Star Wars’ta Doğru Çıkan Hayran Teorileri #2

Star Wars‘ta doğru çıkan hayran teorilerine devam ediyoruz. Özellikle son üçlemeyi seyretmediyseniz, aşağıda sürprizbozanlar var. Demedi, demeyin…

Kylo Ren’i Luke Eğitti

Ben Solo, dedesi Darth Vader gibi olmanın hayallerini kuruyordu. Karanlık tarafa dönerek Sith Lordu Kylo Ren oldu. Kylo, olağanüstü güçlere sahip yetenekli bir Sith. Açıkçası, bu yeteneklerini bir yerlerden öğrenmiş olmalıydı. Star Wars hayranları, bunları Kylo’nun en büyük Jedi Luke Skywalker‘dan öğrendiğini düşündü. The Force Awakens filminde Kylo’nun geçmişi gösterilmiyordu. Film, Kylo’nun etrafı yakıp yıkmasıyla başlıyordu. Ek olarak Luke, Kylo’nun güçlenmesi yüzünden saklanmıştı.

Hayranlar, Luke’un Kylo’yu eğittiği için hareketlerinden sorumluluk hissettiğini doğru bir şekilde tahmin etti. Evet, Luke hissettiği suçluluk yüzünden saklanmıştı. Bununla birlikte, küçük bir farklılığı öngörememişlerdi. The Last Jedi’da, Luke Kylo’yu eğitir ve ondaki karanlık tarafı hisseder. Kylo’yu öldürmeyi denedikten sonra saklanır.

TR-8R ve Finn Arkadaştılar

Star Wars filmlerinde sayısız Stormtrooper’ın ölüme gönderilişine tanıklık ederiz. Evet, bu kadar çok ateş etmesine rağmen hiçbir şeyi vuramayan bu askerler aslında kimsenin umurunda değiller. Özellikle ilk altı filmde Stormtrooper’lar isimsiz, meçhul ve tek kullanımlıktır. Ancak, devam eden üçleme, Stormtrooper’lara bir derinlik kazandırmaya çalışıyor. Özellikle Stormtrooper FN-2187 veya Finn, serinin odaklarından biri. Finn, The First Order’a ihanet eder ve daha sonra Direniş’e katılır.

Bir savaş sırasında Finn, başka bir Stormtrooper ile karşılaşır. Hayranlar bu karakteri TR-8R olarak adlandırdı. Birçoğu, iki karakterin birbirlerini tanıdığını fark etti. Hayranlar, ikisinin daha önce beraber savaşan iki arkadaş olduklarını öngörmüştü. Before The Awakening isimli romanda bu teori doğrulandı. Finn ve TR-8R birlikte eğitim görmüşler ve yakın arkadaş olmuşlardı. Romana göre TR-8R, Finn’in ihanetini kişisel olarak algılamış ve ondan intikam almak istemişti.

Kylo ve Rey Güç’le Bağlı

Pek çok Star Wars hayranında Güç’ün kuvvetli (söyleyince biraz garip duruyor ama) olduğu anlaşılıyor. Bu vahşi teorileri nasıl yarattıklarına dair tek açıklama ancak bu olabilir. Örneğin bir haran kurgu yazarı, Kylo Ren ve Rey arasındaki Güç Bağ’ını tahmin etti. The Force Awakens’dan sonra, bir hayran Güç Bağ’ını öne çıkaran bir hikaye yazdı ve Kylo’nun The Force Awakens‘da Rey’i sorguladığı esnada bağı kurduğuna inandı. Bu onların iletişim kurmasını mümkün kılıyordu.

Hayranın teorisi inanılmaz derecede filme benzerdi. Gerçekten de en doğru hayran teorilerinden biri. The Last Jedi‘da Kylo ve Rey’ın arasında özel bir bağ var. Galaksinin öbür ucundan birbirleriyle konuşabilmelerini mümkün kılıyor. Yüce Lider Snoke bunu mümkün kılmak için ikisinin arasında bir zihinsel köprü oluşturdu.

Luke’un Gönüllü Sürgünü

Star Wars yapımcıları, hayranların fark etmeyecekleri hiçbir ipucu veya ayrıntı olmadığını şimdiye kadar öğrenmelilerdi. Örneğin Force Awakens fragmanlarından sonra hayranların hepsi aynı soruyu soruyordu: “Luke nerede?“. Fragmanlarda Luke yoktu. Bu da milyonlarca farklı hayran teorisi ile sonuçlandı.

Bir teori, onun Kylo Ren adındaki Sith Lordu olduğunu ileri sürüyordu. Elbette bu teori tamamıyla yanlıştı. Ancak her zaman doğruyu bulan bir hayran vardı. Kimi hayranlar Luke’un kendini gönüllü olarak emekli ederek sürgüne gittiğine inanıyordu, çünkü Luke Jedi’in evren için kötü olduğunu düşünüyordu. Tahmin doğruydu. Teorinin kaçırdığı tek şey onun Kylo Ren’in eğitmeni olması ve Ren’in karanlık tarafa geçmesiydi.

Kylo Ren’in Snoke’a İhaneti

En başından beri hayranlar, Kylo Ren’in Yüce Lider Snoke’a ihanetini tahmin etti. Fakat Kylo’nun Güç’ün aydınlık tarafına geçeceğini umuyorlardı. Çoğu hayran bunun son filmde olacağını varsaydı. Bununla birlikte, The Last Jedi fragmanından sonra yeni bir teori ortaya çıktı. Fragman Kylo’nun Snoke’a ihanet ettiğini ima ediyordu. Yeni teori Kylo’nun annesi Leia’yı kurtarmak için The First Order’a döneceğini öngörüyordu.

Ayrıca Kylo’nun üçüncü filmde değil, ikinci filmde Yüce Lider Snoke’ye ihanet edeceği de öngörülüyordu. Teorinin ilk kısmı yanlış çıktı ama Kylo, Snoke’a ihanet etti. Snoke’u yenmek için Rey ile birlik oldu. Yine de Kylo iyi adamlardan biri haline gelmedi. Bunun yerine Rey’le birlikte galaksiyi yönetmek istiyordu.

Luke, Obi-Wan Haline Geliyor

Luke Skywalker, Güç’e denge getiren güçlü bir Jedi. Naif bir köylü çocuğuyken korkusuz bir Jedi’ya dönüştü. Luke olmadan Star Wars düşünülemez. Ancak The Force Awakens’ın sadece sonunda görünmüştü. O kadar önemli bir karakter ki bu küçücük rol devasa hayran teorileri yaratmaya yetti.

Hayranlar onun gelecek filmlerde Obi-Wan Kenboi ile benzer bir rol üstleneceğini tahmin etti. Teori benzer bir cübbe ve sakalla Luke’un Kenobi’ye fiziksel olarak da benzemesiyle iyice güçlendi. Kenobi gibi saklandığını ve başka bir Jedi’yı eğitmek için döneceğini de düşündüler. Teori tam olarak doğru çıktı. Luke yeni üçlemenin Obi-Wan Kenobi’si haline geldi. Hem Rey’i eğiten hem de tüm bildiklerini anlatmayan bilge bir yaşlı adam…

Luke’un Yeni Güçleri

A New Hope’ta Luke Skywalker, Güç hakkında yeni şeyler öğrenmeye başladı. Kısa zamanda galaksideki en güçlülerden biri haline geldi. O değişiyor ve Güç’le ilgili yeni şeyler keşfediyordu. Ancak hayranlar onunda Güç’e yeni bir özelllik eklemesinin zamanı geldiğini öngördü. The Last Jedi filminin sonunda, Luke daha önce hiç görülmemiş yeni bir güç sergiliyordu. Derin meditasyondayken iki yerde birden olabiliyordu.

Bu diğer karakterlerle etkileşime girebilen bir hologramdı. Bu yeni güç, hayranlara şok dalgaları göndermiş olmalıydı. Ancak hayranlar onun yeni bir güce sahip olmasını zaten bekliyordu. Mark Hamill, özel efektlerle bezeli bir sahne çektiğini açıklamıştı. Böyle bir sahneyi çekmesi hayranlar için yeterli bir ipucuydu. Herkes özel efektlerin yeni güçler için kullanılacağını çoktan anlamıştı.

Leia’nın Son Sahnesi

2016 yılında, Carrie Fisher ne yazık ki vefat etti. O, Prenses Leia rolüyle dünyaca ünlüydü ve ölümüyle dünyanın dört bir yanındaki hayranları harap oldu. Ölümünden önce hayranlar üçüncü üçleme ile ilgili birçok teori ortaya attı. The Force Awakens Han Solo’ya, The Last Jedi filmi de Luke Skywalker’a odaklanmıştı.

Hayranlar Episode IX’un Leia’ya odaklanacağını varsayıyordu. Daha sonra Mark Hamill bu teoriyi doğruladı. “Aslında o ikinci filmi hak etti. Harrison, VII’de daha belirgindi, ben de bu filmde daha belirgindim ve sonuncusunda o, öne çıkacaktı.” Fisher vefat etmeden önce Episode IX’daki sahnelerini son filmi olarak çekmişti.

Boba Fett, Sarlacc Çukuru’ndan Kurtuldu mu?

Bir Star Wars teorisi, otuz yılı aşkın süredir büyümeye devam etti. Hayranlar galaksideki en korkulan ödül avcısının öldüğüne inanmayı reddediyordu. Boba Fett kötü adam olabilirdi ama yinede herkes onu sevmişti. Ancak zamansız ve basit ölümü hayranlarını hayal kırıklığına uğrattı. Episode VI: Return of the Jedi’da Sarlacc çukuruna düştü ve geri çıkamadı. Hayranlar böylesine kolay ve gösterişsiz ölümüyle tatmin olmadı tabii. Zaten onun hâlâ hayatta olduğunu düşünenler de vardı.

Teorinin çıkış noktası, filmde C-3PO’nun çukurun yavaş sindirim sistemine sahip olduğuna işaret etmesiydi. Hayranlar bunun Fett’in kaçabileceği anlamına geldiğini düşündü. Star Wars tarihçisi J.W. Rinzler, Fett’in hayatta kaldığını doğruladı. “Evet, öyle. George (Lucas) ile görüştüm, Fett’in hayatta kaldığını doğruladı. George söylüyorsa o zaman doğrudur,” dedi. Ancak Fett’in yeni kanonda hâlâ hayatta olup olmadığı belli değil.

Umarız bu birbirinden ilginç hayran teorileri sizin de hoşunuza gitmiştir. Peki, sizin de kendi teorileriniz var mı?

Kaynak

Önceki

Yazar: Murat Yıldırım

Bilim veTeknik dergisinde popüler bilim yazarlığı ve editörlük yapmışlığım var. Bilimkurgu Kulübü websitesinde yazı yazmaya ve çeviri yapmaya devam ediyorum. Amatör olarak yazdığım hikayelerim yine Bilimkurgu Kulübü websitesinde, Yerli Bilim Kurgu Yükseliyor e-dergiside, Kayıp Rıhtım aylık öykü seçkisi ve Lagari Fanzin'de yayımlandı. Elime geçen, hoşuma giden herşeyi okurum ama özellikle bilimkurgu, fantazi ve korku edebiyatına bayılırım. Eğitim hayatımda yolum Istanbul Atatürk Fen Lisesi, Boğaziçi Üniversitesi, University of Iowa ve University of Ottawa'dan geçti. Şu anda hayatımı ultrahızlı lazer laboratuvarlarında THz bandında foton toplayarak kazanıyorum.

İlginizi Çekebilir

Star Wars The Clone Wars

Star Wars: The Clone Wars (Film)

2008 yapımı Star Wars: The Clone Wars, Jedi Şövalyeleri Obi-Wan Kenobi ve Anakin Skywalker‘ın Count …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et