bilimkurgu kulubu

Anime

Tarih: 15 Temmuz 2015 | Yazar: Konuk Yazar

0

Mobile Suit Gundam 0080: War in the Pocket

Yayın Tarihi : 25/3/1989 – 25/8/1989
Bölüm Sayısı : 6 OVA
Yönetmen : Takayama Fumihiko

Savaşın son günlerinde tıpkı Zeon gibi büyük zayiatlar alan Federasyon, savaş henüz sona ermeden hemen önce elindeki savaş araçlarını geliştirerek yeni bir seri üretim planının ilk örneği olacak bir MS geliştirmek üzere gizli bir proje başlatmıştır. Bu proje “Newtype” ace pilot’ların kullanımı için özelleştirilmiş bir Gundam üretmekle ilgilidir. Proje öncelikle Federasyon’un Kuzey Kutbundaki üssünde başlar. Fakat 0079 yılının sonlarındaki bu gizli projeyi haber alan Zeon komutanı Yarbay Killing, “Operation Rubicon” kod adlı çok gizli bir operasyonda “Cyclops” adlı kendi komutasındaki özel komando birimini ne pahasına olursa olsun yeni Gundam’ı yok etmekle görevlendirir. 9 Aralık 0079’da Cyclops takımının, Kuzey Kutbundaki Federasyon üssüne yaptığı baskın, yeni Gundam’ın montajlanmamış parçalarının bir roketle uzaya fırlatılmasına engel olunamamasından dolayı başarısızlıkla sonuçlanır. Gundam’ın parçaları üsten son anda kaçırılarak uzaya gönderilmiş ve bu sırada da Cyclops takımının üyelerinden Andy Strauss hayatını kaybetmiştir.

G.Tong.full.1322465

Artık bu yeni Gundam’ın geliştirilmesine, neredeyse tamamen rehabilitasyon ve tatil alanlarından oluştuğu için iki taraf arasında milyonlarca kişiye mal olan savaşın son günlerine dek tek zayiat vermeden tarafsız kalabilmiş bir koloniler grubu olan Side 6‘de gizlice devam edilecektir. Bütün gizlemelere rağmen Zeon, Side 6 kolonilerinde saklı bir Federasyon üssünde devam edecek bu projeden bilgi kırıntıları düzeyinde haberdar olur. Ve bu kez yeni Gundam’ı kesin olarak yoketmek üzere Cyclops takımına yeniden hazır olmalarına dair emir gelir.

Side 6’nın Libot kolonisine gönderilen bir Zaku II takımıyla yeni Gundam’ın tutulduğu yeri bulmak için araştırma yapan Zeon askeri, ateş altında kalınca MS’iyle kolonideki ormanlık araziye zorunlu iniş yapar ve orada savaşı izleyen Alfred Izuhara (Al) adlı 10 yaşında bir çocuk ile karşılaşır. Al’ın en büyük tutkusu MS’ler ve uzay savaşlarıdır. Bütün gün boyunca MS savaşlarını görmeyi düşlemektedir ve odası MS resimleri ve modelleri ile doludur. Al, Bernie’ye bir Zeon apoleti karşılığında kamerasını verir ve Bernie takım arkadaşları ile kontak kurup koloniden uzaklaşır. Al’ın birkaç gün önce girmiş olduğu Federasyon üssünde çektiği hobisine ait kamera görüntüleri koloniye planlanan saldırı operasyonun iptal edilmesini düşünülürken kesinleştirilmesine neden olur. Bu arada nitelikli pilot yokluğundan dolayı Cyclops takımı’na daha önceden ölen Strauss’un yerine Bernie tayin edilir. Gerek Cyplops’un birim komutanı Harry Steiner, gerekse takımın diğer üyeleri bu yeni yetme askere karşı başlarda soğuk davranırlar. Bernie ise kendisini kanıtlamak için adeta bir fırsat aramaktadır.

mobile_suit_gundam_0080__war_in_the_poket__by_syurisendou-d7g4c3c

Olayların bundan sonraki kısmını tetikleyecek şeyi 15 Aralık 0079‘da kargo mekiği süsü vererek yanlarında montajlanmamış bir ağır saldırı MS’i olan MS18E “Kämpfer” ile gizlice koloniye yeniden dönen timden Bernie’nin şehirde dolaşırken Al ile yeniden karşılaşması ile başlar. Al ve Bernie ilk başta birbirlerinden hoşlanmasa da kısa bir süre sonra bu karşılaşmaları sonucunda bir şekilde birbirlerine karşı abi-kardeş yakınlığı duymaya başlar. Al ayrıca o andan itibaren adeta gönüllü bir casus gibi koloninin tüm girdi çıktısını Cyplops takımına iletmeye başlar. Gece saatlerine dek uzayan bir keşif çalışması sonrası Al’ı evine bırakmaya gelen Bernie, yanlış anlaşılma sonucu hırsız sanılıp kapı komşuları olan güzel Christina Mckenzie‘den dayak yer. Bernie son anda yetişip onun uzun zamandır askerde olan abisi olduğu yalanını söyler. Dolayısıyla bu nahoş olay, Bernie ile Chris’in birbirlerine yakınlaşmalarına vesile olur. Chris ise çalıştığı yarı zamanlı işi henüz Bernie’ye açıklayamamıştır.

Bernie bir yandan takım arkadaşları ile yeni Gundam‘ı bulmaya çalışırken, bir yandan da nedenini anlayamadığı bir şekilde yakınlaştığı Chris ile görüşmeye devam eder. Bu arada planlanan operasyonun son günü de (19 Aralık 0079) hızla yaklaşmaktadır ve yanlarında getirdikleri ağır saldırı MS’ini kiraladıkları tamirhanede montajlayan Cyclops takımı bu yüzden elini çabuk tutmalıdır. Öte yandan sinsi komutan Yarbay Killing, Cyclops takımını başarısız olması durumunda hiç kimsenin haberdar olmadığı bir “yedek plana” sahiptir. Öte yandan bütün bir koloni rutin bir yılbaşı için hazırlanırken Bernie’nin hayatını sonsuza dek değiştirecek Gundam’ı bulup yok etme görevi hakkında da bilmediği ve belki de asla öğrenmek istemeyeceği son bir şey daha vardır.

Mobile Suit Gundam 0080_

NOTLAR

• Gundam 0080, UC evreni Gundam’larını ya da genel anlamda daha önce Gundam serilerini izlememiş seyircilerce izlenebilen bir yapımdır. Öte yandan UC evreninin ilk safhasını oluşturan One Year War (Mobile Suit Gundam, MS IGLOO, MS IGLOO 2, 08th MS Team) döneminde geçtiğinden bu yapımların izlenmesi seyir zevkini arttıracaktır.

• 1988’de Gyukushuu no Char filmi gösterime girdiğinde artık herkes Gundam efsanesinin bittiğini sanıyordu ama bir yıl kadar sonra Gundam 0080 yayınlandığı zaman herkes bu efsanenin bitmemesine sevindi. War in the Pocket, Gundam için hazırlanmış ilk OVA serisidir. Yapılmasındaki amaç, hem Gundam’ın 10. yılını kutlamak hem de “One Year War” günlerine bir dönüş sağlamaktır. Aynı zamanda ilk defa Yoshiyuki Tomino dışında birinin, Takayama Fumihiko‘nun yönetmenliğinde hazırlanmış ilginç bir yoruma sahip bir Gundam serisidir.

• War in the Pocket’de, klasik serinin gerçekliği gerek animasyon, gerekse kurgusu ile oldukça ileri taşınmıştır. “One Year War” savaşının direkt yansıtılması yerine ailesindeki sorunlar yüzünden hayatına savaşları koyan Al adlı hayalci küçük bir çocuğun etrafında 1.5 hafta içerisinde başlayıp biten, hikayemizdeki evrenin gidişatını domine etmeyecek kadar küçük çaplı ama yine de çok önemli olaylara odaklanır. Al, savaş dışarıdaki her yeri cehenneme çevirmişken her ne kadar yine de savaşları görmek istese de hikaye içerisinde zamanla değişerek savaşın aslında ne kadar anlamsız ve korkunç bir cehennem olduğunu bizzat yaşayarak anlar. Bu da seyircilere aslında savaşa bir çocuğun gözünden bakma imkanını verir. Gundam 0080’de bir diğer önemli nokta ise Zeon‘a faklı bir açıdan baktığımızdır zira seri Zeon’un tamamen kötü insanlarla dolu olmadığını gösterdiği gibi, Federasyon’da da aslında herkesin iyi olmadığını yansıtmaktadır.

• Christina Mckenzie karakteri, Evangelion‘daki Rei yada Cowboy Bebop‘daki Faye olarak hatırlayabileceğiniz Megumi Hayashibara‘nın ilk önemli rollerindendir.

• Yakın dönemin Anime serilerinden Kämpfer, bu seriye bir gönderme içerir: “Bir Kämpfer olabilirsin ama bir Mobile Suit değilsin!”

Hazırlayan: Hamit Gökalp

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayınlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...