler yaratmaya başlar. İnsanları artık işgalci olarak gören makineler, insanlığa karşı savaş açar ve bunda da başarılı olur. Bir çocuğun gözünden anlatılan hikâyede açlıktan ölmek üzere olan Zuru ve arkadaşları, gizlice dışarı çıkarak yemek arayışına girişir. Ne yazık ki bu denemeleri başarılı olmaz ve makineler onları fark eder. Bu sırada şansları bir nebze olsun yaver gider ve karşılarına Killy isimli bir yabancı çıkar. Bu yabancı gizemli silahı ile makineleri durdurmayı başarır. Killy, çocuklarla beraber köye gidip asıl amacının “Net Terminal Gen”e sahip bir insan bulmak olduğunu söyler. Ancak köyde aradığı gibi biri olmadığını öğrenir ve köyün altında 17.526.000 saattir bekleyen bir robot kafası ile karşılaşır.

Killy, köyün savaşçıları ve Cibo isimli robot kafası ile 3D yazıcının torununun torunu olabilecek bir makineyi aramak üzere yola çıkar. Bu makine sayesinde hem sentetik gıda üretmeyi hem de köyü kurtaracak Net Terminal Gene’i  bulmayı hedeflemektedirler.

Önceki Sonraki

Yazar: Serpil Şahin

"Eşek kadar kadın çizgi film mi izlermiş?" isyanına cevap olarak doğdum. Radyo ve TV ile başlayan iş hayatı, dergi ile devam etti ve 2006'dan bu yana dijital reklam sektöründe çalışıyorum. Hikâye kitapları (Aşk Yemeği Acılı Sever ve Yakıngörmez) yazdıktan sonra, şimdilerde bir roman üzerine çalışıyorum.

İlginizi Çekebilir

sign

Popüler Bilimkurgu Filmlerinden Bazı Mantık Hataları

Karmaşık konular ve karakterler, birçok bilimkurgu eserinde bazen görmezden gelinen bazen de şaşkınlıkla karşılanan mantık …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin