bilimkurgu kulubu

Anime netflix anime

Tarih: 15 Aralık 2018 | Yazar: Serpil Şahin

0

Netflix Orijinal Bilimkurgu Animeleri

Netflix, 2017’de Tokyo’da düzenlediği Anime Slate etkinliğinde en uzun süreli stream edilen içerik kategorisinin “anime” olduğunu ve bundan dolayı orijinal yapımlara yöneldiklerini ve bunun için de Japon stüdyolarla iş birliği içerisinde olduklarını duyurmuştu.

Netflix, pek çok animenin Japonya dışındaki yayın haklarını da satın alarak o günden bugüne, ne kadar ciddi olduğunu da kanıtlamış oldu. Bugünkü konumuz ise Netflix’in Japon stüdyolarla beraber ürettiği orijinal bilimkurgu animeleri. Şu an sayıları 8-9’u geçmese de çok kısa süre içerisinde mantar gibi çoğalacaklarından eminim. Çoğalırlarken tek arzumuz damağımızda enfes bir tat bırakmaları…

Herkese şimdiden iyi seyirler!

Kuromukuro

Tür: Aksiyon, bilimkurgu, mecha
Puan: 7.33
Bölüm Sayısı: 26
Kaynak: Orijinal
Stüdyo: P.A. Works
Yönetmen: Tensai Okamura

21. yüzyılın başlangıcında, Kurobe Barajı’nın inşaatı sırasında eski bir aygıt keşfedilir ve bu aygıtı araştırmak isteyen Birleşmiş Milletler dünyanın dört bir yanından topladığı bilim insanlarıyla Japonya’da Kurobe Araştırma Enstitüsü’nü kurar. Bu enstitüde çalışan bilim insanlarının çocukları ise Mt. Tate Uluslararası Lisesi’nde öğrenim görmektedirler. Enstitünün başında yer alan bilim insanının kızı Yukina Shirahane aygıta dair bir bulmacayı çözmeyi başarır ama onun için esas sürpriz bundan sonra başlar; Sengoku döneminden genç samuray olan Kennosuke Tokisada Ouma ortaya çıkar. Dünyayı işgal güçlerine karşı koruyan bu samuray Yukina’yı neden korumaktadır? Onun gizemi neye dayanıyor?

Kujira no Kora wa Sajou ni Utau

Tür: Dram, fantastik, gizem, bilimkurgu, shoujo
Puan: 7.33
Bölüm Sayısı: 12
Kaynak: Manga -devam ediyor-
Stüdyo: J.C.Staff
Yönetmen: Kyohei Ishiguro

Chakuro neredeyse ütopya sayılabilecek, uçsuz bucaksız kum denizinde yüzen Çamur Balinası (Çöl Balinası) isimli adada yaşayan 14 yaşındaki bir arşivcidir. Çöl Balinası adasında yaşayan her on insandan dokuzu “saimia” adı verilen bir güçle kutsanarak seçilmişler arasında yer almaktadır. Her ayrıcalığın elbet bir bedeli de vardır; bu seçilmişlerin ömrü oldukça kısadır.

Chakuro ve arkadaşları kendilerininki gibi pek çok yüzer adaya denk gelmelerine rağmen adaların üzerinde herhangi bir canlı yaşamına denk gelmezler. Derken Chakuro bir gün yine Çöl Balinası büyüklüğünde bir adaya çıkar ve orada kaderini değiştirecek Lykos ile karşılaşır.

A.I.C.O.: Incarnation

Tür: Aksiyon, bilimkurgu
Puan: 6.89
Bölüm Sayısı: 12
Kaynak: Orijinal
Stüdyo: Bones
Yönetmen: Kazuya Murata

2035’te Japonya’daki bir araştırmada ‘Burst’ olarak bilinen bir kaza yaşanır ve kontrol dışı bir yapay yaşam formunu meydana getirerek Kurobe Gorge’ye yayılmasına yol açar. Bir zamanlar insanlığın umudu olarak övülen araştırma kenti, bu olay üstüne hükümet tarafından karantinaya alınır.

Olaydan 2 yıl sonra, Burst’te ailesini kaybeden 15 yaşındaki Aiko Tachibana yeni okuluna başladığında, okulundaki yeni öğrenci Yuya Kanzaki’dan inanılmaz bir şey öğrenir. İçindeki sırrın cevabı, Burst’ün merkezi olan Primary Point’te saklıdır. Böylece Aiko, bir grup dalgıç ve Yuya’nın rehberliğinde yasak bölgeye girmeye karar verir. İnsanlığın kaderini ellerinde tutan bir kızın ve bir oğlanın karşılaşması, hangi gerçekleri açığa çıkartacaktır?

Hero Mask

Tür: Aksiyon, gizem, polisiye, bilimkurgu
Puan: 6.60
Bölüm Sayısı: 15
Kaynak: Orijinal
Stüdyo: Studio Pierrot
Yönetmen: Hiroyasu Aoki

Peşi sıra gerçekleşen ölümlerin ardında gizemli bir biyo-maske var ve bu maskenin ardında da hiç olmaması gereken biri… Bu işi açıklığa kavuşturmak için SSC ajanı James Blood ve hükümdarlık savcısı Sarah Sinclair aksiyon dolu bir maceranın içine atlarlar. Onlar biyo maskenin ardındaki gerçeği deşifre etmeye çalışırlarken güzel şehir artık eskisi gibi değildir; suç hikayesinin yaşandığı bir yerdir artık.

Juushinki Pandora

Tür: Mecha, bilimkurgu
Puan: 6.37
Bölüm Sayısı: 26
Kaynak: Orijinal
Stüdyo: Satelight
Yönetmen: Hidekazu Satou

Xianglong (Shanron veya Yükselen Ejderha) Buhranı 2031’de ortaya çıkar ve Leon Lau bu dönemdeki olayların tam merkezindedir. Kuantum Reaktörü, azalan çevresel kaynakları yönetmek için geliştirilmiş yeni nesil bir enerji aygıtıdır ve infilak eder. Bu infilak sonucunda insan ile yapay zeka arasındaki sınırı iyice ortadan kaldıran kambriyen patlamasına benzer biyolojik bir evrim gerçekleşir. Bir gecede değişen sistemde insan kendisine yeniden yer bulabilmek için varoluşçu bir savaşa girer: MOEV’lerle (Çok amaçlı organik evrim aracı) BRAI’ların (hızlandırılmış zekanın biyolojik devrimi) savaşına hazır mısınız?

Blame

Tür: Aksiyon, mecha, psikolojik, bilimkurgu, seinen
Puan: 7.30
Bölüm Sayısı: 1
Kaynak: Manga
Stüdyo: Polygon Pictures
Yönetmen: Hiroyuki Seshita

Medeniyet, net tabanlı formuna ulaşmış ve geçmişte yaşanan bir enfeksiyon otomatik sistemlerin sıra dışı şekilde sıralanarak sonsuz yapılardan oluşan bir dünyanın var olmasına sebebiyet vermiştir, bununla birlikte insanlar şehirlerdeki hakimiyetini kaybederek ortadan kaybolmuş ve illegal yerleşimcilere dönüşmüştür.

Elektro-Balıkçılar olarak isimlendirilen bir topluluk, Muhafız (yapay zeka) tehdidi ve gıdanın azalması arasında sıkışıp kalmıştır. Zuru adındaki genç kız, birkaç arkadaşıyla yiyecek aramak için şehre gittiğinde Muhafız’ın hüküm sürdüğü alanda fark edilir ve Yok Ediciler’in saldırısına uğrar. Onu Killy adında gizemli bir gezgin kurtarır. Bir zamanlar yönettikleri Muhafız’ın karşısında durabilmek ve yaşam mücadelesini kazanabilmek için Zuru’nun iki şeyi öğrenmesi gerekecektir: Net Terminal Geni Taşıyıcısı olmak ne demek, eski bir bilimadamı olan Cibo’nun zekasının aktarıldığı diskte nasıl bir bilgi var?

ID-0

Tür: Bilimkurgu, uzay, mecha
Puan: 6.74
Bölüm Sayısı: 12
Kaynak: Orijinal
Stüdyo: SANZIGEN
Yönetmen: Gorou Taniguchi

Orichalt adında değerli bir madenin keşfi sayesinde İnsan bilincinin robotik bir “I-Machine” e aktarılması artık mümkün. Bununla birlikte bilincin sahibinin vücuduna geri dönememesi de bir olasılık ve risk elbette. Bu olasılık ve riskle karşı karşıya kalan bir gurup var: Kazı ordusunun başında yer alan ve tüm orichalt’ı toparlama konusunda açgözlülük eden Grayman’ın önderliğindeki I-Machine madencileri.

Bir madencilik saldırısı sırasında gurubu, ekibi tarafından terkedilen Maya Mikuri’yi kurtarır ve eski meslektaşları tarafından orichalt çalmakla suçlanan Mikuri ismini temizlemek için geçmişini anımsamayan Ido ile hayatlarını değiştirecek bir maceraya atılır.

Godzilla Film Serileri (Godzilla 1: Kaijuu Wakusei, Godzilla 2: Kessen Kidou Zoushoku Toshi, Godzilla 3: Hoshi wo Kuu Mono)

Tür: Aksiyon, macera, bilimkurgu
Puan: 6.74
Bölüm Sayısı: 3 film
Kaynak: Orijinal
Stüdyo: Polygon Pictures
Yönetmen: Hiroyuki Seshita & Koubun Shizuno

Gezegen, muazzam yaratıkların ortaya çıkması ile kuşatılmış ve resmen istila edilmiştir. Gezegeni insanların yaşayamayacağı bir dünyaya çeviren bu yaratıkların kralı ise “Godzilla”dır. Yarım yüzyıl boyunca, bu canavarlar birbirleriyle ve insanlıkla vahşice savaşa girerler. Ancak, bu canavarlarla savaşma gücünü yitiren insanlar çareyi kendi gezegenlerini terk etmekte bulurlar. 2048 yılında hükümetin yarattığı yapay zeka tarafından oluşturulan göç gemisi Aratrum ile geriye kalan insanlar, yıldızlararası bir göçe çıkarlar; Cetus takımyıldızı bölgesindeki Tau-e gezegeni için 11.9 yıllık bir yolculuğa çıkmışlardır. Ancak, 20 yıllık uzay yolculuğu sonrasında Tau-e gezegeninin koşulları, insanların yaşayabileceği bir gezegen olmadığını gösterir.

Göç gemisinde bulunan genç Haruo’nun ailesi, o 4 yaşındayken gözlerinin önünde Godzilla tarafından katledilmişti. Genç Hauro o zamandan beri, Godzilla’yı yenmekten başka bir şey düşünemez olmuştur. İnsanların yaşamsal ihtiyaçlarını bu gezegenin karşılayamaması yüzünden Haruo’nun liderliğinde “Dünya’ya Dönüş” adındaki grup, insanlığın kaybettiklerini geri almak için gezegenlerine geri döner. Fakat bu yolculuk 20.000 yıl sürmüştür ve çoktan gezegenlerinin ekosistemi tanınmaz hale gelmiştir. Her şeye rağmen insanlar ile Godzilla arasındaki geri dönüşü olmayan son mücadele çoktan başlamıştır.

Yukarıdaki 8 yapımın dışında, çocukları hedefleyen Cyborg 009: Call of Justice üçlemesi de bulunuyor. Okurlarımız arasında çocuklarına bilimkurguyu sevdirmek ya da çocuk ruhuna bu yapımı da izletmek isteyenler olabilir diye kısaca konusu aktarmak isterim: Kimliklerini gizleyerek yıllarca normal bir yaşantı süren cyborg’lar, insan üstü Kutsallar’ın, insanlık için bir planla ortaya çıkmasıyla tekrar savaşmak zorunda kalır.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

"Eşek kadar kadın çizgi film mi izlermiş" isyanına cevap olarak doğdum. Radyo ve TV ile başlayan iş hayatı, dergi ile devam etti ve 2006'dan bu yana dijital reklam sektöründe çalışıyorum. Hikaye kitapları (Aşk Yemeği Acılı Sever ve Yakıngörmez) yazdıktan sonra, şimdilerde bir roman üzerine çalışıyorum.