Sinema Üzerine aktor-star-wars-karakter

Tarih: 4 Ocak 2023 | Yazar: Halil Alpaslan Hamevioğlu

0

Unutulmaz Karakterlerin Ardındaki İsimler

Bilimkurgu sineması tarihinde sayısız kült karakterle karşılaştık. Star Wars serisindeki Han Solo, Terminator serisindeki Sarah Connor ya da T-800, Alien serisindeki Ripley gibi… Bu karakterler, onları canlandıran oyuncularla özdeşleşmiş ve oyuncularına da büyük şöhret ve elbette para kazandırmıştır.

Bir de başka türlü şan şöhret sahibi oyuncular vardır; tanınmayan şöhretli oyuncular…

Çünkü onlar, karakterlerini bir maskenin arkasında, bir zırhın ya da özel bir kostümün içinde canlandırmışlardır. Bu karakterlere çoğunlukla sesleriyle, bazen de yalnızca beden dilleriyle can vermişlerdir. Canlandırdıkları karaktere müthiş bir şöhret kazandırmalarına karşın, kendilerini ancak merak edip araştıranlar tanıyıp bilir.

İşte, herkesin bildiği kült karakterleri canlandıran o bilinmeyen oyuncular…

Darth Vader – David Prowse ve James Earl Jones

1977’de ilk bilimkurgu blockbuster’ı olarak vizyona giren Star Wars, sonradan devam filmleri, dizileri, çizgi film ve animasyonları, çizgi romanları, video oyunları ve oyuncaklarıyla dev bir evrene dönüştü. Bu evrenin tarihe geçen ikonik kötüsü de “I am your father” (senin baban benim) repliğiyle aklımıza kazınan Darth Vader oldu. Anakin Skywalker adlı bir Jedi şövalyesi, ilerleyen yıllarda kötü yollara düşmüş (o anlamda değil) ve sonunda imparatorun emrinde bir Sith Lordu olmuştu.

Darth Vader’a o dönemde hayat veren iki oyuncu vardı. Darth Vader kostümünü giyen David Prowse ve karakteri seslendiren James Earl Jones. Tam adı David Charles Prowse olan David Prowse, İngiliz bir vücut geliştirici, halterci ve oyuncuydu. 1,98 boyuyla ilk olarak Stanley Kubrick’in kült bilimkurgu filmi A Clockwork Orange‘da Bay Alexander’ın koruması Julian rolüyle tanındı. Ardından da menajerlik ajansı aracılığıyla George Lucas ile görüştü ve Darth Vader rolünü kaptı. Deneme çekimlerinde sesi yeterince ürkütücü olmadığı gerekçesiyle Darth Vader’ı seslendirmesi için bir de seslendirme sanatçısı gerekiyordu. Daha önceden belgesellerde ve reklamlarda seslendirmeler yapan James Earl Jones da Darth Vader’a o etkileyici sesiyle hayat verdi.

Birinin vücuduyla, diğerinin de sesiyle hayat verdiği Darth Vader, tüm sinema tarihinin en büyük kötüleri arasına girdi.

Boba Fett – Jeremy Bulloch, John Morton ve Jason Wingreen

T-800’ün akıllara kazınan “I’ll be back'”(geri geleceğim) repliği varsa, Boba Fett‘in de “He’s no good to me dead” (ölüsü işime yaramaz) repliği vardı.

Ödül avcısı Boba Fett’i ilk kez 1980 tarihli Empire Strikes Back filminde gördük. Jabba’nın Han Solo’nun başına koyduğu ödülü almak için yanıp tutuşan, Han Solo’yu kesinlikle canlı isteyen ve bu uğurda Darth Vader’a bile posta koymaktan çekinmeyen bir karakterdi. Eskimeye yüz tutmuş ve boyaları yer yer soyulmuş zırhıyla adeta “neler gördüm, neler yaşadım, neler!” diyordu. O zırhın altında ise İngiliz aktör Jeremy Bulloch vardı. Darth Vader örneğinde olduğu gibi, o da karaktere vücut diliyle hayat verdi. Karakterin seslendirmesini ise ABD’li aktör Jason Wingreen yaptı. “He’s no good to me dead” repliği de Wingreen’e aitti. Tam o repliğin olduğu sahnede Boba Fett zırhını ise serinin Jeremy Bulloch ile neredeyse aynı vücut ölçülerine sahip figüranlarından John Morton giydi. Sahnenin çekileceği gün Bulloch hasta olduğu için, Boba Fett’in Darth Vader’dan bile korkmadığını gösteren o meşhur sahneyi canlandırmak Morton’a nasip oldu.

Chewbacca – Peter Mayhew ve Joonas Suotamo

Han Solo’nun yoldaşı, yardımcısı ve can dostu, Prenses Leia’nın deyimiyle yürüyen tüy yumağı Chewbacca da Star Wars serisinin kült karakterlerinden. Wookiee türünden olan Chewbacca, Attichitcuk’un oğlu, Mallatobuck’un kocası ve Lumpawarrump’un babasıydı. Han Solo ile tanışması aslında onu yemeye çalışmasıyla başlamış, ama sonradan dost olmuşlardı.

Chewbacca kostümünün içindeyse Rise of Skywalker filmine kadar İngiliz aktör Peter Mayhew vardı. 2,21 boyundaki dev adam, Chewbacca karakterine o alıştığımız iri cüssesini veren kişiydi. Ayrıca, Star Wars evreni içinde en çok yapımda oynayan oyunculardan biriydi. İlerleyen yaşı dolayısıyla serinin The Force Awakens filminde karakteri son kez canlandırdıktan sonra bayrağı Finlandiyalı aktör Joonas Suotamo‘ya devretti. 2,11 boyundaki Finlandiyalı aktör ise The Force Awakens’ın son sahneleriyle başladığı Chewbacca kariyerini evrenin devam yapımlarında da sürdürdü.

C-3PO – Anthony Daniels

Bilimkurgu sinemasının The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy‘deki Marvin ile birlikte en komik ve en bunalımlı robotu kuşkusuz C-3PO‘du. En küçük bir olayda bile “we’re doomed” (hapı yuttuk) demesiyle ve penguen misali yürüyüşüyle hepimizin aklına kazındı.

C-3PO kostümünün içindeki kişi ise İngiliz aktör Anthony Daniels‘tı. Darth Vader ve Boba Fett örneklerinden farklı olarak, oynadığı karaktere sesiyle de hayat verdi. Star Wars evrenindeki en çok eserde oynayan, evrenin ilk yapımından son yapımına kadar hepsinde arzı endam eden tek oyuncu da kendisiydi. Bir başka ifadeyle, Star Wars’a en çok emek veren kişidir de diyebiliriz.

R2-D2 – Kenny Baker ve Jimmy Vee

Star Wars evreninin küçük ama her işi yapabilen, koca bir uzay üssünü tek başına hackleyebilen robotu R2-D2… C-3PO’nun yoldaşı ve Obi Wan’a Prenses Leia’nın mesajını götüren robot. Düdük sesini andıran bir ses çıkaran, heyecanlandığında sağa sola sıçrayan bu küçük robot da evrenin en sevilen karakterlerinden.

Robot kostümünün içinde ise 2016 yılındaki ölümüne kadar 1,12 boyuyla Kenny Baker vardı. İngiliz oyuncu, karakteri en son Revenge of the Sith filminde canlandırdı. Ölümünün ardından Anthony Daniels kendisi için, “Öldüğünü öğrenmek çok üzücü, hayranları onu unutmayacak,” demişti. The Last Jedi filmindeyse R2-D2 karakterini 1,12 boyundaki Jimmy Vee canlandırdı.

The Predator – Kevin Peter Hall

Av partileri için gezegen gezegen dolaşan bir uzaylı türünün yolu Dünya’ya düşer ve sonunda dişine göre bir rakip bulması gecikmez. Çünkü bu gezegendeki baskın tür de zevkine avlanmayı sevmektedir. Sonraları devam filmleri, video oyunları ve çizgi romanlarıyla da Predator serisi önemli bir bilimkurgu külliyatına evrildi.

Predator filminde avcı uzaylı kostümünün içindeyse 2,20 boyundaki dev adam Kevin Peter Hall vardı. 1,93 boyunda bir babanın ve 1,88 boyunda bir annenin çocuğu olarak, uzun boyu ve iri fiziği hiç de şaşılacak bir durum değildi. Predator karakterine dehşete düşürücü bir beden diliyle hayat verdi. Hiç replik okumadan ve mimik yapmadan da izleyiciyi dehşet içinde bırakmanın mümkün olduğunu ispatladı. Devam filminde de aynı karakteri canlandıran Kevin Peter Hall, ilk filmdeki helikopter pilotu rolüyle izleyiciye yüzünü de gösterdi. Her ne kadar en ikonik rolü Predator olsa da, kısa süren ömründe başka filmlerde de türlü kostümlerin içinde uzaylı ya da canavar olarak karşımıza çıktı.

Alien – Bolaji Badejo

1979 yılında, bilimkurgu-korku filminin adeta tanımını değiştirecek bir yapım vizyona girdi. Ridley Scott imzalı Alien, ilerleyen yıllarda çok sayıda devam filmiyle bilimkurgu türünün en önemli serilerinden birine dönüştü.

Aliens filminde maket, sonradan gelenlerde CGI olarak ekranlara yansıtılan yaratığı, ilk filmde kostüm giyen bir oyuncu canlandırıyordu. Bu kişi, İngiltere’ye üniversite eğitimi için taşınan Nijeryalı Bolaji Badejo‘ydu. Tıpkı Kevin Peter Hall gibi, o da 2,08’lik dev bir boya sahipti ve kısa süren ömründe kült bir karaktere hayat verdi. Hall’dan farklı olarak mesleği oyunculuk değildi ve Alien kostümünü okul masraflarını karşılamak amacıyla giymişti. Zaten başka bir filmde de oyunculuk yapmadı. 1992’de, daha 38 yaşında anemi sonucunda hayatını kaybeden Badejo, sinema dünyasına yine de bir miras bırakmayı başardı.

Sonny – Alan Tudyk

Isaac Asimov imzalı I, Robot adlı ünlü eserin serbest bir uyarlaması olan film, kimilerince beğenildi kimilerince de klasik bir Will Smith aksiyonu şeklinde değerlendirildi. Ancak film, aradan geçen yaklaşık yirmi yılda kült mertebesine ulaşmayı başardı.

Filmde cinayet zanlısı robot Sonny‘i canlandıran aktör ise Alan Tudyk oldu. Karakteri hareket yakalama teknolojisi ile canlandıran Tudyk, daha öncesinde oynadığı Firefly dizisi ve devamında çekilen Serenity filmi ile bilimkurgu hayranlarının yakından tanıdığı bir isimdi. Yine şu sıralar Resident Alien adlı eğlenceli bilimkurgu dizisiyle de kendisini bol bol izleme şansını yakalıyoruz.

Ape Sapiens ve Amphibian Man – Doug Jones

1,92 boyundaki ABD’li aktör Doug Jones, Guillermo del Toro’nun gözde oyuncularından. Del Toro imzalı çizgi roman uyarlaması Hellboy filminde ve yine yönetmene Oscar kazandıran The Shape of Water‘da da kendisini izleme imkânına kavuştuk. Ayrıca aktör, kostüm giyerek türlü bilimkurgu ve fantastik yapımlarda uzaylı ya da canavar olarak karşımıza çıkmaya devam ediyor. Bunun en güncel örneği ise Star Trek: Discovery dizisinde canlandırdığı Saru karakteri.

Oyunculuk hünerlerini bir kostümün içinde sergileyen bu isimler, adeta bir kuklacı edasıyla karakterlerine hayat verdi/veriyor. Öte yandan, canlandırdıkları karakterlerle gönlümüzde taht kuran bu oyuncuları tanımak bizler için bir vefa borcu…

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

1980 Polatlı doğumluyum. 80'ler ve 90'lar kuşağında yetişmiş bir bireyim. O devrin her bireyi gibi ben de bilimkurguyu video kasetlerden tanıdım. Sonra özel kanallar geldi. Hayal dünyam iyice genişledi. Eh, gerçek yaşamda da dünyanın içinden geçtiği dönüşümü gördüm. Sovyetler'in bitişini, Berlin Duvarı'nın yıkılışını, popüler kültürün tüm dünyayı etkisi altına alışını... Bir gün okulum bitti ve hem gördüklerimi hem de yaşadıklarımı yeni nesillere aktarayım dedim. Öğretim görevlisi oldum. Gazi Üniversitesi’nde başlayan, Başkent Üniversitesi’nde devam eden öğreticiliğimde ülke sınırlarını aştım ve kendimi Amsterdam Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde buldum. Oldum olası yazmayı sevmişimdir. Aşık olduğum bilimkurguyu ve yazma hobimi de burada birleştireyim dedim. Şimdiden iyi okumalar.