cin bilimkurgu animasyon

Çin’den İzlenmesi Gereken 10 Bilimkurgu Animasyonu

Doğu’nun hemen her konuda olduğu gibi animasyon sektöründe de yükselişi devam ediyor ve ‘doğu’ ile ‘animasyon’ kelimeleri yan yana gelince aklımızda öncelikle Japonlar belirse de, özellikle geleneksel kültüründen beslenen Çin animasyonunun da hatırı sayılır bir izleyicisi kitlesi bulunuyor. Japonlar ‘animeyşon’ derken zorlanmamak için kendi kültürlerine uyarlayıp ‘anime’ adını verirken, Çinliler ise animasyon teriminin karşılığını ‘donghua’ olarak bırakmışlar.

Bu iki kültürün bilimkurgu animasyonuna bakışı çok benzer. Japonlarda uzay operasını, post-apokaliptik yapımları ağırlıklı olarak komedi ve dram türleri ile birlikte görebilmek mümkün. Bilimkurgunun geneline baktığımızda ise süper güçler ya da fantezi karmaları revaçta. Çin bilimkurgu donghuasında da süper güç ve fantezinin (xuanhuan) yanı sıra mitoloji, Taoizm, Budizm, dövüş sanatları, geleneksel tıp, halk dini ya da simyası gibi pek çok unsur karşımıza çıkıyor. Bu unsurların bir araya geldiği türün bir adı sanı var mıdır diye merak ediyorsanız, dilimize ‘ölümsüz kahraman’ olarak çevirebileceğimiz ‘xinxia’ kelimesiyle karşılaşıyoruz. Xinxia’yı, ölümsüz kahraman olabilmek için kişinin kendisini yetiştirmesi ve bu uğurda güçlenmesi olarak yorumlayabiliriz.

Kurgunun ve gerçeğin birbirine karıştığı ve bilimsel yaratıcılığın esas olduğu hikayeleri heyecan verici bir yolculuk ve macera olarak görmek isteyenleri üzmeyen bilimkurgu dunghuası, tam da bu sebeple fantezi (xuanhuan) ve yetiştirme (xinxia) soslarını yeterli miktarda servis ediyor. Ve işte karşınızda, Çin’den izlenmesi gereken 10 bilimkurgu animasyonu…

Beng Huai Xinghe (Galaxy Devastator)

Beng Huai Xinghe, 5 Mayıs 2019’dan 14 Temmuz 2019’a kadar yayımlanan ve Guowang Bixia’nın aynı isimli romanına dayanan 3DCG bir donghua. Her bir bölümü 20 dakika uzunluğunda ve 12 bölümden oluşuyor.

Aksiyon, mecha dövüşleri ve maceranın eksik olmadığı yapım, yıldızlararası kolonizasyon döneminin açılmasıyla birlikte medeniyetin temel değerlerinin geniş bir galaksiye yayılma çabasını anlatıyor.

Moshi Juexing: Ruqin (The Invasion of Awakening)

2018 tarihli bilimkurgu donghuası orijinal bir çalışma, içerisinde aksiyon ve askeri konular ağırlıkta. Yapım, gelecekte insanlar ve yapay zekâ arasında çıkan savaşın hikayesini anlatıyor.

Gelecekte yapay zekâ dünyaya hakimdir ve zombi felaketinden kurtulabilen insanlar, ahir zamanlardaki değerlerine dönebilmek ve kalan kaynakları kullanabilmek için yapay zekâ ile gerçek bir savaş vermek zorundadır.

Qiang Shen Ji (Age of Gunslingers)

2017 yapımı donghuanın toplamda 4 sezonu olduğu bilgisini verdikten sonra, aynı isimli oyundan uyarladığını da aktaralım.

Ebeveynlerini çok erken kaybeden Llin Xiao Shuai, hastalığı yüzünden silah kullanma konusunda efsaneleşmiş bir ajan olan babasının arkadaşının DNA’sını alır. Xiao Shuai, bu andan sonra elbette kötü organizasyonların DNA kaçakçılığını önlemek ve onlarla savaşmak için eğitim alacak ve gizli bir organizasyonun üyesi hâline gelecektir.

Jueming Xiangying (Deadly Response)

VIVY: Flourite Eyes Song ortaya çıkmadan çok önce insanlar ve yapay zekâ, gizemli bir grup insan ve robotun yaptığı terör saldırılarını engellemek ve modern toplumda düzeni sağlamak için bir arada yaşarlar.

Aksiyon dolu bu donghuayı izlerken hurilerin arasına düşmüş gibi hissedebilirsiniz.

Shi Zhi Ge: Hua Yu Yan De Kuangxiang Shi (Song of Time)

Listenin ilk 2D Yapımı olan Shi Zhi Ge: Hua Yu Yan De Kuangxiang Shi, Samanyolu’na uzak bir gezegende yaşananları konu alıyor.

Verhaeren isimli bu gezegen sıra dışı bir yerdir ve birbirinden farklı dört ulusun yuvasıdır. İyi-kötü geçinebilen bu dört ulus (Wong – özgür ve açık fikirli Nanyang ada ülkesi-, Tarpaz -demir kaplı batı cumhuriyeti-, Fersares -uygar- ve Beilian Gang-Agnesa -zarif-) gizemli bir kişinin gelmesi ile dengesini yitirir.

Xiong Bing Lian (Transcend the Gods: The Black Troop)

Her saniyesinde aksiyon ve dram, biraz da komplo ve gizem barındıran yapım, tanrısalların dünyaya inmesini ve genetiklerinin uyanmasıyla dünyanın tanrısallar, melekler ve mecha üzerindeki insanlar arasındaki bir savaş alanına dönmesini konu alıyor.

Xiong Bing Lian, özellikle The Avengers’tan hoşlananların iştahla izleyebileceği bir yapım.

Meng Ta Xue Mi Cheng (Dream Tower)

Snow Mystery City olarak da bilinen Meng Ta Xue Mi, fanteziyi de yanına alan heyecan verici bir bilimkurgu donghuası.

Gerçekliğin ve hayallerin birleşeceği bu yapımda, ana karakterin hayal dünyasındaki yolculuğunu takip ederken aynı zamanda da gerçek dünyada neden olduğu bir sorunu düzeltmeye çalışmasını izliyoruz.

Xing Hai Qishi (Knights on Debris)

Uzay operasını seviyorsanız, Tencent’ten devam eden Xing Hai Qishi’deki son sürat maceraya da hazırsınız demektir.

Aliens serisinin yanı sıra Star Wars ve Star Trek’i küçük çapta da olsa anımsatan bu yapım, insanların evreni keşfetmesinin mümkün olduğu gelecekteki bir hikâyeye odaklanıyor.

Ling Long: Incarnation (Spirit Cage: Incarnation)

Yapım aşaması en pahalı donghualardan biri olarak anılan CGI post-apokaliptik Ling Long: Incarnation, dramı sevenleri Eros’un okuyla vuracak. Bilimkurgu çalışmaları ile ünlü animasyon stüdyosu YHKT Entertainment tarafından hayata geçirilen yapım, çok uzak olmayan bir gelecekte dünya nüfusunun aşırılığından kaynaklı olay dizisini baz alıyor.

İnsanlık yeni bir yuva aramak için yıldızlara doğru yolculuğa çıkar ve tam bu esnada Ay’ın hizalanması, birkaç yıl sürecek büyük depremleri tetikler. İnsanlık yerle bir olur. Toprak kendini toparladığında, dünyalarından kalanla yüzleşmek için insanlık yeniden ortaya çıkar. Peki ama bir zamanlar dünyanın efendisi olan bu faniler, hâlâ öyle midir?

Wan Guo Zhi (Wings of the World)

Tarihi ve bilimkurguyu aynı potada başarı ile eriten Wan Guo Zhi, geçmişle geleceğin birleştiği bir yere götürüyor bizi: Antik Çin ve diğer dünya güçlerinin fetih için yarıştıkları Orta Çağ’ın savaş dönemindeyiz.

1663, Ortak Dönem. Ming hanedanına ait donanmanın genç lideri Lu Changfeng, suçluları yakalamak için bir elçiye eşlik edecektir, ancak bir hayalet filosu ve deniz canavarları tarafından saldırıya uğrar ve elçinin denizin dibini boylamasına neden olur. Lu Changfeng okyanusun derinliklerinden gelen gizemli bir kız tarafından kurtarılıp Yelken Çağı’nın uluslararası ticaret merkezi olan Luzon’a bırakılır. Lu Changfeng, Luzon’a geldiğinde kendini teknolojik aletlerin başrolde olduğu bir savaşın içinde bulur.

Kaynak

Yazar: Serpil Şahin

"Eşek kadar kadın çizgi film mi izlermiş" isyanına cevap olarak doğdum. Radyo ve TV ile başlayan iş hayatı, dergi ile devam etti ve 2006'dan bu yana dijital reklam sektöründe çalışıyorum. Hikaye kitapları (Aşk Yemeği Acılı Sever ve Yakıngörmez) yazdıktan sonra, şimdilerde bir roman üzerine çalışıyorum.

İlginizi Çekebilir

battlestar galactica

Battlestar Galactica’nın Bilimkurguda Bıraktığı Derin İzler

Battlestar Galactica, kendi yarattığı robotlar tarafından soykırıma uğrayıp kaçak durumuna düşen bir grup insanın hikâyesi …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et