Sinema Üzerine rama-denis-villeneuve

Tarih: 16 Aralık 2021 | Yazar: Erkam Ali Dönmez

0

Denis Villeneuve’den Rama Uyarlaması Gelebilir

Frank Herbert’in kült bilimkurgu serisi Dune uyarlamasıyla Arrakis çöllerinde silinmesi güç bir iz bırakan Denis Villeneuve, bir başka klasik bilimkurgu yapıtına da el atmaya hazırlanıyor.

Villeneuve’ün “Prisoners” ve “Blade Runner 2049” gibi filmlerde birlikte çalıştığı Alcon Entertainment adlı yapımcı firma, Arthur C. Clarke‘ın ünlü bilimkurgu romanı “Rama’yla Buluşma”nın film haklarını aldığını duyurdu. Firma, yönetmen koltuğunda yine Denis Villeneuve’u düşünüyor.

Romanın film hakları daha önce Morgan Freeman ve ortağı Lori McCreary’nin sahip olduğu Revelations Entertainment’teydi.

İlk olarak 1973 yılında yayımlanan Rama’yla Buluşma 2130’lu yıllarda geçer ve Güneş Sistemimize giren devasa, silindir şeklinde bir uzay gemisini konu alır. Hikâye gemiyi araştırmak ve gizemlerini çözmek üzere uzay gemisine gönderilen bir grup insan araştırmacının bakış açısından anlatılır.

Roman, yayımlandığı sene hem Hugo hem de Nebula ödüllerini kazanmıştı. Clarke, aynı zamanda Stanley Kubrick‘in sinemaya uyarlamasına yardım ettiği “2001: A Space Odyssey” romanının da yazarı. Filmin yapım masraflarını Alcon Entertainment yüklenirken, yapımcılığını ise şirketin kurucu ortakları olan Broderick Johnson ve Andrew Kosove üstlenecek. Lori McCreery ve Morgan Freeman’ın da filmin yapımcıları arasında yer alabileceği belirtiliyor.

Villeneuve’ün başı aslında bu aralar oldukça kalabalık. Dune uyarlamasının başarısının ardından, Warner Bros. ve Legendary Studios ünlü yönetmenin çekmeyi planladığı Dune’un ikinci filmi için yeşil ışık yaktıklarını çoktan açıklamıştı. Villeneuve’ün tüm bunların altından kalkıp kalkamayacağı ise merak konusu.

Kaynak

Etiketler: , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Oyun sever, oyun oynar, oyun çevirir, oyun yapar.