Salı , 27 Şubat 2024

Star Wars Filmlerinden 10 İkonik El Silahı

Star Wars evreni pek çok ikonik ve benzersiz silaha ev sahipliği yapıyor. Ancak ışın kılıçları, lazer ateşleyiciler ve diğer silahlar içinden hangilerinin hayranların zihninde en çok yer ettiğini bu yazımızda inceliyoruz.

İster destansı ışın kılıcı düelloları ister büyük lazer silahı savaşları olsun, Star Wars filmleri aksiyon fırtınası olağanüstü dövüşlerle dolu. Dövüş sahneleri en akılda kalan sahnelerden ve birçok silah birbirine benzese de karakterler kendi kullanım stilleri ile bu silahlara fark katmayı başarıyor ve dolayısıyla filmler içinde gördüğümüz bazı silahlar öne çıkıyor. Şimdi gelin bu özel silahlara daha yakından bakalım.

Boba Fett’in EE-4 Kısa Tüfeği

Boba Fett, galaksinin en etkili ve en korkulan ödül avcısı. Kendini zor durumlardan kurtarmayı bilen yetenekli ve nitelikli bir savaşçı. Çok iyi bir dövüşçü olduğu için nişancılığı hep mükemmel oldu ve bu keskin nişancılık yeteneği de kullandığı silahın akılda kalıcı olmasını sağladı.

Fett’in müthiş bir hızla çekişi ve yaylım ateşi ile verdiği büyük hasar, bu tüfeğin ikonik silahlar arasında sağlam bir yer edinmesini sağlıyor.

Kylo Ren’in Kabza Siperli Işın Kılıcı

Star Wars serisinde sayısız farklı ışın kılıcı var, ancak Kylo Ren‘in kabza siperli ışın kılıcı kesinlikle en ikonik olanlardan biri. Estetik açıdan harika görünen kılıcın kabza siperli tasarımı, onu diğer ışın kılıçlarından farklı kılan özelliği.

Kylo karmaşık ruhlu bir karakter ve kılıcı da onun bu karmaşık yapısına uygun. Kylo bazı dövüşlerde kılıcının bu siper özelliğini kullanarak avantaj sağlamayı biliyor.

DLT-19 Ağır Lazer Tüfeği

İmparatorluk Fırtına Askerleri isabetli atışlarıyla pek tanınmasalar da, bu durum onların ikonik bir silaha sahip olmadıkları anlamına gelmiyor. DLT-19 Ağır Lazer Tüfeği, sahip olduğu siyah rengin askerlerin beyaz üniforması ile oluşturduğu kontrast sayesinde harika görünüyor.

Askerlerin isabet yüzdesi daha fazla olsaydı daha ikonik bir silah olacaktı kuşkusuz. Ama yine de hayranların zihninde yer etmeyi başardı bu tüfek. DLT 19, uzun mesafelerde etkili oluşu ve yüksek atış hızı ile mükemmel bir silah.

Chirrut Imwe’nin Asası

Star Wars: Rogue One, serinin en çok sevilen filmlerindendi ve Chirrut da bu başarıda pay sahibiydi. Kör keşiş, kendisine bulaşılmaması gereken biri olduğunu sıra dışı dövüş stili ile ispatlamıştı. Asası da bu stilde önemli bir yer tutuyordu.

Asanın çok güçlü olmasını sağlayan şey, ışın kılıçlarına da güç sağlayan kyber kristaline sahip olması. Chirrut’un ölümcül dövüş sanatı ile bir araya gelince, kyber kristalli bu asa çok etkili bir silaha dönüşüyor.

Luke Skywalker’ın Return Of The Jedi Filmindeki Işın Kılıcı

Luke Skywalker’ın seri boyunca kullandığı birkaç ışın kılıcı oldu. Ancak içlerinde en ikonik olan, Galaktik İç Savaş esnasında Obi Wan Kenobi’nin üçüncü ışın kılıcından modelleyerek kendisi için yaptığı ışın kılıcıdır. Siyahlar kuşanmış Luke, elindeki yeşil ışın kılıcı ile etkileyici bir görünüme bürünür.

Star Wars hayranlarının sevdiği bu yeşil ışın kılıcı, diğer Jedi’ların da kullandığı renkte bir silah olsa da, yukarıda bahsettiğimiz yönüyle diğerlerinden daha özel ve akılda kalıcı.

Darth Maul’un Çift Taraflı Işın Kılıcı

Darth Maul sadece bir Star Wars filminde görünmesine rağmen, o zaman dilimi içinde çok büyük bir etki yaratmayı başardı. Hem Obi-Wan hem de Qui-Gon Jinn ile yaptığı ışın kılıcı düelloları, serinin en iyilerinden oldu. Kullandığı çift uçlu ışın kılıcı ise bu düelloların zihinlerde yer etmesinde büyük pay sahibiydi.

Aynı anda birden fazla kişiyle savaşabilmesini sağlayan bu çift uçlu kılıç, Maul’un çarpıcı bir karakter olarak öne çıkmasındaki etkisi ile tüm zamanların en unutulmaz silahlarından biri olarak anılmayı hak ediyor.

Anakin Skywalker’ın Işın Kılıcı

Kahramanların ışın kılıçları söz konusu olduğunda, Anakin Skywalker‘ın orijinal mavi ışın kılıcı en iyilerden biri. Hayranların bildiği üzere, nihayetinde kendini Rey’in elinde bulana kadar, kılıcın seride oynadığı önemli rol ve sahip olduğu uzun geçmiş onu özel bir silah yapıyor.

İkonik mavi ışın kılıcı, seyircilerin Star Wars ile ilgili konuşurlarken en çabuk akıllarına gelen şeyler arasında. Farklı özelliği olmayan bu eski tarz kılıcın, galaksinin en önemli silahlarından biri olarak farklı marifetlere ihtiyacı da yok zaten.

Mace Windu’nun Işın Kılıcı

Samuel L. Jackson’ın bildiğimiz müthiş performansı ile hayat verdiği Mace Windu olağanüstü bir karakter. Windu, herkesin saygı duyduğu bilge ve güçlü bir jedi. Öncül üçleme filmlerinde kendisini dövüşürken çok fazla görmesek de, dövüşmekten kaçınmanız gereken biri olduğu çok açık.

Bununla birlikte, Windu’nun dövüş sahnelerinde en göze çarpan şey silahı. Mace Windu’nun da diğer tüm Jedi’lar gibi bir ışın kılıcı var, ancak geleneksel yeşil veya mavi renk yerine onun ışın kılıcı mor renkte. Bu sıra dışı renk de Windu’nun ışın kılıcını ikonik bir silah yapıyor.

Chewbacca’nın Lazer Arbaleti

Chewbacca, serinin genelinde birçok farklı dövüş sahnesinde gördüğümüz çok önemli bir karakter olduğu için, silahının en meşhurlardan biri olması şaşırtıcı değil elbette. Onun da bir lazer silahı var ancak onunki bir tabanca ya da tüfek değil bir yaylı silah, arbalet.

Bu nedenle silah harika görünüyor. Hele Chewbacca’nın elinde, gururla herkese sergilediğinde daha da havalı hale geliyor. Chewbacca’nın düşmanlarını alt ederken sıklıkla kullandığı bu arbalet, aynı zamanda çok ölümcül ve isabetli oluşuyla da olağanüstü.

Han Solo’nun Blastech DL-44 Lazer Tabancası

Han Solo, serideki en önemli karakterlerden biri. Solo’nun serideki filmler boyunca birçok büyük dövüş sahnesi var. Sık sık girdiği bu dövüşlerden kendini kurtarmak için klasik lazer tabancasını kullanıyor. Böylece bu silah da kendine ikonik silahlar arasında yer buluyor.

Solo’nun silahına uzanıp ateş edişi her seferinde mükemmel sonuç veriyor. Bu tabanca sayesinde işleri kendi lehine çevirebiliyor. Kahramanımıza yaptığı bu kıyaklarla DL-44 her zaman hatırlanan silahlardan biri oluyor.

Hazırlayan: Gökhan Karagül | Kaynak

Yazar: Konuk Yazar

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayımlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...

İlginizi Çekebilir

ahsoka

Birinci Sezonuyla Ahsoka

Ahsoka Tano’nun hayatını anlattığımız yazıda, seçtiği hiçbir yolun kendi olma mücadelesinin önüne geçmediğinden bahsetmiştik. Ahsoka …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et