bilimkurgu kulubu

Sinema Üzerine predator 2

Tarih: 2 Aralık 2020 | Yazar: Emre Karadeniz

0

Dan Trachtenberg’den Yeni Predator Filmi Geliyor

20th Century Studios, Predator serisinin beşinci filmini yönetmesi için 10 Cloverfield Lane‘ın da yönetmenliğini üstlenen Dan Trachtenberg ile anlaştı. Şu sıralar Amazon Prime’ın gözde dizilerinden The Boys’un pilot bölümünü de yönetmiş olan Trachtenberg, bilimkurgu camiasının yakından tanıdığı bir isim. Senaryosunu Patrick Aison‘ın kaleme alacağı duyurulan yapım, Predator serisinin beşinci ve Alien vs. Predator filmlerini de dahil edersek külliyatın yedinci filmi olacak.

Serinin ilk filmi, John McTiernan tarafından yönetilen ve Arnold Schwarzenegger‘in Orta Amerika ormanlarında uzaylı bir kelle avcısına karşı hayatta kalma mücadelesini anlatan 1987 yapımı Predator’dı. Seri, uzaylı karakterini ormandan alıp bir şehirde serbest bırakan garip ama ilginç bir Stephen Hopkins filmi olan Predator 2 ile devam etti. Filmde Danny Glover, yaratığın izinde olan bir polisi canlandırdı.

BKK Yaratıklar - Predator

İlk iki filmden sonra ana seri bir süre gündemde olmadı, ancak 2010’da Predators ile tekrar beyaz perdeye dönüş yaptı. Bu filmde ise Dünya’dan bir grup katil bilinmeyen bir gezegene taşınarak av, avcı ilişkilerinin ortasına bırakılıyordu. 2018’de, bu sefer orijinal filmde de rol alan Shane Black‘ın yönettiği The Predator filmi vizyona girdi. Bir kez daha, uzaylı varlıklarla karşı karşıya kalan bir grup silahlı katilin mücadelesini izledik.

Elbette devam filmleri, ilk yapımın verdiği tadı veremedi, ancak her filmin kendine özgü güzel yanları da yok değildi. İkinci filmin finali, üçüncü filmin konsepti ve çok başarılı olmasa da dördüncü filmin epri düzeyi güzel kotarılmıştı. Umarız Dan Trachtenberg imzalı yeni film çıtayı yükseltmeyi başarır.

Şimdilik dile getirilen söylentilere göre film, Shane Black’in 2018 çıkışlı The Predator’ının devamı olmayacak gibi görünüyor. Ancak stüdyo, spor olsun diye avlanan uzaylı karakterimizin yeni macerasına dair henüz bir açıklamada bulunmadı. Yönetmen Trachtenberg ise, Twitter üzerinden yaptığı bir açıklamada, “Bunun bir sürpriz olması gerekiyordu. Yaklaşık 4 yıldır film üzerinde çalışıyorum,” ifadelerine yer verdi.

Kaynak

Etiketler: , , , , , ,


Yazar Hakkında

Uzay Mühendisi. Bilgisayar oyunu meraklısı. Üniversitede giriştiği bilimkurgu kulübü kurma ve fanzin çıkarma girişimini kısa süre sürdürebilmiş emekli bir mentat. Hem İngilizcesini geliştirsin hem de bilimkurgudan kopmasın diye çeviriler yapmakta...