bilimkurgu kulubu

Sinema Üzerine denis-villeneuve-directing-dune

Tarih: 14 Şubat 2019 | Yazar: Hamdi Güzeliş

0

Yeni Dune Filminin Kadrosuna Bir Bakış

Denis Villeneuve‘ün Dune uyarlaması sonunda şekillenmeye başladı. Hatırlanacağı gibi David Lynch ve Alejandro Jodorowsky gibi büyük yönetmenler de Dune projelerine girişmiş, ancak türlü zorluklarla karşılaşmışlardı. Usta yazar Frank Herbert‘in efsanevi serisinde bilimsel ve sosyal konular öylesine karmaşık bir şekilde işleniyor ki, Villeneuve’ün tek filmle yetinmeyeceği düşünülüyor. Zaten 1984 tarihli uyarlamanın yönetmeni David Lynch de ortaya çıkan tek filmlik sonuçtan pek memnun kalmamıştı. Villeneuve’ün Dune uyarlaması son birkaç ay içinde hızını arttırdı. Büyük hikayelerin beyaz perde uyarlamalarına yönelik beklentiler de haliyle büyük oluyor. Bunun aynı zamanda çeşitli riskler taşıdığı da malum. Hakeza sinema tarihi, yönetmenler adına lanetli filmlerle dolu.

Ancak Villeneuve, yeni uyarlama için oldukça iddialı görünüyor. Açıklanan oyuncu kadrosu da bunun bir göstergesi. Oscar Isaac, çöl gezegeni Arrakis’i yöneten Atreides evinin lideri Duke Leto Atredies‘i canlandırırken, Rebecca Ferguson Duke Leto’nun sevgilisi Leydi Jessica‘ya hayat verecek. Atreidesler’in Arrakis’teki sarayı vahşice saldırıya uğradıktan sonra çöllere sığınan Paul Atreides‘i de Timothée Chalamet‘in oynayacağı açıklandı. Ayrıca Javier Bardem‘ı, Paul’ün sığındığı Fremenler’in lideri Stilgar rolünde, Zendaya‘yı ise Paul’ün sevgilisi Chani rolünde izleyeceğiz.

Kadro bununla da sınırlı değil. Ünlü oyuncu Stellan Skarsgård, uzun süre Arrakis’i yöneten hanedanlığın lideri Baron Harkonnen olarak karşımıza çıkacak. Galaksinin Koruyucuları ve Blade Runner 2049’daki göz dolduran oyunculuğu ile Dave Bautista da Arrakis’in acımasız işgaline önderlik eden Glossu Rabban Harkonnen karakterine bürünecek. Ayrıca Josh Brolin‘i de, David Lynch uyarlamasında usta aktör Patrick Stewart tarafından canlandırılan Gurney Halleck rolünde izleyeceğiz. Son olarak kadroya katılan isim ise Jason Momoa oldu. Aquaman rolüyle ününe ün katan aktör, yeni Dune filminde Duncan Idaho olarak boy gösterecek.

Denis Villeneuve, tüm dünyada beğeniyle izlenecek bir Dune uyarlamasına imza atmaya çalışıyor. Bunun için de oyuncu kadrosunu elinden geldiğince zenginleştirmeye özen gösteriyor. Söylemek için henüz erken olsa da, bu oyuncu kadrosuyla Villeneuve’ün Dune’u 2020’nin en iddialı yapımı olma yolunda ilerliyor. Açıklanan oyuncu kadrosunu, David Lynch’in 1984 çıkışlı uyarlamasındaki isimlerle karşılaştırdığımızda ise ortaya aşağıdaki manzara çıkıyor. Peki, yeni Dune filminin kadrosu hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Bu işin altından hakkıyla kalkabilecekler mi dersiniz?

Baron Harkonnen rolünde Kenneth McMillan ve Stellan Skarsgård Chain rolünde Sean Young ve Zendaya Dük Leto Atreides rolünde Jürgen Prochnow ve Oscar Isaac Glossu Rabban rolünde Paul L. Smith ve Dave Bautista Paul Atreides rolünde Kyle MacLachlan ve Timothée Chalamet Reverend Mother Gaius Helen Mohiam rolünde Sian Phillips ve Charlotte Rampling Stilgar rolünde Everett McGill ve Javier Bardem Lady Jessica rolünde Francesca Annis ve Rebecca Ferguson

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Makine Mühendisi. Dağların, newage müziğin ve bilimkurgunun uzun yıllardır tutkunu. "Turk Seti Team" üyesi.