Denis Villeneuve’ün Dune’na Dair Bildiklerimiz

İlk olarak 1965 yılında yayımlanan Frank Herbert’ın Dune adlı eseri, 20. yüzyılın en iyi bilimkurgu romanlarından sayılmaktadır. Bu başarı Dune’un bir seriye dönüşmesini sağlamış, yazarın ölümünden sonra on dört ayrı roman, çok sayıda çizgi roman, bilgisayar oyunları ve TV serileri yayımlanmıştır. Ancak ünlü eserin beyazperdeye taşınması konusunda işler o kadar da yolunda gitmedi. Alejandro Jodorowsky’nin çabalarının sonuçsuz kalmasından sonra, David Lynch bu kompleks eserin filmini 1984 yılında çekti. Filmin bazı fanatikleri olsa da Lynch’in kendi betimlemesi ile ‘korkunç bir tecrübe’ olarak hafızalarda yerini aldı.

Geçmişte yaşanan tatsızlıklar Hollywoood’u pes ettirmedi ve şu anda yeni bir Dune filmi yolda. Proje son hızıyla ilerliyor ve sizlere bu konuda en güncel bilgileri verebilmek için uzun bir yazı hazırladık. Film ne zaman vizyona girecek? Şimdiye kadar açıklanan oyuncular kim? Tüm bu soruların cevabını yazımızda bulacaksınız…

Ne Zaman Yayımlanacak?

Arrival ve Blade Runner 2049’un yayın tarihleri arasında, yönetmen Villeneuve projeler konusunda biraz ağırdan alacağını ve Dune olduğu kesinleşen yeni filme hemen başlamayacağını duyurmuştu. Proje uzunca bir süre belirsizliğini korusa da artık işler netleşti.

Warner Bros ve Legendary, Dune filminin 20 Kasım 2020’de beyazperdede yayımlanacağını duyurdu. O hafta için açıklanan tek film gibi gözüküyor fakat çok yoğun bir ay olduğu kesin. Walt Disney animasyonu Frozen 2 ve adı henüz belli olmayan Marvel filminin de aynı günlerde vizyona girmesi bekleniyor.

Yaş Sınırı Ne Olacak?

denis-villeneuve-directing-dune

Aslında filmin bitiminden birkaç ay öncesine kadar hangi yaş sınırına tabi tutulacağı belirlenemez. Bunun için filmin çoğu sahnesinin Motion Picture Association of America tarafından izlenmesi gerekir. Bununla beraber birçok film tahmini olarak bir yaş sınırını önceden ilan edebilir.

Maalesef Dune için şimdilik herhangi bir yaş sınırı açıklaması yapılmadı. Büyük ihtimalle PG-13 veya R olacak. Çoğu Denis Villeneuve filmi R klasmanında. Önceki David Lynch filmi ise PG-13’tü.

Yazar ve Yönetmen

Son Dune film projesi 2016 yılında başladı ve kısa süre içerisinde birçok yönetmenin sıraya girmesine yol açan bir proje oldu. Ancak bir ay gibi kısa bir süre içinde filmi Denis Villeneuve’ün yöneteceği kesinleşti. Fransız-Kanadalı olan Denis Villeneuve’ün sinematografisi, 2010 yılında en iyi yabancı film Oscar’ını alan Incendies ile başlıyor. 2013 ve 2015 yılları arasında Prisoners, Enemy ve Sicario gibi filmlerle adından söz ettirmeyi başardı. Sonrasında yönettiği Arrival en iyi ses kurgusu, Blade Runner 2049 ise en iyi görüntü yönetimi dalında Oscar ödülü aldı.

Dune, Indendies’ten beri Denis Vileneuven’ün yazıp yönettiği ilk film olacak. Ayrıca senaryo konusunda Forrest Gump filminden tanıdığımız Eric Roth ve Prometheus, Doctor Strange ve Passengers filmlerinden tanıdığımız Jon Spaihts gibi isimler de yardım ediyor. Beyazperdeye taşıma metodlarına gelince, yapımcılar Frank Herbert’ın eserini iki saatlik bir filme tıkıştırma çabasında değil. Bunun yerine, Stephen King’in O eserindeki gibi iki parça halinde bir gösterim düşünülüyor. Fakat şimdiye kadar alınan bilgiye göre sadece ilk yarısı çekilecek, devamı ise ilk filmin başarısına bağlı. İlk filmin Dune evrenindeki hangi tarihi aralığı konu alacağı da henüz bilinmiyor.

Paul Atreides

Bu yazıyı okudukça anlayacaksınız ki, Dune filmi için şimdiye kadar birçok ünlü isim belirlendi, ama Paul Atreides olayın baş kahramanı ve bu nedenle kim tarafından canlandırılacağı ilk açıklanan karakter oldu. Timothee Chalamet son yıllarda yıldızı parlayan bir isim ve Dune filminin popüler olmasında büyük katkı sağlayacağa benziyor. Genç oyuncunun bilimkurgu geçmişi de var. En önemlisi Christopher Nolan’ın Interstellar filmi. Ayrıca Call Me By Your Name, Lady Bird, ve Beautiful Boy filmlerinde de eleştirmenlerden geçer not almayı başardı.

Dune, Paul Atreides’in zeki ve karakterli bir gençken dev ordulara hükmeden bir mesih olmasını anlatıyor. Paul, Leto Atreides’in oğlu. Leto, imparatorun emriyle bunun bir tuzak olduğunu bile bile Arrakis gezegeninin vasallığını üstlenir. Paul, Bene Gesserit tarafından üstün bir şekilde eğitilmiştir. Ayrıca Bene Gesseritlerin uzun süredir yaratmaya çalıştığı Kwisatz Haderach (Her türlü geçmişi ve geleceği görebilen süper insan) olma ihtimali vardır.

Lady Jessica

Oğlu gibi Leydi Jessica da Dune evreninde önemli bir role sahip. Oğlu Paul’u Bene Gesserit öğretilerine göre eğitti, çünkü kendisi de bu grubun bir üyesi. Diğer tüm üyeler gibi Leydi Jessica da büyük bir vücut kontrol yeteneğine ve diğer insanları etkisi altına alan ‘ses’ kullanabilme özelliğine sahip.

Bu rolü üstlenecek oyuncu ise Rebecca Ferguson. Adı Timothee Chalamet’dan birkaç hafta sonra duyuruldu. Kariyeri için mükemmel bir film olacağa benziyor. Şimdiye kadar oynadığı filmler arasında Mission: Impossible, Men In Black, Doctor Sleep var.

Leto Atreides

Oscar Isaac, dahil olduğu her projeyi çok daha başarılı yapması ile bilinir. Şimdi de başka bir büyük bilimkurgu eserini CV’sine eklemeye hazırlanıyor. Görünüşe bakılırsa Star Wars evreninde Poe Dameron rolünü üstlenmesi ona yetmemiş.

Dük Leto Atreides, halkı ve diğer hanedanlar tarafından saygı ile karşılanan güvenilir bir liderdir. Fakat bu onurlu hali onun potansiyel bir tehlike olarak algılanmasını sağlar ve İmparator tarafından büyük bir komplo ile tuzağa düşürülür. Tuzak olduğunu bilmesine rağmen, yönetimini üstleneceği Arrakis gezegeninde gelecek hayalleri vardır. Arrakis, evrende bilinen en önemli tüketim maddesi olan baharın kaynağıdır. Şimdiye kadar sadece bir maden gezegeni olarak görülen Arrakis’i değiştirme planı vardır ve bunun için gezegenin yerli halkı Fremenler ile yakın ilişki içerisine girer.

Vladimir Harkonnen

Efsanevi bilimkurgu kahramanları, efsanevi bilimkurgu kötüleri olmadığı sürece pek o kadar da değerli değildir. Bu önemli rol, Dune eserinde Baron Vladimir Harkonnen tarafından yerine getiriliyor. Aşırı derecede obez olarak tasvir edilen karakter, anti-yerçekimi suspensörleri olmadan yürüyemiyor. Arrakis gezegenini uzun bir süredir demir yumrukla yöneten Baron, evrendeki en etkili liderlerden biri olmayı başarmıştır. Acımasız ve zeki oluşu da iktidarını sağlamlaştıran özelliklerden birkaçı.

Baron Vladimir Harkonnen, Denis Villeneuve’ün filminde Stellan Skarsgard tarafından canlandırılacak. Şüphesiz ki bu karakteri canlandırırken birçok özel efekt kullanılacak, ama oyuncu bunun üstesinden gelebilecek yeteneğe sahip.

Gloussu ‘Beast’ Rabban

Dave Bautista’nın Blade Runner 2049 filminde rol alabilmesi için birkaç kez denemelere katılması gerekti. Performansıyla göz doldurmuş olmalı ki hem Blade Runner 2049’da hem de yeni Dune filminde istediği rolleri kaptı. Kendisini Rabban’ı canlandırırken izleyeceğiz.

Rabban, Baron’un pek zeki olmayan sadistik yeğenidir. Dolayısıyla amcası onu rahatlıkla manipüle edebiliyor. Sert mizacını Arrakis yerlilerini ezmesi için kullanıyor ve tahmin edebileceğiniz üzere işler pek de iyi ilerlemiyor.

Gaius Helen Mohiam

Aziz Anne Mohiam, Dune eserinde geniş bir role sahip olmasa da hikayeye etkisi açısından oldukça önemli bir karakter. Aziz Anne olması demek, Bene Gesserit organizasyonunda oldukça yüksek bir rütbeye sahip olduğu anlamına gelmektedir. Ayrıca Mohiam, Leydi Jessica’yı da Bene Gesserit kurallarına uygun bir şekilde eğitmiştir. Bu yüzden Paul’u, müthiş acı veren Gom Jabbar testine sokar.

Efsanevi oyuncu Charlotte Rampling bu rol için yönetmenin seçimi oldu. Birkaç yıl önce 45 Years filmi ile Oscar’a aday gösterilen oyuncu, son yıllarda Assassin’s Creed ve Red Sparrow filmlerinde rol aldı.

Gurney Halleck

Josh Brolin, yönetmenin önceki filmi Sicario’da da rol almıştı. O filmde ahlaki değerleri tartışmalı bir düzeyde olan CIA ajanı Matt Graver’ı canlandırıyordu. Oyuncu Dune filminde ise iyilerden yana. Gurney Halleck, Atreides Hanedanının en sadık hizmetkarlarından biri, büyük bir kılıç ustası ve Dune evreninde özel bir müzik aleti olan Baliset ustasıdır.

Halleck, yanlış bilgilendirmeden ötürü kahramanlarımıza tehdit oluşturabilen bir konuma düşer, fakat bu hatası uzun sürmez.

Duncan Idaho

Gurney Halleck gibi Duncan Idaho da Atreides Hanedanının hizmetinde çalışan sadık askerlerden biridir. Dük Leto’nun sağ kolu olan Idaho, Arrakis gezegeninde Fremenler’e elçi olarak gönderilir.

Idaho karakterini Jason Momoa canlandıracak. En son filmi Aquaman’de çok başarılı bir performans ortaya koyan ünlü oyuncunun yeni rolü epeyce konuşulacağa benziyor. Conan The Barbarian ve Bullet To The Head gibi başarısız yapımlardan sonra Dune gibi bir proje kariyerine oldukça iyi gelecektir.

Stilgar

Stilgar karakteri daha çok kitabın ikinci kısmında yer alıyor, bundan dolayı ilk filmde nasıl bir sahne süresine sahip olacağı biraz belirsiz. Ama karakterin en önemli rollerden birine sahip olduğunu unutmamalıyız. Stilgar, Fremenler’in en önemli liderlerinden biri ve Areides Hanedanı ile olan ilişkisi onu hikayenin yaşamsal unsurlarından biri yapıyor.

Stilgar’ı Javier Bardem canlandıracak. Bardem ve Villeneuve ilk kez çalışıyor, fakat Bardem’in diğer filmlerindeki performansını göz önünde bulundurduğumuzda bizi hayal kırıklığına uğratmayacağına inanıyoruz.

Chani

Chani karakteri de oldukça ilginç bir konumda. Stilgar en azından kitabın ilk kısımlarında yer alırken aynı şeyi Chani için söyleyemeyiz. Fakat hikayenin ileri kısımlarındaki önemi gitgide artan bir karakter. Chani ileride Muad Dib’in karısı ve çocuklarının annesi olacak. İlk karşılaşmaları ise Paul ve annesi çölde saklanmak için yer ararken gerçekleşecek.

Timothee Chalamet gibi, Zendaya da yeni dönemin genç yeteneklerinden. Görünüşe bakılırsa önümüzdeki ayları Spider-Man ve Dune setleri arasında mekik dokuyarak geçirecek. Ayrıca belirtmemiz gerekir ki, Dune projesi Zendaya ve Rebecca Ferguson’un birlikte rol aldığı ikinci proje olacak. Daha önce The Greatest Showman filminde de yer almışlardı.

Piter De Vries

Bene Gesseritler gibi, Mentatlar da Dune evreninde var olan ve mükemmel zihinsel yetenekleri bulunan insanlardır. Yapay zekanın yasak olduğu bir evrende insan-bilgisayar işlevi görürler. Mantık ve çıkarım yetenekleri muntazamdır ve bu yüzden hanedanlar için bulunmaz nimetlerdir.

Piter De Vries, Harkonnen hanedanına hizmet eden sadist ruhlu bir mentat. Karakteri Ant-Man ve Ant-Man and The Wasp filmlerinden tanıdığımız David Dastmalchian canlandıracak.

Hazırlayan: Emre Karadeniz | Kaynak

Yazar: Konuk Yazar

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayımlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...

İlginizi Çekebilir

alex-garland

Alex Garland ve Bilimkurgu

Son iki yıldır konuşulanların aksine, Alex Garland film yapımından aslında emekli olmuyor. Kendisi bu konuda …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin