bilimkurgu kulubu

Sinema star wars

Tarih: 16 Aralık 2015 | Yazar: Konuk Yazar

1

Uzayda Geçen Bir Küçük Emrah Filmi Olarak Star Wars

Star Wars serisine bayılmam, nefret de etmem ama ikinci kez izlemeye dayanamam. Uzay gemileri, görseller, hikayenin derin mesajları güzel ama işlenişi berbat. Demokrasinin alkışlarla ölümü bizim de yaşadığımız bir süreç. Ama söyler misiniz: üç film boyunca filmin iyi adamları Jedilerin, Sith Lordu’nun planları için koşturmasını izlemek nedir?

star wars

Cehenneme giden yol iyi niyet taşlarıyla örülüdür.

Jediler iyi niyetli ama kusura bakmayın tam bir salaklar takımı olarak anlatılmış. Serinin bu özelliği enteresan, iyi kahramanlar bile yaptıklarıyla kötülüğe çalışıyor. Jediler güce sahip ama akla değil. (Derzulya serisinde ise bunun tersini deniyorum: Habis serisinde iyi karakter yok, Habis+Janus’a karşı savaşanlar bir seri katil olan Sarp+Şeytan. Yani süper kötüler, yaptıklarıyla iyiliğin yararına bir sonuç için mücadele ediyor.)

Hikayeyi özetleyelim: Anakin Skywalker annesinin öldürülmesiyle kötü tarafa kayan bir Jedi çırağı. Kız ve erkek çocukların birbirlerini bulması, hele Luke’un kız kardeşine gerçeği açıkladığı sahne en berbat pembe dizi sahneleriyle yarışır.

Star Wars serisinin iyi bir bilimkurgu olma iddiası yok. Zaten tür olarak space opera olarak geçiyor. O nedenle serideki bilime aykırı onlarca noktayı sıralayıp vaktinizi almaya niyetim yok. Merak ederseniz kısa bir çabayla bunları sıralayan eleştirileri bulabilirsiniz.

star wars

Filmin hikayesiyle ilgili esas sorunum gücü ve seçilmişliği övmesi. Oysa genel resme bakarsak bu felaketten başka bir şey getirmiyor. Akıllı ve sıradan insanlar sadece piyon. Oysa güç yapısı itibariyle iyiliği veya kötülüğü, özellikle aklı barındıran bir kavram değildir.

Şeytan güce ve başarıya giden kapıları giderek daha alçak yapar ki, her aşamada geçmek için daha çok eğilmek zorunda kalırsınız” ve “Esas güç, gücü elde etme fırsatını ele geçirdiğinizde onu elinizin tersiyle itebilmektir” diye iki cümlem vardır ki bu seriye bakış açımı özetliyor.

Star Wars serisine gençlere bilimkurgu sevgisi aşılayan uzayda uçmalı, kavgalı, lazerli bir masal olarak bakabilir miyiz? Öyleyse niye filmi seyreden insanların çoğu daha çok kötüleri karizmatik buluyor. Çünkü seri boyunca kötüler görsel olarak çekici (Darth Maul, imparator, Darth Vader) ne yaptığını bilen, planları olan tipler olarak anlatılırken iyiler duygusal, sersem sepelek davranan tipler.

Han Solo bu açıdan bir istisna… Ama onun da karakter analizini yaparsak temelde iyi ama aklıyla değil, çıkarlarına göre hareket eden bireysel bir tip olduğunu görürüz.

star wars

Serinin beşinci filmi: The Empire Strikes Back, Holywood klişelerini yıkan, her yönüyle karamsar ve kötülüğün rövanşı aldığı bir hikayeye sahiptir. Luke elini kaybeder, Han Solo yakalanır falan… Ama ilk üç bölümü kötülüğün planlarının adım adım gerçekleşmesi ve filmdeki iyi karakterlerin bile onun piyonu olduğunu bile bile seyretmek nedir?

Sonuç olarak: Star Wars serisini seyrederken bilinçli bir rahatsızlık duymadan edemiyorum. Sanki anlatılan sonuçta iyilerin sonunda kazandığı epik bir mücadele ama seri boyunca iyilerin akıl ve zekayla kazandığı anlatılmıyor. Aksine bunlar kötülerin yanında.

Güç seninle olsun” ne demektir ya? Çocuğum olsa bunu öğütlemeyi aklıma bile getirmem. Bir saniye düşünün bu gerçekten iyilik kokan bir mesaj mı?

Ayrıca bir başka bilimkurgu serisi Star Trek‘i de mantıksız zaman yolculuğu senaryolarıyla berbat ettiler zaten.

Hazırlayan: Orkun Uçar

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayınlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...