bilimkurgu kulubu

Sinema

Tarih: 8 Kasım 2015 | Yazar: Pedram Türkoğlu

0

Sinema Tarihinde Bir İlk: Başrolde Bir Robot

İnsan gibi görünüp rol yapabilmesi için özel olarak tasarlanan “Geminoid F” isimli bir robot, Sayonora filminde “Leona” adlı karakteri canlandırarak tarihe geçti. ‘Geminoid F’ başrolü ABD’li oyuncu Bryerly Long ile paylaşıyor.

Osaka Üniversitesi’nden robot tasarımcısı Hiroshi Ishiguro tarafından ‘yapay zeka’lı olarak dizayn edilen Leona, filmin yönetmeni Koji Fukada tarafından ‘aktris’ olarak nitelendirildi, hatta filmin sonunda jenerikte ismi de yer aldı.

dsadasd

Çekimler sırasında bir bilgisayar yardımıyla kumanda edilen robot gülümseyebiliyor, kaşlarını oynatabiliyor, konuşuyor ve şarkı söyleyebiliyor.

Filmin Yönetmeni: Robot Şikayet Etmez Uyuması Da Gerekmez

Tokyo Uluslararası Film Festivali’nde gösterimi yapılan “Sayonara” filmi, bir nükleer felaketin ardından yaşananları anlatıyor. Robotla çalışmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren filmin yönetmeni Fukada, “Robot şikayet etmez, asla acıkmaz ve uyuması da gerekmez” ifadelerini kullandı.

1148212_b29a611f202fc8787d018e4cdbc99064

Robot, filmde başrolü Amerikalı oyuncu Bryerly Long ile paylaştı. Film Japonya’da 21 Kasım’da vizyona girecek. Japon yapımı filmin yurtdışında gösterime girip girmeyeceği ise henüz belli değil.

Etiketler: , , , , , ,


Yazar Hakkında

Bilim ve bilimkurgu tutkusu olan hayalperest bir Homo sapiens universalis. Aynı zamanda gerçeği aramanın, onu elde etmekten daha kıymetli olduğunu benimseyen skeptik bir tıp öğrencisi. Kırmızı hapı almak isterken yanlışlıkla mavi hapı almış. 1,5 yaşında konuşmayı öğrendikten sonra 3 yaşında unutmuş. Bu yüzden sadece yazıyor...