bilimkurgu kulubu

Anime

Tarih: 27 Mayıs 2015 | Yazar: Konuk Yazar

0

Armored Trooper Votoms

Bölüm Sayısı : 52
Yönetmen : Ryousuke Takahashi

7213 yılında insanlık 200 gezegenden daha da fazlasına yayılmış; ama bu ilerleme değil, bölünme ve parçalanma getirmiştir. Kolonizasyonun büyük kısmını barındıran Astragius galaksisindeki 2 karşıt organizasyon, Gilgamesh Konfederasyonu ve Balarant Birliği arasında uzun süredir -yaklaşık 100 yıldır- sürmekte olan savaş her iki tarafa da ağır zayiatlar verdirmiştir ve savaş hiçbir ateşkes olmaksızın sessizce biter. Fakat, her iki grubu da yıllarca perde gerisinden yönetmiş olan gizli bir topluluk gerçek planlarına daha yeni başlamaktadır. Gilgamesh Konfederasyonu barıştan daha fazlasının peşindedir ve -sadece görünüşte- amaçlarından şüphe duydukları Balarant Birliği’nin geliştirdiği düşünülen bazı teknolojilere yönelik bir sabotaj görevi için A.T. (Armored Trooper) kullanıcısı elit askerlerden seçilen birimleri olan Kızıl Omuz Taburu‘ndaki bir takımı, düşmanlara (?) ait bir astreoid üssüne gönderirler.

Timdeki bir asker olan Chirico Cuvie, operasyon sırasında gördüğü bir şey yüzünden takımını terk eder ve yok edilen astreoid kolonisinin hemen dışında kalarak ölmekten son anda kurtulur. Fakat orada gördükleri yüzünden artık bir kenara bırakılıp göz yumulamayacak biri haline gelmiştir. Kendi ordusundan olduğu halde, işkence ile kendisinden bilgi almayı deneyen subaylarından askeri üsten bir jet kaçırarak uzaklaşmayı dener ve kendisini ilk olarak suçlularla savaş mültecilerinin yuvası haline gelmiş Uoodo şehrine sığınmış olarak bulur. Amacı artık bu bitmeyen savaştan kaçmaktır. Fakat, eski silah arkadaşları onun izini adım adım takip edip kendisine saldırınca onlarla da savaşmak zorunda kalır, etrafta daha da karışmadan yüzeyde kalamayacağı için şehrin yeraltı ağında bir süre gizlenir. Chirico artık o andan itibaren bir kaçaktan çok daha fazlası olduğunu anlar ve saldırıların kaynağını araştırıp kendi yaşamı ve olayların ardında yatan şeyin kaynağı ile yüzleşmek zorunda kalır. Yolculuğu onu sırasıyla karanlık ve endüstriyel bir cehennem, bir cangıl gezegeni, bir çöl gezegeni ve nihayet Gizli Cemiyet‘in gözlerden uzak ana gezegenine dek sürükleyecektir.

atm_09_st_scopedog__votoms__by_ksenolog-d3k1jp8

Notlar:

Votoms, -tıpkı Fang of Sun: Dougram gibi- Kidou Senshi Gundam‘ın tarz olarak en yakın ilk takipçilerinden kabul edilir. Buna karşın, diğer tüm mecha kuzenlerinin aksine Votoms’da çok daha ağır bir mekanik gerçekçilik kaygısı hakimdir. Tüm A.T.’ler sıvı yakıtların limitine bağımlı olup atmosfer koşulları içinde uçuş gerçekleştiremez, form değiştiremez ve attıkları her kurşunun sayılı olduğu birkaç silaha sahiptir. Enerji bazlı silahların hala denenme safhasında olması savaşlarda büyük ölçüde konvansiyonel silahlar kullanılmasına, çoğu zaman tek bir kurşun yada mayının bile o A.T.’in kullanıcısını ölüme götürmesine neden olur ki bu da gerçekçilik faktörünü oldukça arttırır.

VOTOMS kelimesi, “Vertical One-man Tank for Offence & Maneuver”nın kısaltması olup “AT (Armored Trooper)” bunun için daha sık kullanılan bir terimdir.

Kültürlerin büyük ölçüde etkileşime maruz kaldığı uzak bir gelecekte geçtiğinden bu düşünceyi desteklemek için Latin alfabesi ve rakamlar bölüm içinde görünen tüm metinlerde (tabelalardan klasör yazılarına, bilgisayar konsollarından koli etiketlerine kadar) Kril alfabesiyle bütünleştirilmiş bir formda tasvir edilir. Çöl gezegeni Quent halkı ise tamamen kendilerine has, kadim bir dil konuşmaktadır.

Tıpkı Dougram’da da olduğu gibi, serinin fiziksel limitlere sert bir şekilde bağlı yapısı yüzünden Heavy Gear gibi Mecha tabanlı PC ve masaüstü rol yapma oyunu serilerinin en büyük esin kaynaklarından birisidir. Ayrıca, bu serinin Talsorian Games’den çıkmış Fuzion tabanlı resmi masaüstü rol yapma oyunu sistemi de yapılmıştır. Seri tamamen olmasa da konunun vardığı nokta itibariyle büyük ölçüde Frank Herbert‘in Dune roman serisinin serbest bir uyarlaması özelliği taşır. Benzer şekilde, seri boyunca Blade Runner‘den Deer Hunter‘a, Apocalypse Now‘dan 2001: Space Odyssey‘e birçok klasik filme hatırlanabilir göndermelere sahiptir.

gg_armored_trooper_votoms_-_finder_bd1080p_9f273ce5-mkv_snapshot_35-15_2011-04-23_21-04-40

Ana Tema:

Olaylar, aldığı emirleri yerine getirmek dışında bir meziyeti bulunmayan sıradan bir askerin, amacı belirsiz bir örgütün pis işine alet olduktan sonra, paçasını kurtarmak için ordudan kaçmasıyla başlıyor. Son görevi esnasında, çalınan ordu malını bulmak için yem olarak kullanılması onu daha da büyük bir tehlikeyle yüz yüze getiriyor. Kendisinin de durmadan tekrar ettiği gibi “Savaşmak dışında hiçbir şey bilmeyen” bu adamın yapabileceği en iyi şey de “savaşmak” olduğu için peşindekilerden kurtarmak adına kaçıp saklanacağı yerde, devamlı olayların üstüne gitmeye çalışıyor. Olay akışı esnasında karşısına çıkan dostların, düşmanların ve yeni savaşların da vesilesiyle, giderek “içindeki savaşma isteğini” ve “yer aldığı savaşların anlamını” sorgulamaya başlıyor. Kimin ya da kimlerin, hangi amaçla düzenlediği belirsiz olan olaylar zinciri içerisinde gerçekleşen tuhaf rastlantılar, onu zorla, geçmişiyle ve yaşadığı hayat hakkında küçük bir gözden geçirmeye sevk ediyor. Bir bakıma, içinde bulunduğu “savaşa endeksli hayatların sürüp gittiği” insan medeniyetinde, kendisinin de bir türlü vazgeçemediği savaş dışında da bir hayatın yaşanabileceğini idrak etmeye başlıyor. Bunun dışında hikâye savaşın, bireysel şiddetin ve inancın, toplum üzerindeki etkisine kendince bir bakış atmayı da ihmal etmiyor.

Votoms Evreninde Hayat:

Basitçe, yapımın ait olduğu 80’lerin politik havasına uygun olarak, insan medeniyeti, Gılgamış ve Balarant olarak ikiye bölünüp savaşmakta. Ayrıca kendi iç düzenleri içerisinde özerk hükümetler ile de çatışma durumundalar. İnsanların yaşadığı ortamlara bakarsak, geçmişe ait tüm görkemli yapıların savaş ile yerle bir olduğu, eskinin ulaşım tünellerinin artık çoğu kişinin unuttuğu gizli geçitlere dönüştüğü, motorlu çetelerin cirit attığı, kendini korumak için bireysel silahlanmanın desteklendiği, sivil hükümetlerin varla yok arasındaki durumu (Yok demek daha doğru), yaşanan çatışmalardan geriye ölü bedenler gibi uzanmış AT lerin ve diğer kalıntıların serilmiş olduğu, çölleşmiş gezegenler… Hepsi de “kıyamet sonrası” diye adlandırılan filmlerdeki gibi. Hatta ortada kıyamet sonrası-savaş diye adlandırabileceğimiz bir hayat tarzı mevcuttur. İnsanlar hem savaştan zarar görüyor hem de hayatta kalabilmek için başka savaşlara katılıyor ya da dolaylı olarak desteklemek durumunda kalmaktadır. Gezegenler savaşla yaşanmaz hale gelmiş, medeniyetten geriye harabeler arasında yaşayan insan toplulukları kalmıştır.

Üstelik uzun süren savaşlarda insanları bir nevi şiddet sempatizanı yapmıştır. Uoodo şehrinin derinliklerinde yapılan düzmece AT dövüşlerindeki kalabalık, gerçek cephane ile yapılan karşılaşmalardan daha büyük bir haz almaktadır. Savaşın son bulması ile işsiz kalan askerler, önlerine gerçek bir savaş çıktığında, bundan memnun olup olmadıkları sorulunca, cevap olarak; “heyecanlandıkları” yönünde mutluluklarını ifade dereler. Serinin başkarakteri olan Chirico bile, her ne kadar savaşmaktan usandığını söylese de, fırsatını bulunca cepheye koşmaktan çekinmez. Üstelik şiddet eğilimini, savaşta sevdiklerini kaybedenlerde hiç çekinmeden gösterip insan avına çıkabilecek duruma gelmişlerdir.

armored-trooper-votoms-finder-7

Kahramanı İle Votoms:

Seri tam olarak Chirico adlı AT pilotunun başından geçenlere odaklanmaktadır. Üzerinden pek çıkarmadığı kırmızı pilot tulumu, buna tezat oluşturan mavi saçları, iç sesini saymaz isek fazla sessiz oluşuyla karizmatik bir havası vardır. Gülümsediği zaman nadirdir ve bunu yaptığı vakit büyük ihtimal karşısındaki ile alay etmekle niyetindedir. Bozuk bir AT yi tamir edip görev diskini programlayacak kadar bilgisi mevcuttur. Giriştiği çatışmalarda, ara sıra hinlikler yaparak üstün gelmeye çalışır ki bu savaş tecrübesini de ortaya koyar aslen. Lakin elinde tabancası ya da yönetiminde bir AT si olmadan pekte becerikli bir savaşçı olduğu söylenemez. Üstelik şuursuz bir hayvan gibi bir savaştan diğerine koşmaktadır. Kimseye güvenmez ve gerekmedikçe işleri başkasıyla ortaklaşa gerçekleştirmeye yanaşmaz da. Kara filmlerdeki gibi umudu olmadan sadece yaşamak için yaşayan biridir.

Bu yönleriyle aslen zamanının adamı olduğunu belli eder. Sonuçta, savaşla yoğrulmuş, her bir şeyin savaşa endeksli sürdüğü bir zamanda onunda bunlar dışında bilip yapabileceği fazla bir şeyi yoktur. Lakin başına gelen olaylar zinciri onu bir anda hayatını ve yaptıklarını sorgulamasına sebebiyet verir. Önce dostlar edinip başkalarına da değer vermeyi öğrenir (ilk başlarda sadece ortak çıkarları doğrultusunda hareket ettiği hafif düzenbaz üçlüye; hayatını, oldukça büyük bir bedel harcayarak kurtarınca daha fazla önem verir. Savaşa katılan Vanilla’yı görmesiyle gülümseyen yüzü (Nadir anlardan biridir bu), Vanilla’nın, savaşa katılmasına atfen “Eve dönmüş gibi hissediyorum” demesi ile keyifsizliğe bırakır).

1994votomsshiningheresy

Yan Karakterleri ile Votoms:

Başkarakterimiz Chirico’nun, rast geldiği dostlar da onun gibi alışılmışın dışında daha grimsi denebilecek karakterlerdir. Gotho para düşkünü bir silah tüccarıdır; Vanilla, hafif üçkâğıtçı, kolay para kazanma sevdalısı; Coconna ise muhbirlik gibi ayak işleri yaparak oradan oraya savrulan bir “sokak kedisi.” İlk başlarda, bu üçü, hikâyenin karamsar tavrını dağıtmak için yerleştirilmiş eğlenceli yan karakterler gibi gelseler de, Chirico’nun birçok defa yardımına koşup karakter değişimi için ilk kıvılcımların yanmasını sağlayarak önemli yan rollerdedirler. Bu üçü haricinde Chirico’nun karşısına çıkan her dost ve düşmanın kimisi inançları uğruna, kimisi ise çıkarları adına, kimi ise o anki duygularına göre yaşayarak gayet anlaşılır tepkiler vermektedirler. Alt metinsel olarak hikayenin anlatmak isteklerini, tavırları ve sözleri ile hizmet etmektedirler.

Mecha Türü Açısından Votoms:

Votoms evreni fiziksel olarak olabildiğince gerçekçi bir yapıya sahip olmayı amaçladığı için sadece savaş gemilerinde Lazer Enerji üreten büyük toplar bulunmakta. Bunun haricindeki silahların hepside günümüz koşullarındaki gibi kurşun, roket gibi materyallerden oluşuyor. Seriye adını veren AT’ler (Armored Trooper: Zırhlandırılmış Piyade) olabildiğince sert bir bilimkurgusal yapıda şekillendirilmiş. Uzunlukları 6-7 metrede az sayıda cephane taşıyabilen, diğer kimi Mecha yapımlarındakinin aksine, araca dönüşemeyen, uçamayan; helikopterler ve kamyonlar ile taşınan; doğru mühimmat-can alıcı noktaya (Kokpit kısmı, kimi zaman AT’nin kullandığı silah, kimi zaman gözcü kulesinin lensleri…) yapılan isabetli bir atışla hemen bertaraf edilebilen standart savaş makineleri. En gelişmiş modeller de bile durum pek değişmiyor. Bu da AT’leri, diğer Mecha yapımlarında arzı endam eden görkemli savaşçılar olan kuzenlerinden ayırıp, yerine, demirden yapılmış bir çare erler olduklarını ortaya koyuyor.

animu.ru-armored-trooper-votoms-(1680x1050)-wallpaper-001

Teknik olarak yeterli bilgiye sahip olan biri, gerekli parçalar ile gıcır gıcır olmasa da savaşmaya hazır bir AT çıkarabiliyor. Bu saydıklarım ile VOTOMS (Tek Kişilik Saldırı ve Savunma Tankı) savaştıkları vakit, sıradan askerler gibi taktiksel davranmak durumunda kalıyorlar ki bu sayede -her ne kadar dönemin tekniksel zayıflıkları sebebiyle yapımdaki AT çizimlerindeki hareket tasvirleri biraz daha gevşek olsa da- serideki çatışmalar daha gerçekçi hal alıyor. En iyi AT pilotu bile elindeki makineyi kaybedebiliyor. Serinin ismi her ne kadar bu savaş makinelerinden gelse de onların varlığı ve çatışmaları, hikâyedeki karakterlerin, yaşanan olayların ve savaş-toplum gibi temaların üzerine söylemek istediklerinin önüne geçmemiş oluyor.

Sinemasal Referansları ile Votoms:

Votoms’un bir anime yapımı olarak kendi döneminin, hatta şimdi bile pek çok farklı yapımdan ayrıksı olmasını sağlayan: Döneminin sinemada yer etmiş kimi filmlerindeki görsel tasarımlara, benzer olay örgülerine, ilgili filmi anımsatan kimi anlara sahip olması yatmaktadır.

Blade Runner, 2001: A Space Odyssey, Apocalypse Now, filmlerine görsel olduğu kadar hikâye açısındanda pek çok ayrıntıyı içinde barındırmaktayken, Stanley Kubrick’in savaş karşıtı filmi Paths of Glory’deki gibi de oldukça sahici bir emir-komuta sistemi dâhilinde Ordu Kurumu gösterilmeye çalışılmıştır. Gene aynı yönetmenin A Clockwork Orange ve Dr. Strangelove filmlerindeki gibi yeri geldiğince karakterlerine ve olaylara ironi katmaktadır. 50. Ve 52. bölümlerde geçen Savaş ve Medeniyet arasındaki ilişkiye dair kısa konuşmalar, akla, The Third Man filminde Orson Welles’in benzer konuşmasını getirir. Star Wars serisindeki gibi kendi içinde uzaylı kavimlerin bulunmadığı sadece görsel olarak yer tutan hayvanların cirit attığı, farklı gezegenlerde geçen bir Uzay-Westerni atmosferi taşırken buna ek olarak Mad Max filmindeki gibi distopik bir gelecek, post-apocalyptic bilimkurgudan gelme pek çok işlevsel ve görsel temayı da içinde barındırmaktadır. Alien filmindeki, eskimiş tenha gemi ve yabancı uzay gemisinden gelme iç tasarımlardan esinlendiği tasarımlar bulunur. Serinin ünlü Kırmızı Omuz marşı bile Buster Keaton’un oynadı İkinci Dünya Savaşı konulu İtalyan komedisi “Due Marines e un Generale” filminin soundtrackindeki “Arrivano I Marines” parçasıdır.

Tüm bunlarla beraber, farkında olmadan, oluşturduğu evren ve karakterleri ile Kara Film janrından da beslenmektedir. Ölümü ve öldürmeyi kanıksamış, bu sebeple kendini yalnızlığa iten başkahraman; savaştan çıkar sağlamaya çalışan yan karakterler; başkahramanın gizemli bir kadının ardından (Femme-fatale), başetmesi zor güçlerin ve olayların içinde piyon olarak hayatta kalıp, çıkış yolu araması kendini belli ediyor da.

[gg]_Armored_Trooper_VOTOMS_-_Finder_(BD_1080p)_[9F273CE5].mkv_snapshot_07.54_[11381]

Ordu Kurumunu Ele Alışı ile Votoms

Serinin içerisinde işlenen ordu kurumu Paths of Glory filmindeki gibi olabildiğince gerçekçi emir komuta zinciri, mevkilerini korumaya çalışan üst düzey subayları, emre itaatsizlik ya da geri çekilme teşebbüsü halinde “askeri mahkeme çıkarılıp idam edilirsin.” Uyarıları! İster çavuş ister albay olsun, yetersizlik gibi bir durum söz konusuysa kızağa çekilme tehlikesi geçirmesi gibi pek çok ayrıntıyla kendine feyz aldığı filmler gibi sahici olmaya çalışmıştır. Bunun haricinde seri içerisindeki Gilgamesh ve Balarant orduları tükenmiş dünyalarda hâkimiyetleri olan çıkar amaçlı, askeri disiplinli büyük çeteler havasına sahiplerdir. Devamlı sürdürdükleri savaş sebebiyle artık kavganın ticarete dönüşüp, ekonomik kazanç açısından askerlik mesleğini ve silah kaçakçılığını da beraberinde getirmektedir. Bunların dışında “bireyin insanlığını yontarak onu amaçları doğrultusunda bir cinayet silahına dönüştüren” müessese olarak gösterilerek gene sert söylemlerin hedefi olmaktadır. Ordunun asıl varlığına dair sert bir yorumda, yan karakterlerin birinden geliyor zaten: “Ne de olsa ordunun işi adam öldürmek!”

Savaşa ve Şiddete Bakışı İle Votoms

İster büyük ister küçük her yerde savaşların sürdüğü VOTOMS evreninde şiddet gayet kanıksanmıştır. Süregelen savaş ve şiddet, bir nevi hayat tarzına dönüşmüştür, artık toplumsal yaşamın bir parçası haline gelmiştir. İnsanların kendi içlerindeki şiddet güdüsünü ortaya çıkarması için pek çok bahanesi vardır. Buna Uoodo, Kummen ve Sunsa kısımlarında geçenlere bakarsak:

UOODO:

Atlarla çelikten şiddet gösterisi sunulan “Battaling” büyük bahislerin yatırıldığı vahşi ve popüler bir spordur. Ama seyircilerin asıl hoşuna giden gerçek silahlarla yapılan getirsi bol ama sonu seyirciler için bile ölümcül olan “Real Battle” musabakalarıdır. Üst kattaki izleyenler ölünce bile alt kattakilerin düşündüğü oyunun harika geçtiği üzerinedir. Sözde savunma kuvvetleri olan şehirler başı boş gibi haydutlarca taciz edilip yağmalanmaktadır. TV deki reklamlarda ise kişinin kendisini koruması adına bireysel silahlanmayı destekleyici reklamlar yapılmaktadır. Şehir polisi çıkarlarına ters düşmedikçe şehirde olanlara göz yumar yada yasakladıklarını yasallaştırır. Bunları örtbas etmek içinde yaşanan büyük savaşı sebep göstermiştir…

KUMMEN:

Geleceği için; gelenekçi taraf (İnanç sistemlerine göre, doğaya fazla zarar vermemeye çalışan bir tarım toplumu vardır. Eski inançlardan vazgeçilmesini yanlış bulmaktadırlar) ile sanayileşme taraftarlarının (Bu sayede daha güçlü bir Kummen olacağını düşünmektedirler) arasındaki kutuplaşmadan gelen sıcak çatışma hakimdir. Ve bu sıcak çatışma esnasında, insanların korumaya çalıştıkları inançları da, farkında olmadan değişime uğrar ve karşı tarafı yok etmek için birçok şeyden ödün verilmiş olunur. Hükümet, gelenekçilere karşı destek olması için paralı askerlere yatırım yapmaktadır. Onlarda, verilecek zararı düşünmeden köylere ve tapınaklara ağır saldırılar düzenler. Sanayileşme taraftarı bir Kummenli asker rahatsız da olsa fazla ses çıkaramaz. Barışçıl bir inanca sahip olduklarını söyleyen köylülerden bir rahip, yapılan zorbalığa karşılık bir nevi şiddet isteğini dile getiren beddua da bulunur. Ardından, dile getirdiği inancının aksine, tapınaklarında silah sakladıkları ortaya çıkar. Ayrıca gelenekçi taraf, nereden geldiği belli olmayan bir topluluğunda yardımı ile PS denen doğal olmayan yöntemler ile savaş becerisi arttırılmış savaşçıların yanlarında savaşmasına izin vermektedir. Ortada birbirini besleyen bir şiddet döngüsü vardır aslında ve yabancı güçlerde bu savaştan çıkarları adına kazanç sağlamaktadır.

Sonuç olarak hem inançlar hem de amaçlar, savaş ve şiddet döngüsü ile erozyona uğramaktadır.

armored-trooper-votoms_1426792

Karşıt taraflarda bulunup, birbirlerini tanıyan iki eski dost olan Potaria ve Monica’nın tutundukları dallar farklı olsa da, ikisi de memleketlerinin iyi olması adına tetiği çekmektedir aslen. Potaria, sanayileşme ile ülkesinin refaha kavuşacağını düşündüğü için Veela’yı yendikten sonra barış geleceğine inanır. Bu sebeple yanlış olan her şeye sabretmeye çalışır. Monica ise bu sanayileşmeyi ülkeye ihanet olarak algılayarak liderleri Prens Kanjelman’a olan sadakati ile gerekirse kendi içlerindeki muhaliflere bile acımaz. Belki de yer aldığı tarafın haklılığına Kanjelman’dan bile daha fazla inanmaktadır. Ve haliyle bu iki karakter farkında olmadan ülkelerini cehenneme çevirmeye yardım ederek olmadık bir şekilde piyon gibi kullanılırlar.

SUNSA

Yuvalarını kaybedip, Sunsa’nın yaşanmaz atmosferinde, yıkıntılar içinde kalan “Hurda Tamircileri,” her ne kadar savaştan çok zarar görmüş olsalar da, onardıkları silahları satarak geçimlerini sağlamaktadırlar. Değerli gördükleri bir kamyonu çalmak isterken bile içindekilere zarar vermek istemeyen Zophie karakteri; nefret ettiği Kırmızı Omuzlardan birini bulunca beraberindekiler ilen birlikte intikam için peşine düşer. Hatta öncesinden borçlu olduğunu söyleyip nazik davrandığı kişilere bile, nefret ettiğinin dostları olduğunu öğrenince hoş davranmaz. Bir bakıma, acı çekmesine sebep olanların yaptığını yaparak, nefret ettiğine dönüşür.

Bilime Bakışı İle Votoms

Serinin ikinci kısmında daha fazla yer eden Arron ve Gurran adlı ikiz bilim adamları, kendilerini bilime adamış iki nefer. Saf bilimsel merakları ve her olguyu bilimsel bir dayanağa çekerek kimi zaman insanları ve insan olmayı aşağılayan tavırları ilen duygudan uzak olan aşırı bilimsel hayat bakışının sevimsiz kararkterleri olarak eleştiriye hizmet etmekteler. Ayrıca seride sıkça bahsi geçen PS (Mükemmel Asker) kavramı da bilimin insanlığın yararına olmaktan çıkıp onu başkalarının elinde kukla etmeyi, sadece özel amaçlar için yontulmasını sağlamaya hizmet etmesini açık bir şekilde göstererek bir nevi yorumsuz eleştiri sunuyor.

sample-b8af2bd51c40a6ed5c3161359b24e0bf

Çöl Gezegeni Dune’a Göndermeleri ile Votoms:

Frank Herbert’ın ünlü serisinin ilk ve belki de en kıymetli bölümü olan Çöl Gezegeni Dune kitabından esintiler mevcut.

• Uoodo bölümünde, Jijirium deposunda beklenmedik bir şekilde karşılaşılan “Su israfı bol bahçe.”

• Çöldeki mağaralarda ilkel bir yaşam süren, sayıları asla bilinemeyen ve en iyi savaşçılar olarak nam salmış Quent’lılar, kitaptaki Fremen’ların ve Sardaukar’ların ortak olarak TV serisine yansımasıdır.

• Gene Quent’ta yaşayan kum-köstebeği, kitaptaki Şeyh-Hulud olarak geçen bahar üreticisi solucanların; boyutları ve durumları itibari ilen esprili bir karikatürü.

• Kitapta Dune yüzeyinde, vücut suyunu koruyup geri dönüştüren elbise olmadan hayatta kalınamamaktayken, Sunsa gezegeninde de, hava destek birimi olmadan yaşanamayan ölümcül bir gezegendir.

• Kitaptaki “Bahar” kadar olmasada, Tv serisinde de jijirium adlı maden önem taşımaktadır.

• TV serisinde, 3000 yıl kadar önce, insanlık “süper teknoloji çağını” yaşamış. Ama bilinmeyen sebeplerden ötürü bu üstün medeniyet ortadan kalkmıştır. Dune serisinin öncesinde de “yapay zekâların insanlara hükmettiği üstün teknolojinin zaman dilimi vardır.” Yapılan savaşlarla yapay zekâlar ortadan kaldırılmış ve insanlık daha ilkel tekniklerin yardımı ile yaşamını sürdürmüştür.

• Dune serisinde olduğu gibi TV serisinin Kummen kısmı içinde de geleneksel olarak ilkel silahlar ile yapılan düellolar vardır.

• Quent Bölümündeki ticari gemiyle gizli bir askeri baskın yapma planı, fikren, ilk kitaptaki baskından alınmadır.

• TV serisinde de kitaptaki gibi “liderler ve onlara itaat edenler” arasıdnaki ilişkisi fazla derinlemesine olmasada işlenmektedir.

• Dune serisinde ilk kitabın sonuna dek İmparator’dan çekinilmesinin belki de tek sebebi olan Sardaukar’lar Votoms serisindeki “24. Melkian Stratejik Zırhlı Öncü Özel Harekât Timi X1” yani Red Shoulder tugayı ile eş tutulabilir. Her ikisi de gezegen seferlerinden gizlenmiş bir gezegende, %10’dan bile daha az “eğitimi sağ tamamlama/birliğe katılmaya hak kazanma” oranı derecesinde eğitim ölümlerinin kanıksandığı bir düzenden çıkartılırlar.

• Quent gezegeninde Chirico yapay bir komaya sokulur ve üzerinde mistik testler yapılır, zira Quent’liler “modifiye” edilmiş insanları tabu olarak görmektedir ve ataları bunların anlaşıldığı anda öldürülmesi gerektiğini buyurmuştur. Dune’de ise insanların görünüş ve anılarını kopyalayabilen Theilax’lara karşı Bene Gesserit’ler Gom Cabbar testini kullanmış, Paul Atreides bu testle hem kendi dünyasında, hem de bu testin bir benzeri ile Arrakis’de karşılaşmıştır.

• Big Battle OVA’sındaki Balarant Perfect Soldier’i görünüş ve davranışça Harkonnen savaş lordlarını anımsatan, acımasız ve hasta ruhlu bir karakterdir.

chirico2

• Prens Kanjelman Dune’un İmparator Tanrısı’ndaki 2. Leto Atreides gibi aslında kendinden sonra gelecek nesillerin bilincini özgürleştirmek için bir fedakarlık istemekte, bu amaç uğruna kendinden başka kimsenin haberi olmayan bir Xanatos Gambit’ini uzun zamandır oynamaktadır.

• Dune’un Çocukları’na dek Arrakis sadece çölden oluşan bir gezegendir fakat sonraki kitap olan Dune’un İmaparator Tanrısı’nda Arrakis’in iklimi büyük ölçüde gelişmiş, hatta okyanuslar varedilmiştir. TV serisinde nefes almaya bile izin vermeyen bir çöl gezegeni olan Sunsa, Phantom Arc’da iklimce değişmiştir.

• Perfect Soldier’ler ve NEXTANT’lar Dune kitaplarındaki Mentat’lar gibi “koşullanma” geçirmişlerdir.

• Gerek Dune gerekse Votoms’da gizli tarikat benzeri yapılanmalar hayli etkin durumdadır. Her ikisinde de farklı metotlarla “insanlığın anlayış seviyesini yükseltmeyi” hedeflenmektedir.

• Gerek Quent’liler gerekse Arrakis’liler teknolojiyi neredeyse sadece gerilla metotları için gerektiği kadarıyla kullanmaktadır.

• Gerek Chirico gerekse Paul Atreides ve onun soyundan gelenler “kişilik üstü gizli bilinç” sahibidirler. (Bkz. Roots of Ambition’da Chirico’nun dublajsız verilen sözü) Chirico’da bu dışarıdan gözlenen bir uyarıcı etken iken Dune’da ise bu karakterlerin genetik hafızalarıdır.

• Gerek Votoms gerekse Dune’da ruhbanlarca “kafir” ilan edilen kahramanlar görünür: Votoms’dan Chirico ve Dune’un Kafirleri’nden Miles Teg buna örnektir.

İzleme Sırasıyla Votoms:

Ana Seri ve Yan Hikayeleri:

• Armored Trooper Votoms (TV) Hikayenin temelini oluşturan 52 bölümlük seri.

• Armored Trooper Votoms: The Last Red Shoulder (OVA, 13. ve 14. bölümler arasında geçen zaman aralığındaki olayları anlatır. Ypsion karakteri hakkında bilgi vermektedir)

• Armored Trooper Votoms: Big Battle (OVA, Chirico’nun TV serisindeki seçimini daha iyi açıklamak adına yapılmış curcunası bol bir bölüm. Son bölümdeki timeskip yazısı girdikten sonraki 6 aylık sürede olanları ve Jijirium stoğunun nasıl sağlandığını gösterir)

• Armored Trooper Votoms: Roots of Ambition (OVA, TV serisinin daha öncesinden geçer, Chirico’nun fazla bahsedilmemiş geçmişi hakkında önemli ipuçları verir. Yoran Pailsen karakterine de odaklanmaktadır. TV serisi için fazla Spoilerlı. Dikkat)

• Armored Trooper Votoms: Pailsen Files (OVA yada MOVIE, Chirico’nun hayatını değiştiren görevden önceki ölümcül sınavlarını konu edinir. Kronolojik olarak Albay Rochina olaylara ilkin bu zamanda dahil olmaya başlar.TV serisi için fazla Spoilerlı. Dikkat )

TV Serisinin Sonrasını Anlatan Yapımlar:

• Armored Trooper Votoms: Shining Heresy (OVA, TV serisinden 32 yıl sonra geçmektedir)

• Armored Trooper Votoms: Alone Again (OVA, Shining Heresy’den sonraki olayları konu edinmektedir)

• Armored Trooper Votoms: Phantom Arc (OVA, Alone Again’de geçen olaylardan sonrasını anlatmaktadır. İlk başlarda hikaye TV serisine dair nostarjik bir havada ilerlerken olaylar, gene Chirico karakterinin etrafında şekillenmeye başlar)

TV Serisinden Bağımsız Yapımlar:

• Armor Hunter Mellowlink (OVA, TV Serisiyle paralel bir zamanda Anti-ZP tüfeği ilen dostlarının intikamını almaya yemin etmiş Mellowlink’in öyküsü)

• Votoms Case; Irvine (OVA, Z.P tamirciliği ilen hayatını sürdüren genç bir adam, başka bir gzegene göç edebilmek için küçük kardeşinden gizlice, Battling müsabakalarına çıkmaktadır. Lakin son rakibi başına tam bir bela kesilecektir)

• Armored Trooperoid (OVA, fakir bir köyde yaşayan genç adamdan, kaçırılan genç bir kızı kurtarmak için kurulan ekibe rehberlik etmesi istenir. Görev basit gibi olsada bela büyüktür)

• Armored Trooper Votoms’u bilimkurgu türünü seven ve saygı duyan tüm üyelerimize canı gönülden tavsiye edebilirim.

Hazırlayan: Hamit Gökalp

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayınlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...