Star Wars’ta Doğru Çıkan Hayran Teorileri

Çok çok uzak bir galakside uzun zaman önce… Star Wars hayranları en çılgın teorileri hayal etti. Ve bu teorilerin bir kısmı doğru çıktı.

Star Wars serisinin çok sadık bir hayran kitlesi var. Yıllardır aralarında filmlere ilgili olamayacak çılgın teoriler ürettiler. Ama belki de teoriler o kadar da çılgınca değildi. Star Wars külliyatında filmler, diziler, oyunlar, kitaplar animasyonlar ve daha çeşit çeşit ürün var. Star Wars evreni ilk önce film yapımcısı George Lucas‘ın beyin kıvrımlarında hayat buldu. İlk film 70’lerin sonlarında beyaz perdeye ulaştı ve hızla büyük bir hit oldu. Bu evrende yeni filmler gelmeye de hâlâ devam ediyor. Serinin ana filmleri Skywalker ailesinin etrafında dönerken, Star Wars serisi dallanarak yeni diziler, filmler ve kahramanlar da ortaya çıkarıyor. Filmler, daha önce hiç görülmemiş bir histeri yaratırken, hayranlar hâlâ en yeni Star Wars filmini izlemek için günlerce kuyrukta beklemeyi göze alıyor. Seri her gün yeni hayranlar kazanmaya devam ediyor.

Hayran kitlesi büyümeye devam ederken, doğal olarak hayran teorileri de arttı. Bazı hayran teorileri cesur, hatta çılgın mertebesine ulaşırken doğru olmaya çok uzaktı. Ama bazıları, turnayı gözünden vurmuştu. En çılgın teorilerin bazıları gerçek çıkmıştı. Diğerleri arasında doğruya çok yaklaşanlar da vardı. Belki çoğu kişinin gülüp geçtiği ama sonradan doğrulanan hayran teorilerinin bazılarını sizler için derledik.

Darth Maul Yaşıyor

Kırmızı ve siyah korkutucu yüzü hafızalarımıza kazınırken, hayranlar Darth Maul‘un koyu sarı gözlerini ve şeytani sırıtışını asla unutmadı. Episode I: Phantom Menace‘de Sith Lordu Darth Maul kalıcı bir etki bırakmıştı. Filmin sonuna doğru Obi-Wan Kenobi, Maul’u yenerek onu ikiye bölmüştü ve Darth Maul muhtemel ölümüne doğru düşmüştü. Fakat hayranlar bunu kabul etmedi ve Darth Maul’un hayatta kalmak için Güç’ün karanlık tarafını kullandığını düşündü. Herkes Darth Maul’un tek bir filmde harcanamayacak kadar ilginç bir karakter olduğundan emindi.

Beklenen de oldu ve Klon Savaşları’nın animasyon dizisi, Maul’un hayatta kaldığını ortaya çıkardı. Maul hurdalık gezegeni Lotho Minör’u boylamıstı ve bir süre sadece haşerat yiyerek canlı kalmıştı. Sonra kendine mekanik örümcek bacaklar yaptı ve vücudunun alt kısmını yeniledi. Nihayet 2018 yapımı Solo: A Star Wars Story filmiyle de beyaz perdeye dönüş yaptı.

Obi-Wan ve R2-D2

1977’de, Episode IV: A New Hope sinemayı sonsuza dek değiştirdi. Sinemalarda filmin ikonik müziği ilk kez duyuldu ve başlangıçtaki unutulmaz yazılar ilk kez kayarak aktı. Tabii fan teorileri de ilk kez ortaya çıktı. Filmde R2-D2, Obi-Wan Kenobi’ye bir mesaj getiriyor ve birbirlerini tanıdıklarını iddia ediyordu. Fakat Kenobi bunu reddediyordu. Hayranlar derhal Kenobi’nin Luke’u korumak için yalan söylediğini düşündü. Öncül filmlerde, bu iki karakterin birbirlerini tanıması da teoriyi güçlendiriyordu.

Yeni kanon, sonunda bu popüler teoriyi doğruladı. Star Wars – New Hope: The Princess, the Scoundrel, and the Farmboy romanında Kenobi usulca, “Seninle tekrar uçmak güzel, eski dostum.” diyerek droid ile eski dostluğunu çaktırmadan kabul edivermişti.

Luke Nerede?

Koca Star Wars evreninde Luke Skywalker için bile fanlardan kaçıp saklanacak bir köşe yok. Episode VIII: The Last Jedi vizyona girmeden önce fanlar çoktan bir sürü teori üretmişti. The Force Awakens‘da, Luke’un Ahch-To’da saklandığı ortaya çıkmıştı. Fanlar, Jedi Tapınağı’ndan hiç bahsedilmediğini fark ettiler. Bu da tapınağın bulunmasının zor olması demekti. Sonunda cevap Star Wars Battlefront II oyununda bulundu.

Oyun Last Jedi çıkmadan bir ay önce mağazalara gelmişti. Oyunda Luke, bölümlerden birinde nadir bir pusula keşfediyordu. Fanlar, Luke’un bu pusulayı kullanarak Jedi Tapınağı’nı bulduğunu iddia etti. Pusula gibi, gizemli bir anahtar olmadan tapınağın bulunması çok kolay olurdu. Sonunda Star Wars The Last Jedi The Visual Dictionary isimli görsel sözlük bu teoriyi doğruladı.

Jar Jar Binks Bir Sith Lordu mu?

Jar Jar Binks, Star Wars’daki en kutuplaştırıcı karakterlerden biri. Seveni de, nefret edeni de çok. Ancak bir teori Binks’in beceriksiz bir soytarı değil de aslında gizli bir Sith Lordu olduğunu ileri sürdü. Binks, ilk olarak The Phantom Menace‘da ortaya çıktı ama çok fazla tartışmaya yol açtı. Eleştirmenler ondan nefret ediyordu ve George Lucas, tepki nedeniyle rolünü azalttı. Fakat Binks’in Darth Jar Jar olarak ortaya çıkacağına dair dedikodular arttı. Jar Jar’in, Senato’yu Şansölye Palpatine’e acil yetki vermeye ikna eden konuşması gerçekten dikkat çekiciydi. Bu konuşma İmparatorluğun doğusunda çok önemli bir rol oynamıştı.

Bu da Jar Jar’in bir Sith Lordu olduğuna dair fan teorisinin güçlenmesine yol açtı. Bu teoriye kısmen doğrulama Jar Jar’i seslendiren Ahmed Best’ten geldi. Tepkilerden önce Jar Jar için farklı planlar olduğunu söyledi. Ayrıca Senatör Palpatine ile Jar Jar’in imparatorluk planlarını tartıştıkları bir sahne çekildiğini açıkladı. Best “O sahne ortaya çıkarsa Darth Jar Jar teorisine gerçekten büyük bir itibar kazandıracaktır” dedi.

Luke’un Padawanları

Force Awakens’te Rey’in gördüğü korkunç bir rüya var. Rüyada, Kylo Ren‘in Şövalyelerini savaşa götürdüğünü görür. Hayranlar, Şövalyelerin Luke Skywalker’la bir ilgisi olabileceğinden şüphelendi. Herkes Luke’un diğer öğrencilerinin kaderini de merak ediyordu. Çoğu fan Kylo’nun onları yok ettiğini düşünüyordu.

Fakat bazı fanlar bu ikisini birleştirdi ve Kylo’nun liderlik ettiği Şövalyelerin Luke’un eski padawanları olduğunu öne sürdü. Fakat Şövalyeler Last Jedi filminde ortada görünmedi. Bu da pek çok hayranı hayal kırıklığına uğrattı. Fakat Luke’un aynı filmde Kylo’nun ona ihanet ederek diğer öğrencilerini de aleyhine çevirdiğini söylemesini bazı hayranlar bu teorinin doğruluğuna yeterli bir işaret olarak kabul etti. Ancak Luke, Şövalyelerin eski öğrencileri olduğunu açıkça söylemedi.

Leia Güç’ü Kullanabiliyor mu?

Leia bir prensesden daha fazlası. O bir general, bir lider ve bir savaşçı. Ayrıca, saç stili galakside başka hiç kimsede ondaki gibi durmuyor. Onlarca yıldır hayranlar, Leia’nın babası ve kardeşi gibi Güç’ü kullanabilmesi gerektiği konusunda birleşti. Bu teori ilk olarak 80’lerin başında ortaya çıktı, ancak fanlar cevabı bulmak için 30 yıldan fazla beklemek zorunda kaldı. Orijinal üçlemede, Darth Vader’in Luke’un babası olduğunun veya öpüşmelerine rağmen Luke ve Leia’nın kardeş olmalarının ortaya çıkması gibi pek çok sürpriz vardı.

Ancak Leia, Luke gibi Güç’ü hiç kullanmadı. Öte yandan, birkaç kez Luke’u uzaktan algıladı ve nerede olduğunu buldu. Bunlar bu fan teorisini güçlendirirken, devam eden üçleme Leia’nın Güç’ü kullanabildiğini doğruladı. Last Jedi’da Leia’nın güçlü bir Jedi kadar Güç konusunda yetenekli olduğu görüldü. Neredeyse Güç’ü kullanarak ölümünü bile bile durdurdu.

Rey’in Ailesi

rey

Force Awakens galaksiye yeni bir gizem getirdi. Olaylar Rey adındaki bir yetim etrafında dönüyordu. Rey başta basit bir çöp toplayıcı gibi görünüyordu, ama tabii ki de göze görünenden fazlası vardı. Rey hakkındaki en ilginç teorilerden biri ebeveynlerinin kimliği ile ilgili. Rey sadece geride bırakıldığını hatırlıyordu. Onun bu gizemli arka planı, Star Wars hayranlarını heyecanlandırdı. Bir sürü farklı teori ortaya atıldı.

En popüler teorilerden biri onun bir Skywalker olduğuydu. Ya da o bir Solo ya da Kenobi olabilirdi. Başka bir teoriye göre ebeveynlerinin kimliğinin gerçek bir önemi yoktu. Fanlar, Luke’un Rey’in babası olmasının çok basit bir senaryo hilesi olacağını ve hiç kimseyle alakası olmamasının en iyisi olduğunu düşünüyordu. The Last Jedi‘da fanlar bu teorinin doğrulandığı fikrinde. Çünkü Kylo, Rey’e ebeveynlerinin özel olmadığını söyledi. Bu, birçok fan için teoriyi doğrulamaya yetti. Diğer taraftan bazı fanlar, Kylo’nun Rey’e yalan söylediğini düşünüyor.

Darth Vader ve Rogue One

darth vader

Darth Vader, İmparatorluk marşı eşliğinde kalplerimize korku salan görünüşü ile Star Wars serisinin önemli karakterlerinden biri. Fakat Darth Vader’ın yeni üçlemede herhangi bir rolü yok. Buna rağmen fanlar Star Wars antolojisi filmlerinde görüneceğini tahmin ettiler. Herhangi bir sızdırma olmadan fanlar, Vader’ın döneceğini sadece tahmin etmişti.

Rogue One, antolojinin ilk filmi. Olaylar New Hope’taki olayların hemen öncesinde gerçekleşiyor. Filmin konusu Ölüm Yıldızı’nın planlarının çalınması görevi etrafında gelişiyor. Rogue One’daki olaylar esnasında Vader gücünün doruğunda. Bu yüzden fanlar, onun filmde yer almamasının neredeyse imkansız olduğunda karar birliğine varmıştı. Disney, filmin konusunu ilan ettiğinde fanlar sadece Darth Vader’ın filmde olacağını öngörmedi, Darth Vader’ın filmin neresinde görüneceğini de çabucak anladı. Filmin, Vader’ın Leia’nin gemisine çıkmasıyla sona ereceğini de doğru bir şekilde tahmin etti.

E.T. Star Wars Evreninden mi?

1982’de E.T. filmindeki ufak bir sahne en çılgın fan teorilerinden birini ortaya çıkmasına yol açtı. Fanlar, E.T. ve Star Wars’un aynı evrende var olduklarını düşünmeye başladı. Bilindiği üzere E.T. yeryüzünde mahsur kalan bir uzaylının eve dönmek için küçük bir çocuğun yardımına başvurmasının hikayesidir.

E.T, Cadılar Bayramı gecesi Yoda gibi giyinmiş bir çocuk görür ve “Ev!” diye bağırır. Çoğu seyirci, bu sahneyi önemsemedi. Ancak Star Wars hayranları bu sahnede bir gizem olduğuna emindi. Bu sahneyi, E.T. ile Yoda’nın aynı evrende olduklarının ispatı olarak kabul etti. Phantom Menace filmine kadar bu sadece fanların ortaya attığı en çılgın teorilerden biri olarak kabul ediliyordu. Ama Phantom Menace’de, E.T. benzeri uzaylılar Senato üyeleri olarak göründü. Bu, sadık hayranların bu eski teorisini doğruladı. Bir Star Wars hayranından asla şüphe etmeyin. Bir şey söylüyorsa vardır bir bildiği…

Peki, siz bu teorilerden kaçını duymuştunuz?

Sonraki

Yazar: Murat Yıldırım

Bilim veTeknik dergisinde popüler bilim yazarlığı ve editörlük yapmışlığım var. Bilimkurgu Kulübü websitesinde yazı yazmaya ve çeviri yapmaya devam ediyorum. Amatör olarak yazdığım hikayelerim yine Bilimkurgu Kulübü websitesinde, Yerli Bilim Kurgu Yükseliyor e-dergiside, Kayıp Rıhtım aylık öykü seçkisi ve Lagari Fanzin'de yayımlandı. Elime geçen, hoşuma giden herşeyi okurum ama özellikle bilimkurgu, fantazi ve korku edebiyatına bayılırım. Eğitim hayatımda yolum Istanbul Atatürk Fen Lisesi, Boğaziçi Üniversitesi, University of Iowa ve University of Ottawa'dan geçti. Şu anda hayatımı ultrahızlı lazer laboratuvarlarında THz bandında foton toplayarak kazanıyorum.

İlginizi Çekebilir

Star Wars The Phantom Menace kapak

Star Wars: The Phantom Menace

Star Wars evrenini konu alan dördüncü, ancak kronolojik anlamda serinin ilk filmi olan 1999 yapımı …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et