Disney’in Son Star Wars Üçlemesini Yok Sayma İhtimali

Star Wars devam üçlemesi hayranların bir kısmı tarafından sevildi, bir kısmıysa nefret etti. Ancak çoğu hayran iyi başlayan bir hikâyenin kötü bir finalle hem en çok sevilen hem de en nefret edilen bir şeye dönüştüğünde hemfikir. Söylentilere bakılırsa son üçleme kanondan silinmek isteniyor. YouTuber Dicktor Van Doomcock’a göre Lucasfilm’den isimsiz bir kaynak üçlemenin sıfırlandığını iddia ediyor ve 2015 yılındaki The Force Awakens, 2017 yılındaki The Last Jedi ve 2019 yılındaki The Rise of Skywalker filmlerindeki olayların aslında olmadığını, geçersiz sayıldığını belirtiyor.

Aslında youTuber’ın kendi görüşleri dışında Disney ve Lucasfilm’in böyle radikal bir karar aldığına dair net bir bilgi yok ortada.

“Bu bilgiyi iki kaynaktan teyit ettim. Lucasfilm üçlemenin büyük bir sorun yarattığını ve franchise’ı neredeyse öldürdüğünü fark etmiş durumda. Kathleen Kennedy her ne kadar bu fikirden nefret etse de Lucasfilm üçlemeyi geçersiz kılmaya hazırlanıyor.”

İddialara Göre Üçleme Nasıl Silinecek?

Öne sürülen sıfırlama işleminin tahmin edilemeyen bir kaynağa dayanacağı belirtiliyor: Star Wars Rebels

“Star Wars Rebels 4. sezon 13. bölümün adı ‘A World Between Worlds’dü. Bu bölüm bize ‘Veil of The Force’ kavramını tanıttı. Güç’ün tüm zaman ve mekanları birbirine bağlayan mistik bir boyutu olduğunu gösterdiler. Bölüm sayesinde kelimenin tam anlamıyla her şey mümkün olacak. Dallanmış alternatif gerçeklikler, beklenmedik şekillerde bir araya gelebiliyor veya birbirilerinden uzaklaşabiliyor. Rey’in alternatif bir versiyonu olabilir, İmparator Palpatine’in alternatif versiyonları olabilir ve hatta Luke Skywalker ve Han Solo’nun bile farklı versiyonları olabilir.”

Lucasfilm’deki kaynağa göre İmparator Palpatine antik Sith ritüelleriyle ‘Veil of the Force’ u kullanacak ve yeni gerçekler açacak. Bu da olanları sıfırlamayı kolaylaştıracak. Palpatine’in açtığı portallar sayesinde Vader’ın eliyle gelen Ölüm Yıldızı’ndaki düşüşten sağ kalacağı söyleniyor. Hatta bu durum The Rise of Skywalker’daki bitkin görünüşünü de açıklayacak.

Tüm Bunlar Sonraki Filmler İçin Ne Anlama Geliyor?

Doomcock’ın kaynağı tüm üçlemenin bir çeşit çoklu evren teorisiyle silineceğini iddia ediyor ve bu da bize farklı evrenlerde orijinal üçlemeyi farklı şekillerde görebileceğimizi gösteriyor. Değişik aktörler tarafından canlandırılan, farklı bir senaryoya sahip orijinal üçleme Disney tarafından onaylanabilir.

Esasen söylentilerin temelinde son üç filmin kendi evrenlerinde izole edilip bırakılacağı yatıyor. “Bunlar yaşansaydı böyle olurdu” gibi bir Star Wars Efsaneleri bölümüne kapatılacak ve diğer alternatifler yeni filmler olacak. Böylece orijinal filmler de güvende, bozulmamış olarak kendi halinde kalabilecek.

Star Wars Efsaneleri, Lucasfilm’in Disney vizyonuna uymayan eski malzemelerine, senaryolarına verilen isim. Bunların bir kısmı son üçlemede karşımıza çıkarken bir kısmı da tamamen rafa kaldırılmıştı. Son üçleme de diğerlerinin yanına yerleşecek ve unutulması beklenecek.

 Yıldız Savaşları Devam Üçlemesinin Kanondan Silinme Olasılığı Nedir?

Son derece düşük bir ihtimalle üçleme silinebilir, çünkü en çok hayal kırıklığı yaratan The Rise of Skywalker bile gişede 1 milyar dolarlık bir rakama ulaşarak tüm zamanların en yüksek hasılatlı filmler listesinde 32.liğe yerleşmiş durumda. Star Wars filmlerinin hayranları, Lucasfilm Disney tarafından satın alındığından bugüne oldukça zehirli bir hale geldiler. Kendi içlerinde gerçek hayranların nasıl olması gerektiğini tanımlayıp Disney filmlerini de Star Wars kanonu dışında tutmak için teoriler ürettiler. Son üçlemenin silinmesine yönelik ürettikleri teorilerin de yere basan bazı noktaları olsa da makul gözükmüyor.

Diisney’in franchise’da daha fazla çeşitliliğe yer vermek adına filmlere dahil ettiği Rey ve Finn gibi karakterlerin dışlanmasından doğacak hayal kırıklığını bir düşünün. Ayrıca bu durum tam bir pazarlama kabusuna dönüşebilir. İyi niyetle ortaya atılan çeşitlilik oluşturacak karakterlerin ortadan kaldırılması ana akım tarafından sert bir şekilde eleştirilecektir. Ayrıca kaynağın kasten Kathleen Kennedy’yi de hedef göstermesi anlatılan teorilerin sahte olduğunu akla getiriyor. Eğer anlatılanlar yapılırsa Kathleen Kennedy’nin üçlemesi ve yaptığı şeyler tamamen yok edilecek, silinecek ve bir kenara atılacak.

Neler olacağını zamanla öğreneceğiz, ancak sadece hayranların bir kısmını yatıştırmak için tüm üçlemenin silinmesi de çok sert bir karar olurdu. Disney bazı filmlerde hatalı kararlar almış olabilir, ancak The Mandalorian veya Clone Wars animasyon serisi gibi yapımlarla da kendilerini kanıtlamış oldular. İstedikleri zaman gerçek Star Wars içerikleri üretebiliyorlar, hem de George Lucas olmadan!

Kaynak

Yazar: Cem Can

Üniversite tezini robotlar üzerine vermiş bir bilgisayar mühendisi. Kılıcın yolunda ilerleyen, an itibariyle 2. Dan bir kendocu. Müzik tutkunu ve bilim kurgu hayranı. Kurduğu hayalleri yazıya dökmeye çalışan bir hayalperest."Ben bu dünyayı değiştiremeyeceğimi biliyordum; o yüzden başka dünyalara gittim." - PKD

İlginizi Çekebilir

Kadınların Başrolde Olduğu 20 Bilimkurgu Filmi

Bilimkurgu filmleri onlarca yıldır hem geleceğe dair hayal gücümüzü hem de türe dair ilgi ve …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin