bilimkurgu kulubu

Anime anime 2020 bilimkurgu

Tarih: 7 Ocak 2021 | Yazar: Serpil Şahin

0

2020’nin Öne Çıkan Bilimkurgu Animeleri

2020, bilimkurgu animeleri söz konusu olduğunda daha çok devam serilerinin barındığı bir yıl olarak karşımıza çıkarken, ilk sezonuyla seyircisine merhaba diyen ve fena da yorumlar almayan yapımları da barındırıyor.

Tahmin ve takdir edersiniz ki; anime sektöründeki üretim de pandeminin ilk aylarında nasibini aldı ve uzaktan çalışma sistemi benimsenene ya da denetimli şekilde işlere dönene kadar pek çok yapımın tarihi ötelendi. Tarihi ötelenen yapımlar arasında kuşkusuz çokça  bilimkurgu animesi de bulunuyor. Onları 2021’de izleyecek olmanın gönül rahatlığıyla sizi 2020’nin öne çıkan animelerine davet ediyor ve şimdiden iyi seyirler diliyoruz.

Made in Abyss Movie 3: Fukaki Tamashii no Reimei

Çıktığı 2017 yılının en iyi animeleri arasına kolayca giren Made in Abyss’in film üçlemesinden sonra ikinci sezonunun da yakında gelmesi bekleniyor.

2020’nin Ocak’ında gösterime giren üçlemenin son filminin konusu ise şöyle: Riko, Regu ve yeni arkadaşları Nanachi’nin maceraları Abyss’in 5. katmanı olan The Sea of Corpses’ta devam ediyor. Üçlü, “Idofront” olarak bilinen araştırma istasyonuna vardıklarında Bondrewd’un kızı olduğu iddia edilen gizemli Prushka ile karşılaşır. Prushka onları, Nanachi’nin karanlık geçmişinden sorumlu White Whistle’a (Bondrewd) götürürken Nanachi karşılaştıkları Idofront sakinlerinin kucaklayıcı görünümlerine aldanmamaları konusunda arkadaşlarını uyarır. Abyss’in en derini olan 6. katmana ulaşabilmek için aşmak zorunda oldukları bu 5. katmanda kahramanlarımızı hangi fedakarlıklar bekliyor?

Toaru Kagaku no Railgun T

Daihasei Festivali başlıyor ve bu, Tokiwadai Orta Okulu’nun -prestijli bir kız orta okulu- da yarışacağı anlamına geliyor. “Tokiwadai Ası” Mikoto Misaka yarışa katılsa da diğer tüm katılımcı öğrenciler de kazanmak için ellerinden geleni artlarına koymuyor.

Ancak festivalde her şey eğlence ya da yarışla sınırlı değil; festival nedeniyle Academy City dış dünyaya açıldığından çeşitli gruplar şehre sızmanın yollarını arıyor ve görünüşe göre Misaka radarlarında. Festival ilerledikçe gölgelerde gizlenen insanlar ortaya çıkıyorlar ve Misaka ile arkadaşlarını Akademi Şehri’nin karanlık yüzüyle tanıştırıyorlar.

ID:Invaded

Mizuhanome, insan zihnine girişi mümkün kılan son derece gelişmiş bir sistemdir. Bu sistem sayesinde bir suç mahallinde failin geride bıraktığı sözde “bilişsel parçacıklar” sanal bir dünyada düşünce akışı olarak gösterilebiliyor.

ID: Invaded’in bu sanal dünyasında yüzen evler, toprak yığınlarıyla çarpışan ve kaybolan yapılar mevcut. Dedektif Kaido; kendini bu sanal dünyada, bıçaklanarak ölen genç kız Kaeru’nun cinayetini aydınlatma görevi içinde bulur. Kısa bir süre sonra; bu yeni dünyanın geleneksel olmayan fizik kurallarının, yalnızca binaları ve yolları etkilemediğini, vücudunda oluşan çeşitli bağlantı kesilmelerinden sonra anlayacaktır.

Psycho-Pass 3: First Inspector

Psycho-Pass 3: First Inspector, Psycho-Pass serisinin üçüncü sezonu olan Psycho-Pass 3’ün devamı niteliğinde.

Sybil Sistemi olarak bilinen bir distopyada geçen film, Tokyo valisi Karina Komiya’yı almak için harekete geçen terörist grup Bifrost ile çatışan Müfettişler Kei Mikhail Ignatov ve Arata Shindo’yu merkezine alıyor.

Darwin’s Game

Lise öğrencisi Kaname Sudou, daha önce hiç duymadığı bir mobil oyun olan Darwin’s Game’i oynaması için bir davetiye alır. Ancak uygulamayı açar açmaz telefon ekranından yeşil bir yılan çıkar ve boynunu ısırarak onu bayıltır. Herhangi bir yılan ısırığı belirtisi olmadan revirde uyanan Sudou’ya günün kalanında izin verirler. Yaşadıkları karşısında şaşkın olsa da olayı bir halüsinasyon olarak addeder ve evine geldiğinde merakına yenik düşer; uygulamayı bir kez daha açar.

Bu kez uygulama diğer tüm savaş oyunları gibi görünmektedir, rahat bir nefes alan Sudou, ilk maçına başladığı anda rakibi beklenmedik bir şekilde karşısında belirir ve onu bıçağıyla avlamaya çalışır. Gerçeklik algısı iyice allak bullak olan Sudou, Darwin’s Game’in sıradan bir oyun olmadığını ve hayatta kalmak için amansız bir kaçışa başlaması gerektiğini anlar.

7 Seeds 2. Sezon

Uyandıklarında kendilerini dünyanın sonunda bulan bir grup gencin hikayesini konu eden 7 Seeds’in 2. sezonunda ana hikaye devam ediyor: Dev bir göktaşının yeryüzüne çarpması sonrası insanlık yok olur.

Bir grup genç bu süreçte insanlığın devamını sağlamak için kriyojenik uyku altına alınır. Gençler, uyandıklarında kendilerini dünyanın sonunda bulur. Utangaç Natsu ve diğerleri, değişen dünyada hayatta kalmanın yolunu bulmak için zorlu bir mücadeleye girişir.

Deca-Dence

Gadol isimli bilinmeyen yaşam formlarının belirmesiyle, insanlık büyük bir tehlikeyle karşı karşıya kalır ve nesli tükenme noktasına gelir. Bu tehlikeden sağ çıkanlar, 3000 metre yüksekliğindeki Deca-dence’de yaşarlar. Deca-dence’in sakinleri ise ikiye ayrılır: Üst katlarda yaşayan ve Güç’ün bir parçası olup her gün Gadol’larla savaşan Gear’lar ve alt katlarda yaşayan, savaş becerileri olmayan Tanker’lar.

Bir gün, Gear olma hayaliyle yanıp tutuşan Tanker Natsume, Deca-dence’in zırh tamircisi suratsız Kaburagi’yle tanışır. Natsume, hayata pozitif yaklaşan ve hayallerinden vazgeçmemiş bir kızken, Kaburagi hayallerinden çoktan vazgeçmiş, gerçekçi bir oğlandır. Bu iki zıt kutbun şans eseri meydana gelen tanışması, eninde sonunda dünyanın gidişatını değiştirecektir.

Akudama Drive

Sibernetik ekranların neon görüntüsünün aydınlattığı hareketli Kansai metropolü, ilk bakışta teknolojik bir ütopya gibi görünebilir. Ancak bu parlak binaların etrafındaki karanlık sokaklarda “Akudama” olarak bilinen azılı kaçaklar var.

Kansai polisi, 999 kişiyi öldürmekten yargılanan Cutthroat (cani) bir Akudama’yı kamuoyu önünde infaz etmek için geri sayıma başlamıştır. Ancak birkaç seçkin isim Akudama’ya gizemli bir mesaj gönderir ve onları Cutthroat’ı önemli miktarda para karşılığında serbest bırakmaları için görevlendirir. Görünmez bir el, infaz ve kaçırma vakalarını tek bir noktada toplayarak kendilerine kanlı bir oyun hazırlamaktadır.

2021 bilimkurgu anime listemiz ise çok yakında burada!

Etiketler: , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

"Eşek kadar kadın çizgi film mi izlermiş" isyanına cevap olarak doğdum. Radyo ve TV ile başlayan iş hayatı, dergi ile devam etti ve 2006'dan bu yana dijital reklam sektöründe çalışıyorum. Hikaye kitapları (Aşk Yemeği Acılı Sever ve Yakıngörmez) yazdıktan sonra, şimdilerde bir roman üzerine çalışıyorum.