Anime

Tarih: 24 Temmuz 2023 | Yazar: Emre Bozkuş

0

Birinci Sezonuyla Star Wars: Visions

Star Wars: Visions, 2021 yılında Lucasfilm ve Lucasfilm Animation Ltd. tarafından Disney+ için yapılan bir Star Wars anime antolojisi. Japonya’nın önde gelen anime stüdyoları tarafından hazırlanan seri, Star Wars’un zengin evrenini Japon anime tarzıyla yeniden hayal eden dokuz farklı kısa film içeriyor. Böylece Star Wars hayranlarına evreni farklı bir perspektiften yeniden keşfetme fırsatı sunarken, aynı zamanda görsel olarak benzersiz, etkileyici animasyonlarla unutulmaz bir deneyim vaat ediyor. Bu sayede her bölümde karşımıza çıkan bağımsız anlatılar, hem Star Wars’un felsefesini aktarmayı hem de izleyicilere çeşitli temalar ve duygusal anlar yaşatmayı başarıyor.

Star Wars: Visions’ın ana hedefi, Star Wars evrenine farklı bir bakış açısı ve yaklaşım getirerek hayranları şaşırtmak ve onları evrenin bilinen sınırlarının ötesine taşımak. Geleneksel Star Wars hikâyelerinden farklı olarak, kendi bağımsız hikâyelerini anlatıyor ve tıpkı Andor gibi Jedi ve Sith eksenli karakterlere odaklanmıyor. Evet, Jedi ve Sith gibi tanıdık unsurlar yer alsa bile, ana hikâye Star Wars efsanesinden hareket ederek özgün kahramanların ve kötülerin maceralarına yoğunlaşıyor. Dolayısıyla yaratıcılar, Star Wars evrenine dair kendi yorumlarını ve hikâyelerini özgürce anlatma imkânı buluyor. Ayrıca, anime tarzında yaratıcı özgürlüğe sahip olmanın avantajı da akıllıca kullanılıyor. Hâliyle de envaiçeşit karakter, yaratık ve teknoloji başta olmak üzere, tanıdık Star Wars unsurlarına eklemlenmiş yenilikçi tasarım ve hikâyeler sunuluyor.

The Duel

Tales of the Jedi’ı incelediğimiz yazıda, George Lucas’ın Akira Kurosava’dan etkilendiğinden söz etmiştik. Bu etkiyi belki de en belirgin biçimde hissettiğimiz yapım Visions’ın ilk bölümü The Duel. Anime tarzında yapılması haricinde işlediği konu itibariyle de adeta bir Kurosava filmini anımsatıyor.

Bir kasaba, zorba İmparatorluk görevlileri tarafından baskı altında tutulmaktadır. Kasabanın şefi ise hastadır ve zorda kalan insanlara yardım elini henüz bir çocuk olan kızı uzatmaktadır. Bu zorbalara karşı bulduğu çözüm de klasik bir biçimde başka güçlü insanları devreye sokmaktır. Oysa işler karışır ve gizemli bir geçmişe sahip gezgin bir yabancı devreye girer.

Kurosava’nın epik anlatımını yad eden ve hakkını da fazlasıyla veren etkileyici bir hikâye…

 Tatooine Rhapsody

Bu bölüm, bir düşüşün aslında bitiş olmayabileceğini göstermesi açısından önemli birçok mesaj içeriyor. Bir padawan, muhtemelen bir savaştan kaçarken düşüyor ve düşüşü onu bambaşka bir kaderin kollarına savuruyor; peşi sıra tanıştığı insanlar sayesinde kendini tanımaya ve yolunu çizmeye başlıyor.

Müziğe girişiyor, arkadaşlarıyla yolunda ilerliyor. Ancak bir noktada yoluna bir engel çıkıyor: Boba Fett ve Jabba. Bu engeli aşmak içinse dahice bir plan geliştirmesi gerekiyor.

The Twins

Bir deney sonucu gücün karanlık tarafının ürettiği ikiz kardeşler, güce hassasiyetleri ve yetenekleriyle kısa zamanda sivriliyor, göz kamaştıran bir nam ediniyor. Öyle ki, pek çok kişinin korkulu rüyası hâline geliyor, isyancıların planlarının önündeki en büyük engele dönüşüyor. Oysa kendilerini ortaya çıkaran güç, aynı zamanda da yok edicileri.

Kyber Kristali’ne dair destansı bir hikâyenin anlatıldığı bu bölüm, kristalin önemine ve yapısına dair ilgi çekici detaylar da sunuyor.

The Village Bride

Eğer yolunu kaybettiysen, yeniden bulmak için ne yapman gerekir? Bu sorunun cevabını irdeleyen bölüm, bizi İmparatorluk tarafından köşe bucak aranan bir Jedi’ın amaçsız hâlde savrulduğu münzevi yaşamına konuk ediyor. Bulunmamak için çabalarken arayışından da uzaklaştığının farkında değil. Zira görünmez olmak, aynı zamanda görmez de kılıyor kahramanımızı. Fakat yaşayacağı olaylar, derin bir dönüşümün de önünü açacak cinsten.

Jedi felsefesine dair önemli doneler barındıran, incelikli bir hikâye.

The Ninth Jedi

The Ninth Jedi” ismi biraz ilgi çekici görünüyor. Dokuzuncu Kapı gibi filmleri ya da Yüzüncü Ad gibi romanları sevenler için böyle olması da normal. Bu tarz isimler genellikle bir yere atıf içerir ve o atıf yapılan kaynağın devamı niteliğindedir. Numerolojiyi bu bağlamda felsefesini aktarma aracı olarak kullandıkları ve iyi de yaptıkları söylenebilir. Zira Star Wars evreninin nirengi noktasını en saf hâliyle özetliyor ve bu evrende umudun yerini ustalıkla anlatıyor.

Gücün karanlık tarafına dahil olanların taktiksel avantaj elde etmek için gölgeleri nasıl kullandığını vurgulayan bu bölüm, uyum sağlama becerisini ve Jedi’ların hayatta kalmak için neden benzer stratejiler kullanması gerektiğini ortaya koyuyor.

T0-B1

Star Wars evrenin en duygusal, en vurucu ve etkileyici hikâyelerinden biri. Tobi adındaki bir padawanın yolculuğunun işlendiği bölüm, Spielberg’ün A.I. filmini hatırlatan ve duygu yoğunluğu bakımından aratmayan bir anlatıma sahip.

Emir 666 sonrası yaşanan katliamda yaşamını yitiren Tobi, onu çok seven Profesör Mitaka sayesinde hayata dönüyor ve bir bakıma Gepetto’nun Pinokyo’su misali “oluş” serüvenine atılıyor.

The Elder

Külliyatın geri kalanında alışık olduğumuz üzere, padawan ve usta birlikte yol alırken bir şekilde bilmedikleri bir yere denk gelir ve macera başlar. Bu biraz korku/gerilim ve biraz da gizem unsurlarının karışımıyla harmanlanınca ortaya klasik formül çıkar.

Oysa The Elder bununla yetinmiyor. Güç, gücün tarafları ve bu taraf alışın arka planına dair söyledikleriyle evrene dair kıymetli sayılabilecek detaylar içeriyor.

Lop & Ochō

İmparatorluğun zorba politikalarına bir kez daha tanık olduğumuz bu bölüm, merkezine yeniden Kyber Kristalini alıyor. Bu kristalin elde edilmesi zor olduğundan, uğruna yapılanların şiddeti de artıyor. Böylece şiddet sarmalı ortaya acıdan başkasını çıkarmıyor.

Leonardo DiCaprio’nun başrolünde olduğu Kanlı Elmas’ı hatırlatırken, sağlam bir tokat atmayı da ihmal etmiyor.

Akakiri

Sezonun son bölümü olan Akakiri, ilk bölümün devamı gibi görünse de, özgün dokunuş ve hikâyesiyle kendine ayrı bir yer ediniyor. Böylece sezonu bitirmek için ideal bir son söz hâlini alıyor. Kahramanın Sonsuz Yolculuğu şablonuna dayanan bu bölümde sözü edilen Misa’nın yolculuğu, klasik üçlemeden bu yana işlenen formülü yeniden alıyor ama bu kez her bölümde olduğu gibi kendinden izler katıyor. Bir Jedi’ın oluş hikâyesi, bir evrenin doğuşuna şahitlik etme imkânı veriyor.

Star Wars. Visions, aksiyon, macera, duygusallık ve mistisizm gibi farklı türlerde hazırladığı anlatısını gösterişli renk paletleri kullanarak zengin ve etkileyici bir deneyim hâline getiriyor. Böylece hem Star Wars hayranlarının ve anime meraklılarının ilgisini çekmeyi başarıyor hem de evrene henüz aşina olmayanlara özgün bir deneyim vaat ediyor.

Etiketler: , , , , ,


Yazar Hakkında

ben bir şarkıyım/atlas denizlerinden geldim/önümde dalgalar vardı/arkamda dalgalar/dalgalar bitince/ben de biterim