bilimkurgu kulubu

Sinema

Tarih: 26 Mayıs 2015 | Yazar: İsmail Yamanol

0

Tanrı Bakışlı Çocuk: Jaye Davidson

Fotoğrafta gördüğünüz bu güzel ve alımlı kişi, sanılanın aksine bir kadın değil; o bir erkek. Adı: Jaye Davidson. Özellikle Stargate hayranları kendisini mutlaka hatırlayacaklardır. Çünkü Jaye Davidson, Stargate filminde Ra karakterini canlandıran oyuncunun ta kendisidir. 1994 yılında yönetmen Roland Emmerich tarafından çekilen bu film, bilimkurguya ve özellikle de Antik Mısır uygarlığına ilgi duyan herkesin hafızasında yer etmeyi başarmıştır.

Stargate’in yarattığı etki ve uyandırdığı ilgi öylesine büyük olmuştur ki, Stargate SG-1, Stargate Atlantis ve Stargate Universe gibi dizilerin çekilmesine yol açıp, uçsuz bucaksız bir bilimkurgu mitolojisine dönüşmüştür.

270064_186068424790500_620_n

Jaye Davidson (sağda) bir partide arkadaşlarıyla eğlenirken.

21 Mart 1968’de Kaliforniya‘nın Riverside kentinde dünyaya gelen Jaye Davidson, Ganalı bir baba ile İngiliz bir annenin çocuğudur. Bir eşcinsel olan ve kadın kıyafetleri giyen bu genci, İrlandalı yönetmen Neil Jordan, bir baloda tesadüfen keşfetmiştir. Henüz senaryosunu yazmayı yeni bitirdiği filmi için, “kadından ayırt edilemeyen bir erkek” oyuncu arayışı içinde olan Neil Jordan, Jaye Davidson’ı görür görmez aradığı kişiyi bulduğunu hemen anlar.

Ancak modacılık yapan ve oyunculuğa hiç de sıcak bakmayan Davidson’ı, filmde oynamaya ikna etmek kolay olmaz. Ama Neil Jordan bu zor görevi başarır ve film çekilir. 1992 yılında vizyona giren ve 6 dalda Oscar‘a aday gösterilen bu film, The Crying Game (Ağlatan Oyun)‘dir. Jaye Davidson, filmde “Dil” adlı bir travesti karakteri başarıyla canlandırması üzerine, 1992 yılında “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar Ödülü”ne aday gösterilir. Davidson, oynadığı ilk filmde Oscar’a aday gösterilen nadir oyuncular arasındaki yerini almıştır.

thecryinggame1992

The Crying Game (1992) filminden bir sahne. Stephen Rea (Fercus) ve Jaye Davidson (Dil).

The Crying Game filmi ve Jaye Davidson’ın bu filmde canlandırdığı karakter, genel itibariyle sıra dışı ve tartışmalıydı. Bu sıra dışılık, Jaye Davidson’ın 1992 yılında “En iyi yardımcı erkek oyuncu” dalında Oscar’a aday olmasında bile kendini gösterdi ve ünlü bir eleştirmen Davidson’ın Sanat ve Film akademisi (Academy of Motion Picture Arts and Science) tarafından “dışlandığı”nı belirtti.

Bir eşcinsel olan Davidson, memleketi Londra’da heteroseksüel olarak biliniyordu ve hatta ödül törenine erkek kılığında mı yoksa kadın kılığında mı katılacağı yönünde dedikodu ve spekülasyonlar bile yapıldı. Merak edenler için hemen belirtelim: Jaye Davidson, ödül törenine tümüyle siyahlardan oluşan bir tayt ve pelerin giyerek katıldı. Makyaj yapmamış, saçlarını da ortadan ikiye ayırıp topuz haline getirmişti.

10440819_774924339238236_7189129015402065206_n

The Crying Game filminden sonra sinema sektöründen uzaklaşan ve modacılıkla yoluna devam etmek isteyen Davidson, artık herhangi bir filmde oynamayacağını duyurdu. Hatta film teklifi gelmesin diye menajerinin görevine de son verdi. Fakat Roland Emmerich, senaryosunu Dean Devlin‘le birlikte yazdığı Stargate filminde, Jaye Davidson’ın da mutlaka yer almasını istiyordu. Zira Androjen Uzaylı Mısır Tanrısı Ra karakteri için, Jaye Davidson biçilmiş kaftandı ve ne olursa olsun ikna edilmeliydi. Ancak Davidson’a götürülen teklifler bir türlü sonuç vermiyordu.

Öte yandan Davidson da gelen tekliflerden artık bunalmış durumdaydı. Sırf buna bir son vermek ve karşı tarafın umudunu kırmak adına, 1 Milyon $ gibi, o zamanlar için astronomik sayılabilecek bir ücret talep etti. Bu ücretin kabul edilmeyeceğinden ve tekliflere bir son verileceğinden oldukça emindi. Ancak ummadığı bir şey oldu ve yönetmenin de ısrarı üzerine filmin yapım şirketi bu ücreti kabul ettiğini açıkladı. Jaye Davidson’ın artık filmde oynamaktan başka çaresi kalmamıştı.

Stargate1994

Jaye Davidson, Stargate (1994) filminde Uzaylı Mısır Tanrısı Ra rolünde.

Olayın en ilginç tarafı ise, Jaye Davidson’ın bu filmde görüldüğü toplam sürenin sadece 5 dakika olmasıdır! Buna rağmen, Jaye Davidson ve onun canlandırdığı Ra karakteri, filme damgasını vurmayı başarmıştır. Davidson, bu filmden sonra sinema sektöründen tamamen ayrıldığını açıklamış ve Jiggery Pokery (BBC2 için çekilmiş bir TV filmi), Catwalk (Moda belgeseli) gibi ufak tefek projeler dışında başka herhangi bir ciddi yapımda yer almamıştır. Günümüzde halen Londra‘da modacılık yaparak yaşamını sürdürmektedir. Ayrıca bir iddiaya göre, olası film tekliflerini bertaraf etmek adına neredeyse tüm vücuduna kalıcı dövme yaptırtmıştır (Vücudunun büyük bölümü dövme ile kaplıdır).

Ancak ne yaparsa yapsın, bilimkurgu ve Stargate hayranları kendisini asla unutmadı, unutmuyor…

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Amatör bir düş gezgini ve saplantılı bir bilimkurgu hayranı. Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstelendiği Bilimkurgu Kulübü'nde at koşturmayı sürdürüyor. Daha mutlu, daha yaşanası ve daha özgür bir gelecek için…