Gamilas İmparatoru Abelt Dessler

Abelt Dessler, Büyük Gamilas İmparatorluğu’nun hükümdarıdır. Iscandar seferi sırasında dünya takvimine denk olarak 32 yaşındadır ve 103 yıldır tahttadır. Eski serilerde ve Live Action filmde Masato Ibu, 2199 adaptasyonunda ise Kouichi Yamadera (Cowboy Bebop’dan Spike Spiegel, Evangelion’dan Ryoji Kaji, Ghost in the Shell’den Togusa, Ninja Scroll’den Jubei Kibagami, Captain Harlock: Endless Oddyssey ve Harlock Saga’da Kaptan Harlock ve Detonator Orgun’dan Tomoru Shindo/Orgun olarak hatırlanabilir) tarafından seslendirilmiştir.

Dessler, muazzam ego ve zekaya sahip bir diktatördür. Öncelikli amacı klasik seride ve 2199 adaptasyonunda farklılık gösterse de Yamato‘yu kendine denk bir rakip olarak görmekte ve onu yok etmek için her şeyi yapmasına karşın aslında ona gizli bir saygı da duymaktadır. Klasik seride ölen gezegenini kurtarmak için terraform etmeye en müsait gezegen olarak tespit ettiği Dünya’ya radyoaktif bombardımanlara başlamıştır (Zira sezon finalinde açıklandığı üzere Gamilas’lar radyoaktivite yoksunluğunda çok uzun yaşayamamaktadır). Yamato’nun, Pluto üssünü yok etmesi üzerine onu bir rakip olarak kabul eden Dessler, giderek daha büyük filoları onu durdurmak için gönderdi ve her seferinde aldığı yenilgi, intikam hırsıyla daha da körlemesine davranmasına yol açtı. Yamato, savaşı Gamilas ana gezegenindeki yeraltı şehrine dek taşımak zorunda kaldığında gerçekleşen karşılaşma ana gezegenin yok olmasıyla sonuçlandı. Bir şekilde sağ kalabilen Dessler, bizzat Yamato’nun karşısına çıktı, fakat Dessler Topu‘nun geri yansıtılması ile kendi silahının kurbanı oldu.

Abelt Dessler - 2

2. sezonun yayın hazırlıkları sürerken birçok convention’da Dessler cosplay’ı yapan insanlar gören ekip Dessler’in aslında çok önemli bir karakter olduğunu düşünüp onu yeniden seriye dahil ederek rolünü genişletme yoluna gitti. Bu yüzden gerek 2. sezon gerekse sonrasında Dessler’in başrol statüsüne yükseltildiğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Dessler, 2. sezonun başında dünyaya tehdit oluşturan Gatlantis İmparatorluğu‘nun engin tıp teknolojisiyle yeniden hayata döndürüldü ve hala geriye kalmayı başaran Gamilas filolarıyla birlikte Gatlantis’e hizmet etmeye zorlandı. Yamato’ya defalarca zorlu anlar yaşatmayı başaran Dessler, Gatlantis’lilerin yok etmek ve fethetmekten başka bir varlık amacı hissetmemesinden tiksindi ve insanların Gamilas’lılara daha yakın bir varlık olduğunu düşünmeye başladı. Öte yandan Gatlantis İmparatoru tarafından sürekli kayırıldığını düşünen baş danışman Sabera‘nın iftirasına uğrayınca bunu kendine yediremedi ve ilk bulduğu fırsatta hapisten kaçtı.

“Neden mi kaçtım? Çünkü bu berbat hücre, Yüce Gamilas İmparatoru’na layık değildi” – Desler

Abelt Dessler - 3

Kendisine sadık gemilerle Yamato’ya bir kez daha saldırdı ve bu kez Yamato’yu mağlup etmeyi başardı, ama insanların adına sevgi dedikleri duygu için hayatlarını ortaya koyabildiklerini görünce bundan etkilendi ve Yamato’ya gerçek anlamda saygı duymaya başladı.

Dessler’in, 3. sezondaki rolü artarak devam etti. Örneğin 3. sezonun spin-off filminin adı olan New Voyage aslında Yamato’nun değil Dessler’in Samanyolu Galaksisi’ne olan yolculuğunu tanımlıyordu. Klasik hikayenin sonu olan Yamato Final filminde de Dessler kritik bir rol oynamaktaydı. 2199 serisinde her ne kadar Gamilas karakterlerinin sayısı ve diyalogları arttırılmış olsa da Dessler’in tek amacının ideal Gamilas imparatorluğunu kurmaktan başka bir şey olmaması, bu serideki Dessler tiplemesini klasik seride çizilen portrenin gerisine itmektedir.

Live Action filmde ise Dessler, bir nano makine toplumunu kontrol eden hivemind bilgisayarın içindeki iki zıt bilinçten birisiydi. Dessler, kendi gezegenini kurtarmayı öncelik seçmişken zıt benliği Starsha ise dünyayı kurtarmayı öncelik olarak seçmişti.

Abelt Dessler - 4

Trivia

• Dessler, isimce Nazi lideri Adolf Hitler‘e yapılan bir kelime oyunudur. Klasik seride ön adından bahsedilmez, tüm Gamilas karakterlerince Lider (Almanca’daki Führer’e yakın karşılık gelen “souto”) olarak selamlanır. Abelt ismi, yaşı ve tahtta kaldığı süre gibi bilgiler 2199 adaptasyonu için yaratılmıştır. Leiji Matsumoto aslında bu karakterin isminin Death Ra olmasını istemişti ama Japonca fonetiği yüzünden bu isim Dessler haline geldi.

• Bilhassa 2199’da oldukça sık kullanılan Gamilas imparatorluk amblemi Nazi swastika’sına bir göndermedir. Benzer şekilde Dessler’in tüm komuta kademesi, isimlerini 2. Dünya Savaşı’ndaki Nazi ordusu komutanlarından almaktadır. (Örneğin General Redolf Hiss, Rudolf Hess’e bir göndermedir)

• TV serisi yayına başladığında ekip bile Dessler’in bu denli popüler bir karakter haline geleceğini, hatta Yamato mürettebatından rol çalacağını beklemiyordu. Bundan dolayıdır ki 1. sezonda kadraja ilk girdiğindeki ten rengi her sahnede değişmekteydi. Ten renginin dengeye oturması 1-2 bölüm daha sürdü.

• Klasik seride Gamilas karakterlerinin, serinin sonuna dek Yamato karakterleriyle aynı kadraja girmeyeceği düşünüldüğünden bir dil sorunu çekilmeyeceği varsayılmıştı. 2. sezon ve sonrasında Dessler’in önemi artınca ekip yanıldıklarını anladı. Gamilas’ların Japonca konuşmasının konsepti zayıflattığını düşündüklerinden 2199 serisine bir tür Gamilas dili eklendi ve dünyalı karakterlerle Gamilas’ların birbirlerinin söylediklerini anlamalarını açıklamak için bir kulak içi tercüman kapsül olduğundan bahsedildi.

• Dessler şu ya da bu şekilde TV serileri ve filmlerde defalarca ölmesine karşın alternatif evren continuity’leri ve retcon’larla da olsa çoğu zaman geri gelmektedir.

Hazırlayan: Hamit Gökalp

Yazar: Konuk Yazar

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayımlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...

İlginizi Çekebilir

Megazone 23

Son söylemem gerekeni ilk başta söyleyeceğim: Megazone 23 bir 80’ler bilimkurgu Anime’si kapsamında değil kanımca …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin