stargate

Stargate Üçlemesi Kesinleşti

“Stargate üçlemesini tamamlamaya girişmeden önce ilk bölümü yeniden çekmek hep aklımızdaydı. Ancak hiçbir zaman gerçekleştirememiştik.” – Dean Devlin

Independence Day popüler olmadan iki yıl önce, Roland Emmerich ve Dean Devlin Stargate ile bizlere evrenin kapılarını açmış, uzaylı medeniyetlerle tanışmamızı sağlamıştı bile. 200 milyon dolar hasılat yapan film, peşinden gelen toplamda 354 bölümlük 3 dizi ile uçsuz bucaksız bir mitolojiye dönüşmüştü. Halbuki filmi çekmek istediklerinde Hollywood stüdyoları onlara bilimkurgunun artık öldüğünü söylemiş; ama Emmerich ve Devlin ikilisi pes etmeyerek, çok sevdikleri bu projeyi hayata geçirmeyi başarmıştı. Tıpkı pek yakında izleyicilerle buluşacak olan Resurgence gibi, Stargate’in devam filmleri de sürekli ertelendi.

roland-emmerich-dean-devlin

Ancak milyonlarca hayranın beklediği haber sonunda geldi ve şu günlerde MGM bünyesinde Stargate için tekrar çalışmalara başlandı. Filmin senaryosu, Resurgence filminin de senaryosunu yazan James A. Woods ve Nicolas Wright tarafından kaleme alınacak. Devlin şöyle diyor: “Bu, 20 yıl sonrasını anlatan bir film olmayacak, gerçek bir üçleme çekeceğiz. Hikayenin başına dönüp her şeyi baştan anlatacağız.” 

Orijinal filmi takip eden diziler, Emmerich ve Devlin ikilisinden bağımsız çekilmişti. Ancak yaratıcıların projeye geri dönüyor olması, akıllarda soru işaretleri de yaratmışa benziyor. Özellikle hayranların merak ettiği konu, mitolojinin akıbeti. Yapılan açıklamalara bakılacak olursa, bu üçleme dizilerin yarattığı mitolojiye dokunmayacak. Devlin bu durumu, çocuklarınızın başka ebeveynler tarafından büyütülmesine benzetiyor. Ancak yapılan işlerden de memnunlar ve tümünü bir kenara atmayacaklarını söylüyorlar. Hatta bunu, kendi hikayelerini tamamlamak için bir fırsat olarak görüyorlar.

stargate

MGM başkanı Jonathan Glickman, Stargate için adrenalini arttırmanın ve markanın yeniden doğuşunu sağlamanın tek yolunun Roland ve Dean’i geri getirmek olduğunun altını çiziyor. Peki geçen 22 yılda planlar nasıl değişti? Devlin’e göre yalnızca projenin kapsamı değişmiş. Dikkat çektiği nokta ise şu: “Bugün stüdyolar filmleri sinematik evrenler olarak düşünüyorlar, biz de projemizi geliştirirken bu yolu takip etmeye karar verdik. Yapacaklarımız istediklerimize uygun, ancak artık olasılıklar daha geniş.

Roland Emmerich, savaş dramalarından bilimkurgu hikayelerine kadar pek çok dalda işler yaptı. Hep aranan adamdı ve dolayısıyla projelerinin ardı arkası kesilmedi. Bakalım yaratıcısı olduğu Stargate evreninin aynı zamanda kurtarıcısı da olabilecek mi? Hep birlikte bekleyip göreceğiz…

Kaynak: Variety

Yazar: Sadık Efe Sarıtunalı

Bilgisayarla fazla ilgilenir. Boş zamanlarında ise çizgi roman okur. Bir gram çizim yeteneği olmadığı için çuvalladığı çizgi romanlarından sonra en büyük hayali kendine bir çizer bulup çizgi roman yazarı olmak. En büyük tutkusu ise bilimkurgu.

İlginizi Çekebilir

https://deadline.com/2023/04/robocop-stargate-legally-blonde-barbershop-in-works-film-tv-amazon-mgm-ip-1235243057/

Amazon’dan Yeni Stargate Projelerine Yeşil Işık

Gelen haberlere göre Amazon, Stargate çatısı altında yeni film ve TV projeleri geliştirmek için kolları …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et