Pandorum - Szenenbild

Uzayda Dehşet: Pandorum

“Dünyanın sonundan korkma, onun nasıl gerçekleşeceğinden kork!”

1969: İnsanoğlu Ay’a ayak bastı. Dünya nüfusu: 3.6. milyar.

2009: Kepler Teleskobu Dünya benzeri gezegenleri araştırmak için uzaya fırlatıldı. Dünya nüfusu: 6.76 milyar.

2153: Paleo 17 isimli uzay araştırma aracı Tanis gezegenine iniş yaptı. Dünya nüfusu: 24.34 milyar. Yiyecek ve su kıtlığı artık olağan bir durum.

2174: Dünya’nın sınırlı kaynakları için yapılan savaş patlama noktasına geldi. Uzay aracı Elysium uzaya fırlatıldı.

İşte film tam da bu noktada başlamakta ve yeni bir dünyaya doğru yola çıkan Elysium‘da yaşananları bize anlatmaktadır. Yine açılışta yer alan, “İnsanoğlu! Son yaşayanlar sizlersiniz. Tanrıya emanet olun. Yolunuz açık olsun.” cümlesinden de Elysium’da yaşayan insanların, hayatta kalan son insanlar olduğunu ve gittikleri Tanis gezegeninde kendileri için yeni bir dünya kuracaklarını anlıyoruz.

auajhh3h5ohnohhh

Ancak henüz Tanis’e ulaşmalarına zaman varken, dondurulmuş olan gemi mürettebatından birkaçı (önce Bower, sonra Payton) sıra dışı bir şekilde uyanırlar. İkisinde de hem zihinsel hem de ruhsal bir boşluk vardır ve ne kim olduklarını ne de görevlerini / amaçlarını hatırlamaktadırlar; filmin adı da buradan gelmektedir zaten, “Uzayın derinliklerinde uzun süre seyahat etmekten dolayı oluşan bir çeşit paranoya” olarak yorumlanan pandorum, zaman geçtikçe her ikisinde de kendisini gösterecektir.

Bir yandan pandoruma karşı koymaya çalışırken bir yandan da kim olduklarını ve görevlerini anlamaya çalışmaktadırlar; ama çok geçmeden gemide yalnız olmadıklarını da fark edeceklerdir…

Yazar: İsmail Yamanol

Amatör bir düş gezgini, saplantılı bir bilimkurgu hayranı. Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstelendiği Bilimkurgu Kulübü'nde at koşturmayı sürdürüyor.

İlginizi Çekebilir

alex-garland

Alex Garland ve Bilimkurgu

Son iki yıldır konuşulanların aksine, Alex Garland film yapımından aslında emekli olmuyor. Kendisi bu konuda …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et