En Çok İzlenen Bilimkurgu Animeleri #1

Bir animeyi izlemeden önce puanına, kaç kişinin favorisine eklediğine ya da kaç kişinin izlemeye değer bulduğuna bakıyorsanız bu liste sizlik. MyAnimeList’in en çok izlenen 22 bilimkurgu animesinin ilk 11’ine buyurmaz mısınız? “Hiçbir izleme kriteri umurumda değil beni hikaye bağlar” diyorsanız, animelerin hikayelerine göz atmayı ihmal etmeyin, belki içlerinden birkaçı ilginizi çeker.

Listenin en başında belirteyim; harem ve ecchi olan bilimkurgu animelerini bu listenin dışında bıraktım. MyAnimeList gibi mainstream izleyicinin çokça tercih ettiği platformlarda bu iki türün bu listede yer alması kaçınılmazdı, neyse ki bu listeye sadece iki anime –Date A Live (264.192) ve IS: Infinite Stratos (208.545)– girebilmeyi başardı.

1- One Punch Man – İzlenme Sayısı: 760.358

Tür: Aksiyon, bilimkurgu, komedi, parodi, süper güçler, doğaüstü, seinen
Puan: 8.71

Hikaye: Son derece sıradan, son derece kel Saitama’nın benzersiz bir amacı var: kendisine zorlu rakipler bulmak! Ama gelin görün ki karşısına çıkan herkesi tek yumrukla sümük gibi yere yapıştırmakta ve bu da hayatını son derece sıkıcı hale getirmekte. Bir gün karşısına çıkan cyborg Genos kendisine meydan okur, sonuç yine değişmez. Lakin Genos karşılaştığı diğer kişilerden farklı olarak Saitama’yı ustası olarak görür ve onu Kahramanlar Birliği’ne katılmaya ikna eder. Saitama karşısına çıkacak yeni rakiplerle keyfe gelir; mi acaba?

Yazar Görüşü: DC ya da Marvel evrenindeki hikayeleri seviyorsanız büyük olasılıkla bunu da seveceksiniz. Ayrıca ikinci sezonu tam bir yalan hikayesine dönüşen serinin yeni sezon dönemi Nisan 2019 olarak belirlendi.

2- Code Geass: Hangyaku no Lelouch – İzlenme Sayısı: 661.591

Tür: Aksiyon, askeri, bilimkurgu, süper güçler, dram, mecha, okul
Puan: 8.78

Hikaye: 10 Ağustos 2010’da Britanya İmparatorluğu Japonya’ya savaş açar. Japonya, Britanya İmparatorluğu’nun en yeni silahı olan “Knightmare Frame”e karşı hiçbir şey yapamaz ve istila edilir. Japonya’nın adı “Alan 11” olarak değiştirilir ve vatandaşlarına da “11’ler” denir. Japonya’da yaşayan Britanyalı Lelouch, Britanya’yı yok edeceğine yemin eder.

Savaştan yedi yıl sonra, Lelouch lisede okumaya başlamıştır. İçinde askeri bir sır barındıran kamyonu çalan teröristler yoldan çıkarlar. Lelouch, kontrol etmek için kamyonun yanına gider. Duyduğu ses yüzünden içine bakmak ister ama içeride mahsur kalır. Onu yakalayan çocukluk arkadaşı Suzaku’dur. Bu sırada kamyonda kapalı olan bölme açılır ve içinden esrarengiz bir kız çıkar. Olay yerine gelen Britanya askerleri Lelouch ve kızı yakalar. Leouch’un vurulmasına engel olmak isteyen Suzaku ve gizemli kız da Britanya askerleri tarafından vurulur. Gizemli kız ölmeden önce Lelouch’a özel bir güç “GEASS” verir. Lelouch, bu gücü Britanya İmparatorluğu’nu yok etmek için kullanmaya kararlıdır.

Yazar Görüşü: Lelouch bebesi için bu anime serisine başlayan insan sayısı o kadar çok ki, lakin başlamaya değiyor. Ha bu arada Lelouch MyAnimeList’te en sevilen (84.969 favori) karakterlerden biri.

3- Steins;Gate – İzlenme Sayısı: 609.713

Steins Gate

→ İncelemesini Oku

Tür: Gerilim, bilimkurgu
Puan: 9.14

Hikaye: Kendini “çılgın bilim adamı Huouoyin Kyouma” ilan eden Rintarou Okabe’nin Akihabara’daki eski bir odayı lab-eve çevirmesi ve çocukluk arkadaşı “tutturuuu” Mayuri ile “Daru” lakaplı sapkın hacker Hashida’nın bir araya gelmesiyle başlar. Onlar burada bir dizi deney yaparken Okabe’ye göre SERN onlardan çokça öndedir. Nihayet “Telefon mikrodalga” icatlarıyla geçmişe mesaj atabildiklerini keşfederler ve sonrasında Okabe zamanda sıçrama (time reaper) yapmaya başlar.

Geçmişin ve şimdinin birbirinden ayrılan iplerini elinde tutmak için var gücüyle çabalayan Okabe buyüklerin altında ezilecek midir?

Yazar Görüşü: Zamanla şaka olmaz çocuğum cinsinden hikayesi olan Steins; Gate kadar iyi dramı olan az anime vardır; lütfen izleyin, lütfen izletin. Bir de Project Almanac isimli bir filmin birebir aynı hikayeye sahip olduğunu fark etmişsinizdir, lakin senaryo işlenişleri arasındaki fark muazzam.

4- Tengen Toppa Gurren Lagann – İzlenme Sayısı: 476.515

Tür: Aksiyon, macera, komedi, mecha, bilimkurgu
Puan: 8.73

Hikaye: Gelecekte insanlar sıklıkla gerçekleşen depremler yüzünden gitgide derinlerde yaşamaya başlamışlar. Yeryüzünden kendilerini izole eden bu halkın içinde ailesini yıllar önce depremde kaybetmiş Simon vardır ve Jeeha’da isimli köydeki en iyi kazıcılardan biri kendisidir. Simon bir kazısında ilginç bir alet bulur ve “Gurren Brigade”in Kamina, Simon’u çetesine katar. Kamina, yaşadığı deliğin üstünde bir hayat olduğunu düşünmekte ve bu delikten kaçmayı düşlemektedir. Ancak Simon ve Kamina’nın kaçma teşebbüsleri hep başarısızlıkla sonuçlanmıştır.

Yine başarısızlıkla sonuçlanan bir kaçma teşebbüsünün ardından Kamina hapse, Simon ise kazma işine gönderilir. Ancak bu kazıyı diğerlerinden farklı yapan Simon’un keşfidir. Lakin kader onların yüzüne yine gülmemiş ve kazı sırasında gerçekleşen depremle Simon’un köyüne bir kız ve robot düşmüştür. Kahramanlarımız bu kız ve robot sayesinde yeryüzüne çıkabilecekler midir?

5- Kiseijuu: Sei no Kakuritsu – İzlenme Sayısı: 442.591

→ İncelemesini Oku

Tür: Aksiyon, bilimkurgu, korku, psikolojik, dram, seinen
Puan: 8.51

Hikaye: 17 yaşındaki Izumi Shinichi, Tokyo’nun sakin bir mahallesinde annesi ve babasıyla mütevazı bir yaşam sürmektedir. Bir gece -sonradan “Parazit” olarak adlandırılacak uzaylılar, kozaya benzer bir yapının içinde dünyaya inerler. Bu inişin amacı elbette turistik bir gezi değildir; savunmasız hedeflerinin beyinlerine yerleşerek kontrolü tamamen ele geçirip yerleştikleri canlıyı bir avlanma makinesine dönüştürmek ve dünyayı ele geçirmektir. Shinichi’nin hayatı Migi adındaki parazitle tanıştıktan sonra hayatında neler değişecek?

Yazar Görüşü: İnsanın dünyaya neden geldiğini sorgulayan ve bolca aksiyon barındıran bu animeyi izlemenizi öneririm.

6- Psycho-Pass – İzlenme Sayısı: 400.294

psycho_pass

→ İncelemesini Oku

Tür: Aksiyon, polisiye, psikolojik, bilimkurgu
Puan: 8.44

Hikaye: Adalet ve uygulama metotları 22. yy.’da değişmiş ve her vatandaşın tehdit düzeyini kolayca analiz eden Sibil Sistemi geliştirilmiştir. Bu sistemin uygulayıcısı ise Psycho-Pass adındaki bir cihazdır. Bu cihaz üst düzey bir suçluyu algıladığında “Dominators” adı verilen ölümcül bir silaha dönüşür.

Akane Tsunemori güvenlik okulundan birincilikle mezun olmuş ve özel olarak kurulmuş “Unit 1” adlı güvenlik biriminin başına getirilmiştir. Bu birimin özelliği, üst düzey suçlu ve aynı zamanda yetenekli ve ancak “dominators” adlı silahlarla kontrol altında tutulan kişilerden oluşmasıdır. Bu kişilerin arasında eski müfettişler de bulunmaktadır.

Yazar Görüşü: Bu serinin en güzel yanı Shougo Makishima gibi bir kötünün anime tarihine kazandırılmasıdır. İkinci sezonu ben dahil pek çok hayranı biraz hayal kırıklığına uğratsa da 2019’da üç yeni filmin geleceğini duyurmuş olalım.

7- Cowboy Bebop – İzlenme Sayısı: 391.121

→ İncelemesini Oku

Tür: Aksiyon, macera, komedi, dram, bilimkurgu, uzay
Puan: 8.81

Hikaye: 2021 yılında gezegenler arasında seyahat mümkün hale gelmiştir. Ancak, gezegenler arasında ulaşımı sağlayan atlama ağında büyük bir düzensizlik bulunmaktadır. İhmal edilen bu aksaklık sistemde büyük bir felakete yol açar. Ayda bulunan atlama geçidi infilak eder ve Ay yüzeyinde büyük bir delik oluşur. Patlama sonucunda aydan kopan parçalar dünya yüzeyine düşer ve süreğen bir meteor sağanağına yol açar. Bu olay dünya yüzeyinin büyük bir bölümünü ve milyarlarca insanı yok eder. İnsanların büyük bir bölümü yer altına sığınır. İmkanı olanlar Mars ve Venüs gezegenleri ile yaşam koşulları oluşturulan bazı astreoid ve Jupiter uydularına yerleşirler.

Cowboy Bebop, bu olaydan 50 yıl sonra, 2071 yılından başlayarak gerçekleşen olayları konu alır. Spike Spiegel ve iş ortağı Jet Black Güneş sisteminde faaliyet göstermekte olan iki haydut avcısıdır. Oldukça tehlikeli ve zor bir meslek icra eden ikili geçimlerini sağlayabilmek için, Bebop isimli gemileri ile, aranılan suçluların peşinden sistemin bir ucundan diğer ucuna yolculuk etmektedir.

Dizi, Bebop tayfasının, suçluların peşinde yaşadıkları olaylar etrafında şekillense de aslında her bir karakterin geçmişi ile yüzleşmesini konu alır.

Yazar Görüşü: Animenin bir karakteri olmasa animenin eksik kalacağı Cowboy Bebop bilimkurgu ve uzay temalı animeler arasında kült olan eserlerden biri. Senaryosu, barındırdığı melankolisi ve enfes müzikleri ile 25. yılını kutlayan animenin ardındaki hüzün de dikkat çekici.

8- Neon Genesis Evangelion – İzlenme Sayısı: 388.997

Tür: Aksiyon, bilimkurgu, akıl hastalığı, psikolojik, dram, mecha
Puan: 8.32

Hikaye: Yıl 2015, dünya büyük bir nükleer felaketten sonra toparlanmaya çalışmakta. Fakat Birleşmiş Milletler’e bağlı gizli bir organizasyon olan NERV’ün başka hedefleri var: Kadim metinlerde anlatılmış olan “Angel”lerin gelişine hazırlanıyorlar. NERV’ün başkanı Gendo Ikari, yıllardır ayrı yaşadığı 14 yaşındaki oğlu Shinji’yi aniden Tokyo-3 şehrine çağırır. Niye çağırıldığını anlayamayan Shinji, Tokyo-3’e gelir gelmez şehre saldıran devasa bir Angel’e ve ardından NERV’ün merkez üssünde babasına denk gelir.

Shinji daha bunların şokunu üstünden atamadan, Gendo Ikari oğluna hayatında ilk kez gördüğü dev ve korkutucu bir mecha’ya girip üsse saldıran Angel’la savaşmasını emreder. Shinji başta reddetse bile, bunu yapmaya zorunlu kalacak ve hayatı asla eskisi gibi olmayacaktır.

Yazar Görüşü: Yönetmen Hideaki Anno’nun depresyonu, Neon Genesis Evangelion’un karanlık temalarına yol açmıştır. Genel hikayesini okuduğunuzda sıradan bir mecha animesi gibi görünen dizi ilerledikçe felsefe ve dini ikilemler sizi karşılar. Sonrasında hikayenin insanın varoluşu ve evrimi üzerine yazıldığını anlarsınız. Tanrı ve yaradılış farklı bir bakış açısıyla anlatılır ve insanın Tanrı olma arzusu vurgulanır.

Bu animeyle ilgili konu dışı birkaç bilgi aktarmak isterim. İçerikle ilgili ebeveyn şikayetleri sonrasında anime istediği orijinal sonu yapamadı ve bütçesel sorunlardan animasyon da payına düşeni aldı. Sonrasında yapılan “End of Evangelion” filminde kısmen de olsa istenen son yapılabildi. 2006 yılında Japonya Medya Sanatları Festivali’nde tüm zamanların en popüler animesi olarak seçilen animenin bu listede olmaması ayıp olurdu doğrusu.

9- Deadman Wonderland – İzlenme Sayısı: 388.164

Tür: Aksiyon, bilimkurgu, korku, shounen
Puan: 7.39

Hikaye: 14 yaşındaki Ganta Igarashi arkadaşlarıyla yakında gerçekleşecek bir sınıf gezisini tartıştıkları sırada sınıflarının dışında bir adam belirir. Red Man diye anılan bu adam bir anda Ganta’nın sınıfındaki herkesi katleder ve geriye sadece onu hayatta bırakır. Adam, ortadan kaybolmadan önce Ganta’nın göğsüne kırmızı bir kristal yerleştirir. Gözlerini hastanede açan Ganta, neler olduğunu anlayamadan işlemediği bir suçtan hüküm giyer. Sınıftaki herkesi onun katlettiğine inanılmaktadır ve idam cezasına çarptırılır. 10 yıl önceki depremden sonra Tokyo’yu kalkındırmak amacıyla turistik bir yer olarak inşa edilen özel bir hapishaneye gönderilir: Deadman Wonderland’a. Bu hapishanede mahkumlar hem oranın çalışanları hem de ziyaretçilerin “eğlencesi” olarak görev yapmaktadır.

Ganta, burada kendisini eskiden beri tanıyor görünen Shiro adlı gizemli bir kızla ve her şeyin yerini belirleyebilme yeteneğine sahip olan kleptoman You ile dostluk kurar. Bu sırada göğsündeki kristalin kendisine ilginç bir güç sağladığını keşfeder. Bu suçu üzerine atan Red Man’i bulmaya ve masumiyetini kanıtlamaya kararlı olan gencin hayatı, anlam veremediği sayısız karmaşanın içine sürükleneceği bir ‘şova’ dönüşmek üzeredir.

Yazar Görüşü: Bir şeyin çok izlenmesi elbette onu iyi yapmaz, sadece popüler yapar. Deadman Wonderland shounen kategorisine kan bulanmış bir versiyondan başka bir şey değildir. Şiddet, kan ve patlamayı seven kitle için üretilmiş bir animedir demek hatalı bir tanım olmayabilir. Bunların dışındakilere önem veren izleyici yakalayabilmek için de anlamsız melodramlar yükler hikayesine ama yine de başaramaz, çünkü her şey kopuktur. Bazı kritik hatalar da var ama onlara şimdi burada değinmek istemiyorum. Belki bir gün incelemesini yazarsam üzerine uzun uzun konuşuruz.

10- Guilty Crown – İzlenme Sayısı: 357.039

Tür: Aksiyon, bilimkurgu, süper güçler, dram, romantik
Puan: 7.72

Hikaye: 2029’da biyolojik tehlike olarak bilinen Apocalypse virüsü Japonya’da büyük bir kaosa neden olur. Bu kaos daha sonra “Kayıp Noel” olarak adlandırılır. Bu tehditle mücadele adına Japonya, Birleşmiş Milletler’den yardım ister ve BM, GHQ adı verilen örgütü bu amaçla Japonya’ya gönderir. Japonya’nın bağımsızlığı pahasına GHQ bu salgını bulur ve restore eder. Ancak 10 yıl sonra GHQ’ya karşı mücadele eden ve Japonya’nın eski bağımsızlığını kazanması için çalışan “Undertaker” adında bir örgüt ortaya çıkar.

Lise öğrencisi olan Ouma Shu yanlışlıkla  “Kralların Kabiliyeti” olarak bilinen gücü elde eder ve bu güç ile diğer insanların “void” olarak adlandırılan somut yapılarını şekillendirir. Bu gücü elde etmesiyle birlikte ana karakterimiz kendisini Undertaker’ın içinde bulur. Shu’nun bu gücü elde etmesine ve hayatının değişmesine sebep olan kişi Egoist grubunun solisti İnori’dir. Shu, bu yeteneğin omuzlarına yüklediği yükü kabul etmeli ve gizemli geçmişiyle de yüzleşmeye kendisini hazırlamalıdır. Peki Shu ne yapacaktır: Dünyanın yok oluşunu mu izleyecektir yoksa dünyayı kurtaracak mıdır?

11- Suzumiya Haruhi no Yuuutsu – İzlenme Sayısı: 316.353

Tür: Komedi, gizem, parodi, okul, bilimkurgu, hayattan kesintiler
Puan: 7.98

Hikaye: Kyon, uzun süre önce doğaüstü olaylara inancını yitirmiş tipik bir lise öğrencisidir. Bununla birlikte, Haruhi Suzumiya ile tanıştığında bir şeylerin farklı olduğunu ve olacağını anlar. Haruhi okuldaki kulüplerin hiç eğlenceli olmadığını söyler ve Kyon da ona kendi kulübünü açma fikri verir, kendisi de SOS adı verilen bu kulübün üyelerinden biri olmuştur bile.

Sürekli bezgin Kyon, sessiz kitap kurdu Yuki Nagato, utangaç ve çekingen Mikuru Asahina ve gülümsemesi suratından düşmeyen Itsuki Koizumi; Haruhi’nin kulübünün üyeleridir ve kaprisli liderlerinin isteğiyle sonsuz bir döngünün içine çekilirler. Bu döngüden çıkmak için ne yapılmalıdır?

Yazar Görüşü: Bu animenin allah bin belasını versindi! Güzel bir fikir itici bir ana karakterle nasıl heba edilir daha güzel anlatılamazdı. Tamam kaprisli bir karakter yaratmışsınız ama animelerdeki tüm klişe diğer karakterler de yüklenmeseydi bari… Tekrar tekrar aynı olay örgüleriyle aynı ana karakteri görmek resmen sinirlerimi yıprattı. Ha bu arada filmi izleyenler çok iyi olduğunu söylüyor, yukarıda bahsi geçen ve benim de biraz önce yerden yere vurduğum dizidir.

Herkese şimdiden seçtiği animelerde iyi seyirler!

Sonraki

Yazar: Serpil Şahin

"Eşek kadar kadın çizgi film mi izlermiş?" isyanına cevap olarak doğdum. Radyo ve TV ile başlayan iş hayatı, dergi ile devam etti ve 2006'dan bu yana dijital reklam sektöründe çalışıyorum. Hikâye kitapları (Aşk Yemeği Acılı Sever ve Yakıngörmez) yazdıktan sonra, şimdilerde bir roman üzerine çalışıyorum.

İlginizi Çekebilir

outlast

Korku Bilimkurgu ile Buluşursa: Outlast

Video oyunlarının altmış yılı aşkın bir geçmişi vardır. 1958 tarihli Tennis for Two adlı tenis …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et