Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once Bilimkurgu Tarihine Geçti!

Boyutlararası çoklu evren şöleni Everything Everywhere All at Once (Her Şey Her Yerde Aynı Anda), Star Wars ve Gravity gibi filmleri geride bırakarak Oscar tarihinin en çok ödül alan bilimkurgu filmi oldu.

Bilimkurgu filmlerinin arası Akademi ile genelde pek iyi değildir. Bazı istisnalar olsa da, yıllardır bu konuda dikkat çekici ölçüde bir tutarlılık söz konusu. Her nedense, ödül sahiplerini seçenler bilimkurgu türünü genel olarak ödüle veya övgüye layık görmüyor olmalı ki, bilimkurgusal maceraları şimdiye dek pek de önemsemediler. Ne var ki geçtiğimiz hafta düzenlenen Oscar töreninde Everything Everywhere All at Once, aldığı ödüllerle bu gidişata bir son vermiş gibi görünüyor.

Akademi Ödülleri töreni, 1929 yılında ilk kez altın heykelcikleri vermeye başladığından beri Oscar’a aday gösterilen pek az bilimkurgu filmi oldu, bunlardan da sadece küçük bir kısmı ödüle uzandı.

12 Mart gecesi Hollywood’da düzenlenen 95. Akademi Ödülleri’ne Everything Everywhere All at Once damgasını vurdu. İkisi de on dalda Oscar’a aday gösterilen ve yedişer ödül toplayabilen Star Wars ve Gravity filmlerinin önüne geçerek on bir dalda aday gösterildi ve toplamda yedi ödül kazandı. Üstelik, Daniel Kwan ve Daniel Scheinert‘ın yönetmenliğindeki film, En İyi Film ödülünü kazanan ilk bilimkurgu filmi oldu!

Yıllar içinde Star Wars, E.T. the Extra-Terrestrial, Avatar ve Avatar: The Way of Water, Inception, Her, Gravity, The Martian, Arrival ve son olarak geçen sene Dune gibi filmler bu dalda aday gösterilmiş olsa da, hiçbiri ödülü kazanamamıştı. Öte yandan pek çok eleştirmen ve izleyici, 2018 yılında En İyi Film ödülünü kazanan Guillermo del Toro’nun yönettiği The Shape of Water filmini tam bir bilimkurgu olarak değerlendirmiyor ve daha çok fantastik türüne dâhil ediyor.

Bugüne dek on veya daha fazla dalda Oscar’a aday gösterilen yalnızca üç bilimkurgu filmi olmuştu: 2015 tarihli Mad Max: Fury Road, 2013 yapımı Gravity ve 1977 tarihli Star Wars. Everything Everywhere All at Once, bu yönüyle de adını bilimkurgu klasiklerinin yanına yazdırmayı başardı.

2001: A Space Odyssey, Close Encounters of the Third Kind, Alien, Star Wars: The Empire Strikes Back, Blade Runner, Aliens, Interstellar ve Ex Machina gibi çoğu artık kült statüsüne yükselmiş pek çok bilimkurgu filminin dahi En İyi Film ödülünü kazanamamış olduğu düşünülürse, filmin başarısı daha da iyi anlaşılabilir.

Kısacası Everything Everywhere All At Once ulaşılması güç bir başarıya imza attı ve kendinden sonra gelecek bilimkurgu filmleri için çıtayı bir adım daha ileri taşımış oldu.

Kaynak

Yazar: Erkam Ali Dönmez

Oyun sever, oyun oynar, oyun çevirir, oyun yapar.

İlginizi Çekebilir

tanrinin-gozundeki-zerre-kapak

Aynaya Bakarken: Tanrı’nın Gözündeki Zerre

İnsanlık, önce her şeyin kendi etrafında döndüğü bir merkeze koydu kendini. Uzun bir süre kabul …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et