2023 bilimkurgu animeleri

2023’ün Öne Çıkan Bilimkurgu Animeleri

2023, bilimkurgu animeleri açısından kült yapımların çıkabileceği bir yıl gibi görünmese de beklenen, ertelenen bazı yapımlara ev sahipliği yapacak.

Bu yıl mangalar kadar oyunlardan uyarlanan animeler de izleyeceğiz. Ve elbette pek çok orijinal yapım da ekranlara gelecek. Kısacası, izlenecek animeler listenize son şeklini vermeden önce yazımıza bir göz atmanızda fayda var.

İşte karşınızda 2023’ün öne çıkan bilimkurgu animeleri…

NieR:Automata Ver. 1.1a

Stüdyo: A-1 Pictures
Kaynak: Game
Kategori: Aksiyon, Fantezi, Bilimkurgu

Uzak gelecekteyiz; 5012’de. Uzaylılar ve onların yarattığı Makine Yaşam Formları tarafından dünya ani bir hava istilası ile yok olmanın eşiğine gelmiştir. Dünyanın hâkimiyetini yeniden ele geçirmek isteyen Ay sakinleri, android askerler kullanarak karşı bir saldırı gerçekleştirir. Ancak Makine Yaşam Formları, sonsuz olasılıkla çoğalmaya devam ettiğinden savaş çıkmaza girer. İnsanlık, nihai silah olarak gördüğü YoRHa adlı android askeri birimleri sahaya sürmekte gecikmez.

Dünya’ya yeni gönderilen 2B, 9S birimine katılır ve görevi esnasında sayısız gizemli fenomenle karşılaşır.

Trigun Stampede

Stüdyo: Orange
Kaynak: Manga
Kategori: Aksiyon, Macera, Bilimkurgu

90’ların ikonik uzay western mangası Trigun’un yeni anime projesi Trigun Stampede, modern bir versiyon olarak CGI ile tasarlanıyor.

Hikâye, 32. yüzyılda kellesine 60 milyar dolarlık ödül konulunca peşindeki avcılardan kaçmak zorunda kalan Vash the Stampede adlı bir adamı konu alır. Hikâyenin geçtiği post-apokaliptik dünya çorak bir çöl arazisidir. Vash, Humanoid Typhoon lakabının hakkını vermektedir; gittiği her yere yıkım da eşlik etmektedir. Bernardelli Sigorta Şirketi çalışanı iki kadın da Vash’ın yıkım getirmesini engellemekle görevlendirilmiştir.

Make May Day

Stüdyo: 5 Inc.
Kaynak: Orijinal
Kategori: Bilimkurgu, Gerilim, Korku

Buz ve kardan oluşan soğuk bir gezegende, karanlık yer altından gizemli yaratıklar ortaya çıkar ve gezegen sakinlerine saldırmaya başlar.

İnsanlık, ufkun ötesinde gizlenen bu terörden sağ çıkabilecek midir?

Hizukuri

Stüdyo: Studio Mandarina
Kaynak: Orijinal
Kategori: Macera, Bilimkurgu

Paralel dünyaya hoş geldiniz. Ölen babasının kırık makasını bulan bir çocuk, sonrasında annesinden babasının aslında bir bahçıvan olduğunu öğrenir.

Makasın, yabancı bir ülkede yaşayan zanaatkar Sasuke tarafından yapıldığını anlayan kahramanımız, babasından kalan makası tamir ettirmek için Sasuke’nin yaşadığı yere doğru heyecanlı bir yolculuğa çıkar.

Kawaisugi Crisis

Stüdyo: SynergySP
Kaynak: Manga
Kategori: Komedi, Bilimkurgu

Uzay imparatorluğu Azatos tarafından Dünya’ya gönderilen Liza Luna’nın görevi düşük medeniyet seviyesine sahip Dünya’nın yok edilmesidir.

Dünyada vakit geçirdikçe kararında gelgitler yaşayan Liza’nın nihai kararı bir kedi kafesine girmesiyle belli olur. Burada aklının alamayacağı sevimlilikte yaratıklarla karşılaşır.

FLCL: Grunge

Stüdyo: MontBlanc Pictures
Kaynak: Orijinal
Kategori: Aksiyon, Avangard, Komedi, Bilimkurgu

FLCL veya Fooly Cooly, çılgın bir yolculuğun klasikleşmesi… Bir reşit olma hikâyesi olarak yola çıkan anime, hızla sürrealist bilimkurgu komedisine dönüşüyor. On iki yaşındaki Naota Nandaba’nın sıradan hayatı, portal yaratıcısı ve bas gitarist Haruko Haruhada tarafından alt üst edilir.

FLCL: Grunge, 2023 için planlanan iki FLCL serisinden biri. Konu hakkında henüz pek bir bilgi yok, ancak antoloji formatını takip edeceği ve yeni bir kahramanı merkeze alacağı öngörülüyor.

Synduality

Stüdyo: 8bit
Kaynak: Oyun
Kategori: Bilimkurgu

Yıl 2222. Gizemli bir yağmur olan Yeni Ayın Gözyaşları’nın neredeyse tüm insan ırkını yok etmesinin üzerinden yıllar geçmiştir. Zehirli yağmur, insanları yiyip bitiren deforme olmuş yaratıklar doğurmuş ve sadece insanlığın küçük bir bölümü bu tehlikeden kaçabilmiştir.

Hayatta kalan insanlar, Amasia adında bir yer altı sığınağı inşa eder. Yeni inşa edilen bu distopik şehirde Magus adında bir yapay zekâ ile karşılaşırlar. İnsanlar, bu yer altı şehrinde yapay zekânın kendi gerçekleri ile çakılı kalır.

Bullbuster

Stüdyo: Nut
Kaynak: Karma medya
Kategori: Aksiyon, Bilimkurgu

Bir konsept kitaba ve seri romana dayanan Bullbuster, Hato Industries adlı bir haşarat imha şirketine transfer edilen genç mühendis Tetsurou Okino’yu anlatıyor. Kahramanımız, kendi tasarlayıp ürettiği mecha’sı Bullbuster ile ekibe katılıyor.

Okino, oraya vardığında kendini Kyoju adında gizemli bir yaşam formuyla karşı karşıya buluyor. Kyoju’yu yok etmek isteyenlerle ekonominin gerçekleri arasındaki çekişmeyi merkezine alan dizi, Hato’nun bu sıkışmışlığını da resmediyor.

Technoroid: Overmind

Stüdyo: Doga Kobo
Kaynak: Karma medya
Kategori: Bilimkurgu

Technoroid: Overmind, 2022 yaz sezonunda yayımlanması planlanan bir bilimkurgu/müzik animesiydi. Ancak artan COVID-19 enfeksiyon vakaları nedeniyle yapım ekibinin sağlığı ve güvenliği için ertelenmişti.

Hikâyemiz, iklim değişikliğinin dünyayı sular altında bırakmasının ardından insanlık için yeni bir umut olan eğlence kulesi Babel’in etrafında dönüyor. Performanslarıyla hem insanların hem de robotların kalbini çalan müzik birimleri, Babil’in zirvesine ulaşmak için yarışıyor.

Dr. Stone: New World (3. Sezon)

Stüdyo: TMS Entertainment
Kaynak: Manga
Kategori: Macera, Komedi, Bilimkurgu

Yapımın ilk sezonu, 3.700 yıl boyunca gizemli bir şekilde taşlaşan insanlığın ardından medeniyeti yeniden inşa etmeyi planlayan genç bilim dehası Senku Ishigami’yi takip ediyordu. İlk sezondan sonra ikinci ve üçüncü sezonu bağlayan özel bölüm Dr. Stone: Ryuusui’de artık beyinler ve kaslar güçlerini birleştirmişti.

Yeşil ışığın ardındaki gizemi çözmek için Dünya’nın diğer tarafına yolculuk edecek ekibin bir gemi yapması gerekir, ancak büyük bir eksik vardır: Yetenekli bir kaptan. Senkuu, tüm riskleri göze alarak sevimsiz kişiliği ile nam salmış Ryuusui’yi canlandırır. 3. sezon için yayımlanan fragmanda, Senku ve arkadaşlarının yeni dünyaya seyahat etmek için bu özel bölümde tasarlamaya başladıkları gemiye bindiklerini görüyoruz. Senku’nun ve tüm dünyanın taşlaşmanın arkasındaki ‘beyin’ olarak nitelendirilen kişiyi aramaya çıktıklarını anladığımız fragmandan başka şu an elimizde detaylı bir sinopsis bulunmuyor.

Bu dizilerin yanı sıra, son sezonu ile aksiyon ve bilimkurgu yapımı Ultraman’ı yine Netflix’te izleyebileceğiz gibi görünüyor. SSSS.Dynazenon’ın derleme filmi olan SSSS.Dynazenon Movie ile SSSS.Gridman’ın derleme filmi olan SSSS.Gridman Movie’yi de 2023’te izleyebileceğiz ve aksiyon, mecha ve bilimkurguya doyacağız.

Yararlanılan Kaynaklar:

Yazar: Serpil Şahin

"Eşek kadar kadın çizgi film mi izlermiş?" isyanına cevap olarak doğdum. Radyo ve TV ile başlayan iş hayatı, dergi ile devam etti ve 2006'dan bu yana dijital reklam sektöründe çalışıyorum. Hikâye kitapları (Aşk Yemeği Acılı Sever ve Yakıngörmez) yazdıktan sonra, şimdilerde bir roman üzerine çalışıyorum.

İlginizi Çekebilir

basarili devam filmleri

Bilimkurgu Sinemasından Unutulmaz 10 Devam Filmi

Kimi hikâyeler tek bir filmde anlatılıp biter, kimileriyse “filmlerce” devam eder. İngilizce sequel, dilimizdeyse yeni …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et