bilimkurgu kulubu

Sinema carrie fisher

Tarih: 27 Aralık 2016 | Yazar: İsmail Yamanol

0

Star Wars’un Yıldızı Carrie Fisher Yaşamını Yitirdi

Ünlü aktris Carrie Fisher geçen cuma günü Londra’dan Los Angeles’a dönerken uçakta geçirdiği kalp krizinin ardından bu sabah yaşamını yitirdi. Fisher uçağın inişinden yaklaşık onbeş dakika önce fenalaşmış, inişin ardından da hastaneye kaldırılmıştı.

Fiscer’in kızı Billie Lourd‘un sözcüsü Simon Halls, 60 yaşındaki oyuncunun Los Angeles’ta bir hastanede yaşamını yitirdiğini belirterek, “Billie Lourd, büyük bir üzüntüyle sevgili annesi Carrie Fisher’in yaşamını yitirdiğini teyit etmiştir” açıklamasını yaptı.

carrie fisher 2

1956 yılında Los Angeles’ta doğan Carrie Fisher, 1977-1983 yılları arasında gösterime giren “Star Wars(Yıldız Savaşları) üçlemesindeki Prenses Leia Organa rolüyle ün yapmış, 2015 yılında yine Prenses Leia olarak “Star Wars: Güç Uyanıyor” filmiyle beyazperdeye dönmüştü.

Aktrist Debbie Reynolds ile şarkıcı Eddie Fisher’in kızı olan Carrie Fisher, sahne hayatına 15 yaşındayken başlamıştı. “Star Wars”un yanı sıra “Blues Brothers”, “Harry ve Sally” gibi 40’tan fazla filmde de rol almıştı. Ünlü oyuncu, televizyon dizilerinin dışında Los Angeles, New York ve Boston’da tek kişilik gösteriler de sahnelemişti.

carrie-fisher-harrison-ford-liaison-romance

Carrie Fisher, oyunculuğa ek olarak yazar kimliğiyle de tanınıyordu. İlk romanı “Yaşamın Kıyısından Kartpostallar” beyazperdeye aktarılmış ve filmin başrollerini Meryl Streep ile Shirley McLaine paylaşmıştı. Carrie Fisher, Star Wars setinde tuttuğu günlüklerinden oluşan yeni kitabı, ‘’The Princess Diarist”in tanıtım turu için son haftaları seyahat ederek geçirmişti.

Fisher kendisine konulan bipolar bozukluğu teşhisinin ardından, ilaç ve kokain bağımlılığı hakkında farkındalık yaratabilmek için çeşitli etkinliklerde konuşmacılık da yapmıştı.

Kaynak: Deutsche Welle

Etiketler: , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Amatör bir düş gezgini ve saplantılı bir bilimkurgu hayranı. Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstelendiği Bilimkurgu Kulübü'nde at koşturmayı sürdürüyor. Daha mutlu, daha yaşanası ve daha özgür bir gelecek için…