En Çok İzlenen Bilimkurgu Animeleri #2

İlk listede yer alan animelerin pek çoğunun bilimkurgu animesi olmadığını söyleyen okurlarımız olduğundan listenin ikinci bölümünde bir açıklama yapma gereği duydum. Listedeki animeler salt bilimkurgu animesi değildir, salt bilimkurgu animesi olanların yanı sıra sadece alt kategorilerinden biri bilimkurgu olan animeler de mevcuttur. Listeyi bu gözle inceler ve hoşunuza giden yapımları izleme listenize alırsanız bu kulunuz mutlu olmasın da ne olsun.

Bir önceki listede olduğu gibi bu listede de harem ya da ecchi bilimkurgular bulunmuyor. Buna ek olarak ilk 22’de eğer animenin devam serisi varsa o da yer almıyor.

O zaman şimdiden herkese iyi seyirler!

12- Darker than Black: Kuro no Keiyakusha – İzlenme Sayısı: 296.162

Tür: Aksiyon, bilimkurgu, gizem, süper güçler
Puan: 8.20

Hikaye: Cennet kapısının Güney Amerika’da ortaya çıkmasından 10 yıl sonra Tokyo’da, Hell’s Gate (Cehennem Geçidi) fizik kurallarına uymayan ve analiz edilemeyen tuhaf bir alan belirir. Bu kapının belirmesiyle birlikte paranormal güçlere sahip psişik insanlar da ortaya çıkar. En güçlü psişik ajanlardan biri olan Hei, gözleri görmeyen ortağı Yin’le birlikte Hell’s Gate’in sırrını çözmeye çalışan onlarca kişiden sadece ikisidir.

Yazar Görüşü: Darker than Black gençler arasında acayip popüler bir dergi GoGoplex tarafından Yılın En İyi Orijinal Anime ödülüne layık görülmüştü.

13- Black Bullet – İzlenme Sayısı: 276.281

Tür: Aksiyon, bilimkurgu, gizem, seinen
Puan: 7.36

Hikaye: 2021 yılında, insanlık Gastrea adı verilen parazitler tarafından yenilgiye uğrar, enfekte olur ve canavarlara dönüşür. Geriye kalan onlarca insansa umutsuzluk içindedir ve küçük bölgelere sürgün edilir. Vreanium’dan yapılmış Mondread duvarlarının ardında insanları Gastrea’ya karşı koruyabilecek tek bir şey vardır: Promoterler.

Gastrea’nın yarattığı tehdide karşı koymak için yetişen “Lanetli Çocuklar” vücutlarına yerleşen virüs nedeniyle insanüstü yetenek kazanan kız çocuklarıdır ve bu kız çocuklar “Genç İnisiyatifler” olarak isimlendirilen Tendo Sivil Güvenlik’e rehberlik etmek ve onları korumak için göreve atanırlar. Bu kız çocuklarının her birine Promoter denilmektedir. Tendo Sivil Güvenlik’teki Enju Aihara’ya eşlik eden promoter ise Satomi Rentoru’dur ve ikisi devlet tarafından bir göreve çıkarılır: Tokyo’yu yok olma eşiğine getiren Gastrea’ları yok etmek.

14- Btooom! – İzlenme Sayısı: 290.154

Tür: Aksiyon, bilimkurgu, psikolojik, seinen
Puan: 7.57

Hikaye: Oyuncu sayısı dünya çapında milyonları aşmış online BTOOOM oyunu, silahların kullanılmadığı, herkesin birbiriyle çeşitli bombalar kullanarak savaştığı bir oyundur.

Ryouta Sakamato da gerçek hayatta gayet sıradan, çok da başarısı olmayan biriyken, BTOOOM oyununda Japonya’nın en başarılı oyuncularından biridir. Ryouta bir gün kendini tropikal bir ormanda bulur. Buranın neresi olduğunu ve nasıl geldiğini araştırırken bir adamın saldırısına uğrar. Kısa zamanda da adamın bir BTOOOM oyuncusu olduğunu, kendisinin de bir şekilde BTOOOM oyunu içerisine girdiğini fark eder.

Ryouta, oyun tecrübeleriyle kısa sürede kendisine saldıranı yendikten sonra, neler olup bittiğini araştırır ve oyun dünyasında hayatta kalmaya odaklanır.

15- Mahouka Koukou no Rettousei – İzlenme Sayısı: 254.545

Tür: Aksiyon, bilimkurgu, sihir, romantik, okul
Puan: 7.73

Hikaye: Büyü, artık ne efsanelerin ne de peri masallarının ürünüdür; o insanlar için teknoloji kadar gerçekçi bir olgu haline dönüşmüştür. Doğaüstü güçler ve büyü teknoloji ile sistematik bir hale getirildiği için, büyü teknik bir yetenek olarak da görülmeye başlanmıştır. Bir Doğaüstü Güç Kullanıcı’sı aynı zamanda bir Büyü Teknisyeni’dir. Büyü Teknisyenleri –büyücüler- büyü için özelleştirilmiş lise ve üniversitelerde eğitilirler.

Shiba Tatsuya, bir “weed” kız kardeşi Shiba Miyuki ise bir “bloom”dur. Bu iki kardeşin Büyü Lisesi’ne kaydolması ile hikayemiz başlar.

16- Toaru Majutsu no Index – İzlenme Sayısı: 212.243

Tür: Aksiyon, sihir, bilimkurgu, süper güçler
Puan: 7.61

Hikaye: Japonya Akademisi, bilimin en öncü kuruluşlarından birisidir. Dünyanın teknolojik olarak 30 yıl ötesinde bulunan kentin nüfusunun dörtte üçü çeşitli kurumlarda çalışarak psişik güçlerini geliştiren öğrencilerden oluşmaktadır. Bu öğrenciler arasında en düşük psişik güce sahip lise öğrencisinin adı ise Touma Kamijou’dur ve hiçbir bilim insanının anlayamadığı gizemli bir güce sahiptir: Hayal kırıcı! Bu güç nedeniyle diğer doğaüstü yetenekleri yok denecek kadar zayıflamıştır.

Lakin Kamijou bu duruma alışmış ve günlük hayatının bir parçası haline gelmiştir, ta ki Index Librorum Prohibitorum’la karşılaşıncaya kadar. Bu kıza zarar vermek isteyen birkaç sihirbazla dostlarını da yanına alarak çarpışan Kamijou bu süreçte yeni dünyalar da keşfeder, fakat ne pahasına olursa olsun Index’i koruyacaktır.

17- Toki wo Kakeru Shoujo – İzlenme Sayısı: 264.767

Tür: Bilimkurgu, macera, dram, romantik
Puan: 8.33

Hikaye: Makoto Konno, Chiaki Mamiya ve Kousuke Tsuda aynı sınıfta okuyan üç yakın arkadaştır. Sürekli beraber takılan ve zamanlarını çoğunlukla beyzbol oynayarak geçiren bu üç arkadaştan Makoto, kimya laboratuvarında kazara üstüne düşürdüğü garip bir nesne sayesinde hayal edemeyeceği bir güce sahip olur; zamanda sıçrama.

Yeni keşfettiği gücü sayesinde canı ne isterse yapmaya başlayan Makoto, gücünü kullanıp geçmişini değiştirerek geleceğine yön vermeye çalışır ancak zamanla oynamanın sandığından tehlikeli olduğunu ve zamanın kimse için beklemediğini fark eder.

Yazar Görüşü: Beğeniler çok bireyseldir ama bu ikinci listede izlenmeye değer birkaç animeden biri kesinlikle budur. Eğer bilimkurgunun dramla likit bir şekilde kaynaşmasını sevenlerdenseniz kesinlikle vaktinizi ve dikkatinizi verin.

18- FLCL – İzlenme Sayısı: 247.549

Tür: Aksiyon, bilimkurgu, komedi, parodi, akıl hastalığı, psikolojik, mecha
Puan: 8.07

Hikaye: Nandaba Naota, sapık babası Kamon ve beyzbol koçu dedesi Shigekun ile

birlikte aile fırınında yaşayan 12 yaşında sıradan bir çocuktur. Amerika’ya transfer olan beyzbol fenomeni abisi Tasuku’ya büyük bir hayranlık duymaktadır. Naota’nın sıradan hayatı, Haruhara Haruko isimli pembe saçları olan psikopat kadının kafasına Rickenbacker marka bas gitarla vurmasıyla değişir. Darbenin etkisiyle Naota’nın kafasından garip nesne ve varlıkların çıktığı bir şişlik oluşur. Ardından, yalnızca Naota ve ailesini değil aynı zamanda tüm evreni ilgilendiren tuhaf olaylar serisi başlar.

19- Made in Abyss – İzlenme Sayısı: 210.428

Tür: Bilimkurgu, macera, gizem, dram, fantezi
Puan: 8.89

Hikaye: Dünyada tek keşfedilmemiş devasa çukur ve mağaralar sistemine “Hiçlik (Abyss)” deniyordu. Derinliklerinde garip ve harika yaratıklar barındıran bu mağaralar sistemi, aynı zamanda şu anki insanlığın üretemediği kalıntılar ile de doludur. Abyss’inin sahip olduğu bu gizemler, insanları onu keşfetmesi için cezbeder. Uçurumdan aşağı çukura dalan bu maceracılara ise “Mağara Akıncıları” denilir. Abyss’in kenarında bulunan Ousu şehrinde yaşayan kimsesiz bir kız olan Riko’nun hayali ise annesi gibi bir mağara akıncısı olup, mağara sisteminin gizemlerini çözmek. Bir gün Rico mağaraya keşif yapmak için gittiğinde insana benzeyen bir robot ile karşılaşır. Bu karşılaşmayla heyecanlı hikayemiz başlar.

Yazar Görüşü: Made in Abyss için 2017 yaz sezonunun “en iyi animesi” desem kuşkusuz abartmamış olurum. Barındırdığı karakterleri, hikaye derinliği, çizimleri, animasyonları ve müzikleri ile izleyicisine resmen “göz ve kulak ziyafeti” yaşatan bir yapım kendisi… Çizimlerinden dolayı pek çok izleyici ön yargı ile yaklaşmış olsa da, animeye şans verenlerin daha ilk bölümde ne kadar yanıldıklarını söylemeleri beni mutlu etmişti. Özellikle animelerde çizimlere bakarak (çok chibi, çok basit vs gibi) izleme ya da izlememe kararı almak, çoğu zaman iyi yapımları ıskalamanıza neden olabilir.

20- Trigun – İzlenme Sayısı: 208.258

Tür: Aksiyon, bilimkurgu, macera, komedi, dram, shounen
Puan: 8.30

Hikaye: Trigun hikâyesi, uzak gelecekte çölleşmiş bir gezegende geçiyor. Ezergeçer Vash, başına 60.000.000.000$ ödül konmuş, çok acımasız, efsanevi bir kanun kaçağıdır. Herhangi bir kente gidişiyle ilgili herhangi bir dedikodu çıksa bile o kent anında tahliye edilir. Ancak, gerçek Ezergeçer Vash ile hakkında söylenenler pek de birbirini tutmamaktadır. Trigun’un gizemli, anlaşılması zor ana karakteri aslında kahramansıdır; bazen de tam bir aptal gibi davrandığı da olur.

Çörek takıntısı olan ve soyguncu tavırlarıyla çekici hale gelen Vash, Gunsmoke gezegeninin çorak arazisini geçtiğinde, oradaki halkın zararını minimize etmek için sigorta şirketinden Meryl Stryfe ve Milly Thompson ile yolu kesişir ve üçlü efsanevi suikastçıların kıskacında ölüm-kalım mücadelesi verirken Vash’ın geçmişi çözülmeye başlayacaktır.

Yazar Görüşü: Eski animelerin tadının başka olduğunu düşünenlerdenseniz hemen başlayın. Başlamadan önce şu söylediklerim aklınızın bir köşesinde olsun ama çok da şey etmeyin tabi: Ana karakterimiz Vash’ı muhtemelen seveceksiniz; şapşal, karizmatik. Ütopik bir gezegende geçen ilk kısımlar komedi ağırlıklı olsa da gelişme ve son bölümlerde ciddileşen bir aksiyona ve drama sahip. Bu animeye “Cowboy Bebop’a benziyor” diye başlayanlar çok, aman ha eser miktardadır bu benzerlik.

21- Akira – İzlenme Sayısı: 207.906

Akira

Tür: Aksiyon, askeri, bilimkurgu, macera, korku, doğaüstü güçler, seinen
Puan: 8.16

Hikaye: Yıl 2019. 3. Dünya Savaşı’ndan 31 yıl sonra. Yıkılan Tokyo yerine yapılan Neo-Tokyo’da kaos hüküm sürmektedir. Polis ve hükümet güçleri yeraltı örgütlerine karşı mücadele etmektedirler.

Kaneda ve motosiklet çetesi, otoriteyi hiçe sayarak bildikleri gibi yaşamaktadırlar. Bir gün çete üyesi Tetsuo, küçük bir çocuğun da bulunduğu bir kazaya karışır ve ağır yaralanır. Olay yerine gelen askeri birlikler Tetsuo’yu da alarak ayrılırlar. Tetsuo’nun üzerinde bir takım deneyler yaparlar.

3. Dünya Savaşı’na yol açan ve Tokyo’nun yıkılmasına sebep olan Akira Fenomeni nedir? Tetsuo’yu ne bekliyor? Kei ve örgütü neyin peşinde? Gizemler birbiri üzerine gelecek ve cevapları bu görsel şölende kendini gösterecek.

Yazar Görüşü: Ghost in The Shell dolayısıyla da Matrix’e de ilham kaynağı olan bu anime hakkında pek de söylenecek bir şey yok. Sadece şunu söylemek isterim; 2020 yılında yolunuz Tokyo’ya olimpiyatları izlemek için düşerse Neo-Tokyo konseptini ve Akira’yı bolca göreceksiniz.

22- Ghost in The Shell – İzlenme Sayısı: 194.541

ghost-in-the-shell-1995

Tür: Aksiyon, bilimkurgu, askeri, psikolojik, mecha, seinen
Puan: 8.34

Hikaye: 2029 yılında dünya günlük yaşamın her alanına yayılmış sınırsız bir elektronik ağ ile birbirine bağlıdır. İnsanlar, cyborglar, robotlar ve yapay zekaya sahip programlar bu ağın birer parçasıdır. İnsanları diğer yaşam formlarından ayıran tek ayırt edici özellik ise sahip oldukları hayaletlerdir. Hayalete sahip her türlü canlı, tamamı ile sibernetik bir vücuda sahip olsa da insan olarak tanımlanmakta ve insana dair her türlü hak ve özgürlüklerden yararlanabilmektedir. Ancak, siber suçlular hayaletleri yönlendirmekte, algısal verilere ulaşılabilmekte hatta hafızalar silinip üzerlerine yenilerini yazılabilmektedir. Böyle bir ortamda, insanlığın, bilincin ve varoluşun bilinen tanımları bile netliklerini yitirmektedir.

Japonya’nın Ulusal Kamu Güvenliği Komisyonu teşkilatında yarı özerk konumda faaliyet gösteren 9. Şube personeli yukarıda anılan suçlara karşı mücadele eden özel bir birimdir. Teşkilatın harekat lideri, vücudu tamamı ile sibergenetik organ ve uzuvlardan oluşan Binbaşı Motoko Kusanagi ve ekibi, siber suçlulara karşı yürüttükleri operasyonlar esnasında Kuklacı adındaki oldukça tehlikeli ve kimliği tespit edilemeyen bir siber suçluya ulaşır. Motoko Kusanagi ve 9. Şube çok geçmeden Kuklacının gerçek kimliği ve amaçları ile karşı karşıya kalacaktır.

Yazar Görüşü: Akira gibi kült animeler arasında sayılan Ghost in The Shell’in yeniden yapımını, dizilerini, filmlerini hepsini ayrı bir seviyorum. Ghost in The Shell aynı zamanda en sevdiğim kadın anime karakterini barındırır: Motoko Kusanagi.

Önceki

Yazar: Serpil Şahin

"Eşek kadar kadın çizgi film mi izlermiş?" isyanına cevap olarak doğdum. Radyo ve TV ile başlayan iş hayatı, dergi ile devam etti ve 2006'dan bu yana dijital reklam sektöründe çalışıyorum. Hikâye kitapları (Aşk Yemeği Acılı Sever ve Yakıngörmez) yazdıktan sonra, şimdilerde bir roman üzerine çalışıyorum.

İlginizi Çekebilir

Birinci Sezonuyla Star Wars: Visions

Star Wars: Visions, 2021 yılında Lucasfilm ve Lucasfilm Animation Ltd. tarafından Disney+ için yapılan bir …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin