bilimkurgu kulubu

Sinema Üzerine stargate

Tarih: 3 Kasım 2020 | Yazar: Almıla İkra Akgül

0

Dean Devlin İle Stargate Üzerine Bir Sohbet

26 yıl önce sinemaseverlerle ilk kez buluşmuş olan Stargate, günümüzde koca bir evren hâline geldi. Yazarlar Dean Devlin ve Roland Emmerich, bir stüdyo şirketinin desteği olmaksızın çektikleri filmlerini aslen “üçleme” olarak devam ettirmeyi planlamışlardı. 1994 yılında çekilen ilk film esnasında, diğer iki filmde işlenecek konular da belirlenmişti. “Yıldız geçidi başka gezegenlere de açılıyor mu? Uzak geçmişte Dünya’nın başka ziyaretçileri de oldu mu? Daniel Jackson ve Jack O’Neil, Dünya’ya yönelik bir uzaylı tehdidinde nasıl rol oynayacak?…”

Medya Şirketi Metro Goldwyn Mayer‘in projeyi satın alması ve TV dizisi yapmayı tercih etmesiyle devam filmleri rafa kalkmış oldu. Dial The Gate isimli YouTube kanalına verdiği yeni bir röportajda¹ Devlin, Emmerich ile birlikte planladıkları iki devam filmine yönelik daha önce hiç bilinmeyen ayrıntıları açıkladı. Devlin röportajında, orijinal planlarının diğer dünyalara gitmek için yıldız geçidinin sekizinci ve dokuzuncu sembollerini kullanmak olduğunu söyledi. Ve tıpkı Abydos gezegeninin Eski Mısır‘la bağlantılı oluşu gibi, bu diğer dünyalar da farklı antik kültürlerle ilişkilendirilecekti.

Yeni Piramitler ve Daha Fazla Mitoloji

stargate

“Planımız üç film yapmaktı. Her birinde farklı bir ana adres çevirecektik. 8. ve 9. sembolleri kullanacaktık. Elbette 7 sembollü adresler de olacaktı. Dünya üzerinde piramitleri ile ünlü iki yer var. Bunlardan biri olan Mısır’ı ilk filmde işledikten sonra ikinci filmde Maya piramitlerini ve kültürünü konu almayı planladık. Ve sonra üçüncü film… Dünya’daki neredeyse tüm gizemleri birbirine bağlayacaktı. Kocaayak dahil her şeyi çok daha kapsamlı bir mitoloji ile birbirine bağlayıp açıklayacaktık. Eğlenceli fikirlerimiz, harika hayallerimiz vardı. Fakat ne yazık ki bu fikirleri gerçekleştirme imkanımız olmadı. Oraları hiç keşfedemedik”

Devlin ve Emmerich’in hikayesinin geri kalanı asla beyaz perdede anlatılamadı, ancak devam niteliği taşıyan Bill McCay imzalı 5 adet roman Penguin Putnam tarafından yayımlandı. İlk filmin kaldığı yerden devam eden bu romanlar, diğer dünyalar ve uzaylılar hakkında televizyon dizilerinden çok farklı bir hikaye anlatıyor. McCay’in yazdığı romanların büyük bir hayranı olduğunu söyleyen Devlin, “Onunla taslaklar üzerinde çalışmıştık. Yazdığı romanlarla gurur duyuyorum ve bunları tamamen destekliyorum,” diyor. Ayrıca kitapları, film evreninin resmi bir uzantısı ve çekilemeyen üçlemeye rahatlıkla eklemlenebilecek hikayeler olarak gördüğünü belirtiyor. Devlin, “O gerçekten iyi bir yazar ve eserleri ilgi çekici,” diye ekliyor.

Devlin’in sözünü ettiği romanlar aşağıdadır. Başlıklarına tıklayarak konularını okuyabilirsiniz.

+ Stargate (Yıldız Geçidi)

Yazar: Dean Devlin & Roland Emmerich

Yayın Tarihi: Ocak 1995

İlk filmin romanlaştırılmış hali olan eserde aykırı bir arkeolog, Mısır’da keşfedilen cihazın sırrını çözerek askeri ekiple birlikte uzak bir gezegene seyahat eder. Ekip, buradaki köleleştirilmiş yerli halkı güçlü sahte tanrı Ra’dan kurtarmaya çalışacaktır.

+ Rebellion (İsyan)

Yazar. Bill McCay

Yayın Tarihi: Ekim 1995

Jack O’Neil, Daniel Jackson ve Abydos’un yeni özgürlüğüne kavuşan halkı, Ra’nın yenilgisinin getirdiği sonuçlarla baş etmek ve halefi Hathor ile yüzleşmek zorundadır.

+ Retaliation (Misilleme)

Yazar: Bill McCay

Yayın Tarihi: Eylül1996

Hathor, uzaylı sahte tanrı Ra’nın düşüşünden sonra kaosun hüküm sürdüğü Abydos gezegenini fethe koyulur. Ancak planları sadece bu çöl dünyasından ibaret değildir.

+ Retribution (İntikam)

Yazar. Bill McCaY

Yayın Tarihi: Ekim 1997

Abydos’taki trajik savaşın ardından Daniel Jackson ve Jack O’Neil, mültecileri Dünya’ya getirmek zorunda kalır. Ancak Hathor’un güçlü filosu Dünya’ya doğru yaklaşmaktadır. Savaş yorgunlarının dinlenecek zamanı yoktur.

+ Reconnaissance (Keşif)

Yazar: Bill McCay

Yayın Tarihi: Mayıs 1998

Jack O’Neill ve Daniel Jackson, Abydos mültecilerini yerleştirmek için yeni bir gezegen arayışına çıkar. Ancak seçtikleri gezegende yalnız olmadıklarını keşfederler.

+ Resistance (Direniş)

Yazar: Bill McCay

Yayın Tarihi: Ekim 1999

Abydoslu kolonistler, acımasız yeni bir düşman tarafından takip edildikleri Ballas gezegeninde mahsur kalırlar ve kedi benzeri kurnaz yırtıcıların gizli gündemi ile yüzleşirler.

Yayın Hakları MGM’de

1994 yapımı film, dünya çapında yaklaşık 200 milyon dolar kazandırmış ve yayımlandığı ayın sinema rekortmeni olmuştu. Ancak sonraki iki film hiç çekilemedi. Devlin, Stargate’in haklarının MGM’ye satıldığını, çünkü yapımcıların korktuğunu söylüyor. “Film tamamen bağımsız bir şekilde çekildi. Ancak yapımcılarımız filme inanmadı. Yayımlanmasından 1 hafta önce gişede çakılacağından o kadar eminlerdi ki, filmi apar topar MGM’ye 5 milyon dolara sattılar. Böylece MGM tüm hakların sahibi oldu.”

Stargate serisinin tarihine hakim hayranlar, sonraki yıllarda Devlin ve Emmerich’in devam filmlerini yapmak için MGM’ye başvurduklarını biliyor. Yine bilindiği üzere reddedildiler. MGM bunun yerine Satargate’i televizyona taşımaya karar verdi. 1997 yılında Brad Wright ve Jonathan Glassner, Showtime kanalı için Stargate SG-1 adında ve filmi devam ettiren bir dizi yarattı.

Televizyona Giden Yol

“Roland ile birlikte, dizi hakkında konuşmak için MGM yetkilileriyle buluşmaya gittik ve ‘diziye sizin dahil olmanızı istemiyoruz,’ cevabı aldık. Uzun bir süre bu durum bize oldukça acı verdi. Kendi çocuğunuzu başka birinin büyütmesini izlemek gibiydi. Çok zordu.” Devlin, bir süre televizyon dizisinden hoşlanmadığını (özellikle ilk bölümde çıplaklığın ön plana çıkarılmasından sonra), ancak sonunda uzun ömürlülüğü ve gittikçe artan hayran kitlesiyle yapımcılarının TV’de iyi iş çıkardığını kabul ettiğini belirtiyor.

“Dile kolay, tam 17 sezon sürmüş bir TV işinden bahsediyoruz. Her ne kadar dizileri takip edememiş olsam da, bir şeyleri doğru yaptıkları aşikar,” diyor ve ekliyor, “Çünkü gerçekten iyi bir iş ortaya koymadıkça bu denli uzun süre yaşayamaz, bunca hayran edinemez ve böylesine bir tutku yaratamazsınız… “

Kaynak:

  1. YouTube
  2. GateWorld

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Ay heyecanlandım, bilemedim şimdi!