star wars hangi galakside geciyor

Star Wars Hangi Galakside Geçiyor?

Yayımlandığı günden beri popülerliğini hiç yitirmeyen Star Wars evreninin hangi galakside yer aldığı tam olarak bilinmiyor. Çünkü galaksinin gerçek adı hiçbir film ya da dizide geçmiyor. Tüm yapımlarda ondan kısaca “Galaksi” diye söz ediliyor. Ancak hayranlar, farklı ipuçlarına dayanarak bunun Samanyolu, Andromeda ya da Üçgen Galaksisi olabileceğini iddia ediyor. Elbette bu iddialar sadece birer kuramdan ibaret, ancak fikir yürütmek için elimizde birkaç ipuçu da yok değil. O hâlde gelin hep beraber bir beyin jimnastiği yapalım.

Star Wars galaksisine yönelik elimizdeki en önemli ipucu The Empire Strikes Back‘in sonunda mevcut. İlgili sahnede Luke, Leia ve robotlar, panaromik bir pencerenin önünde Samanyolu’na benzer sarmal bir galaksiyi izlerken görülüyor. Ancak galaksinin görünüşü astronomik bakımdan Samanyolu’nun birebir aynısı değil. O hâlde “galaksi” denilen yer Samanyolu olamaz. Neyse ki sarmal galaksiler evrende nispeten az bulunuyor ve bu da seçeneklerimizi sınırlıyor.

Star Wars evreninde E.T. uygarlığının da var olduğunu biliyoruz. Çünkü kendileri Galaktik Cumhuriyet Senatosu’nun üyeleri arasında. Yine E.T.’nin Cadılar Bayramı’nda Yoda’yı tanıması, ikisinin aynı galaksiden olduğunu gösteriyor. E.T.’nin afişinde onun 2,5 milyon ışık yılı öteden geldiği yazılı. Buradan yola çıkarak Star Wars galaksisinin yerel galaksiler grubu içinde yer aldığı sonucuna varabiliriz. Andromeda, 2 milyon ışık yılı uzaklığı ile yerel grup içinde bize en yakın olan galaksi.

İlk bakışta Andromeda gerçekten de makul bir tahmin gibi duruyor. Ancak bir sorun var: Wookieepedia ve Wikipedia’ya göre Star Wars galaksisinde 400 milyar yıldız mevcut. Ortalama bir trilyon yıldıza ev sahipliği yapan Andromeda Galaksisi bu tanıma pek de uymuyor. Yıldız sayısı bakımından Samanyolu en ideal olanı, ama başta belirttiğimiz görsel uyuşmazlık nedeniyle bu ihtimali de saf dışı bırakmak zorunda kalıyoruz. Yine ortalama 40 milyar yıldızı bulunan Üçgen Galaksisi (Triangulum) de bu veri ışığında eleniyor.

Öte yandan kendimize şu soruyu sorabiliriz: Star Wars tek bir galakside mi geçiyor?

Bu sorunun cevabını verebilmek için hangi Star Wars evreninden söz ettiğimizi bilmeliyiz. Eski Genişletilmiş Evrende (Expanded Universe) bu sorunun cevabı kesin olarak “hayır”. Örneğin bu evrende Yuuzhan Vong adlı istilacı bir türden bahsediliyor. Yuuzhan Vong, galaksinin dışından geldiği bilinen birkaç uzaylı türden biri. Ancak Disney serinin haklarını satın alıp evrenin adını Star Wars Legends olarak değiştirince, durum belirsiz bir hâle geldi. Legends evreninde tüm dizi ve filmler “Uzun zaman önce… Uzak, çok uzak bir galakside…” diye başlıyor. Bu da olayların tek bir galakside gerçekleştiğini düşündürüyor.

O zaman Star Wars galaksisinin dışında ne var?

Ekstra-galaktik” terimi, galaksinin sınırları dışında meydana gelen herhangi bir şeyi ifade eder. Yuuzhan Vong ve Kwa gibi türler başka bir galaksiden geliyor. Sith İmparatoru şöyle demişti: “Yıldızların ötesinde başka galaksiler, başka dünyalar, başka varlıklar var.” Yani, Star Wars galaksisinin dışında başka galaksiler olmalı. Öyleyse karakterlerimiz neden diğer galaksilere gitmiyor? Star Wars’ta uzay yolculuğu öylesine gelişmiş olarak gösteriliyor ki, insan rahatlıkla başka galaksilere de gidebileceklerini düşünüyor. Ama durum böyle değil.

Güvenli ve hızlı seyahat için haritalanmış hiper-düzlemler kullanılıyor. Böylelikle kara deliklerden ve diğer tuzaklardan kaçınmaları mümkün oluyor. Böylesi bir tuzakla karşılaşıldığında navigasyon bilgisayarı gemiyi hiperuzaydan otomatik olarak çıkarıyor. Coruscant’a alternatif bir rota bulmanın Klon Savaşları’nın kaderini değiştirdiğini unutmayın. Ayrıca Luke Skywalker’ın saklandığı ilk Jedi tapınağına sahip gezegeni bulabilmek için bir haritaya ihtiyaç duyuluyordu. Luke’un saklandığı yerin galaksinin hangi bölgesinde olduğu aşağı yukarı bilinse bile, yine de bir harita lazımdı. Bildiğimiz kadarıyla Star Wars evreninde diğer galaksilerin haritası çizilmiş durumda değil. Bu nedenle gemiler sadece galaksi içi seyahatler için kullanılabiliyor.

Peki, Star Wars’un geçtiği galaksi ne kadar büyük?

Moving Target: A Princess Leia Adventure adlı Star Wars romanında, galaksinin 100.000 ışık yılı çapında olduğu yazıyor. Bu ölçü, Samanyolu’nunkiyle aynı. Bu gerçek, Star Wars’un hangi galakside geçtiği konusunda kafaları daha da karıştırıyor. Çünkü iyi bir aday gibi görünmesine rağmen, Andromeda Galaksisi’nin Samanyolu’ndan çok daha büyük olduğunu söylemiştik. Bu nedenle, Star Wars Galaksisi’nden sadece “Galaksi” olarak bahsetmek en doğrusu olacak gibi. En azından şimdilik!

Kaynak

Yazar: Sinan İpek

Yazar, çizer, düşünür, öğrenir ve öğretmeye çalışır. Temel ilgi alanı Bilimkurgu yazarlığıdır. Bunun dışında Matematik, bilim, teknoloji, Astronomi, Fizik, Suluboya Resim, sanat, Edebiyat gibi konulara ilgisi vardır. Ara sıra sentezlediklerini yazı halinde evrene yollar. ODTÜ Matematik Bölümü mezunudur ve aşağıdaki başarılarıyla gurur duyar:TBD Bilimkurgu Öykü yarışmasında iki kez birincilik, 2. Engelliler Öykü yarışmasında birincilik, Ya Sonra Öykü Yarışması'nda finalist, Mimarlık Öyküleri Yarışması'nda finalist, 44. Antalya Altın Portakal Belgesel Film Yarışmasında finalist. Ithaki yayınları Pangea serisinin 5. üyesi "Beyin Kırıcı" adlı bir romanı var.

İlginizi Çekebilir

İlk Doğan Hipotezi: Ya Samanyolu’ndaki İlk Gelişmiş Uygarlık Bizimkisiyse?

1950’de İtalyan-Amerikan fizikçi Enrico Fermi, Manhattan Projesi kapsamında 5 yıldır çalıştığı Los Alamos Ulusal Laboratuvarı’nda …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin