My Hero Academia

Popüler Anime Serilerinden Teknolojiler #2: My Hero Academia

My Hero Academia (Boku no Hero Akademia), Kōhei Horikoshi tarafından yazılıp çizilen bir Japon süper kahraman manga serisi. Temmuz 2014’ten bu yana, Shueisha’nın shōnen manga dergisi Weekly Shōnen Jump‘ta serileştirildi ve bölümleri Şubat 2023 itibarıyla 37 tankōbon cildinde toplandı. Serinin ayrıca 2016 yılında başlayan bir anime dizisi de mevcut.

Süper güç (Quirks) ile doğan insanların dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 80’ini oluşturduğu bir dünyada geçen hikaye, Quirk’i olmadan doğan ancak yine de bir süper kahraman olmayı hayal eden Izuku Midoriya’nın maceralarını anlatıyor. Dünyanın en büyük kahramanı All Might, Midoriya’nın potansiyelini fark ettikten sonra ona Quirk gücünü transfer etmeyi teklif ediyor ve süper kahramanların eğitim gördüğü prestijli bir okul olan U.A. Lisesi’ne kaydolmasına yardımcı oluyor. Burada Midoriya, potansiyel süper kahramanlarla tanışma şansına kavuşuyor. Hep beraber, kötülere (villain) karşı savaşmak için eğitim almaya başlıyorlar.

Bu kısa girişten sonra, şimdi gelin hep beraber My Hero Academia evrenindeki teknolojilere kısaca bir göz atalım…

Eraserhead’in Yakalama Silahı

U.A. Lisesi’nde eğitimci ve aynı zamanda bir kahraman olan o Aisawa’nın (Eraserhead) kötüleri yenmesine yardımcı olabilecek gösterişli bir Quirk’i yoktur. Erasure özelliği sayesinde bakışlarıyla rakiplerinin Quirk’ini etkisiz hale getirir, ardından onları bire bir dövüşe zorlar.

Ancak Aisawa’nın saldırısı zayıftır. Aynı zamanda Erasure özelliği gözünü kıpmamasını gerektirmektedir. Bu zayıflıklıkları gidermek içinse özel bir metal alaşım ve karbon fiberlerden yapılmış atkı benzeri bir ekipman olan Yakalama Silahı’nı (Capturing Weapon) kullanmaktadır. Aisawa’nın Erasure özelliği ve Yakalama Silahı arasındaki kombinasyon, onun güçlü ve ikonik bir dövüş stili yaratmasını sağlamıştır.

Katsuki Bakugou’nun Patlayıcı Bileklikleri (Grenadier Bracers)

Sınıf 1-A’nın en güçlü öğrencilerinden biri olan Katsuki Bakugou, sadece korkunç ve sert davranışları nedeniyle değil, aynı zamanda Quirk’ini üstün bir şekilde anlaması nedeniyle de en başından beri öne çıkan bir potansiyel kahramandır. Hem gücünün hem de sınırlarının farkındadır ve bundan en iyi şekilde yararlanmayı bilir.

Grenadier Bracers, Katsuki için mükemmel bir destek icadıdır. Patlamalarını güçlendiren terini depolamasını sağlar. Doldurulduğunda, bilezikler doğaçlama el bombaları olarak kullanılabilir. Bakugou, tek bir pim çekişiyle bir binayı yok edecek kadar güçlü bir patlamayı serbest bırakabilir.

Hitoshi Shinsou’nun Yapay Ses Telleri

Zihinsel bir Quirk’i olan Hitoshi Shinsou, U.A. giriş sınavını geçemez. Ama kahraman olma hayalinden de vazgeçmez. U.A. Spor Festivali’ndeki performansının ardından Eraserhead’in dikkatini çeker ve Aisawa onu eğitir.

Hitoshi, Beyin Yıkama Özelliğinden en iyi şekilde yararlanan bir destek eşyası alır. Bu da Yapay Ses Telleri’dir. Yapay Ses Telleri, başka bir kişinin sesini taklit etmesini ve yansıtmasını sağlayarak Shinsou’nun normal ses geliştirme ekipmanıyla yaşadığı sorunu ortadan kaldırır. Bu destek öğesi, Hitoshi’nin süper hareketi Persona Chords’un temelini oluşturur ve yaptığı savaşlarda ona büyük bir avantaj sağlar.

Midoriya’nın Tam Eldiveni (Full Gauntlet)

Serinin ana kahramanı Izuku Midoriya, All Might‘tan One For All Quirk’ini aldığından beri sorunlar yaşamıştır. Zira One For All, serideki potansiyel en güçlü Quirk’lerdendir. Ancak Midoriya’nın genç bedeni, bu güçlü Quirk’i kullandığında hasar görmektedir. Başkalarını kurtarmak adına kendi sağlığını umursamadan Quirk’ini kullandığı için durumu her seferinde daha da kötüleşmiştir.

Bu yüzden kendisine potansiyel bir çözüm tanıtılır: Tam Eldiven (Full Gauntet). Melissa Shield’ın icadı olan bu eldiven, Izuku’nun kendisini yaralamadan günde üç kez One For All Quirk’ini tam güçle kullanmasını sağlar.

Nomular

Nomular, vücutlarını daha güçlü kılmak ve birden fazla Quirk’e sahip olmalarına izin vermek için Doctor Garaki tarafından ölü kahramanların cesetlerinden yaratılmış ve büyük ölçüde değiştirilmiş güçlü canavarlardır. Nomular’ın tüm yüksek beyin fonksiyonları durdurulmuştur. Bu yüzden kendi iradelerinden mahrumdurlar ve harekete geçmeleri için bir amirden gelen emirlere ihtiyaç duyarlar.

Seride League of Villains ve devamı niteliğindeki Paranormal Liberation Front gibi kötü gruplar tarafından kullanılan süper güçlü canavar askerlerdir.

Yararlanılan Kaynaklar:

Önceki

Yazar: Gökhan Cılam

Galaktik dominasyon hedefinde emin adımlarla ilerleyen bir yazar, uzay ve zaman çizgisinin ötesine çıkmaya çalışan maceraperest bir yönetmen, kara deliğin derinliklerinde senfoni yazan tutkulu bir müzisyen...

İlginizi Çekebilir

savas makine robot

Robotlar Daha Korkunç Savaşlara mı Yol Açacak?

Robert Oppenheimer ve meslektaşlarının bile nükleer bombayı geliştirirken Dünya’nın atmosferini yok etme konusunda endişeleri vardı. …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin