bilimkurgu kulubu

Anime

Tarih: 20 Mayıs 2015 | Yazar: Konuk Yazar

0

Aoki Ryusei Spt Layzner

Yapım Yılı : 1985

Bölüm Sayısı : 38 + 3 OVA

Yönetmen : Ryousuke Takahashi

Alternatif yakın geçmişte Sovyetler Birliği hiç dağılmamış, iki tarafın birbiriyle gerilen ilişkileri kopma noktasına gelmiş ve nükleer savaşa sayılı zaman kalmıştır. 1996’daki hikayemiz, Mars’a gönderilen çok uluslu bir öğrenci grubuyla başlar. Fakat kim kimdir tanımamıza fırsat kalmadan üs, ileri bir teknoloji olan SPT (SPT : Super Powered Tracer) unsurlarınca basılır ve neredeyse yok edilir. Öğrenci grubundan sağ kalan az sayıda kişi tam da bu sırada ölecekken, bir başka SPT ortaya çıkıp üsse saldıran SPT’lere saldırır. Ardından bu birimin pilotu yıkık haldeki üsse girer ve sağ kalanlara kim olduğunu deklare eder. İsmi Eiji olan bu adam, Dünya’nın “Grados” tarafından istila edilmesinin yakın olduğunu ve bunu, gerçekleşecek soykırımı önlemek için yaptığını söyler. Hayatta kalan bir avuç kişi, hem Grados’un ne olduğunu bilmediklerinden ve hem de Dünya’nın topyekun işgalini tahayyül bile edemediklerinden başta Eiji’ye inanmazlar; fakat olaylar Eiji’yi korkutucu şekilde haklı çıkarmaya başlar: Mars üssüne gönderilen SPT’lerin Layzner tarafından yok edilmesi üzerine Grados, kendi varlığından haberdar olan bu “tanıkları” ortadan kaldırmak için ayriyeten harekete geçer ve işgale bir de “insan avı” eklenir. Öğrenci grubu ve Eiji, Grados SPT’lerinden ikisini ve onlara ait bir mekiği zorlu birkaç çatışmanın ardından kaçırarak dünyaya dönmeyi denerler. Fakat dünyaya döndüklerinde hiç de dostça karşılanmayacaklardır. Serideki tüm olaylar bizlere gruptan sağ kalan 14 yaşındaki bir kız öğrenci olan Anna tarafından anlatılır.

SPT Layzner’in farkı da tam bu noktada başlıyor: Sanıldığının aksine Grados bir uzaylı ya da robot ırkı değil. Dünya insanları gibi, fakat Dünya’da yaşayan insanlardan çok daha önce uzay çağına ulaşmış bir başka halk. Öte yandan Grados’a mutlak şekilde hükmeden kuantum bilgisayarı, NATO ve Sovyetler Birliği arasında çıkacak nükleer savaşa artık sayılı saatler kaldığı sonucuna varıp, savaş başlamadan önce Dünya’nın ele geçirilmesi gerektiği komutunu veriyor. Eiji Asuka ise, amaçlarını onaylamadığı Grados’dan kendi kişisel geçmişi (Eiji’nin babası dış uzayı keşif seferi sırasında kaybolan bir astronottur aslında ve bu da onu “yarı dünyalı” yapmaktadır) nedeniyle Grados ordusunun prototip SPT’lerinden bir Layzner ile firar ediyor ve hikayenin başlangıcı bu şekilde açıklanmış oluyor.

Spt.Layzner.full.12291

Eiji, Dünya insanlarının onun sıradan bir insan olduğunu görmeyi inatla reddetmesi ve iki süpergücün Grados’un Dünya istilası arifesinde bile Layzner’i “teknolojisi çalınması gereken bir ganimet” olarak görmesi yüzünden zar zor sığındğı Dünya’dan kaçar ve durduramayacağını aslında kendisinin de bildiği bir saldırıyı tek başına karşılamaya gider. Uzaydaki bu savaşın ardından Dünya’ya döndüğünde artık Grados, Dünya işgalini neredeyse tamamlamış ve önceki yazılı-görsel kültürü imha edip Dünya insanlarını asimile etmeye başlamıştır, Glados’un tarafına geçen yandaşlar, kendi insanlarına her türlü şiddet ve baskıyı uygular hale gelmiştir. Hikayenin bu noktadan sonrası bizlere Eiji’nin, Grados’a karşı tek başına açtığı savaşın bir isyana dönüşmesini, zoraki arkadaşları ile çok farklı koşullar altında yeniden karşılaşmasını ve karakterin geçirdiği değişimi görmemizi sağlar.

Seri, yönetmeninden ötürü kendisinin Dougram ve Votoms‘da kullandığı formül ile karşımıza çıkıyor. Seride SPT yani “Super Powered Tracer” olarak tanımlanan Mecha’ların, olabildiğine sınırlı üst limitleri ve savaş güçleri bu yapımda da hissedilmekte olmasına karşın (gerçi bu formül Votoms’daki A.T.’lerin aksine reaktörlü SPT’ler), enerji bazlı silahların varlığı ve V MAX System (Trans Am System’in atası da denebilir) nedeniyle biraz daha esnetilmiş gibi. Yine de pilotların çok da insan üstü duyusal sezgileri olmaması ve gerçekten abartılı mekanikler görmememiz bizi bu anlamda yanıltmıyor. SPT’lerin neredeyse tüm manevra ve savaş potansiyelinin aslında Yapay Zeka birimleri tarafından kontrol edilmesi (Zira doğrudan gördüğümüz ya da görmediğimiz pek çok şekilde birim aslında Yapay Zeka kontrollü hareket ediyor) belki de ilk kez bu tür bir yapımda Isaac Asimov‘un meşhur Robot Yasaları‘nı hatırlamamızı sağlıyor. Zira SPT Layzner’de de SPT’lerdeki Yapay Zeka’lar şu 3 kurala göre hareket ediyor:

1- Kullanıcının emirlerine uy. (Yapay Zeka, rutin koşullar altında SPT’nin kullanıcısının emirlerine uyar)

2- Kullanıcını koru. (Yapay Zeka, savaş sırasında pilotun hayatta kalmasını sağlayacak hamleleri öncelikli olarak yapar fakat eğer pilotun bazı savaş koşulları altında sağ kalma imkanı yoksa Yapay Zeka pilotun birim üzerindeki inisiyatifini ondan almak şeklinde de bu kuralı yorumlayabilir)

3- Kendi varlığını koru. (Yapay Zeka, pilotun birimi riske atmasına karşı uyarılmış şekilde davranacaktır. Eğer pilot bu kuralı ihlal etmeye direnirse, işletim sistemine gömülmüş ikinci bir kontrol sistemi pilotun statüsünü elinden alarak 3. kuralı uygulamaya çalışacaktır)

Eiji’nin Dünya’da gözaltına alınması yüzünden Layzner’in itaatkar Yapay Zeka’sı olan Rei yerine Fouron adında başka bir Yapay Zeka kendini sisteme yükler ve Eiji, rehin tutulduğu hücreyi yumruklayadursun tüm üssü yakıp yıkmaya başlar. Eiji ona zar zor ulaştığında ise sistem artık 3. yasa güvenliğinin tehlikede olduğunu, bu yüzden de ona itaat edemeyeceğini söyler. Eiji’nin cevabı ise tabancasını çıkartıp kokpite dayamak ve o anki Yapay Zeka modülünü kendi kendini silmeye ve Rei’yi yeniden sisteme yüklemeye zorlamak için onu tehdit ederek ikileme düşürmeye çalışmak olur. Hikayenin arka planına bu tür bir derinlik konulmasını açıkçası takdir ettim diyebilirim. Bunun haricinde Votoms’daki Chirico gibi Eiji’nin de bildik Anime kahramanı klişelerine göre değil, aile bağı gibi çoğu noktada empati yapılabilir şekilde hareket etmesi, onun savaşım vermesi gereken tek engelin Grados olmaması ve birçok kez ihanete uğraması/tanıdıklarına silah çekmek zorunda kalması, sessiz ve kararlı yapısına rağmen çok da kolayca insan öldürebilen tümden duygusuz birisi olmaması da, seriyi çoğu benzerinin önüne çıkartan artıları içinde sayılabilir.

SPT Layzner, zamanında Zeta Gundam gibi bir seriyle aynı döneme denk gelme talihsizliği yaşadığından dolayı istediği rating’e ulaşamamıştır. Aslen 50 bölüm üstü planlandığı halde 38. bölümde erken final yapılmış ve orijinal senaryoda olan bazı Mecha’lar ve “gerçek final” seriye konamamıştır. Her ne kadar seriye “alternatif son” getiren 3 bölümlük özet bir OVA serisi olsa da, bunun da gerçek final olmadığı yönünde hala şüphelerim var; fakat işin aslını reboot bir SPT Layzner serisi görene dek bilemeyeceğiz gibi görünüyor.

Hazırlayan: Hamit Gökalp

Etiketler: , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayınlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...