Sinema Üzerine uc deniz kabugu

Tarih: 25 Mart 2023 | Yazar: Cem Can

0

Demolition Man ve Üç Deniz Kabuğu

İzleyicinin önüne atılan, “2032’de tuvalet nasıl kullanılır?” sorusuna Demolition Man‘in yanıtı üç deniz kabuğuydu. O günden beri sinemaseverler bunun peşini bırakmadı. Sahiden de Üç Deniz Kabuğu nasıl kullanılır?

Demolition Man’de Sylvester Stallone, işlediği bir suç nedeniyle 40 yıl boyunca kriyojenik olarak dondurulan sert polis memuru John Spartan olarak karşımıza çıktı. Spartan, 2032 yılında San Angeles’ta uyanıyor ve barışçıl bir ütopyayı kasıp kavuran eski düşmanı Simon Phoenix’i (Wesley Snipes) durdurmaya çalışıyordu. Demolition Man, tipik bir gişe filminden bekleneceği üzere aksiyona ve özel efektlere bel bağlasa da, aynı zamanda esprili bir senaryoya ve üç deniz kabuğunun gizemi de dâhil olmak üzere eğlenceli bilimkurgu fikirlerine sahipti.

Demolition Man, Rocky ve Rambo filmleri kadar popüler olamadı belki, ancak Stallone’un filmografisinde hâlâ saygın bir yerde. Filmin ütopik 2032 tasviri, herkesin iyi geçindiği, savaşın geçmişte kaldığı, sigara ve alkol gibi maddelerin yasaklandığı bir dünyayı gözler önüne seriyordu. Bir başka ilginç değişiklik de bu dünyada tuvalet kağıdının tamamen kaldırılması ve yerine de deniz kabuklarının kullanılmasıydı. Bir anda gözlerini gelecekte açan Spartan, anlaşılır bir şekilde konsepti tamamen kafa karıştırıcı buluyordu, kimse de ona deniz kabuklarının nasıl kullanıldığını açıklamıyordu. Eh, o zaman artık bu gizemi çözme vakti geldi.

Büyük Bir Dünya İnşa Mekanizması Olarak Üç Deniz Kabuğu

Filmin vizyona girmesinden bu yana birçok kişi, deniz kabuklarının gerçekte nasıl çalıştığına dair fikirlerini ortaya attı. Esasen tüm olay, temassız selamlaşma hareketi gibi tam olarak açıklanmayan ve biraz da eğlenceli olması amacıyla yapılan bir dünya inşasıydı. Hatta senarist Daniel Waters, bir soru-cevap sırasında bu gizeme bizzat değindi. Kabukların sırrını açıklamasa da, geleceğin banyolarının bir şekilde benzersiz özelliklere sahip olacağını hissederek bu fikri tasarladığını açıkladı.

Waters, deniz kabukları hakkında biraz koruyucu davranıyor ve tam olarak her şeyi açıklamıyor olabilir. Ancak Sylvester Stallone da 2006 tarihli bir röportajda bu konuya değinenler arasındaydı. Üstelik cevabı da bir hayli ilgi çekici ve eğlenceliydi:

“Aslında filmin çekimleri sırasında bu konuyu ben de merak ettim ve gidip senariste sordum. Bana, ‘iki deniz kabuğunu yemek çubukları gibi tutup dışkıyı nazikçe çekiyorsun ve üçüncüsüyle de arta kalanları kazıyorsun,’ dedi. Epey gülmüştüm.”

Böyle bir tekniğin gerçekte işe yarayıp yaramayacağını söylemek zor. Dahası, bu tarz bir kullanım sırasında poponuza zarar verme ihtimaliniz de söz konusu.

Sandra Bullock da Üç Deniz Kabuğu’nu Açıkladı

Üç deniz kabuğu mevzusuna açıklama getiren tek yıldız Stallone değil. Üç deniz kabuğunun ardındaki gizem, 2013 tarihli bir röportajda Sandra Bullock‘a da soruldu. Bullock, Stallone’un cevabından farklı olarak kendi görüşünü belirtmekle yetindi:

“Birkaç işlem var. İlk işlem, ikinci işlem ve ardından da temizlik geliyor.”

Bullock, röportajı yapan kişiyle dalgasını geçmekten de geri durmadı:

“Senaryoyu okuduğumda benim için kullanımı gayet açıktı. Senin zeki bir adam olduğunu düşünüyordum ama belli ki öyle değilsin.”

Popüler Kültürde Üç Deniz Kabuğu

Günümüzde çevrimiçi olan her şey gibi, sosyal medya meme’leri de kendi yaşamlarını sürdürebiliyor. “Üç deniz kabuğu meme”si aslında 2007’de doğdu. 2020’de COVID-19 salgını ile Demolition Man’de sunulan dünya arasında bağlantılar kurulduğunda yeniden popülerlik kazandı.

Pek çok Marvel ve Hızlı ve Öfkeli meminde olduğu gibi şaka ilgi gördü ve 8 Şubat 2008’de Urban Dictionary, uygun prosedürü daha fazla açıklayan “Üç Deniz Kabuğu” başlıklı bir girişi sistemine ekledi.

Kısacası, Demolition Man’in üç deniz kabuğu artık bir efsane hâline gelmiş durumda. Bugün bir espri ve aksesuar olarak pek çok tuvaleti süslemeyi sürdürüyor.

Kaynak

Etiketler: , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Üniversite tezini robotlar üzerine vermiş bir bilgisayar mühendisi. Kılıcın yolunda ilerleyen, an itibariyle 2. Dan bir kendocu. Müzik tutkunu ve bilim kurgu hayranı. Kurduğu hayalleri yazıya dökmeye çalışan bir hayalperest."Ben bu dünyayı değiştiremeyeceğimi biliyordum; o yüzden başka dünyalara gittim." - PKD