bilimkurgu kulubu

Anime

Tarih: 16 Ocak 2020 | Yazar: Serpil Şahin

0

2020’nin Öne Çıkan Bilimkurgu Animeleri

2019’da yüzün üzerinde anime yapımı izleyicisiyle buluşurken bunlardan sadece ona yakını bilimkurguydu. Nicelik ve nitelik arasında çok şükür ki ters bir orantı mevcuttu. İlk sezonu kadar coşturmasa da Psycho-Pass 3 kış sezonunda izleyicisiyle buluştu. Shounencilerin çılgına döndüğü Dr. Stone da yaz sezonunun en sevilen bilimkurgu yapımı oldu ve hemen her platformda hatrı sayılır yorumlar ve puanlar aldı. Kanata no Astra uzay, macera, bilimkurgu ve shounen sevenlerin beğenebileceği bir yapım olarak karşımıza çıkarken Netflix için hazırladığı bilimkurgu ve müzik animesi Caroline & Tuesday ile Shinichiro Watanabe hayranlarına tam bir müzik ziyafeti çekti. Duyumlara göre animenin ikinci sezonu da planlanıyormuş ama olmasa da olur yani. Mobile Suit Gundam’ın 13 bölümlük Mobile Suit Gundam: The Origin – Advent of the Red Comet dizisi de yine 2019’un en güzel ganimetlerinden biriydi. Tamamen şahsi görüşüm de yılın en güzel bilimkurgu animesinin (mangası kadar iyi) Yakusoku no Neverland olması.

Evet, 2019 güzel animelerle geçti hayatımızdan ve Ocak ayı bilimkurgu animesi konusunda biraz kısır başlasa da 2020 adet anlamında gelecek vaat ediyor. Umarız aynı geleceği yapımların kendilerinde de görürüz. İlk kez başlayacak serilerin yanı sıra devam sezonları ve henüz açıklanmayan hikayeleri ile şimdilik 56 yapım duyuruldu. Duyurulanlar arasından bilimkurgu etiketi taşıyanlara kısaca bir göz gezdirmek ve izleme listesi oluşturmak isteyenleri hemen aşağıya doğru alalım.

İlk Kez 2020’de Başlayacak Seriler

ID Invaded

Tür: Bilimkurgu, gizem
Stüdyo:
NAZ
Kaynak:
Orijinal

Konu: Sakaido, herhangi bir suçluyu kolayca enseleyebilen dahi bir dedektiftir ama kızı öldürüldüğünde intikam gözünü bürür ve kendisini yasanın diğer tarafında bulur. Şimdi o hapishanededir ve bir kişinin kimliğini kolayca saptayabilecek bir sistem kullanarak polisin gizemleri çözmesine yardımcı olur. Bu esnada da yavaş yavaş bir kan izi oluşmaya başlar ve bu izler onu kızının katiline doğru götürür.

Itai no wa Iya nano de Bougyoryoku ni Kyokufuri Shitai to Omoimasu

Tür: Aksiyon, bilimkurgu, macera, komedi, fantezi
Stüdyo: Silver Link
Kaynak: Hafif Roman

Konu: Arkadaşı Risa Shiromine’den davet aldıktan sonra Kaede Honjou, Maple karakteri ile VRMMO oyunu New World Online oynamaya başlar. Oyun hakkında bilgi sahibi olmadığı için, tüm puanlarını savunmaya ayırır. Hal böyle olunca; hareketleri hantaldır, büyü kullanamıyordur ve hatta tavşanların saldırısına uğruyordur. Bununla birlikte, canlılık puanlarını maksimize ettiği için “Mutlak Savunma” adında tek bir vuruşla öldüren karşı bir beceri kazanır. Tüm saldırıları ve engelleri geçersiz kılan “mobil kale tarzı” stiline sahip olan acemimiz ilginç bir maceraya çıkar.

Sakugan Labyrinth Marker

Tür: Mecha, bilimkurgu
Stüdyo:
Satelight
Kaynak:
Roman

Konu: Gelecekte, insanlar Labirent denen derin yeraltı dünyasında yaşamaya mahkum edilir. Her yerde olduğu gibi burada da uç dünyalarda yaşayan koloniler vardır: inanılmaz derece sıcakla boğuşanlar ve altınla, gümüşle yaşayanlar ve dolayısıyla şiddetin bir an eksilmediği ortamlar… Tüm bu koasun ortasında Pinyin kolonisinde merakı ile ün salmış Memempuu ve babası Gaganbar’ın ana hedefi hayatta kalabilmektir, çünkü onlar cevher çıkarmak için robotları kullanan en düşük meslek seviyesindeki “işçi”lerdir.

Bir gün Memempuu, Labirent’in iç kısımlarının haritalarını da çıkaran babası Gaganbar ile annesini bulmak için yola koyulur ve onları yol boyunca gizemli yaratıklar, tehlikeler bekleyecektir ve bu macera dolu yolculuk hikayesine aile sevgisi eşkil edecektir.

Ex-Arm

Tür: Askiyon, bilimkurgu, ecchi, seinen
Stüdyo:
Kaynak: Manga

Konu: 2014: Akira Natsume’nin elektronik cihaz fobisi olmasına rağmen onları teşhis etme konusunda son derece yeteneklidir. Daha iyi biri olmak ve abisi gibi bir kız arkadaş edinmek ister. Ama sonra aniden ölüm gelir ve Akira kazada yaşamını yitirir. 16 yıl sonra özel bir polis memuru, android ortağı, son derece gelişmiş bir yapay zeka ve EX-ARM adındaki bir silah bir araya gelirler ve AI’nın gerçekte kim ya da ne olduğu ortaya çıkıyor; Akira’nın beyni!

Mushikago no Cagaster

Tür: Action, Sci-Fi, Drama
Stüdyo: Gonzo
Kaynak: Manga

Konu: Yakın bir gelecekte “Cagaster” adında bir hastalık ortaya çıkar ve bu hastalık insanları böceklere dönüştürür. Hikaye, bu olayın başlamasından 30 yıl sonrayı; 2125’te böceklerle savaşan çocuk Kidou’nun maceralarını anlatır.

Nihon Chinbotsu 2020

Tür: Bilimkurgu, dram
Stüdyo:
Science SARU
Kaynak:
Roman

Konu: 2020’deki Tokyo Olimpiyatlarından kısa bir süre sonra, büyük bir deprem Japonya’yı yerle bir eder. Kaosun ortasında, Mutou ailesinden iki kardeş Ayumu ve Gou aileleriyle birlikte şehirden kaçmaya başlarlar. Ancak gittikleri Japon takımadaları da batar ve bunca zorlu koşula, ayrı kalmalara, ölümlere rağmen Mutou kardeşler geleceğe olan inançlarından dolayı hayatta kalabilmek için var güçleriyle çabalarlar.

Spriggan (ONA)

Tür: Aksiyon, askerş, bilimkurgu, macera, shounen
Stüdyo: David Production
Kaynak: Manga
Alternatif versiyon: Spriggan

Konu: Türkiye’nin Ararat Dağları’nın derinliklerinde, ARCAM olarak bilinen gizli bir organizasyon Nuh’un Gemisi olduğuna inanılan bir gemi bulur. Pentagon’un ABD Makine Kolordusu, gemiyi küresel üstünlük aracı olarak ele geçirmek ister. Spriggan olarak bilinen özel bir ARCAM operatörü onların bu isteklerine karşı durur. Japon Spriggan Yu Ominae, Col liderliğindeki ABD Makine Kolordusu üyeleriyle savaşmak için Fransız Spriggan Jean-Jacques Mondo ile bir araya gelir. Bu esnada ölümcül psiyonk güçleri olan ve genetik olarak geliştirilmiş MacDougall de gemiyi kendi çıkarları için kullanmak istemektedir ve Spriggan da bu olanların hepsine bir son vermelidir.

Eden (ONA)

Tür: Bilimkurgu, hayattan kesintiler, fantezi
Stüdyo: Qubic Pictures, CGCG Studio
Kaynak: Orijinal

Konu: Binlerce yıl sonraki gelecekte “Eden 3” olarak bilinen bir şehirde, eski ustaları uzun zaman önce yok olan robotlar yaşar. Son derece rutin görevleri olan bu iki tarım robotuna insanların yasaklanmış eski bir mitten başka bir şey olmadığına inanmaları öğretilmişir ve onlar yanlışlıkla staz (viskozite artışı, damarların daralması ya da mekanik bir engel nedeniyle kan akımının yavaşlaması ya da durması durumu) sorgusunda olan bir kız çocuğunu uyandırırlar. İşte tam da bundan sonra bu iki robot, çocuğu gizlice Eden dışındaki güvenli bir sığınakta yetiştirmeye başlar.

To the Moon

Tür: Bilimkurgu, macera, dram
Stüdyo:
Kaynak: Oyun

Konu: Sigmund Agency of Life Generation isimli bir kuruluşun iki doktoru; ölmekte olan bir adamın “Ay’a gitme” arzusunu yerine getirmek için adamın zihninde bir gezintiye çıkar.

Boku wa Robot-goshi no Kimi ni Koi wo Suru Movie

Tür: Bilimkurgu, romantik
Stüdyo:
Kaynak: Roman
Alternatif versiyon: Boku wa Robot-goshi no Kimi ni Koi wo Suru

Konu: 2060 yılıdır; Tokyo’nun üçüncü Olimpiyatları yaklaşmaktadır ve yaşanan bir aşk hikayesi yapımın merkezindedir. AI Robot Teknoloji Araştırma Laboratuarı için çalışan Takeru Oosawa, insansı robotları kullanan ulusal gizli projenin bir üyesi olarak seçilmiştir. Çocukluk ve iş arkadaşı Youichirou Amano ve kız kardeşi Saki’nin yardımıyla Takeru hedeflerine ulaşmak için elinden geleni yapar ancak Saki’nin ofisi terörizm için bir uyarı notu aldığında durum değişir.

Orbital Era

Tür: Bilimkurgu, macera, uzay
Stüdyo:
Sunrise
Kaynak:
Orijinal

Konu: Orbital Era, yakın gelecekte inşaat halindeki bir uzay kolonisinde hayatta kalmak için çabalayan genç erkeklerin yaşam hikayelerini baz alır.

Pluto

Tür: Aksiyon, bilimkurgu, gizem, psikolojik, mecha, seinen
Stüdyo: –
Kaynak:
Manga

Konu: Osamu Tezuka’nın Tetsuwan Atom hikayesinden oluşan bir yan hikaye olan Pluto, bir dizi robot ve insan ölümünün arkasındaki gizemi ortaya çıkarmaya çalışan Europol dedektifi Gesicht’i konu alır. Kanıtlar, bir robotun cinayetlere yöneldiğini ortaya çıkarmaya başladığında olaylar şaşırtıcı bir hal alır; çünkü bu tarz bir vaka 8 yıldır yaşanmamıştır.

Chikyuugai Shounen Shoujo

Tür: Bilimkurgu, uzay
Stüdyo:
Signal.MD
Kaynak:
Orijinal

Konu: 2045 yılında, internet ve yapay zekanın kullanımı uzayda yaygınlaşır. Bir uzay istasyonunda meydana gelen büyük bir kazadan sonra bir grup çocuk geride bırakılır. Bu çocuklar dar bant genişliği, SNS, zayıf AI ve akıllı telefon kontrollü dronları kullanarak sayısız krizin üstesinden gelirler.

Listeners

Tür: Bilimkurgu, müzik
Stüdyo:

Kaynak:
Orijinal

Konu: Müzik kavramının varolmadığı bir dünyada geçen hikaye, vücudunda bir ses giriş jakı olan gizemli kız Myuu ve bir oğlanın karşılaşması ile başlar. İkili rock müzik tarihinde unutulmaz bir yolculuğa çıkar.

Altered Carbon: Resleeved

Tür: Aksiyon, bilimkurgu, dram
Stüdyo:
Anima
Kaynak:
Roman

Konu: Cowboy Bebop’un arkasındaki yaratıcı zihin olan Dai Sato, anime türündeki bu uyarlamada Altered Carbon evrenini keşfe çıkıyor ve bu evrenin derinliklerine iniyor.

Assault Lily: Bouquet

Tür: Aksiyon, sihir, fantezi
Stüdyo:
Shaft
Kaynak:
Mixed-media project

Konu: Yakın bir gelecekte dünyada, insanlık “Büyük” olarak bilinen gizemli dev yaratıklar tarafından yıkıma uğradı. Tüm dünya Büyükler’e karşı bilim ve sihirle bir leşir; “CHARM” (Counter Huge Arms) olarak bilinen silahları geliştirirler. CHARM kullanan kızlar “Lilyum” olarak adlandırılan kahramanlar olarak görülür. Dünyada, “Lilyum”ları “Büyük” ile yüzleşmek ve insanlığı korumak için “Bahçe” adında bir askeri akademi kurulur.

Devam Eden Seriler

Toaru Kagaku no Railgun T

Tür: Aksiyon, bilimkurgu ve süper güçler
Stüdyo: J.C. Staff
Kaynak: Manga
Önceki sezonlar: Toaru Kagaku no Railgun, Toaru Kagaku no Railgun S.

Konu: Mikoto Misaka ve arkadaşları, esper (doğa üstü güçleri olan) okulları arasında yedi gün sürecek atletizm yarışmaları içeren Daihasei Festivali’ne hazırlanıyor. Akademi Şehri, etkinlik sebebiyle halka açılıyor ve ortalık hareketleniyor. Lakin kasaba halkı, sahne arkasındaki sorunlardan kesinlikle bi’ haber.

Made in Abyss Movie 3: Fukaki Tamashii no Reimei

Tür: Bilimkurgu, macera, gizem, dram, fantezi
Stüdyo: Kinema Citrus
Kaynak: Web manga
Önceki sezonlar: Made in Abyss, Made in Abyss Movie 1: Tabidachi no Yoake, Made in Abyss Movie 2: Hourou Suru Tasogare

Konu: Üçlemenin son filminde Riko ve Reg’e yeni bir macera arkadaşı eşlik eder; Nanachi. Birlikte Abyss’in beşinci katmanı Cesetler Denizi’ne inerler ve Nanachi’nin sorunlu geçmişinin büyük bir parçası olan efsanevi bir beyaz düdük olan Bondrewd ile karşılaşırlar. Bondrewd cesurdur ve son derece misafirperverdir, ancak Riko ve Reg Abyss’te gördükleri her şeyin oldukları haliyle görünmediğini bilecek kadar deneyimlilerdir.

Mahouka Koukou no Rettousei: Raihousha-hen

Tür: Action, Magic, Romance, School, Sci-Fi, Supernatural
Stüdyo: 8 bit
Kaynak: Hafif roman
Önceki sezonlar: Mahouka Koukou no Rettousei

Konu: Shiba Miyuki’nin sınıf arkadaşı Kitayama Shizuku yurtdışında eğitim yolunda. Sihirbazlar için bu imkansıza yakındır, çünkü kendi ülkesinin sınırları dışında sihir kullanabilmek demek ulusal sırlardan vazgeçmekle eş değerdir. Yurtdışında da sihir yapabilmeye ancak bir vaka değişim programı ile izin verilir. İşte Angelina Kudou Shields de  USNA’dan Japonya’daki First High’da eğitim görmeye böyle başladı. Lina Japonya’ya geldiği sırada büyücüler kurbanlarının son damlasına kadar kanlarını vücudundan alan gizemli bir varlık tarafından saldırıya uğrarlar. Peki Tatsuya bu “Vampir”in kimliğini ortaya çıkarabilecek mi?

Date A Bullet

Tür: Bilimkurgu
Stüdyo:
Kaynak:
Hafif roman
Ana hikaye:
Date A Live

Konu: Bu, Tokisaki Kurumi’nin daha önce anlatılmamış hikayesi… Komşu dünyada uyanan amnesiac (hafızasını kaybetmiş) genç kız Empty, Tokisaki Kurumi ile karşılaşır. Onun önderliğinde vardığı yer okulun sınıfıdır ve birbirlerini öldürmek için yarı ruh olan tüm kızlar aynı sınıfta toplanmıştır. O zaman şimdi savaş zamanı!

Luminous Witches

Tür: Askeri, bilimkurgu, müzik, sihir, ecchi
Stüdyo:
Kaynak: Orijinal
Ana hikaye: Strike Witches

Konu: Herkesin gülümsemesini koruyan ve müziğin iyileştirici gücü ile düşmanlarını bertaraf eden cadıların hikayesine hoşgeldiniz! Savunma filosuna karşı olan bu cadılar Müzik Filosu olarak bilinen idollerdir.

Koukaku Kidoutai: SAC_2045

Tür: Aksiyon, askeri, bilimkurgu, polis, mecha, seinen
Stüdyo: Production I.G, Sola Digital Arts
Kaynak: Manga
Önceki sezonlar: Koukaku Kidoutai: Stand Alone Complex, Koukaku Kidoutai: Stand Alone Complex 2nd GIG, Koukaku Kidoutai: Stand Alone Complex – Solid State Society

Konu: 2045 yılında, küresel kapitalizmin temerrüde düşmesinden sonra, Japonya’nın seçkin 9. Bölümü Kaliforniya’da gizli siber operasyonlar yürütmeye başlar.

Shin Sakura Taisen the Animation

Tür: Bilimkurgu, macera, mecha, shounen
Stüdyo: SANZIGEN
Kaynak: Oyun
Önceki sezonlar: Sakura Taisen

Konu: Oyunun kahramanı Seijuro Kamiyama ve “Yeni İmparatorluk Saldırı Gücü”nü yöneten Kouma bir kez daha başkentte göründüğünde Saldırı Kuvvetleri dünyanın hemen her kasabasında yeniden ortaya çıkarlar.

Megalo Box 2

Tür: Aksiyon, bilimkurgu, hayattan kesintiler, spor, dram
Stüdyo: –
Kaynak: Orijinal
Önceki sezonlar: Megalo Box

Konu: İlk sezonun bitiminden yedi yıl sonra gerçekleşecek hikayede Joe’nun başka bir yönü ekran karşısında olacak. Bu hikayede karakterlerle ilgili ipuçlarına da erişiyor olacağız.

World Trigger 2

Tür: Aksiyon, bilimkurgu, doğaüstü güçler, shounen
Stüdyo: Toei Animation
Kaynak: Orijinal

Konu: Mikumo Birimi yeni sezonda A seviyesini geçmek için savaşa giriyor. Tam da bu esnada askeri devletin vasal bir ülkesi olan Galopoula, ani bir saldırı ile kaosu sürüklenir.

Strike Witches: Road to Berlin

Tür: Aksiyon, ecchi, sihir, askeri, bilimkurgu
Stüdyo: David Production
Kaynak: Orijinal

Konu: Hikaye, Neuroi olarak bilinen varlıkların uzaylı istilasına odaklanır. Onlara zarar vermenin ve nihayetinde yenmenin tek yolu, büyülü güçlere sahip olan ve yeteneklerini geliştiren ve havada manevra yapmalarına izin veren Forvet Birimlerini taşıyabilen Cadılarda yatıyor.

Mobile Suit Gundam: Hathaway’s Flash

Tür: Aksiyon, askeri, bilimkurgu, uzay, dram, mecha
Stüdyo: Sunrise
Kaynak: Roman

Konu: Hathaway’in Flash Hathaway Noa’sı hala geçmişte yaşamaya devam eder ve Mufti adında bir terörist örgütüne katılır, “Mufti Nabiyy Erin” adını benimser. Mufti Örgütü, Dünya Federasyonu hükümetine karşı bir terörist bir eylem gerçekleştirir ve inanılmaz güçlü bir prototip Gundam’ı ele geçirirler.

Mobile Suit Gundam: Iron-Blooded Orphans – Urðr Hunt

Tür: Action, Sci-Fi, Space, Drama, Mecha
Stüdyo: Sunrise
Kaynak: Orijinal

Konu: Yıl P.D. 323. Gjallarhorn’un Arbrau’ya politik müdahalesi silahlı bir çatışmaya dönüştü ve Tekkadan sayesinde sona erdi.

Tekkadan’ın sömürme haberi, Venüs yakınlarındaki Radonitsa Kolonisi’nde doğup büyüyen Wistario Afam’ın kulaklağına da çalındı. İlk koloni gelişimi yarışmasında Mars’a kaybeden Venüs, dört ekonomik bloğun en az ilgi duyduğu uzak bir gezegen ve artık sakinleri kimliği bile olmayan suçlulardan oluşuyor.

Tam da o esnada anavatanının statükosunu değiştirmeyi umut eden Wistario, “Urdr-Avı” için rehber olduğunu iddia eden bir kızla karşılaşır.

Henüz Açıklaması Olmayan Devam Animeleri

 • Psycho-Pass 3 Movie: First Inspector
 • No Guns Life 2nd Season
 • Mashin Eiyuuden Wataru: Nana Tamashii no Ryuujinmaru
 • Yakusoku no Neverland 2nd Season
 • Uchuu Senkan Yamato 2205: Aratanaru Tabidachi
 • Evangelion: 3.0+1.0
 • Dr. Stone: Stone Wars
 • Macross (Shin Series)
 • 7 Seeds 2nd Season
 • Ultraman 2, Gintama (Shinsaku)
 • Kantai Collection: KanColle Zoku-hen
 • Sidonia no Kishi 3
 • Mobile Suit Gundam: Hathaway’s Flash 2
 • Gundam Build Divers Re: Rise 2nd Season
 • Top wo Nerae 3!
 • Cencoroll 3, Macross Δ Movie 2
 • Gundam Build Fighters OVA

Henüz Açıklaması Olmayan Yeni Başlayacak Seriler

 • Deca-Dence
 • Mirai Arise
 • Moonrise
 • Zero Seiki Movie 1: Emeraldas
 • Zero Seiki Movie 2: Herlock
 • Mekakucity Reload
 • SSSS.Dynazenon
 • Sol Levante

2020’de de bilimkurgu animeleri sizinle olsun!

Kaynaklar:

 • LiveChart
 • MyAnimeList
 • IMDb

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

"Eşek kadar kadın çizgi film mi izlermiş" isyanına cevap olarak doğdum. Radyo ve TV ile başlayan iş hayatı, dergi ile devam etti ve 2006'dan bu yana dijital reklam sektöründe çalışıyorum. Hikaye kitapları (Aşk Yemeği Acılı Sever ve Yakıngörmez) yazdıktan sonra, şimdilerde bir roman üzerine çalışıyorum.